ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
і м е н е м У к р а ї н и
07 жовтня 2016 рокусправа № 204/914/16-а
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді:Дурасової Ю.В.
суддів: Щербака А.А. Баранник Н.П.
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Дніпропетровську апеляційну скаргу Правобережного обєднаного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, що є правонаступником Управління Пенсійного фонду України в Красногвардійському районі м. Дніпропетровська
на постанову Красногвардійського районного суду м. Дніпропетровська від 08 червня 2016 року
у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Красногвардійському районі м. Дніпропетровська про визнання неправомірні дії, щодо відмови в призначенні пенсії,-
ВСТАНОВИВ:
Постановою Красногвардійського районного суду м. Дніпропетровська від 08 червня 2016 року позов задоволено. Визнано дії відповідача щодо відмови у призначенні позивачу дострокової пенсії за віком відповідно до п. 3 розділу 15 «Прикінцевих положень» Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» як військовослужбовцю, який брав участь у бойових діях; та зобовязано відповідача призначити дострокову пенсію за віком з моменту звернення, а саме з 09.09.2015 року. Свою позицію суд першої інстанції обґрунтував тим, що відповідно до архівної довідки від 05.07.2012 року, виданої Центральним прикордонним архівом Федеральної Служби Безпеки Російської Федерації, військовослужбовець військової частини 2022 ОСОБА_1С приймав участь у бойових діях на території Республіки Афганістан с 08.02.1980 року по 07.07.1981 року. Отже, зазначена довідка підтверджує факт причетності позивача до служби в Демократичній Республіці Афганістан, оскільки на підставі неї видавалося посвідчення учасника бойових дій про право на пільги серія АА № 074879 від 05.07.1996 року (а.с. 5). Позивач досяг 55-ти річного віку, має трудовий стаж понад 25 років, є учасником бойових дій на території Республіки Афганістан, тому маж право на дострокову пенсію як учасника бойових дій.
Не погодившись з таким судовим рішенням, відповідач (Управління Пенсійного фонду України в Красногвардійському районі м. Дніпропетровська) подав апеляційну скаргу, в якій просить постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі. Посилається на те, що підставою для видачі довідок є первинні документи, зокрема особова справа. Управлінням Пенсійного фонду був зроблений запит у Центральний прикордонний архів Федеральної служби безпеки Російської Федерації про участь у бойових діях на території Республіки Афганістан, однак 03.11.2015 року була надана відповідь, що особова справа та особиста картка ОСОБА_1 на зберігання в архів не передані.
В запереченнях на апеляційну скаргу зазначено, що посвідчення учасника бойових дій та довідка військового комісаріату про період участі у бойових діях підтверджують участь у бойових діях, однак відповідач не вважає їх підтвердженням. В посвідченні зазначено про пільги для ветеранів війни - учасників бойових дій. Посилається на те, що компетентний орган видав йому документ, який посвідчує його статус як учасника бойових дій. Тому вважає твердження відповідача, що надане посвідчення не підтверджує факт участі у бойових діях є неправомірним. В наданій довідці № 2507 від 19.06.2015 року чітко зазначено, що ОСОБА_1 проходив службу в період бойових дій, однак відповідач маніпулює словами та зазначає, що в довідці не зазначено, що приймав участь у бойових діях. Просить рішення суду першої інстанції залишити без змін.
Перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції, в межах доводів апеляційної скарги та заявлених вимог, суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, у вересні 2015 року позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Красногвардійському районі м. Дніпропетровська із заявою про призначення пенсії як учаснику бойових дій. До заяви ним були подані документи, які підтверджують його статус, як учасника бойових дій, а саме: копію посвідчення учасника бойових дій; копія довідки військкомату; довідку із військової частини, де він проходив військову службу; копію довідки СБУ у Дніпропетровській області та копію архівної довідки про участь у бойових діях.
Рішенням комісії Управління Пенсійного фонду України в Красногвардійському районі м. Дніпропетровська з розгляду питань, повязаних з призначенням (перерахунком) та виплатою пенсій відповідно до чинного законодавства України про пенсійне забезпечення, протокол № 81 від 08 грудня 2015 року відмовлено в призначенні пенсії, оскільки відсутні первинні документи, які підтверджують його участь в бойових діях.
Судом апеляційної інстанції встановлено, що суд першої інстанції до даних правовідносин правильно застосував норми Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ст. 6 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Відповідно до ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Відповідно до п.3 розділу XV Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які брали участь у бойових діях, а також ті, що стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих при захисті Батьківщини або при виконанні інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті чи виконанням інтернаціонального обов'язку, дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих при виконанні обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи чи виконанням інтернаціонального обов'язку, мають право на призначення дострокової пенсії за віком після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років для чоловіків і не менше 20 років для жінок.
Відповідно до ст. 16 Закону України «Про пенсійне забезпечення», військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які брали участь у бойових діях, а також ті, які стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва, одержаних при захисті Батьківщини або при виконанні інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті чи виконанням інтернаціонального обов'язку, а також батьки і дружини (якщо вони не взяли повторний шлюб) військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення зі служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, одержаних при виконанні обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи чи виконанням інтернаціонального обов'язку, мають право на пенсію: чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років.
Згідно п. 2 ч. 1 ст. 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», учасниками бойових дій визнаються учасники бойових дій на території інших країн - військовослужбовці ОСОБА_2, ОСОБА_3, Комітету державної безпеки, особи рядового, начальницького складу і військовослужбовці Міністерства внутрішніх справ колишнього Союзу РСР (включаючи військових та технічних спеціалістів і радників), працівники відповідних категорій, які за рішенням Уряду колишнього Союзу РСР проходили службу, працювали чи перебували у відрядженні в державах, де в цей період велися бойові дії, і брали участь у бойових діях чи забезпеченні бойової діяльності військ (флотів). Військовослужбовці Збройних Сил України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, особи рядового, начальницького складу і військовослужбовці Міністерства внутрішніх справ України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які за рішенням відповідних державних органів були направлені для участі в міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки або у відрядження в держави, де в цей період велися бойові дії.
Постановою Кабінету Міністрів України від 08 лютого 1994 року за № 63 «Про організаційні заходи щодо застосування Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» затверджено перелік держав, яким надавалася допомога за участю військовослужбовців ОСОБА_2, ОСОБА_3, Комітету державної безпеки та осіб рядового, начальницького складу і військовослужбовців Міністерства внутрішніх справ колишнього Союзу РСР, військовослужбовців Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, інших військових формувань, осіб рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ, і періодів бойових дій на їх території.
Відповідно до абзацу 3 «Переліку держав і періодів бойових дій на їх території» визначено, що воєнні дії в Афганістані були - квітень 1978 р. - грудень 1989 р.
Згідно змісту абзацу 6 п. 3 Розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», відповідно до якого військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які брали участь у бойових діях, а також ті, що стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих при захисті Батьківщини або при виконанні інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті чи виконанням інтернаціонального обов'язку, дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих при виконанні обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи чи виконанням інтернаціонального обов'язку, мають право на призначення дострокової пенсії за віком після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років для чоловіків і не менше 20 років для жінок.
Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», до заяви про призначення пенсії за віком відповідно до п. 3 розділу 15 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» надаються документи, які засвідчують особливий статус особи посвідчення учасника бойових дій та довідка військового комісаріату про період (періоди) участі у бойових діях.
Матеріалами справи підтверджено, що при зверненні у вересні 2015 року до пенсійного органу із заявою про призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до п. 3 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» як учаснику бойових дій ОСОБА_1 надано наступні документи:
-копію посвідчення учасника бойових дій;
-копію довідки військкомату;
-довідку з військової частини, де особа проходила військову службу;
-копію довідки СБУ у Дніпропетровській обл.;
-копію архівної довідки про участь у бойових діях.
На переконання колегії суддів апеляційної інстанції, наданий пакет документів є достатнім для підтвердження факту безпосередньої участі ОСОБА_1 у бойових діях та те, що він є учасником бойових дій на території республіки Афганістан.
Матеріали справи містять докази, які дають підстави для задоволення позову:
- довідка № 4/460 від 25 травня 1984 року Військової частини 2022, згідно якої сержант ОСОБА_1 проходив службу у військовій частині 2022 з 08 лютого 1980 року по 07 липня 1981 року та має пільги, встановлені Постановою ЦК КПСС та СМ СССР № 5927 від 17 січня 1983 року (а.с.8);
- довідка Красногвардійсько-Кіровського обєднаного районного військового комісаріату м. Дніпропетровська від 19 червня 2015 року за № 2507, згідно якої ОСОБА_1 проходив військову службу в складі діючої армії в період бойових дій, у тому числі під час виконання інтернаціонального обовязку в Демократичній республіці Афганістан, в/ч 2022 з 08 лютого 1980 року по 07 липня 1981 року (а.с. 6);
- довідка № 55/14-4376 від 22 липня 2015 року Управління служби безпеки України у Дніпропетровській області, в журналі обліку видачі свідоцтв про право на пільги військовослужбовцям запасу Збройних Сил СРСР, які проходили службу на території Демократичної Республіки Афганістан, під № 161 зареєстрований ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, який дійсно проходив військову службу на території Демократичної Республіки Афганістан у в/ч 2022 з 08 лютого 1980 року по 07 липня 1981 року (а.с.7).
- архівна довідка за № 21/59/А-12794 від 05 липня 2012 року, виданої Центральним прикордонним архівом Федеральної Служби Безпеки Російської Федерації, військовослужбовець військової частини 2022, згідно якої ОСОБА_1 приймав участь у бойових діях на території Республіки Афганістан с 08 лютого 1980 року по 07 липня 1981 року журнал реєстрації відправлення пільгових довідок військовослужбовців військової частини 2022, який приймав участь у бойових діях на території Республіки Афганістан (а.с.9).
Колегія суддів апеляційної інстанції підтримує висновок суду першої інстанції, що архівна довідка за № 21/59/А-12794 від 05 липня 2012 року підтверджує факт причетності ОСОБА_1 до служби в Демократичній Республіки Афганістан, оскільки на підставі неї видавалось посвідчення учасника бойових дій про право на пільги серія АА № 074879 від 05 липня 1996 року (а.с.5).
Таким чином, ОСОБА_1 є учасником бойових дій на території республіки Афганістан, має трудовий стаж понад 25 років та досяг 55-річного віку та має право на дострокову пенсію як учасник бойових дій.
З приводу посилання відповідача на зроблений запит у Центральний прикордонний архів Федеральної служби безпеки Російської Федерації та надану відповідь, що особова справа та особиста картка ОСОБА_1 на зберігання в архів не передані, колегія суддів апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити наступне. Матеріали справи (а.с. 17) містять відповідь Центрального прикордонного архіву Федеральної служби безпеки Російської Федерації згідно якої особова справа та особиста картка ОСОБА_1 на зберігання в архів не поступали. При цьому, у абзаці другому цієї відповіді зазначено, що для повторного пошуку по іншим документальним матеріалам рекомендується вказати, в складі якої військової частини Прикордонних військ перетинав Державний кордон з СРСР в Республіку Афганістан ОСОБА_1
Колегія суддів апеляційної інстанції бере до уваги, що відповідачем повторний пошук по іншим документальним матеріалам за рекомендацією архіву не було здійснено. Разом з тим, Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», чітко зазначає, що до заяви про призначення пенсії за віком відповідно до п. 3 розділу 15 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» надаються документи, які засвідчують особливий статус особи посвідчення учасника бойових дій та довідка військового комісаріату про період (періоди) участі у бойових діях (що й було надано позивачем при зверненні для призначення пенсії). При цьому, в даному переліку відсутні документи на які посилається відповідач, а саме, особова справа та особиста картка.
Отже, доводи апеляційної скарги не спростовують правового обґрунтування, покладеного в основу судового рішення, тому не можуть бути підставою для скасування постанови суду першої інстанції.
Керуючись статтями 195, 197, 198, 200, 205, 206 КАС України, суд
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу Правобережного обєднаного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, що є правонаступником Управління Пенсійного фонду України в Красногвардійському районі м. Дніпропетровська - залишити без задоволення.
Постанову Красногвардійського районного суду м. Дніпропетровська від 08 червня 2016 року - залишити без змін.
Стягнути з Правобережного обєднаного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області судовий збір за подання апеляційної скарги в розмірі 606,32 грн. (шістсот шість гривень 32 копійки) за реквізитами:
Отримувач коштівУДКСУ у Бабушкінському районі м. Дніпропетровськ Дніпропетровської області Код отримувача (код за ЄДРПОУ)37989274 Банк отримувачаГУ ДКСУ у Дніпропетровській області м. Дніпропетровськ Код банку отримувача (МФО)805012 Рахунок отримувача31217206781004 Код класифікації доходів бюджету22030101 Призначення платежу*;101;40380679 (код клієнта за ЄДРПОУ) Судовий збір, за апеляційною скаргою Правобережного обєднаного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області), Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд (назва суду, де розглядається справа)
Ухвала набирає законної сили відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядку, встановленому ст. 212 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий:Ю.В. Дурасова
Суддя:А.А. Щербак
Суддя:Н.П. Баранник