Постанова № 62055046, 12.10.2016, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.10.2016
Номер справи
823/1314/16
Номер документу
62055046
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 жовтня 2016 року справа № 823/1314/16

15 год. 42 хв. м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Рідзеля О.А.,

при секретарі судового засідання - Гоголевій Ю.В.,

за участю: представника позивача ОСОБА_1- за довіреністю, представника відповідача ОСОБА_2 - за довіреністю, розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом офісу великих платників податків Державної фіскальної служби до публічного акціонерного товариства «Черкасиобленерго» про стягнення податкового боргу,

ВСТАНОВИВ:

16.09.2016 до Черкаського окружного адміністративного суду з позовною заявою звернувся офіс великих платників податків Державної фіскальної служби (далі-позивач), в якій просить стягнути з рахунків у банках обслуговуючих публічне акціонерне товариство «Черкасиобленерго» (далі-відповідач) податковий борг в розмірі 100849659 грн. 89 коп.

В обґрунтування заявлених позовних вимог зазначено, що публічне акціонерне товариство «Черкасиобленерго» має непогашений податковий борг перед бюджетом у сумі 100 849 659 грн. 89 коп.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив позов задовольнити з підстав викладених у позовній заяві.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги визнав у повному обсязі, при цьому до початку судового засідання через канцелярію суду останнім подано клопотання про встановлення порядку виконання судового рішення.

Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд зазначає про таке.

Публічне акціонерне товариство «Черкасиобленерго» (ПАТ «Черкасиобленерго») зареєстроване, як юридична особа 24.03.1999, ідентифікаційний код 22800735 та перебуває на обліку в офісі великих платників податків Державної фіскальної служби.

Як вбачається з матеріалів справи та не заперечується сторонами, станом на дату подання позовної заяви (09.09.2016) по особових рахунках відповідача обліковується заборгованість у загальному розмірі 100849659 грн. 89 коп., що складається з податку на додану вартість в розмірі 70 843 846 грн. 63 коп. (в тому числі основний платіж 70175 549 грн. 89 коп., пеня (проценти) 668 296 грн. 81 коп.) та податку на прибуток у сумі 30 005 813 грн. 26 коп.

Вищевказаний податковий борг підтверджується деклараціями з податку на додану вартість, уточнюючим розрахунком податкових зобовязань, договорами про розстрочення грошових зобовязань, податковими деклараціями з податку на прибуток.

Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Відповідно до п.п.14.1.175 п.14.1 ст. 14 Податкового Кодексу України, податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

Відповідно п.15.1 ст. 15 Податкового кодексу України, платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.

Пунктом 49.2 статті 49 Податкового кодексу України встановлено, що платник податків зобов'язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є, відповідно до цього Кодексу незалежно від того, чи провадив такий платник податку господарську діяльність у звітному періоді.

Згідно пп. 49.18.1 п. 49.18 ст. 49 Податкового кодексу України податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює: календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Відповідно до п. 137.4 ст. 137 Податкового кодексу України, податковими (звітними) періодами для податку на прибуток підприємств, крім випадків, передбачених п. 137.5 ст. 137 Кодексу, є календарні: квартал, півріччя, три квартали, рік. При цьому податкова декларація розраховується наростаючим підсумком. Податковий (звітний) період починається з першого календарного дня податкового (звітного) періоду і закінчується останнім календарним днем податкового (звітного) періоду, крім: виробників сільськогосподарської продукції, визначеної ст. 209 Кодексу, які можуть обрати річний податковий (звітний) період, який починається з 1 липня поточного звітного року і закінчується 30 червня наступного звітного року.

Пунктом 38.1 ст.38 Податкового кодексу України встановлено, що виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.

Положеннями п. 11 ст. 56 Податкового кодексу України встановлено, що не підлягає оскарженню податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків.

Згідно з п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

При цьому, відповідно до пп.14.1.175 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України, сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання, є податковим боргом платника податків.

Згідно пункту 59.1 статті 59 Податкового кодексу України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Податковим органом відповідачу була направлена податкова вимога форми «Ю» від 11.06.2015 року №14276-17-11, яка отримана представником відповідач 15.06.2015,в матеріалах адміністративної справи відсутні докази оскарження вказаної вимоги у судовому чи адміністративному порядку.

Відповідно до п. 95.1 ст. 95 Податкового кодексу України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Відповідно до п. 95.3 ст.95 Податкового кодексу України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Відповідно до п. 20.1.34 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.

Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Статтею 67 Конституції України визначено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

З урахуванням вищевикладеного, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог у повному обсязі.

Представник відповідача в ході розгляду справи звернувся до суду із клопотанням про визначення способу, строку та порядку виконаннясудового рішення в даній адміністративній справі №823/1314/16 щодо сплати відповідачем заявленого в позові податкового боргу у розмірі 100 849659 грн. 89 коп. шляхом розстрочення його сплати строком на 60 місяців, починаючи з дати набрання рішенням законної сили, щомісячно з податку на додану вартість у розмірі 70 843 846 грн. 63 коп. та у розмірі 30 005 813 грн. 26 коп. з податку на прибуток, відповідно до графіку погашення податкового боргу.

В обґрунтування заявленого клопотання представник відповідача зазначив, що ПАТ «Черкасиобленерго» є стратегічно важливим підприємством в економіці України, що здійснює діяльність з передачі та постачання електричної енергії на території Черкаської області, а вкрай складне фінансове становище Товариства повязане із значною недоплатою споживачів електричної енергії у 2015 році, у звязку з чим Товариство не мало можливості в повному обсязі розраховуватись за куповану на оптовому ринку (ОРЕ) електричну енергію. Також, представник відповідача зазначив, що накопичення заборгованості за куповану на ОРЕ електричну енергію призвело до того, що постановами Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) №167 від 05.02.2015, №802 від 17.03.2015, №1571 від 18.05.2015, №2194 від 19.08.2015, № 2240 від 31.08.2015, №2252 від 03.09.2015, № 2491 від 29.09.2015, № 2596 від 15.10.2015, № 2699 від 02.11.2015 у 2015 році для ПАТ «Черкасиобленерго» встановлювався «нульовий алгоритм» відрахування коштів на поточний рахунок, що передбачало встановлення відсотку відрахування коштів на поточний рахунок ПАТ «Черкасиобленерго» на нульовому рівні (0%), внаслідок чого на поточний рахунок у 2015 році Товариством недоотримано 116 753,1 тис. грн. (з ПДВ), що в свою чергу не дозволило відповідачеві вчасно та у повному обсязі здійснювати сплату доходів і зборів до державного бюджету.

Також представник відповідача наголошував, що сума дебіторської заборгованості станом на 01.04.2016р. за спожиту електричну енергію перед ПАТ «Черкасиобленерго» складає 867 378 000 грн. В свою чергу, Товариство, зі свого боку, приймає всі можливі заходи по недопущенню неналежного виконання договірних обовязків споживачів, оскільки здійснює всі можливі заходи спрямовані на погашення заборгованості, зокрема, направляє претензії, звертається до суду із позовними заявами про примусове стягнення заборгованості, здійснює обмеження або припинення електропостачання, бо повне відключення деяких споживачів може призвести до соціальної та технологічної катастрофи на території всієї Черкаської області. Серед боржників із найбільшою заборгованість перед ПАТ «Черкасиобленерго» за спожиту електричну енергію знаходяться підприємства державної та комунальної форми власності, стосовно більшості з яких порушено провадження справи про банкрутство, що виключає можливість примусового стягнення заборгованості. Систематичне недофінансування з боку держави бюджетної сфери призводить до низького рівня розрахунків за електричну енергію споживачів електричної енергії, що фінансуються з державного та місцевого бюджету. Також, відповідач надав до суду довідку, згідно якої заборгованість населення за спожиту електроенергію перед ПАТ «Черкасиобленерго» складає 22 891 000. грн. ухвалою господарського суду Черкаської області у справі № 01/1494 від 14.05.2004 порушено провадження у справі про банкрутство відносно ВАТ «Черкасиобленерго» (правонаступником, якого є ПАТ «Черкасиобленерго»), яке триває до цього часу на стадії розпорядження майном. Одночасно цією ж ухвалою було введено мораторій на задоволення вимог кредиторів, який, також, діє до цього часу. Згідно звіту за формою № 6 НКРЕ за шість місяців 2016 року інші операційні доходи ПАТ «Черкасиобленерго» становили 19 096 тис. грн.

Відповідно до частини 1 статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України у разі необхідності спосіб, строки і порядок виконання можуть бути визначені у самому судовому рішенні.

Пунктом 100.4 статті 100 Податкового кодексу України передбачено, що підставою для розстрочення грошових зобов'язань або податкового боргу платника податків є надання ним достатніх доказів існування обставин, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України, що свідчать про наявність загрози виникнення або накопичення податкового боргу такого платника податків, а також економічного обґрунтування, яке свідчить про можливість погашення грошових зобов'язань та податкового боргу та/або збільшення податкових надходжень до відповідного бюджету внаслідок застосування режиму розстрочення, протягом якого відбудуться зміни політики управління виробництвом чи збутом такого платника податків.

З урахуванням викладеного суд зазначає, що стратегічно важливим завданням ПАТ «Черкасиобленерго» в умовах максимуму навантаження енергосистеми України є забезпечення стабільності роботи обєднаної енергосистеми України, при цьому у звязку зі значною недоплатою споживачів за куповану електричну енергію та встановлення постановами НКРЕКП у 2015 році нормативу відрахування коштів на поточний рахунок ПАТ «Черкасиобленерго» на нульовому рівні, відповідач не має потрібних обігових коштів.

На підтвердження узгодження з податковим органом, як субєктом владних повноважень, який зобовязаний здійснювати контроль за надходженнями податків питання сплати податкового боргу, відповідачем надано графіки погашення податкового боргу ПАТ «Черкасиобленерго» у загальній сумі 100 849659 грн. 89 коп., які підписані сторонами по справі.

Суд звертає увагу, що відповідач визнав адміністративний позов в повному обсязі.

Відповідно до положень ч. 1ст. 136 Кодексу адміністративного судочинства України відповідач може визнати адміністративний позов протягом всього часу судового розгляду, зробивши усну заяву. Якщо визнання адміністративного позову викладено в адресованій суду письмовій заяві, ця заява приєднується до справи.

Частиною 3 ст. 136 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що судове рішення у зв'язку з відмовою від адміністративного позову, визнанням адміністративного позову чи примиренням сторін ухвалюється за правилами, встановленими статтями 112, 113 цього Кодексу.

Положеннями ч. 3 ст. 112 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у разі повного визнання відповідачем адміністративного позову і прийняття його судом приймається постанова суду про задоволення адміністративного позову.

Відповідно до ч. 4 ст. 112 Кодексу адміністративного судочинства України суд не приймає відмови від адміністративного позову, визнання адміністративного позову і продовжує розгляд адміністративної справи, якщо ці дії позивача або відповідача суперечать закону чи порушують чиї-небудь права, свободи або інтереси.

З огляду на встановлені вище обставини, суд приходить до висновку, що визнання відповідачем адміністративного позову не суперечить закону та не порушує чиї-небудь права, свободи або інтереси.

Посилання представника позивача на ту обставину, що встановлення способу виконання судового рішення можливо лише на етапі примусового виконання рішення суду, яке набрало законної сили не береться судом до уваги, оскільки відповідно до частини 1 статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі необхідності спосіб, строки і порядок виконання можуть бути визначені у самому судовому рішенні.

Враховуючи викладене, суд вважає, заяву представника відповідача про встановлення способу виконання судового рішення обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню шляхом стягнення із ПАТ «Черкасиобленерго» податкового боргу з ПДВ строком на 60 місяців у сумі 70 843 846,63 грн. та податкового боргу з податку на прибуток строком на 60 місяців у сумі 30 005 813, 26 грн.

Судові витрати з відповідача не стягуються, оскільки згідно з частиною 4 статті 94 КАС України у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем-фізична чи юридична особа, судові витрати здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 86, 94, 158 - 163, 254 - 257 КАС України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути з рахунків у банках, обслуговуючих публічне акціонерне товариство «Черкасиобленерго» (ідентифікаційний код 22800735) податковий борг до Державного бюджету України через офіс великих платників податків Державної фіскальної служби (ідентифікаційний код 39440996) перед бюджетом в сумі 100 849 659 (сто мільйонів вісімсот сорок девять тисяч шістсот пятдесят девять) грн. 89 коп.

Встановити порядок виконання судового рішення шляхом сплати публічним акціонерним товариством «Черкасиобленерго» в дохід Державного бюджету України податкового боргу з податку на додану вартість у розмірі 70 843 846 (сімдесят мільйонів вісімсот сорок три тисячі вісімсот сорок шість) грн. 63 коп. впродовж 60 місяців із сплатою заборгованості щомісячно, починаючи з дати набрання рішенням законної сили рівними частинами по 1180730 (одному мільйону сто вісімдесят тисяч сімсот тридцять) грн. 78 коп., та податкового боргу з податку на прибуток у розмірі 30 005 813 (тридцять мільйонів пять тисяч вісімсот тридцять) грн. 26 коп. впродовж 60 місяців із сплатою заборгованості щомісячно, починаючи з дати набрання рішенням законної сили рівними частинами по 500 096 (пятсот тисяч девяносто шість) грн. 89 коп.

Встановити, що погашення податкового боргу здійснюється публічним акціонерним товариством «Черкасиобленерго» грошовими коштами, а також за допомогою будь-яких інших механізмів погашення податкового боргу (податкових зобовязань), які передбачені діючим законодавством України.

Встановити, що публічне акціонерне товариство «Черкасиобленерго» має право достроково погашати заборгованість із збереженням розміру та строків оплати інших чергових платежів, які залишаються несплаченими.

Копію постанови направити сторонам по справі.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня проголошення постанови. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя О.А. Рідзель

Постанова у повному обсязі складена 17.10.2016