П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
01.04.2016 Справа №607/1785/16-а
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області
в складі: головуючого судді Дзюбича В.Л.
з участю секретаря судового засідання Грабської Ю.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Тернополі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 об»єднаного управління пенсійного фонду України Тернопільської області про зобовязання вчинити дії,-
в с т а н о в и в :
Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду із адміністративним позовом до ОСОБА_2 об»єднаного управління пенсійного фонду України Тернопільської області про зобов»язання провести перерахунок пенсії з 28.04.2014 року в розмірі 80 % заробітної плати з включенням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та суми індексації заробітної плати за період з 01.04.2009 року по 01.04.2014 року згідно довідок Державної служби з лікарських засобів у Тернопільській області від 28.04.2014 р. №347/04-14р., від 28.04.2014 р. №348/04-14, від 10.02.2016 р. №88/04-16, з яких було сплачено страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування відповідно до Закону України «Про державну службу».
Ухвалою Тернопільського міськрайоного суду Тернопільської області від 01.04.2016р. адміністративний позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 об»єднаного управління пенсійного фонду України Тернопільської області про зобовязання вчинити дії залишено без розгляду в частині зобовязання ОСОБА_2 об»єднаного управління пенсійного фонду України Тернопільської області провести перерахунок пенсії з 28.04.2014 року по 21.08.2015 року призначеної ОСОБА_1 в розмірі 80 % заробітної плати з включенням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та суми індексації заробітної плати за період з 01.04.2009 року по 01.04.2014 року згідно довідок Державної служби з лікарських засобів у Тернопільській області від 28.04.2014 р. №347/04-14р., від 28.04.2014 р. №348/04-14, від 10.02.2016 р. №88/04-16, з яких було сплачено страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування відповідно до Закону України «Про державну службу» .
Позивач позовні вимоги підтримала з мотивів викладених в адміністративному позові та просила його задовольнити.
Представник відповідача ОСОБА_2 об»єднаного управління пенсійного фонду України Тернопільської області позову не визнав.
Дослідивши та оцінивши зібрані по справі докази, суд вважає, що позовні вимоги підлягають до часткового задоволення, виходячи з наступних підстав.
Встановлено, що 28.04.2014 р. позивачу ОСОБА_1 було призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» у розмірі 80 % суми заробітної плати. При призначенні відповідачем до розрахунку заробітної плати для призначення пенсії, як державному службовцю, не було взято до уваги суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально побутових питань, суми індексації заробітної плати за період з 01.04.2009 р. по 01.04.2014 р.
25.06.2014 р. ОСОБА_1 було видано Пенсійним фондом України пенсійне посвідчення № НОМЕР_1 серії ААИ №2084451.
11.02.2016 р. позивач ОСОБА_1 звернулася до відповідача із заявою, в якій просила провести перерахунок пенсії включаючи всі виплати на які нараховувалися та сплачувалися внески на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування.
Управління пенсійного фонду України в ОСОБА_2 районі, правонаступником якого є Тернопільське об»єднане управління пенсійного фонду України Тернопільської області листом від 16.02.2016 р. №425/02 відмовило ОСОБА_1 у перерахунку пенсії державного службовця, оскільки допомога на оздоровлення, матеріальна допомога, грошові винагороди та суми індексації не відносяться до інших надбавок, тому вони не враховуються до заробітної плати, з якої обчислюється розмір пенсії державного службовця.
Із довідок Державної служби з лікарських засобів у Тернопільській області від 28.04.2014 р. №347/04-14р., від 28.04.2014 р. №348/04-14, від 10.02.2016 р. №88/04-16, вбачається, що за період з 01.04.2009 року по 01.04.2014 року ОСОБА_1 на всі виплати, включені в довідку, до того ж і ті які включенні у графу «Інші виплати» та до яких відноситься: індексація заробітної плати, матеріальна допомога, було нараховано страхові внески на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування відповідно до Закону України «Про державну службу».
Суд вважає не включення відповідачем при обчисленні пенсії таких видів виплат, як матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати на державній службі безпідставним, виходячи із наступного.
Відповідно до ч.1 ст. 37 Закону України «Про державну службу» ( в редакції чинній на момент призначення пенсії позивачу), на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90% заробітної плати, без обмеження граничного розміру пенсії.
Частиною другою статті 37-1 Закону України «Про державну службу» ( в редакції чинній на момент призначення пенсії позивачу), визначено, що перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Відповідно до ст.33 Закону України «Про державну службу», заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Посадові оклади державних службовців установлюються залежно від складності та рівня відповідальності виконуваних службових обов'язків. Доплата за ранг провадиться відповідно до рангу, присвоєного державному службовцю. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Згідно з ст.2 Закону України «Про оплату праці», структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсій. Із змісту ст.40 вказаного Закону вбачається, що з середньої заробітної плати (доходу) повинні бути сплачені страхові внески.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31 травня 2000 року № 865 встановлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.
Відповідно до ч.2 ст.33 Закону України «Про державну службу», заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Згідно зі ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-ХІІ до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Відповідно до статті 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне забезпечення» до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Таким чином, суд приходить до висновку про те, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Дана правова позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 28 травня 2013 року за наслідками перегляду ухвали Вищого адміністративного суду України від 20 грудня 2012 року та ухвали Вищого адміністративного суду України від 23 жовтня 2012 року.
Відповідно до вимог ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Отже, 11.02.2016 року позивач звернулася до відповідача про перерахунок призначеної пенсії із врахуванням сум виплачених їй матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально побутових виплат та сум індексацій з яких було сплачено страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування відповідно до Закону України «Про державну службу».
Таким чином, приймаючи до уваги дату подачі позивачем до пенсійного органу заяви про перерахунок пенсії, а саме 11.02.2016 року, суд приходить до висновку, що перерахунок пенсії позивачу повинен бути здійснений з врахуванням дати подачі ним відповідної заяви.
Таким чином, суд дійшов висновку, що доводи позивача викладені в позовній заяві є обґрунтованими та відповідно такими, що підлягають до часткового задоволення, шляхом зобовязання відповідача провести перерахунок пенсії призначеної позивачу в розмірі 80 відсотків з включенням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та суми індексації заробітної плати за період з 01.04.2009 року по 01.04.2014 року згідно довідок Державної служби з лікарських засобів у Тернопільській області від 28.04.2014 р. №347/04-14р., від 28.04.2014 р. №348/04-14, від 10.02.2016 р. №88/04-16, з яких було сплачено страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування відповідно до Закону України «Про державну службу» - з моменту звернення позивача до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, а саме, з 11.02.2016 р.
Позивачем були понесені судові витрати зі сплати судового збору, які суд вважає, слід відшкодувати позивачу за рахунок бюджетних асигнувань відповідача, відповідно до ч. 1 ст. 94 КАСУ.
Керуючись ст.ст.33, 37 Закону України «Про державну службу» (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин), ст.ст.1, 2 Закону України «Про оплату праці», ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст.41 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», ст.ст.6-11, 71, 99, 100, 104, 158-163, 167 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до ОСОБА_2 об»єднаного управління пенсійного фонду України Тернопільської області про зобов»язання вчинити дії задовольнити частково .
Зобовязати Тернопільське об»єднане управління пенсійного фонду України Тернопільської області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 11 лютого 2016 року в розмірі 80% сум заробітної плати з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально побутових питань, та індексації грошових доходів населення, за період з 01.04.2009 року по 01.04.2014 року згідно довідок Державної служби з лікарських засобів у Тернопільській області від 28 квітня 2014 року №347/04-14р., від 28 квітня 2014 року №348/04-14, від 10 лютого 2016 р. №88/04-16 «Про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи або за будь які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією)», що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Сплачений позивачем судовий збір в розмірі 551.20 гривень відшкодувати ОСОБА_1 ( с.Петриків вул.Шептицького, 179 Тернопільського району Тернопільської області за рахунок бюджетних асигнувань ОСОБА_2 об»єднаного управління пенсійного фонду України Тернопільської області ( м.Тернопіль вул.Руська, 17).
Допустити негайне виконання постанови суду в межах суми платежу за один місяць.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку на її апеляційне оскарження.
Постанову суду першої інстанції може бути оскаржено шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський міськрайонний судз дня проголошення постанови.Якщо постанову було ухвалено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, а також у разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Головуючий суддя Дзюбич В.Л.