ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 жовтня 2016 року м. Київ К/800/12302/16
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:
головуючого - Смоковича М.І.,
суддів: Єрьоміна А.В., Калашнікової О.В.,
розглянувши у порядку письмового провадження в касаційній інстанції адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у Генічеському районі Херсонської області про зобов'язання вчинити дії, провадження у якій відкрито
за касаційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Генічеського районного суду Херсонської області від 9 грудня 2015 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 6 квітня 2016 року,
у с т а н о в и л а :
У вересні 2015 року ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України у Генічеському районі Херсонської області (далі - Управління ПФУ) про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії з 10 квітня 2015 року на підставі довідки № 382 від 9 квітня 2015 року.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що в цій довідці відображено заробітну плату за посадою секретаря виконкому, з якої їй було призначено пенсію, для перерахунку пенсії з 2 кварталу 2009 року. Мотиви, з яких Управління ПФУ відмовило у здійсненні такого перерахунку, позивач вважає безпідставними, у зв'язку з чим звернулася з цим позовом до суду.
Генічеський районний суд Херсонської області постановою від 9 грудня 2015 року у задоволенні позову відмовив повністю.
Одеський апеляційний адміністративний суд ухвалою від 6 квітня 2016 року залишив без змін постанову Генічеського районного суду Херсонської області постановою від 9 грудня 2015 року.
У касаційній скарзі ОСОБА_1, посилаючись на порушення судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, просить скасувати їх рішення та прийняти нове, яким позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Управління ПФУ у своїх запереченнях зазначає про необґрунтованість касаційної скарги і просить залишити її без задоволення, а судові рішення - без змін.
Касаційна скарга підлягає залишенню без задоволення з таких підстав.
Суди попередніх інстанцій встановили, що позивач перебуває на обліку в Управлінні ПФУ з 17 січня 2003 року та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування».
9 квітня 2015 року ОСОБА_1 отримала в Щасливцевській сільській раді довідку № 382 від 9 квітня 2015 року про заробітну плату за посадою «секретар виконкому», що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, відповідно до якої для перерахунку пенсії позивача з 1 червня 2009 року до заробітної плати включено: посадовий оклад - 1886,00 грн.; надбавку за ранг (13 ранг) - 55,00 грн.; надбавку за вислугу років (15 %) - 291,15 грн.; премію у розмірі 10% в сумі - 194,10 грн.; надбавку за високі досягнення у праці або за виконанням особливо важливої роботи (50%) в сумі 970,50 грн. Загальна сума для обчислення пенсії склала 3396,75 грн.
29 квітня 2015 року позивачка звернулась до Управління ПФУ із заявою про перерахунок її пенсії на підставі цієї довідки.
Листом № 1977/02 від 7 травня 2015 року Управління ПФУ відмовило ОСОБА_1 у такому перерахунку.
Як з'ясовано у справі, у 2009 році позивач подавала Управлінню ПФУ довідку № 520 від 10 вересня 2009 року для перерахунку її пенсії починаючи з 1 червня 2009 року. Перерахунок був обумовлений змінами в законодавстві, зокрема тим, що постановою Кабінету Міністрів України від 27травня 2009 року № 504 внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268, за якою збільшено на 50% розміри посадових окладів керівних працівників і спеціалістів апарату сільських та селищних рад та їх виконавчих органів, але при цьому зазначеній категорії осіб припинено виплату надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи.
Отримавши у квітні 2015 року ще одну довідку про заробітну плату № 328 від 9 квітня 2015 року для перерахунку пенсії позивача з 1 червня 2009 року відповідач виявив у ній розбіжності порівняно з тією, що вже була у матеріалах пенсійної справи.
У зв'язку з цим було проведено перевірку щодо достовірності довідки про заробітну плату, надану для перерахунку пенсії непрацюючим посадовим особам в органах місцевого самоврядування № 328 від 9 квітня 2015 року, в підсумку якої з'ясовано, що в червні 2009 року надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важкої роботи не нараховувалась. За результатами цієї перевірки складено акт № 73 від 24 квітня 2015 року.
Виявлені розбіжності щодо складових заробітної плати й стали підставою для відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1
Відмовляючи у задоволенні позову суд першої інстанції, з висновками якого погодився й апеляційний суд, виходив з того, що оскільки довідка № 382 від 9 квітня 2015 року, яку позивач надала для перерахунку своєї пенсії з 1 червня 2009 року, є недостовірною та не відповідає даним бухгалтерського обліку, відмова Управління ПФУ у здійсненні перерахунку пенсії позивача є правомірною.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає висновки судів попередніх інстанцій обґрунтованими і такими, що зроблено на підставі правильно застосованих норм матеріального права з огляду на таке.
Відповідно до частини першої статті 21 Закону України від 7 червня 2001 року № 2493-III «Про службу в органах місцевого самоврядування» пенсійне забезпечення посадових осіб місцевого самоврядування, які мають стаж служби в органах місцевого самоврядування та/або державної служби не менше 10 років, здійснюється у порядку, визначеному законодавством України про державну службу.
Згідно з частино другою статті 33 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-XII «Про державну службу» (чинного у період виникнення спірних відносин) заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Відповідно до частини першої статті 37 цього ж Закону пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Згідно зі статтею 41 Закону № 1058-IV до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до підпункту 1 «в» пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268 керівникам органів у межах затвердженого фонду оплати праці надано право установлювати надбавку за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи керівникам структурних підрозділів, їх заступникам, спеціалістам - у розмірі до 50 відсотків посадового окладу з урахуванням надбавки за ранг державного службовця (дипломатичний ранг, класний чин, кваліфікаційний клас, спеціальне звання) та надбавки (винагороди) за вислугу років; керівним працівникам і спеціалістам департаментів, управлінь, відділів, інших структурних підрозділів, які безпосередньо займаються розробленням проектів нормативно-правових актів, проводять експертизу проектів таких актів (якщо положеннями про підрозділи передбачено виконання такої роботи); керівним працівникам і спеціалістам структурних підрозділів органів Державної фіскальної служби, які забезпечують адміністрування податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску, протидію контрабанді та порушенню митних правил, особам начальницького складу податкової міліції, які здійснюють оперативно-розшукову діяльність та досудове розслідування кримінальних правопорушень; керівним працівникам і слідчим органів Національної поліції, посади яких віднесені до відповідних категорій посад державних службовців і які здійснюють досудове розслідування кримінальних правопорушень, - у розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням надбавки за ранг державного службовця (дипломатичний ранг, класний чин, кваліфікаційний клас, спеціальне звання) та надбавки (винагороди) за вислугу років.
Постановою Кабінету Міністрів України від 27 травня 2009 року № 504 внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268, зокрема встановлено, що надбавка не встановлюється сільським, селищним головам, їх заступникам та іншим керівним працівникам і спеціалістам апарату сільських і селищних рад та їх виконавчих органів.
Судячи зі встановлених у справі обставин, у зв'язку зі змінами у законодавчому регулюванні оплати праці державних службовців органів місцевого самоврядування у вересні 2009 року позивач, з метою перерахунку пенсії з 1 червня 2009 року, подала Управлінню ПФУ довідку № 320 від 10 вересня 2009 року про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії. Зокрема в цій довідці серед виплат, які враховуються для обчислення пенсії, відсутні відомості про нарахування позивачу «надбавки за високі досягнення у праці» (зазначена графа містить прочерк).
Натомість у довідці № 382 від 9 квітня 2015 року, яку позивач у квітні 2015 року подала для перерахунку її пенсії за той самий період, тобто з 1 червня 2009 року, вказано, що «надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи у розмірі 50%» становить 970,50 грн.
Як з'ясували суди попередніх інстанцій, позивач мала право на включення згаданої надбавки за високі досягнення у праці для перерахунку пенсії, але до 1 червня 2009 року, оскільки постановою Кабінету Міністрів України від 27 травня 2009 року № 504 таку надбавку зазначеній категорії осіб було скасовано. Відтак після 1 червня 2009 року надбавку за високі досягнення у праці до заробітної плати цій категорії осіб не виплачувалась.
Ті ж самі обставини встановив і відповідач під час перевірки, яку він провів для того, щоб з'ясувати причини розбіжностей у двох довідках, які позивач подала для перерахунку своєї пенсії за один і той же період, тобто з 1 червня 2009 року. Оскільки довідка № 382 від 9 квітня 2015 року містила недостовірні відомості, Управління ПФУ відмовило ОСОБА_1 у перерахунку її пенсії на підставі цієї довідки.
Ураховуючи наведене, висновок судів попередніх інстанцій про безпідставність позовних вимог позивача є правильним.
Відповідно до частини першої статті 224 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Висновки судів попередніх інстанцій є правильними, обґрунтованими, відповідають нормам матеріального та процесуального права, підстави для скасування чи зміни оскаржуваного судового рішення відсутні.
Доводи, які містяться в касаційній скарзі, висновків судів та обставин справи не спростовують.
Керуючись статтями 222, 223, 224, 230, 231, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
у х в а л и л а :
Касаційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Постанову Генічеського районного суду Херсонської області від 9 грудня 2015 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 6 квітня 2016 року у цій справі залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії сторонам у справі та оскарженню не підлягає.
Головуючий М.І. Смокович
Судді А.В. Єрьомін
О.В. Калашнікова