СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 жовтня 2016 р. Справа №818/747/16
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Осіпової О.О., розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області, третя особа: Бездрицька сільська рада Сумського району Сумської області, про визнання протиправною та скасування відмови, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом, у якому просить:
- визнати протиправною та скасувати відмову Головного управління Держгеокадастру у Сумській області, викладену у листі від 06.06.2016р. №Б-4442-3581/6-16, у наданні позивачу дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки загальною (орієнтовною) площею 1,5га для ведення особистого селянського господарства у власність за рахунок земель сільськогосподарського призначення, яка розташована на території Бездрицької сільської ради Сумського району Сумської області.
Свої вимоги мотивує тим, що відповідач не мав права відмовляти у видачі дозволу на розробку проекту землеустрою, оскільки твердження останнього про планування зарезервувати земельні ділянки з метою забезпечення ними учасників АТО села Бездрик Сумського району Сумської області не підпадає під перелік підстав для відмови у видачі дозволу на розробку проекту землеустрою. Зважаючи на те, що рішення відповідача не узгоджуються із приписами Земельного кодексу України, воно має бути скасовано.
Позивач, належним чином повідомлена про день, час та місце розгляду справи (а.с.67), до суду не прибула. На адресу суду надіслала клопотання про розгляд справи без її участі (а.с.26).
Представник відповідача, належним чином повідомлений про день, час та місце розгляду справи (а.с.65), в судове засідання не зявився, подав до суду письмові заперечення проти позову (а.с.47), де зазначив, що земельна ділянка, з приводу якої звернулася ОСОБА_1 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення її у власність, не може бути відведена у власність позивача, оскільки під час розгляду її заяви встановлено, що згідно з інформаційною довідкою, наданою Управлінням Держгеокадастру у Сумському районі від 26.05.2016р. за №181, масив, за рахунок якого формується земельна ділянка, запланований для забезпечення реалізації конституційних прав військовослужбовців строкової військової служби, осіб рядового і начальницького складу, працівників та службовців, які беруть безпосередню участь в антитерористичних операціях і забезпеченні правопорядку на державному кордоні, на безоплатне одержання у власність земельних ділянок. Крім того, відповідно до наданої Бездрицькою сільською радою довідки землі, зазначені на викопіюванні, плануються до резерву для забезпечення земельними ділянками учасників АТО цього села, яким надано першочергове право на відведення земельних ділянок. Тому відмова, викладена в листі від 06.06.2016р. №Б-4442-3581/6-16, є правомірною.
Представник третьої особи Бездрицьої сільської ради Сумського району Сумської області, належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи (а.с.66), в судове засідання не з'явився, подав заяву, в якій просив розглядати справу у його відсутність (а.с.68), та зазначив, що у звязку з обмеженою кількістю земель запасу земельні ділянки планували зарезервувати для ведення особистого селянського господарства та для ведення садівництва з метою забезпечення ними учасників антитерористичної операції, які проживають на території сільської ради.
Відповідно до ч.6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог з таких підстав.
Встановлено, що 11 грудня 2015 року ОСОБА_1 звернулася до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області з заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність загальною (орієнтовною) площею 1,5 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення, яка розташована на території Бездрицької сільської ради Сумського району Сумської області за межами населеного пункту (а.с.9).
Листом від 13.01.2016р. №Б-1042-191/6-16 відповідач повідомив ОСОБА_1, що відповідно до інформаційної довідки, наданої управлінням Держгеокадастру у Сумському районі Сумської області від 31.12.2015р. №7862, земельна ділянка, яка планується до відведення, розташована в масиві земель, що планується для створення громадських пасовищ (а.с.14).
Дана відмова оскаржена позивачкою в судовому порядку. Постановою Сумського окружного адміністративного суду від 25.02.2016 р., яка набрала законної сили 04.04.2016р., позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено: визнано протиправною та скасовано відмову Головного управління Держгеокадастру у Сумській області, викладену в листі від 13.01.2016р. №Б-1042-191/6-16, у надання позивачу дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність загальною (орієнтовною) площею 1,5 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення, яка розташована на території Бездрицької сільської ради Сумського району Сумської області за межами населеного пункту (а.с.15-16).
Після цього 27.04.2016 р. ОСОБА_1 повторно звернулася до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області з заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність (а.с.17-18).
Листом від 06.06.2016 р. №Б-4442-3581/6-16 відповідач повідомив позивача про неможливість задоволення її заяви (а.с.19).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Відмовляючи у задоволенні заяви, відповідач керувався статтею 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та інформацією, викладеною у довідках, наданих Управлінням Держгеокадастру у Сумському районі від 26.05.2016р. за №181 та Бездрицькою сільською радою, згідно з якими землі, зазначені на викопіюванні, плануються до резерву для забезпечення земельними ділянками учасників АТО.
Однак, на переконання суду, наведені обставини не можуть бути виключною підставою для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства у власність, з огляду на таке.
Приписами частин 1, 2, пункту а частини 3 статті 22 Земельного кодексу України, визначено, що землями сільськогосподарського призначення визнаються землі, надані для виробництва сільськогосподарської продукції, здійснення сільськогосподарської науково-дослідної та навчальної діяльності, розміщення відповідної виробничої інфраструктури, у тому числі інфраструктури оптових ринків сільськогосподарської продукції, або призначені для цих цілей.
До земель сільськогосподарського призначення належать: сільськогосподарські угіддя (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги); несільськогосподарські угіддя (господарські шляхи і прогони, полезахисні лісові смуги та інші захисні насадження, крім тих, що віднесені до земель лісогосподарського призначення, землі під господарськими будівлями і дворами, землі під інфраструктурою оптових ринків сільськогосподарської продукції, землі тимчасової консервації тощо). Землі сільськогосподарського призначення передаються у власність та надаються у користування громадянам - для ведення особистого селянського господарства, садівництва, городництва, сінокосіння та випасання худоби, ведення товарного сільськогосподарського виробництва, фермерського господарства.
Згідно зі частинами 1, 2 статті 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Відповідно до частин 6, 7 статті 118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до ОСОБА_2 міністрів Автономної Республіки Крим. ОСОБА_2 Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності, зокрема для ведення особистого селянського господарства - не більше 2 гектарів (пункт б частини 1 статті 121 Земельного кодексу України).
Згідно з абзацом 1 частини 3 статті 123 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Аналізуючи зміст вищевикладених норм чинного законодавства, які встановлюють механізм та процедуру звернення осіб до органів місцевого самоврядування чи органів виконавчої влади з приводу надання їм у власність земельних ділянок, суд звертає увагу, що надання відповідного дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність є одним з етапів погодження і оформлення документів, які відповідно до вимог чинного законодавства є необхідними для прийняття компетентним органом рішення про набуття громадянами земель у власність.
У свою чергу, зміст статей 118, 122 Земельного кодексу України свідчить про те, що отримання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки не означає прийняття позитивного рішення про надання її у власність, оскільки процес передачі земельної ділянки громадянам у власність є стадійним, зокрема, першою стадією якого є надання уповноваженим органом дозволу на розробку проекту землеустрою, що свідчить про відсутність у відповідача законних підстав для встановлення будь-яких обмежень у надані дозволу на розробку проекту землеустрою іншій особі при дотриманні нею вимог вказаних статей Земельного кодексу України.
Крім того, суд вважає, що законні критерії визначення пріоритетності того чи іншого заявника на стадії надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, - відсутні.
Суд вважає помилковими посилання відповідача на пункт 14 ч.2 статтю 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", оскільки вказана стаття передбачає, зокрема, першочергове право учасників бойових дій на відведення земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва, садівництва і городництва, а позивач просить надати дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства, порядок надання якої чітко встановлено статтею 118 Земельного кодексу України.
Відтак, суд не погоджується з посиланнями представника відповідача як на підставу для відмови в задоволенні позовних вимог на наявність наказів Головного управління Держгеокадастру у Сумській області про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою громадянам ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 та ОСОБА_7, оскільки в них йдеться про надання дозволів на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність для ведення індивідуального садівництва, а не особистого селянського господарства (а.с.57-61). Крім того, ці накази були прийняті після направлення на адресу позивачу відмови Головного управління Держгеокадастру у Сумській області, викладеної у листі від 06.06.2016р. №Б-4442-3581/6-16, отже вони і не були підставою для її винесення.
Слід відзначити, що на законодавчому рівні визначено право розпоряджатися землями сільськогосподарського призначення виключно на підставі норм Земельного кодексу України, а тому відповідач не мав право перебирати на себе функції законодавця щодо розпорядження землею без нормативного врегулювання питання про надання земельних ділянок для учасників АТО .
Також, відповідачем не надано суду жодного рішення про резервування земельних ділянок по Бездрицькій сільській раді Сумського району Сумської області для надання у власність учасникам АТО.
Так, із листа Бездрицької сільської ради у відповідь на запит суду (а.с.68) вбачається, що земельну ділянку, на яку претендує ОСОБА_1 лише планували зарезервувати з метою надання учасникам АТО, та що рішення органів виконавчої влади щодо передачі у власність чи в користування учасникам АТО цієї земельної ділянки не приймалось.
Виходячи з наведених норм права та встановлених обставин, суд дійшов висновку, що відповідачем у листі № від 06.06.2016р. №Б-4442-3581/6-16 не наведено жодної з підстав, передбачених частиною 7 статті 118 Земельного кодексу України, за яких ОСОБА_1 може бути відмовлено у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою для відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства.
До суду не надано жодних доказів, що місце розташування об'єкта не відповідає вимогам законів, прийнятим відповідно до них нормативно-правових актів, генеральним планам населених пунктів та іншої містобудівної документації, схемам землеустрою і техніко-економічних обґрунтуванням використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектам землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Враховуючи наведене, суд вважає, що рішення Головного управління Держгеокадастру у Сумській області щодо відмови у наданні позивачу дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки загальною (орієнтовною) площею 1,5га для ведення особистого селянського господарства у власність за рахунок земель сільськогосподарського призначення, яка розташована на території Бездрицької сільської ради Сумського району Сумської області, суперечить нормам чинного законодавства України та є протиправним.
З огляду на викладене, позовні вимоги слід задовольнити.
Відповідно до ч.1 ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Так, відповідно до квитанції від 13.06.2016 року позивачем було сплачено судовий збір в розмірі 551,20 грн. (а.с.3).
Враховуючи положення вказаних норм, суд вважає за необхідне стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Сумській області суму судового збору в розмірі 551,20 грн.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області, третя особа: Бездрицька сільська рада Сумського району Сумської області, про визнання протиправною та скасування відмови задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати відмову Головного управління Держгеокадастру у Сумській області, викладену у листі від 06.06.2016р. №Б-4442-3581/6-16, у наданні ОСОБА_1 дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки загальною (орієнтовною) площею 1,5га для ведення особистого селянського господарства у власність за рахунок земель сільськогосподарського призначення, яка розташована на території Бездрицької сільської ради Сумського району Сумської області.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (40035, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Сумській області (40021, м. Суми, вул. Петропавлівська, 108, код ЄДРПОУ 3976885) суму судового збору в розмірі 551,20 грн. (пятсот пятдесят одна грн. двадцять коп.)
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя О.О. Осіпова