Ухвала суду № 62054893, 13.10.2016, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.10.2016
Номер справи
813/5976/15
Номер документу
62054893
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 жовтня 2016 року Справа № 876/12322/15

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі :

головуючого судді Большакової О.О.,

суддів Макарика В.Я., Коваля Р.Й.,

з участю секретаря судового засідання Малетич М.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові адміністративну справу за позовом Державного підприємства «Львіввугілля» в особі відокремленого підрозділу Управління «Західвуглепостач» до Сокальської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області про визнання нечинними та скасування рішень за апеляційною скаргою Державного підприємства «Львіввугілля» в особі відокремленого підрозділу Управління «Західвуглепостач» на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 03 грудня 2015 року,

В С Т А Н О В И В :

Державне підприємство «Львіввугілля» в особі відокремленого підрозділу Управління «Західвуглепостач» (далі ВП Управління «Західвуглепостач» ДП «Львіввугілля») звернулося до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Сокальської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області (далі Сокальська ОДПІ) (з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог) про визнання нечинними та скасування рішення № НОМЕР_1 та № 005001700 від 30.06.2015 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.

Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 03 грудня 2015 року у задоволенні позову відмовлено повністю.

З таким судовим рішенням не погодився ВП Управління «Західвуглепостач» ДП «Львіввугілля», подавши апеляційну скаргу, просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову про задоволення позовних вимог. В якості обґрунтування позивач зазначив, що Сокальською ОДПІ не дотримано порядку зарахування платежів, а саме не враховано призначення платежу зазначеного в платіжних дорученнях. Податковий орган при погашенні основного платежу зараховує пеню і штрафи. Тобто за один і той самий період двічі нараховує пеню за несвоєчасну сплату єдиного внеску.

Представники сторін в судове засідання не зявилися, будучи належним чином повідомленими про час та місце розгляду справи.

Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи та апеляційної скарги, в межах викладених в ній доводів, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення з таких підстав.

Судом встановлено, що за даними реєстру страхувальників ВП Управління «Західвуглепостач» ДП «Львіввугілля» (податковий номер 26360693) перебуває на обліку як платник єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування в Сокальській ОДПІ ГУ Міндоходів: Реєстраційний номер - 25.01.03783; Дата взяття на облік 23.04.2003 року; КВЕД-46.90, клас професійного ризику -23; Категорія страхувальника -111 «Підприємства, установи та організації інші юридичні особи утворенні відповідно до Законодавства України».

Сокальською ОДПІ проведено перевірку з питань своєчасності сплати ВП Управління «Західвуглепостач» ДП «Львіввугілля» до бюджету єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування за період, нарахованого за період вересень-жовтень-листопад 2014 року.

Перевірка проводилася на підставі даних особового рахунку (облікової картки) платника по єдиному соціальному внеску за період з 30.09.2014 року по 30.04.2015 року (платіж 71010000).

Згідно картки особового рахунку, 29.10.2014 року виник борг в розмірі 146964,72 грн. (граничний термін сплати за вересень 2014 року 28.10.2014 року), який сплачено 19.01.2015 року в сумі 18376,85 грн., 22.01.2015 року в сумі 13295,9 грн., 23.01.2015 року в сумі 7970,3 грн., 26.01.2015 року в сумі 262,1 грн., 04.02.2015 року в сумі 46844 грн., 09.02.2015 року в сумі 9286,9 грн., 20.02.2015 року в сумі 78,8 грн., 25.02.2015 року в сумі 11244 грн., 04.03.2015 року в сумі 485,2 грн., 05.03.2015 року в сумі 14538,9 грн., 06.03.2015 року в сумі 24581,8 грн.

Таким чином, перевіркою встановлено сплату позивачем єдиного внеску, нарахованого за звітні періоди (місяці) вересень-жовтень-листопад 2014 року з порушенням законодавчо встановленого терміну (не пізніше 28 числа наступного місяця) сплати в сумі 146964,72 грн.

За наслідками перевірки відповідачем 30.06.2015 року прийнято два рішення про застосування до позивача штрафних санкцій та нарахування пені за несвоєчасну сплату єдиного соціального внеску: № НОМЕР_1 та № НОМЕР_2.

Рішенням № НОМЕР_1 нарахована пеня в сумі 23220,22 грн. за несвоєчасно сплачену штрафну санкцію в сумі 189630,25 грн. по рішенню від 29.10.2014 року № НОМЕР_3 про застосування до позивача штрафних санкцій та нарахування пені за несвоєчасну сплату єдиного соціального внеску.

Рішенням № НОМЕР_2 застосовано штраф в сумі 14696,48 грн. (10% несвоєчасно сплаченої суми по граничному терміну сплати 28.10.2014 року, згідно даних звіту про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсацій) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування від 09.10.2014 року № НОМЕР_4) та нарахована пеня в сумі 15441,11 грн. за кожний день прострочення платежу з розрахунку 0,1% суми недоплати згідно даних поданого до Сокальскої ОДПІ звіту від 09.10.2014 року № НОМЕР_4.

Розмір штрафних санкцій та пені підтверджується відповідними розрахунками до вказаних рішень.

Не погодившись із такими рішеннями, ВП Управління «Західвуглепостач» ДП «Львіввугілля» оскаржило їх до суду.

Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що рішення відповідача щодо нарахування позивачу пені та штрафу за несвоєчасну сплату єдиного внеску прийняті з урахуванням вимог Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування», Податкового кодексу України і з дотриманням передбачених статтею 2 КАС України принципів.

Колегія суддів апеляційного суду погоджується з такими висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.

Спірні відносини регулюються нормами Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» № 2464-VI від 08.07.2010 року (далі - Закон № 2464), який визначає принципи забезпечення збору та ведення обліку єдиного внеску, порядок нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Пунктом 2 частини 1 статті 1 Закону № 2464-VI визначено, що єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Відповідно до п. 3 ст. 9 Закону № 2464-VI, обчислення єдиного внеску органами доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом, здійснюється на підставі актів перевірки правильності нарахування та сплати єдиного внеску, звітності, що подається платниками до органів доходів і зборів, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують суми виплат (доходу), на суми яких (якого) відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок.

Згідно ч. 8 ст. 9 Закону № 2464-VI, платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у підпунктах 4, 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобовязані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобовязані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.

Згідно з ч. 11 ст. 9 цього ж Закону, у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.

Частинами 2, 4 статті 25 Закону № 2464-VI передбачено, що у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків платники єдиного внеску зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею. Орган доходів і зборів у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.

Відповідно до абз. 4 п. 6.3 Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої Наказом Міністерства доходів і зборів України № 455 від 09.09.2013 року (далі Інструкція) органи доходів і зборів надсилають платникам вимогу про сплату недоїмки якщо платник має на кінець календарного місяця недоїмку зі сплати єдиного внеску.

Пунктом 2 частини 11 статті 25 Закону№ 2464-VI орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції: за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.

Підпунктом 2 пункту 7.2 Інструкції передбачено, відповідно до частини одинадцятої статті 25 Закону до платників, визначених підпунктами 1-4 пункту 2.1 розділу II цієї Інструкції, органи доходів і зборів застосовують штрафні санкції у таких розмірах: за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум. Розрахунок цієї фінансової санкції здійснюється на підставі даних карток особових рахунків платників. При застосуванні штрафів, зазначених у цьому підпункті, приймається одне рішення після сплати (погашення) у повному обсязі недоїмки окремо за кожний період, за який сплачується єдиний внесок, незалежно від кількості випадків сплати за вказаний період.

Частиною 10 та 13 статті 25 Закону № 2464 передбачено, що на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1% суми недоплати за кожен день прострочення платежу, при цьому нарахування пені, передбаченої Законом № 2464-VI, починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати(перерахування) включно.

Як встановлено судом першої інстанції, на підставі даних картки особового рахунку позивача по єдиному соціальному внеску, ВП Управління «Західвуглепостач» ДП «Львіввугілля» на час проведення Сокальською ОДПІ перевірки мало недоїмку по сплаті вказаного внеску за попередні періоди, а також по штрафних санкціях та пені, на погашення якої у порядку календарної черговості їх виникнення правомірно відбувалося зарахування поточних платежів.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що встановлені фактичні обставини, підтверджені матеріалами справи, свідчать про порушення ВП Управління «Західвуглепостач» ДП «Львіввугілля» строків сплати єдиного соціального внеску, тому застосування до нього штрафних санкцій та нарахування пені є правомірним.

Враховуючи зазначене вище, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені законами та іншими нормативними актами України, рішення Сокальської ОДПІ від 30.06.2015 року № НОМЕР_1 та № НОМЕР_2 винесені правомірно, тому позов є безпідставним.

Доводи апеляційної скарги є безпідставними та не спростовують висновків суду першої інстанції.

Відповідно до частини 1 статті 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Судова колегія дійшла до висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, рішення суду ухвалене з додержанням норм матеріального та процесуального права, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування судового рішення не вбачається.

Керуючись ч. 3 ст. 160, ст. ст. 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, суд,

У Х В А Л И В :

апеляційну скаргу Державного підприємства «Львіввугілля» в особі відокремленого підрозділу Управління «Західвуглепостач» залишити без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 03 грудня 2015 року по справі № 813/5976/15 - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання у повному обсязі шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя О.О. Большакова

Судді В.Я. Макарик

ОСОБА_1

Повиний текст складено 18 жовтня 2016 року.