ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 У Х В А Л А
про відмову щодо вжиття заходів забезпечення позову
18 жовтня 2016 року м. Київ № 826/15786/16
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Мазур А.С., при секретарі судового засідання Ферштей А.М., за участю представника позивача - ОСОБА_1, розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання про забезпечення позову в адміністративній справі-
за позовомОСОБА_2доМіністерства соціальної політики Українитреті особи1. Громадська рада при Міністерстві соціальної політики України 2. Ініціативна група з підготовки Установчих зборів для формування Громадської ради при Міністерстві соціальної політики Українипровизнання протиправними дій, визнання незаконним та скасування наказу, зобов'язання вчинити дії,ВСТАНОВИВ:
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 17.10.16 р. відкрито провадження в адміністративній справі №826/15786/16 за позовом ОСОБА_2 до Міністерства соціальної політики України (надалі - Мінсоцполітики), треті особи: Громадська рада при Міністерстві соціальної політики України та Ініціативна група з підготовки Установчих зборів для формування Громадської ради при Міністерстві соціальної політики України, про визнання протиправними дій, визнання незаконним та скасування наказу, зобов'язання вчинити дії.
Водночас, разом із позовною заявою ОСОБА_2 було подане клопотання про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову (вх. №ДМ 4614 від 10.10.2016 р.), в якому останній просить суд зупинити дію наказу Міністерства соціальної політики України №854 від 05.08.2016 р. «Про утворення Ініціативної групи з підготовки Установчих зборів для формування Громадської ради при Мінсоцполітики» в частині затвердження складу Ініціативної групи без включення всіх кандидатур, внесених до складу Ініціативної групи діючою Громадською радою (протокол №8 від 25.07.2016 р.), а також заборонити Міністерству соціальної політики України, Громадській раді при Міністерстві соціальної політики України, Ініціативній групі з підготовки Установчих зборів для формування нового складу Громадської ради, затвердженій наказом Міністерства соціальної політики України №854 від 05.08.2016 р., проведення Установчих зборів, призначених на 20.10.2016 р. за адресою: м. Київ, вул. Бастіонна, 11, Київський міський палац ветеранів.
Згідно із ч.3 ст.118 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) питання про забезпечення адміністративного позову, про заміну одного способу забезпечення адміністративного позову іншим або про скасування заходів забезпечення адміністративного позову, крім випадків, встановлених частинами першою і другою цієї статті, вирішується в судовому засіданні з повідомленням осіб, які беруть участь у справі. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені, не перешкоджає розглядові таких питань.
Відповідно до ч.1 ст.117 КАС України суд за клопотанням позивача або з власної ініціативи може постановити ухвалу про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову, якщо існує очевидна небезпека заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі, або захист цих прав, свобод та інтересів стане неможливим без вжиття таких заходів, або для їх відновлення необхідно буде докласти значних зусиль та витрат, а також якщо очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень.
Окрім того, приписами ч.3 та ч.4 ст.117 КАС України визначено, що подання адміністративного позову, а також відкриття провадження в адміністративній справі не зупиняють дію оскаржуваного рішення суб'єкта владних повноважень, але суд у порядку забезпечення адміністративного позову може відповідною ухвалою зупинити дію рішення суб'єкта владних повноважень чи його окремих положень, що оскаржуються. Ухвала негайно надсилається до суб'єкта владних повноважень, що прийняв рішення, та є обов'язковою для виконання. Адміністративний позов, крім способу, встановленого частиною третьою цієї статті, може бути забезпечено забороною вчиняти певні дії.
Отже, забезпечення адміністративного позову - це вжиття судом, у провадженні якого знаходиться справа, до прийняття у справі судового рішення по суті заходів щодо створення можливості реального виконання у майбутньому постанови суду, якщо її буде прийнято на користь позивача.
Водночас, суд вважає за належне зазначити, що у вирішенні питання про вжиття заходів забезпечення позову суд повинен здійснити оцінку обґрунтованості доводів заявника щодо необхідності їх вжиття з урахуванням, зокрема: розумності, обґрунтованості та адекватності вимог заявника щодо забезпечення позову; забезпечення збалансованості інтересів сторін, а також інших учасників судового процесу; наявності зв'язку між конкретним заходом забезпечення позову та його предметом; ймовірності утруднення виконання або невиконання рішення суду у разі невжиття заходів забезпечення позову; запобігання порушенню охоронюваних законом інтересів осіб, що не є учасниками судового процесу, у разі вжиття заходів забезпечення позову.
При цьому відповідно до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.72 цього Кодексу.
Розглянувши клопотання позивача про вжиття заходів забезпечення позову, перевіривши наведені у ньому доводи на предмет їх відповідності нормам закону, заслухавши думку представника позивача, суд приходить до висновку, що заявлені у такому клопотанні вимоги не підлягають задоволенню з огляду на наступне.
Так, як вбачається із поданого ОСОБА_2 клопотання про вжиття заходів забезпечення позову, необхідність вжиття заходів забезпечення позову обґрунтовано незаконністю, на думку позивача, наказу Мінсоцполітики №854 від 05.08.2016 р. «Про утворення Ініціативної групи з підготовки Установчих зборів для формування Громадської ради при Мінсоцполітики», яким було утворено склад Ініціативної групи з підготовки Установчих зборів для формування громадської ради при Мінсоцполітики без включення до складу цієї Ініціативної групи всіх кандидатур, що затверджені діючою Громадською радою (протокол №8 від 25.07.2016 р.). Внаслідок незаконних дій міністерства були виключені зі складу Ініціативної групи громадські діячі та громадські організації, які незручні міністерству з точки зору здійснення громадськістю контролю за формуванням та реалізацією міністерством державної політики у сфері соціального захисту громадян України. Крім того, створена у незаконний спосіб Ініціативна група з підготовки Установчих зборів з формування нового складу Громадської ради при Мінсоцполітики оголосила про проведення 20.10.16 р. Установчих зборів за адресою: м. Київ, вул. Бастіонна, 11, Київський міський палац ветеранів, при цьому незаконно обмеживши своїм рішенням про незаконне припинення прийняття від громадських організацій заявок та документів на участь в Установчих зборах, великої кількості громадських організацій, у тому числі організацій, з якими співпрацює позивач та яким він довіряє, що порушує його права і охоронювані законом інтереси.
Проте, з поданого клопотання, та пояснень представника позивача наданих в судовому засіданні, судом не встановлено обставин, які б свідчили, що незабезпечення позову може спричинити серйозні негативні наслідки для позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі. Позивачем не наведено та не надано до суду належних доказів, які б свідчили, що захист прав, свобод та інтересів позивача стане неможливим без вжиття заходів забезпечення позову, а також, що існує очевидна небезпека заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі, або для їх відновлення необхідно буде докласти значних зусиль та витрат.
Суд також наголошує на тому, що наказ Мінсоцполітики №854 від 05.08.2016 р. «Про утворення Ініціативної групи з підготовки Установчих зборів для формування Громадської ради при Мінсоцполітики» в частині затвердження (утворення) складу Ініціативної групи без включення всіх кандидатур, внесених до складу Ініціативної групи діючою Громадською радою (протокол №8 від 25.07.2016 р.) - є безпосереднім предметом оскарження в адміністративній справі №826/15786/16, а тому обґрунтованість та законність останнього будуть досліджуватись під час судового розгляду справи по суті.
На підставі викладеного та, керуючись ст.ст.117, 118, 158, 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва
У Х В А Л И В:
У задоволенні клопотання ОСОБА_2 про вжиття заходів забезпечення позову відмовити.
Ухвала відповідно до частини шостої статті 118 Кодексу адміністративного судочинства України може бути оскаржена в порядку, передбаченому статтями 185-187 цього Кодексу.
Ухвала набирає законної сили в порядку та строки, встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя А.С. Мазур