Ухвала суду № 62054741, 10.10.2016, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.10.2016
Номер справи
809/932/16
Номер документу
62054741
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 жовтня 2016 р. Справа № 876/6610/16

Львівський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді:Запотічного І.І..,

суддів:Затолочного В.С., Матковської З.М.,

при секретарі судового засідання:Нефедовій А.О.,

розглянувши в відкритому судовому засіданні в м.Львові апеляційну скаргу Приватного підприємства «Гута» на постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 15 серпня 2016 року у адміністративній справі № 809/932/16 за позовом Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області до Приватного підприємства «Гута» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю),

ВСТАНОВИВ:

28.07.2016 Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області звернулося до суду з адміністративним позовом до приватного підприємства "Гута" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).

В обгрунтування позову зазначає, що в період з 04.07.2016 до 19.07.2016 року позивачем проведено перевірку приватного підприємства "Гута", за результатами якої встановлено експлуатацію відповідачем споруд, приміщень за адресою: вулиця Польова, будинок 14 у місті Івано-Франківську, що здійснюється з порушенням вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки. За наслідками перевірки складено акт за №179 від 19.07.2016 року та внесено припис за №179 від 19.07.2016. Подальша експлуатація відповідачем будівель (споруд, приміщень) створює загрозу життю та здоровю людей, уникнення чого можливе шляхом зупинення та заборони експлуатації будівель (споруд, приміщень) за адресою: вулиця Польова, будинок 14 у місті Івано-Франківську, а тому просить застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю).

Постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 15 серпня 2016 року позов Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області задоволено, застосовано заходи реагування у сфері державного нагляду до приватного підприємства «Гута» (76018, АДРЕСА_1, код ЄДРПОУ 13647080), зупинено та заборонено приватному підприємству "Гута" експлуатацію будівель (споруд, приміщень), що знаходяться за адресою: вулиця Польова, будинок 14 у місті Івано-Франківську, шляхом опечатування вхідних дверей, окрім виконання робіт, повязаних з усуненням порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки. Постанову звернуто до негайного виконання.

Не погоджуючись із зазначеною постановою суду, відповідач ПП «Гута» подав апеляційну скаргу, у якій, з посиланням на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, просить її скасувати, та прийняти нову постанову, якою відмовити позивачу в задоволенні адміністративного позову.

В обґрунтування апеляційної скарги апелянт, зокрема, зазначає, що ним станом, на 06.08.2016 року, було усунуто всі порушення вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, які створюють загрозу життю і здоровю людей, та які можуть бути підставою для застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення експлуатації будівель (споруд, приміщень), а тому рішення суду першої інстанції підлягає скасуванню та в позові слід відмовити.

Апелянт будучи повідомленим про час та місце розгляду справи, явки уповноваженого представника в судове засідання не забезпечив, що відповідно до ч.4 ст.196 КАС України не перешкоджає розгляду справи без його участі.

Відповідач - Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області згідно поданого до суду клопотання № 01-10956/07 від 05.10.2016 року просить розгляд справи провести без участі їхнього представника.

Відповідно до ч.1 ст.41 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Заслухавши суддю-доповідача, обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення з наступних підстав.

З матеріалів справи вбачається, що з 04.07.2016 до 19.07.2016 головним інспектором Івано-Франківського міського відділу Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області ОСОБА_1 на виконання наказу Івано-Франківського міського відділу Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області від 21.06.2016 №28 та на підставі посвідчення на перевірку від 04.07.2016 №199 проведено планову перевірку приватного підприємства "Гута" щодо додержання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки приміщень (будівель, споруд) за адресою: вулиця Польова, будинок 14 у місті Івано-Франківську, за наслідками якої складено акт перевірки за №179.

В результаті перевірки встановлено, що експлуатація відповідачем будівель (споруд, приміщень), що знаходяться за адресою: вулиця Польова, будинок 14 у місті Івано-Франківську, здійснюється з порушенням вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, які створюють загрозу життю та здоровю людей, а саме: - деревяні конструкції горища не оброблено вогнетривким розчином, чим порушено пункт 2.5 глави 2 розділу III Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом Міністра внутрішніх справ України від 30.12.2014 № 1417 (далі Наказу МВС від 30.12.2014 №1417);

- приміщення не обладнані внутрішнім протипожежним водопроводом відповідно до вимог норм (підпункт 1 пункту 2.2, глави 2 розділу V Наказу МВС від 30.12.2014 №1417);

- не проведено заміри опору ізоляції і перевірку спрацювання приладів захисту електричних мереж та електроустановок від короткого замикання (підпункт 1.20 глави І розділу ІV Наказу МВС від 30.12.2014 №1417);

- допущено складування продукції між будівлями (підпункт 1.4 глави І розділу ІІІ Наказу МВС від 30.12.2014 №1417);

- електрощити, групові електрощитки не захищені автономними системами пожежогасіння (підпункт 1.16 глави І розділу ІV Наказу МВС від 30.12.2014 №1417);

- допущено улаштування та експлуатація тимчасових електромереж (підпункт 1.8 глави І розділу ІV Наказу МВС від 30.12.2014 №1417);

- територія обєкта, а також будівлі, споруди, приміщення не забезпечені відповідними знаками безпеки згідно з ДСТУ ІSO6309:2007 Протипожежний захист. Знаки безпеки. Форма та колір; на обєкті не створено добровільну пожежну дружину; навчання та перевірка знань посадових осіб з питань пожежної безпеки не проводиться у порядку, встановленому законодавству; реконструкція приміщень здійснюється без проектної документації, яка затверджена в установленому порядку (пункти 8, 12, 16, 21 розділу ІІ Наказу МВС від 30.12.2014 №1417);

- ширина проходів та місця штабельного зберігання товарів в складських приміщеннях не позначені обмежувальними лініями, нанесеними на підлозі (підпункт 7 пункту 9.1 глави І розділу VІ Наказу МВС від 30.12.2014 №1417);

- не проводиться своєчасне технічне обслуговування вогнегасників відповідно до Правил експлуатації вогнегасників, затверджених наказом Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи від 02.04.2004 №555/9154, а також ДСТУ 4297-2004 Технічне обслуговування вогнегасників. Загальні технічні вимоги (пункт 3.17 глави ІІІ розділу V Наказу МВС від 30.12.2014 №1417);

- для всіх приміщень складського призначення на вхідних дверях не вказано категорію щодо вибухопожежної та пожежної небезпеки згідно Норм визначення категорій приміщень, будинків та зовнішніх установок за вибухопожежною та пожежною небезпекою, а також клас зони за Правилами будови електроустановок. Електрообладнання спеціальних установок (пункт 2.9 глави ІІ розділу ІІІ Наказу МВС від 30.12.2014 №1417);

- на обєкті не оформлений журнал обліку вогнегасників (пункт 3.10 глави ІІІ розділу V Наказу МВС від 30.12.2014 №1417);

- на обєкті відповідним документом (наказом, інструкцією тощо) не встановлений протипожежний режим; для кожного приміщення обєкта не розроблені та не затверджені керівником обєкта інструкції про заходи пожежної безпеки; для працівників охорони (сторожів) не розроблено інструкцію, в якій необхідно визначити їхні обовязки щодо контролю за додержанням протипожежного режиму, огляду території і приміщень, порядок дій в разі виявлення пожежі, спрацювання систем протипожежного захисту, а також указати, хто з посадових осіб обєкта має бути викликаний у нічний час у разі пожежі (пункти 3, 4, 10 розділу ІІ Наказу МВС від 30.12.2014 №1417);

- на обєкті не укомплектований пожежний щит з засобами пожежогасіння, до яких входять: вогнегасники 3 шт., ящик з піском 1 шт., покривало з негорючого теплоізаційного матеріалу або повсті розміром 2Ч2 1шт., лопати 2 шт., ломи 2шт., сокири 2 шт. (пункт 3.1 глави 3 розділу V Наказу МВС від 30.12.2014 №1417);

- на пампі допускається встановлення котельні не відокремленої від суміжних приміщень протипожежними стінами, перегородками та покриттям з класом вогнестійкості не менше, ніж REI 45 (ЕІ 45) (підпункт 2.3 пункту 23.4 глави ІІ розділу ІІІ Наказу МВС від 30.12.2014 №1417, ДБН В.2.5-77:2014);

- гирло димової труби печі встановленох біля приміщення пристосованого для прийому їжі виведено нижче даху (пункти 2.6 та 2.14 глави ІІ розділу ІV Наказу МВС від 30.12.2014 №1417, ДБН В.2.5-67:2013).

В подальшому, 19.07.2016 року головним інспектором Івано-Франківського міського відділу Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області ОСОБА_1 за наслідками розгляду акта за №179 від 19.07.2016 внесено відповідачу припис про усунення зафіксованих в акті порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки за №179 .

Відповідно до статті 1 Закону України Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності державний нагляд (контроль) діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Згідно частини 1 статті 4 даного Закону державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом.

Відповідно до частини 7 статті 7 Закону України Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом пяти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу, а у випадках, передбачених законом, також звертається у порядку та строки, встановлені законом, до адміністративного суду з позовом щодо підтвердження обґрунтованості вжиття до субєкта господарювання заходів реагування, передбачених відповідним розпорядчим документом.

Припис обов'язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб'єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб'єкта господарювання. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку (частина 8).

Відповідно до частини 1 статті 66 Кодексу цивільного захисту України центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, здійснює державний нагляд (контроль) шляхом проведення планових та позапланових перевірок відповідно до закону.

Згідно частини 2 статті 68 даного Кодексу у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоровю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.

Згідно частини 1 статті 70 Кодексу цивільного захисту України підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, обєктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, серед іншого, є: недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами; порушення вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення;

Згідно частини 2 цієї статті зазначеного Кодексу повне або часткове зупинення роботи підприємств, обєктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.

Колегія суддів погоджується з судом першої інстанції, що з врахуванням наведених вище норм права, орган, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, у разі виявлення факту недотримання вимог пожежної безпеки, на підставі акта, має право звернутися до суду із позовом про застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення експлуатації будівель, споруд.

Відтак виявлені та зафіксовані в акті №179 від 19.07.2016 факти недотримання відповідачем вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки під час експлуатації будівель (споруд, приміщень), що знаходяться за адресою: вулиця Польова, будинок 14 у місті Івано-Франківську, створюють загрозу життю та здоровю людей у процесі експлуатації відповідачем зазначених будівель (споруд, приміщень).

Крім того, подальша експлуатація відповідачем будівель (споруд, приміщень) за адресою: вулиця Польова, будинок 14 у місті Івано-Франківську, створює загрозу життю та здоровю людей, уникнення якої можливе шляхом зупинення та заборони експлуатації будівель (споруд, приміщень), що вірно встановлено судом першої інстанції.

З врахуванням наведеного колегія суддів погоджується з судом першої інстанції про необхідність застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) до приватного підприємства "Гута" у вигляді зупинення та заборони експлуатації будівель (споруд, приміщень), що знаходяться за адресою: вулиця Польова, будинок 14 у місті Івано-Франківську, шляхом опечатування вхідних дверей, окрім виконання робіт, повязаних з усуненням порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки.

Посилання апелянта на те, що ним усунено та виконано усі недоліки, не підтверджує виконання припису за №179 від 19.07.2016 в повному обсязі, оскільки жодних документів, які б свідчили про вжиті приватним підприємством "Гута" заходи для усунення вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки під час експлуатації будівель (споруд, приміщень), що знаходяться за адресою: вулиця Польова, будинок 14 у місті Івано-Франківську, суду не надано.

Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, а тому апеляційну скаргу Приватного підприємства «Гута» слід залишити без задоволення, а оскаржувану постанову суду першої інстанції без змін.

Керуючись статтями 41,160,167, 195, 196, 198, 200, 204, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Приватного підприємства «Гута» залишити без задоволення, а постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 15 серпня 2016 року в справі № 809/932/16 - без змін.

Ухвала суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий:І.І.Запотічний

СуддіВ.С.Затолочний

ОСОБА_2

Повний текст ухвали складений 13.10.2016 року.