Постанова № 62058966, 17.10.2016, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.10.2016
Номер справи
215/6254/15-а(2-а/215/13/16)
Номер документу
62058966
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

і м е н е м У к р а ї н и

17 жовтня 2016 рокусправа № 215/6254/15-а(2-а/215/13/16)

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді:Шальєвої В.А.

суддів: Білак С.В. Олефіренко Н.А.

секретар судового засідання:Трахт К.О.

за участі представника відповідача ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судового засідання Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду апеляційну скаргу Криворізького північного обєднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області на постанову Тернівського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 06.07.2016 р. в справі № 215/6254/15-а за позовом ОСОБА_2 до Криворізького північного обєднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області про визнання дій протиправними, зобовязання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 звернулась до Тернівського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в Тернівському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області про скасування рішення № К-47/03 від 21.10.2015 р. про розрахунок пенсії по втраті годувальника та зобовязання провести розрахунок пенсії по втраті годувальника з 09.10.2015 р. на підставі ч. 1 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» відповідно до розпорядження № 161533 від 08.04.2014 р. про розмір пенсії ОСОБА_3.

Заявою від 05.05.206 р. позивачем уточнено позовні вимоги, в якій ОСОБА_2 просила скасувати рішення № К-47/03 від 21.10.2015 р. про розрахунок пенсії по втраті годувальника; зобовязати провести розрахунок та виплату пенсії по втраті годувальника з 12.08.2014 р. на підставі ч. 1 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із розрахунку пенсії, яка виплачувалась ОСОБА_3 на момент смерті 7482,89 грн. із врахуванням виплачених сум.

Ухвалою Тернівського районного суду м. Кривого Рогу від 20.04.2016 р. здійснена заміна первісного відповідача управління Пенсійного фонду України в Тернівському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області належним Криворізьким північним обєднаним управлінням Пенсійного фонду України Дніпропетровської області (далі - УПФУ).

Постановою Тернівського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 06.07.2016 р. позов задоволено, скасоване розпорядження УПФУ в Тернівському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області № 169923 від 19.03.2015 р. щодо розрахунку пенсії по втраті годувальника ОСОБА_2, зобов'язано Криворізьке північне об'єднане управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області провести розрахунок та виплату пенсії по втраті годувальника ОСОБА_2 з 12 серпня 2014 року на підставі ст. 54 ч. 1 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з розрахунку розміру пенсії, яка виплачувалась ОСОБА_3 на момент смерті 7482,89 грн., із врахуванням виплачених сум пенсії ОСОБА_2

В апеляційній скарзі відповідач просить скасувати постанову, прийняти нове рішення з підстав неповного зясування обставин, що мають значення для справи, порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права. Апелянт зазначає про застосування судом першої інстанції редакції статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», яка втратила чинність, а також про неврахування здійснення позивачу нарахування пенсії по втраті годувальника за заявою від 13.03.2015 р. та на підставі довідки № 90 від 04.03.2015 р. про заробітну плату працівника за роботу у зоні відчуження в 1986-1990 роках. Крім того, на дуку апелянта, судом першої інстанції не дотримано приписів ст. ст. 99, 100 КАС України в частині зобовязання призначити пенсію з 12.08.2014 р.

В судовому засіданні представник відповідача апеляційну скаргу підтримав та просив її задовольнити.

Позивач до судового засідання не зявився, про дату, час та місце апеляційного розгляду справи повідомлений належним чином, у звязку з чим колегія суддів визнала за можливе здійснити апеляційний перегляд справи за відсутністю позивача.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представника відповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги матеріалами справи, приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що позивач ОСОБА_2 з 27.08.1999 р. перебувала в зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_3, який був інвалідом 2 групи, отримував пенсію по інвалідності внаслідок Чорнобильської катастрофи. Розмір пенсії чоловіка позивача на квітень 2014 р. становив 7482,89 грн., що підтверджується довідкою УПФУ в Тернівському районі м. Кривого Рогу № 1074/04/50 від 25.02.2016 р. 17.04.2014 р. ОСОБА_3 помер. Позивач є дружиною померлого громадянина із числа ліквідаторів 1 категорії, смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою.

Рішенням Тернівського районного суду м. Кривого Рогу від 16.09.2015 р. встановлено факт втрати джерела засобів до існування ОСОБА_2 у зв'язку зі смертю чоловіка ОСОБА_3, рішення набрало законної сили 29.09.2015 р.

На підставі розпорядження УПФУ в Тернівському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області № 161533 від 08.04.2014 р. ОСОБА_3 призначена пенсія з 01.12.2013 р. в розмірі 7482,89 грн. довічно.

Згідно з довідкою УПФУ в Тернівському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 05.01.2015 р. № 10/10/29 пенсія обчислена згідно з довідкою № 47 за період з 11.09.1987 р. по 05.10.1987 р., відповідно до роз'яснення управління по праці і соціальних питаннях виконкому Запорізької обласної ради народних депутатів від 13.10.1992 р. № 152.

12.08.2014 р. позивач звернулася до УПФУ із заявою про перевід на пенсію чоловіка по втраті годувальника інваліда, ліквідатора Чорнобильської катастрофи, проте відповіді на дану заяву позивач не отримала.

Відповідачем зроблені запити про розміри заробітної плати померлого ОСОБА_3 та вимагалось від позивача надання документів на підтвердження розміру заробітної плати померлого чоловіка під час його роботи в зоні відчуження.

13.03.2015 р. позивач повторно звернулася до УПФУ із заявою про перевід на пенсію чоловіка по втраті годувальника інваліда, ліквідатора Чорнобильської катастрофи, за результатами розгляду якої відповідачем прийнято розпорядження № 169923 від 19.03.2015 р., яку отримано позивачем 27.03.2014 р.

09.10.2015 р. позивач втрете подала заяву до УПФУ про перехід на 50% від пенсії чоловіка-ліквідатора ЧАЕС. 21.10.2015 р. позивачем отримано лист УПФУ № К-47/03 від 21.10.2015 р., в якому зазначено про недоцільність переведення на пенсію по втраті годувальника.

Задовольняючи позов, суд першої інстанції вийшов за межі позовних вимог, та зважаючи на порушення прав позивача, недотримання вимог законодавства, скасував розпорядження УПФУ в Тернівському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області № 169923 від 19.03.2015 р. щодо розрахунку пенсії по втраті годувальника ОСОБА_2, зобов'язавши Криворізьке північне об'єднане управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області провести розрахунок та виплату пенсії по втраті годувальника ОСОБА_2 з 12 серпня 2014 року на підставі ст. 54 ч. 1 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з розрахунку розміру пенсії, яка виплачувалась ОСОБА_3 на момент смерті 7482,89 грн., із врахуванням виплачених сум пенсії ОСОБА_2

Колегія суддів вважає такий висновок необґрунтованим, з огляду на наступне.

Судом апеляційної інстанції встановлено, що ОСОБА_2 є вдовою ОСОБА_3, який помер 17.04.2014 р. На час смерті ОСОБА_3 як інвалід 2 групи отримував пенсію по інвалідності внаслідок Чорнобильської катастрофи, станом на квітень 2014 р. розмір пенсії становив 7482,89 грн. (а.с. 53).

Позивач є отримувачем пенсії за віком, призначеної за Законом України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування».

12.08.2014 р. позивач звернулася до УПФУ із заявою про переведення на пенсію у звязку з втратою годувальника за померлого чоловіка ОСОБА_3 відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Відповідачем за заявою від 12.08.2014 р. не приймалось рішення про призначення пенсії або про відмову у призначенні пенсії. Проте відповідачем зроблені запити про розміри заробітної плати померлого ОСОБА_3 та вимагалось від позивача надання документів на підтвердження розміру заробітної плати померлого чоловіка під час його роботи в зоні відчуження.

13.03.2015 р. позивач повторно звернулася до УПФУ із заявою про переведення на пенсію у звязку із втратою годувальника, додавши до заяви довідку № 90 від 04.03.2016 р. про заробітну плату працівника за роботу в зоні відчуження, видану ОСОБА_4 комісією з визначення даних про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках Дніпропетровської обласної державної адміністрації (а.с. 73-76), за результатами розгляду якої відповідачем прийнято розпорядження № 169923 від 19.03.2015 р. про відмову у переведенні позивача на пенсію у звязку із втратою годувальника через недоцільність (розмір пенсії у звязку із втратою годувальника буде меншим, ніж розмір пенсії за віком).

09.10.2015 р. позивач звернулась до УПФУ із заявою довільної форми з питання переведення на пенсію у звязку із втратою годувальника. Відповідачем листом № К-47/03 від 21.10.2015 р. повідомлено позивача про недоцільність переведення на пенсію у звязку з втратою годувальника.

Предметом доказування в даній справі є наявність підстав для переведення позивача на пенсію у звязку з втратою годувальника.

Не є спірним питання перебування позивача на утриманні чоловіка ОСОБА_3 та наявність у позивача права на отримання даного виду пенсії.

Частиною 4 статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у редакції, що діяла до 01.01.2015 р., встановлено, що пенсія в разі втрати годувальника призначається непрацездатним членам сім'ї померлого годувальника, які були на його утриманні (при цьому дітям пенсія призначається незалежно від того, чи були вони на утриманні годувальника), у розмірі: на одного непрацездатного члена сім'ї - 50 процентів пенсії по інвалідності померлого годувальника.

Згідно з частиною 1 цієї статті пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно з законодавством.

Разом з тим, статтею 54 вказаного Закону в редакції, що діє з 01.01.2015 р., тобто на час звернення позивача із заявою про переведення на пенсію у звязку із втратою годувальника від 13.03.2015 р., за наслідками розгляду якої прийнято розпорядження, яке скасовано судом першої інстанції, встановлено, що пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством.

В усіх випадках розмір середньомісячної заробітної плати для обчислення пенсії за роботу у зоні відчуження у 1986-1990 роках не може перевищувати 3,0 тис. карбованців.

Умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань.

23.11.2011 р. постановою Кабінету Міністрів України № 1210 затверджено Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (далі Порядок № 1210). Цей Порядок визначає механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до ст. ст. 54 і 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Пенсії за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.

Пунктом 7 цього Порядку визначено, що пенсії призваних на військові збори військовозобов'язаних, які брали участь в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та працювали у зоні відчуження в 1986-1990 роках, призначаються виходячи із заробітної плати, яку вони одержували за основним місцем роботи, з урахуванням фактично відпрацьованого часу у зоні відчуження, характеру виконуваної роботи, місця і тривалості робочого дня (незалежно від періоду проведення розрахунку оплати праці за умови, якщо такий розрахунок проведено на підставі первинних документів про місце роботи і тривалість робочого дня згідно із сумарною кратністю оплати праці, встановленою у відповідні періоди за зонами небезпеки: у III зоні - 5, II - 4, I - 3). При цьому в усіх випадках заробітна плата для розрахунку пенсії не повинна бути нижчою від фактично одержаної суми у зазначений період.

Пунктом 9 Порядку № 1210 встановлені формула обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, для осіб з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і пенсії у зв'язку з втратою годувальника з числа учасників

ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, одними із складових якої є розмір відшкодування фактичних збитків (у відсотках) (Кв) та середньомісячний коефіцієнт заробітної плати, який враховується під час обчислення пенсії (Кзс).

При цьому середньомісячний коефіцієнт заробітної плати Кзс розраховується шляхом ділення суми коефіцієнтів заробітної плати (Кз1 + Кз2 + Кз3 + + ... + Кзn) за кожний місяць роботи в зоні відчуження у 1986-1990 роках (Ск) на кількість місяців, за які розраховано коефіцієнти

заробітної плати К), а коефіцієнт заробітної плати (Кз1, Кз2, Кз3, ..., Кзn) за кожний місяць роботи в зоні відчуження, який враховується під час обчислення пенсії визначається в залежності від показника суми заробітної плати за роботу в зоні відчуження за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати, за період 1986-1990 років.

Відтак, обчислення пенсії у звязку з втратою годувальника для зазначеного кола осіб провадиться із заробітної плати, яку годувальник одержував за основним місцем роботи, з урахуванням фактично відпрацьованого часу у зоні відчуження, характеру виконуваної роботи, місця і тривалості робочого дня, та проведення розрахунку на підставі первинних документів.

ОСОБА_3 у 1987 р. перебував у трудових правовідносинах із підприємством трест по будівництву і реконструкції автомобільних шляхів «Запоріжшляхбуд» Миколаївського шляхово-будівельного управління № 8. З 11.09.1987 р. по 04.10.1987 р. позивач приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Судом апеляційної інстанції встановлено, що підприємством, яке відрядило ОСОБА_3 в зону Чорнобильської АЕС, - трестом по будівництву і реконструкції автомобільних шляхів «Запоріжшляхбуд» Миколаївського шляхово-будівельного управління № 8, видано у 1991 р. довідку про заробітну плату, на підставі якої й була обчислена пенсія ОСОБА_3 (а.с. 80).

Разом з цим, на запит відповідача щодо надання архівної довідки про заробітну плату ОСОБА_3 за період з 01.03.1987 р. по 31.12.1987 р. виконавчим комітетом Мелітопольської міської ради Запорізької області повідомлено, що в архівних документах фонду ВАТ «Шляхово-будівельне управління № 47», яке є правонаступником тресту по будівництву і реконструкції автомобільних шляхів «Запоріжшляхбуд» Миколаївського шляхово-будівельного управління № 8, особовий рахунок ОСОБА_3 за 1987 р. відсутній; в архівних документах є відомості нарахування заробітної плати працівникам Мелітопольської автоколони № 3 Запорізької спеціалізованої автобази № 16, в яких за 1987 р. ОСОБА_3 не значиться.

Через відсутність підтвердження первинними документами розміру заробітної плати ОСОБА_3 під час ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС відповідачем обґрунтовано не застосовано для обчислення пенсії у звязку з втратою годувальника довідка, видана трестом по будівництву і реконструкції автомобільних шляхів «Запоріжшляхбуд» Миколаївського шляхово-будівельного управління № 8, про розмір заробітної плати ОСОБА_3

Після звернення позивача до відповідача з питання переведення на пенсію у звязку з втратою годувальника позивачу ОСОБА_4 комісією з визначення даних про заробітну плату працівників в зоні відчуження в 1986-1990 роках Дніпропетровської обласної державної адміністрації ОСОБА_2 видано довідку № 90 від 04.03.2015 р. та розрахунок до довідки (а.с. 73-74).

Враховуючи відомості цієї довідки, доданої позивачем до заяви про переведення на пенсію у звязку з втратою годувальника, відповідачем прийнято розпорядження № 169923 від 19.03.2015 р. про відмову у переведенні позивача на пенсію у звязку із втратою годувальника через недоцільність (розмір пенсії у звязку із втратою годувальника буде меншим, ніж розмір пенсії за віком).

Відтак, відповідачем при розгляді заяви позивача про переведення на пенсію у звязку з втратою годувальника дотримано вимоги Порядку № 1210 та Закону України «Про захист і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в редакції, яка діє з 01.01.2015 р.

Через те, що розмір пенсії у звязку з втратою годувальника буде нижчим, чим розмір пенсії за віком, яку отримує позивач, судова колегія вважає обґрунтованим рішення органу Пенсійного фонду, викладене у розпорядженні № 169923 від 19.03.2015 р., про відмову у переведення позивача на пенсію у звязку з втратою годувальника.

Що стосується позовних вимог про скасувати рішення № К-47/03 від 21.10.2015 р. про розрахунок пенсії у звязку з втратою годувальника колегія суддів вказує на те, що оскаржуваний позивачем лист не є рішенням субєкта владних повноважень в розумінні КАС України. Цей лист (а.с. 10) є відповіддю органа Пенсійного фонду на заяву позивача, яка подана в порядку Закону України «Про звернення громадян».

Відсутність правових підстав для скасування рішень відповідача обумовлює висновок про необґрунтованість позовних вимог про зобовязання провести розрахунок та виплату пенсії у звязку з втратою годувальника з 12.08.2014 р. на підставі ч. 1 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із розрахунку пенсії, яка виплачувалась ОСОБА_3 на момент смерті 7482,89 грн. із врахуванням виплачених сум.

При цьому колегія суддів зазначає про помилковість посилання позивача на те, що у будь-якому разі розмір пенсії у звязку з втратою годувальника повинен становити 50% пенсії ОСОБА_3, яку годувальник отримував на час смерті, оскільки таких приписів стаття 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в редакції, що дає з 01.01.2015 р., не містить.Підпунктом 4 пункту 11 Порядку № 1210 визначено, що мінімальний розмір пенсії становить для непрацездатних членів сім'ї померлого годувальника, які були на його утриманні: на одного непрацездатного члена сім'ї - 50 відсотків пенсії по інвалідності померлого годувальника.

При цьому, як зазначено вище, пенсія у звязку з втратою годувальника відповідно до цього Порядку повинна обраховуватися на підставі первинних документів про розмір заробітної плати годувальника, а не просто обраховуватися як 50% розміру пенсії по інвалідності померлого годувальника.

З урахуванням викладеного колегія суддів прийшла до висновку, що судом першої інстанції постанова прийнята з порушенням норм матеріального права, що є підставою для скасування рішення суду першої інстанції та ухвалення нового рішення.

Ухвалою судді-доповідача про відкриття апеляційного провадження у справі відстрочено апелянту сплату судового збору до вирішення справи по суті, у звязку з чим відповідно до ст. ст. 88, 94 КАС України з відповідача підлягають стягненню судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 535,92 грн.

Керуючись ст. ст. 8, 9, 10, 11, 159, 160, 195, 198, 202, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Криворізького північного обєднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області на постанову Тернівського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 06.07.2016 р. в справі № 215/6254/15-а задовольнити.

Постанову Тернівського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 06.07.2016 р. в справі № 215/6254/15-а скасувати.

Прийняти в справі № 215/6254/15-а нову постанову.

В задоволенні позову ОСОБА_2 до Криворізького північного обєднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області про визнання дій протиправними, зобовязання вчинити певні дії відмовити.

Стягнути на рахунок спеціального фонду Державного бюджету України (Отримувач: УДКСУ у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська Дніпропетровської області, рахунок отримувача: 31217206781004; КБКД 22030101; Код ЄРДПОУ: 37989274; Банк отримувача: ГУ ДКСУ у Дніпропетровській області м. Дніпропетровська; Код банку отримувача (МФО): 805012) з бюджетних асигнувань Криворізького північного обєднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області (код ЄДРПОУ 40383418, вул. Ватутіна, 37, м. Кривий Ріг Дніпропетровської області, 50096) судовий збір у розмірі 535 (пятсот тридцять пять) грн. 92 коп.

Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складання в повному обсязі.

Повний текст постанови складений 19.10.2016 р.

Головуючий:В.А. Шальєва

Суддя:С.В. Білак

Суддя:Н.А. Олефіренко