Постанова № 62045853, 05.10.2016, Приморський районний суд м. Одеси

Дата ухвалення
05.10.2016
Номер справи
522/11265/16-а
Номер документу
62045853
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 522/11265/16-а

Номер провадження 2-а/522/652/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 жовтня 2016 року Приморський районний суд м. Одеси у складі:

головуючого судді Шенцевої О.П.,

за участю секретаря Соболевої О.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про зобовязання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до Приморського районного суду м. Одеси з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якому просив суд:

- визнати противоправним дії відповідача щодо не вчинення дій подальшого підвищення позивачу пенсії, шляхом здійснення її перерахунку з 30.03.2016 року, в тому числі донарахованих сум за минулий час, з 01.04.2015 року з включенням до складу (розміру) грошового забезпечення з якого призначається пенсія, грошової допомоги для оздоровлення у загальному розмірі 12597,20 грн., матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань у розмірі 8647 грн., одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби у розмірі 84382,20 грн., святкової премії у загальному розмірі 4561,20 грн., індексації грошового забезпечення у загальному розмірі 11310,51 грн.;

- визнати противоправними дії відповідача щодо не вчинення дій з виплати позивачу пенсії після її перерахунку, в тому числі донарахованих сум за минулий час, з 01.04.2015 року з включенням до складу (розміру) грошового забезпечення з якого призначається пенсія, грошової допомоги для оздоровлення у загальному розмірі 12597,20 грн., матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань у розмірі 8647 грн., одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби у розмірі 84382,20 грн., святкової премії у загальному розмірі 4561,20 грн., індексації грошового забезпечення у загальному розмірі 11310,51 грн.;

- зобовязати відповідача вчинити дії подальшого підвищення позивачу пенсії, шляхом здійснення її перерахунку, в тому числі за минулий час, з 01.04.2015 року, з включенням до складу (розміру) грошового забезпечення з якого призначається пенсія, грошової допомоги для оздоровлення у загальному розмірі 12597,20 грн., матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань у розмірі 8647 грн., одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби у розмірі 84382,20 грн., святкової премії у загальному розмірі 4561,20 грн., індексації грошового забезпечення у загальному розмірі 11310,51 грн.;

- зобовязати відповідача вчинити дії подальшого підвищення позивачу пенсії, шляхом здійснення її виплати після перерахунку, в тому числі донарахованих сум за минулий час, з 01.04.2015 року, з включенням до складу (розміру) грошового забезпечення з якого призначається пенсія, грошової допомоги для оздоровлення у загальному розмірі 12597,20 грн., матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань у розмірі 8647 грн., одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби у розмірі 84382,20 грн., святкової премії у загальному розмірі 4561,20 грн., індексації грошового забезпечення у загальному розмірі 11310,51 грн.

Представник позивача у судове засідання не зявився, надавши заяву, в якій позов підтримав у повному обсязі та просив його задовольнити, справу просив слухати у його відсутність.

Представник відповідача у судовому засіданні просив справу слухати без фіксації судового процесу, надавши свої письмові заперечення на позов, відповідно до яких позов, не визнає, просить у його задоволенні відмовити.

Суд, дослідивши матеріали адміністративної справи, надані докази, вважає позов таким, що не підлягає задоволенню.

У судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 з 01 липня 2012 року призначена пенсія по інвалідності у розмірі 4583,84 грн.

30.03.2016 року відповідно до положень ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" позивач звернувся до відповідача зі заявою про перерахунок пенсії.

13.04.2016 року відповідач відмовив позивачу у задоволенні його заяви про перерахунок пенсії.

Відповідно до ч. 3 ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-XII пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Перелік щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, є вичерпним, а одноразові додаткові види грошового забезпечення взагалі не зазначені.

Відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсії і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

На виконання зазначеної норми закону постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб.

Пунктами 1, 2 Порядку зазначено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

На підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, МНС, Мінтрансзв'язку, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПА, Управління державної охорони, Адміністрація держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, Державний департамент з питань виконання покарань повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк своїм головним управлінням про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Головні управління складають списки та подають їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення. Головні управління здійснюють перерахунок пенсій виключно відповідно до довідок, підготовлених уповноваженими органами.

Інших підстав та порядку проведення перерахунку пенсій відповідно до ст. 53 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" законодавством не передбачено.

Законом України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 року №1282 та Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078, зазначено, що індексація грошових доходів населення - механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів і послуг. Індекс споживчих цін - показник, що характеризує динаміку загального рівня цін на товари та послуги, які купує населення для невиробничого споживання; поріг індексації - величина індексу споживчих цін, яка надає підстави для проведення індексації грошових доходів населення (ст.1 Закону).

Згідно статті 4 Закону, індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.

Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій статті 4. Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.

У разі якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу підвищення грошових доходів у зв'язку із індексацією враховується рівень такого підвищення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Відповідно індексація не є постійною виплатою, залежить від індексу споживчих цін, а тому не включається до складу грошового забезпечення при звільнені з військової служби.

Вищий адміністративний суд України, в ухвалі від 20.01.2014 по справі № К/800/52471/13 вказує, що Пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України N 1294 від 07.11.2007 р. "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" затверджено перелік додаткових видів грошового забезпечення згідно з додатками 25 - 28, 33.

Такі грошові виплати як "допомога на оздоровлення" та "матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань", на відміну від додаткових видів грошового забезпечення, передбачені п. 5 Постанови N 1294 і, відповідно, не включені до переліку одноразових додаткових видів грошового забезпечення в розумінні п. 3 цієї постанови, що дає підстави розрізняти зазначені виплати.

Верховний суд України в своєму рішенні від 19.05.2015 року по справі № 21-466а15 дійшов висновку, що щомісячна додаткова грошова винагорода, яка передбачена постановою № 889 та Інструкцією про розміри і порядок виплати щомісячної додаткової грошової винагороди військовослужбовцям Збройних Сил України, затвердженою наказом Міністра оборони України від 15.11.2010 № 595, виданим на виконання постанови № 889, має тимчасовий характер, оскільки виплата такої винагороди дозволена за наявності наказу командира (начальника) військової частини (установи, організації) або вищого командира (начальника) залежно від настання спеціальних обставин, її розмір не є фіксованим, а виплата не є щомісячною, тому вона не включається до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється одноразова грошова допомога при звільнені з військової служби.

Конституційний суд України в рішенні від 13.05.2015 № 4-рп/2015 наголошує, що виключно Верховна Рада України шляхом прийняття законів визначає види грошового забезпечення для обчислення та перерахунку пенсій військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за Законом, а Кабінет Міністрів України вживає заходів щодо забезпечення права осіб на пенсійне забезпечення, керуючись Конституцією та законами України.

Отже, перелік щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, введення яких є підставою для перерахунку пенсій зазначених категорій осіб, визначається виключно законами України.

З огляду на наведене Конституційний Суд України дійшов висновку, що додаткові види грошового забезпечення військовослужбовців, які враховуються при перерахунку пенсій, визначаються виключно законами України, а встановлений у положеннях першого речення частини третьої статті 63 Закону перелік нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, який включає надбавки, доплати, підвищення, є вичерпним.

На підставі вищенаведеного суд вважає, що до складу грошового забезпечення не входить грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, одноразова грошова допомога при звільнені з військової служби, святкова премія та індексація грошового забезпечення, оскільки вони мають тимчасовий характер, залежать від певних обставин, їх розмір не є фіксованим, а виплата не є щомісячною, тому пенсія позивача з урахуванням вказаних виплат перерахунку не підлягає.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Згідно з вимогами частини 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Суд звертає увагу на те, що згідно з вищевказаними нормами права особа має право звернутись до адміністративного суду з позовом у разі, якщо вона вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю відповідача (суб'єкта владних повноважень) порушено її права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин. При цьому, обставину дійсного (фактичного) порушення відповідачем прав, свобод чи інтересів має довести належними та допустимими доказами саме позивач.

Враховуючи вимоги Кодексу адміністративного судочинства України, особа повинна довести факт порушення її прав чи охоронюваних законом інтересів оскаржуваним рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень.

Таким чином, у даній адміністративній справі насамперед підлягає встановленню факт порушення прав чи охоронюваних законом інтересів позивача з боку відповідача.

З огляду на відсутність факту порушення прав чи інтересів позивача з боку відповідача суд доходить висновку щодо відсутності підстав для вжиття заходів судового захисту прав та інтересів позивача.

За таких обставин суд вважає, що у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 по суті заявлених позовних вимог слід відмовити, оскільки вони є безпідставними та такими, що не відповідають вимогам діючого законодавства та мають відповідного правового обґрунтування.

Керуючись ч. 3 ст. 2, ст.ст. 11, 69, 70, 71, 86, 159, 160, 162, 163 КАС України, -

П О С Т А Н О В И В:

У задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про зобовязання вчинити певні дії відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання до суду першої інстанції апеляційної скарги протягом 10 днів з дня отримання постанови суду.

Суддя 05.10.2016