Постанова № 62045028, 26.09.2016, Біляївський районний суд Одеської області

Дата ухвалення
26.09.2016
Номер справи
496/3053/16-а
Номер документу
62045028
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 496/3053/16-а

Провадження № 2-а/496/70/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 вересня 2016 року місто Біляївка

Суддя Біляївського районного суду Одеської області Трушина О.І., розглянувши відповідно до ст. 183-2 КАС України в порядку скороченого провадження адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Біляївському районі Одеської області про визнання протиправним рішення та зобов»язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

Позивачка звернулась до суду з зазначеним адміністративним позовом і просить визнати протиправним та скасувати рішення комісії при управлінні Пенсійного фонду України у Біляївському районі від 17.08.2016 року № 53 щодо відмови їй в перерахунку розміру пенсії, у звязку з підвищенням заробітної плати державних службовців, а також зобовязати Управління здійснити їй перерахунок пенсії державного службовця з 01.12.2015 року, у звязку з підвищенням заробітної плати державних службовців згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», на підставі довідки Управління праці та соціального захисту населення Біляївської районної державної адміністрації про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям № 44 від 03 серпня 2016 року, із збереженням проценту нарахування пенсії на момент її призначення у розмірі 80 % заробітної плати.

Свої вимоги мотивує тим, що вона перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у Біляївському районі Одеської області з 25.01.2010 року та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723 у розмірі 80% від суми заробітної плати, на яку нараховуються страхові внески на загальнодержавне пенсійне страхування. 16.08.2016 року вона подала до Управління Пенсійного фонду України у Біляївському районі Одеської області заяву про проведення перерахунку призначеної їй пенсії з 01.12.2015 на підставі ст. 37-1 Закону № 3723-ХІІ, у звязку з підвищенням заробітної плати державним службовцям відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 1013 від 09.12.2015 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів». Однак рішенням № 53 від 17.08.2016 року комісія при Управлінні відмовила їй у здійсненні перерахунку пенсії з тих підстав, що в Законі України від 28.12.2014 «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України» стаття 37-1 Закону № 3723-ХІІ викладена в новій редакції. При цьому п. п. 1.2 п. 1 додатку до п. 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» виключено п. 14 та викладено в новій редакції п. 5 Постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», якими визначався порядок звернення та перерахунку пенсій, згідно ст. 37-1 Закону № 3723-ХІІ, а тому з 01.12.2015 не передбачено перерахунок пенсії. Крім того, Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213-VІІІ з 1 червня 2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначалися відповідно до Закону № 3723-ХІІ. Позивачка вважає відмову у перерахунку пенсії протиправною, на у зв»язку з чим звернулася до суду з адміністративним позовом.

Представник відповідача позов не визнав, надіслав до суду заперечення на позов і просив у задоволенні адміністративного позову відмовити з підстав, викладених у запереченні.

Вивчивши матеріали справи, оцінивши надані докази, суд вважає, що адміністративний позов ОСОБА_1 підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

З матеріалів справи вбачається, що позивачка перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у Біляївському районі Одеської області з 25.01.2010 року та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723 у розмірі 80% від суми заробітної плати, на яку нараховуються страхові внески на загальнодержавне пенсійне страхування, що підтверджується листом № 117/А-5 від 02.08.2016 р. (а.с. 11).

Відповідно до довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію № 44 від 03.08.2016 р., ОСОБА_1 дійсно працювала у Біляївській районній державній адміністрації Одеської області, заробітна плата на посаді заступника начальника Управління соціального захисту населення, з якої призначено пенсію, для її перерахунку з 01.12.2015 року становить: посадовий оклад 1723,00 грн., надбавка за 11 ранг 70,00 грн., надбавка за вислугу років (15%) 268,95 грн., надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи (50%) 861,50 грн. (а.с. 9).

16.08.2016 року позивачка подала до Управління Пенсійного фонду України у Біляївському районі Одеської області заяву про проведення перерахунку призначеної їй пенсії з 01.12.2015 на підставі ст. 37-1 Закону № 3723-ХІІ, у звязку з підвищенням заробітної плати державним службовцям відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 1013 від 09.12.2015 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» (а.с. 12-13).

Однак рішенням № 53 від 17.08.2016 року комісія при Управлінні відмовила їй у здійсненні перерахунку пенсії з тих підстав, що в Законі України від 28.12.2014 «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України» стаття 37-1 Закону № 3723-ХІІ викладена в новій редакції. При цьому п. п. 1.2 п. 1 додатку до п. 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» виключено п. 14 та викладено в новій редакції п. 5 Постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», якими визначався порядок звернення та перерахунку пенсій, згідно ст. 37-1 Закону № 3723-ХІІ, а тому з 01.12.2015 не передбачено перерахунок пенсії. Крім того, Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213-VІІІ з 1 червня 2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначалися відповідно до Закону № 3723-ХІІ (а.с. 14).

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

В свою чергу, статтею 46 Конституції України закріплено конституційне право громадян на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Пенсійне забезпечення окремих категорій громадян регулюється спеціальними законами з урахуванням особливостей умов праці, характеру, складності і значущості виконуваної роботи, ступеня відповідальності, певних обмежень конституційних прав і свобод тощо.

Зокрема, згідно частини другої та пятої ст. 37 Закону України «Про державну службу» в редакції Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» від 16 січня 2003 року № 432-IV пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.

Така редакція статті 37 Закону України «Про державну службу» існувала після визнання неконституційними Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 змін, внесених підпунктами «а» та «б» підпункту 2 пункту 37 розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 року № 107-VІ».

Відповідно до статті 37-1 Закону України «Про державну службу» у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у звязку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.

Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

У звязку із прийняттям Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» 28 грудня 2014 року №76-VIII текст статті 37-1 викладено у такій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України».

Пунктом 4 та 5 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» в редакції, яка була чинна до 15 грудня 2015 року, було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року № 432-ІV «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку:

1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;

2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.

Перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.

У звязку із прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови від 9 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» був виключений, а 5 змінений.

Разом з тим, згідно положень частини першої статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони помякшують або скасовують відповідальність особи.

Конституційний Суд України у своєму Рішенні від 9 лютого 1999 року №1-рп/99 у справі за конституційним зверненням Національного банку України щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 58 Конституції України (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) зазначив, що за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

З матеріалів справи вбачається, що останнім місцем роботи позивачки є Біляївська районна державна адміністрація Одеської області

Постановою Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року № 268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» затверджені схеми посадових окладів державних службовців.

Згідно пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» міністрам, керівникам інших центральних органів виконавчої влади, головам обласних, Київської міської державних адміністрацій та інших державних органів у межах передбачених коштів державного бюджету, місцевих бюджетів та власних коштів необхідно вжити заходів для підвищення з 1 грудня 2015 року розмірів посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати), перегляду розмірів надбавок, доплат, премій, спрямувавши на зазначені цілі всі виплати, повязані з сумою індексації, яка склалась у грудні 2015 року, з тим, щоб розмір підвищення всіх складових заробітної плати у сумарному виразі для кожного працівника у грудні 2015 року перевищив суму індексації, яку йому повинні були виплатити у грудні 2015 року.

Таким чином, враховуючи, що до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце, та те, що 01 грудня 2015 року була збільшена заробітна плата зокрема, по посаді, на який працювала позивачка, що є підставою для перерахунку, суд вважає, що вимоги позивачки підлягають задоволенню.

Кабінетом Міністрів України на виконання змін до статті 37-1 Закону України «Про державну службу» не було визначені умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям, але це не може бути підставою для відмови у перерахунку пенсії.

При цьому, доводи відповідача про те, що відмова у здійсненні перерахунку пенсії є правомірною, оскільки Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року передбачено, що у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким призначаються пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», суд до уваги не приймає, вважає необґрунтованими і безпідставними, так як положення зазначеної правової норми поширюються виключно на правовідносини щодо призначення пенсії, а не щодо її перерахунку.

Разом з тим, що стосується дати проведення перерахунку, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини четвертої статті 45 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною пятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Так, з матеріалів справи вбачається, що позивачка звернулась до відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії 16.08.2016 року, у звязку з чим, з урахуванням положень статті 45 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», проведення перерахунку пенсії позивачці підлягає з першого числа наступного місяця, тобто з 01.09.2016 року.

Таким чином, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Згідно до ч. 2ст. 11 КАС Українисуд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цьогоКодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.

З урахуванням вищевикладеного, суд вважає за необхідне захистити права позивачки і визнати протиправними дії відповідача та зобов'язати провести перерахунок та виплату позивачці пенсії у звязку з підвищенням заробітної плати державних службовців згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», на підставі довідки Управління праці та соціального захисту населення Біляївської районної державної адміністрації про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям № 44 від 03 серпня 2016 року, із збереженням проценту нарахування пенсії на момент її призначення у розмірі 80 % заробітної плати.

Позивачкою при зверненні до суду було сплачено судовий збір у сумі 551,20 грн., а отже відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України судові витрати підлягають стягненню з відповідача за рахунок бюджетних асигнувань.

На підставі викладеного та керуючись Конституцією України, ст. 37-1 Закону України «Про державну службу», ст. 45 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», ст. ст. 6, 8, 11, 17, 99, 160-163, 186 КАС України, суд -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Біляївському районі Одеської області про визнання протиправним рішення та зобовязання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення комісії при управлінні Пенсійного фонду України у Біляївському районі від 17.08.2016 № 53 щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку розміру пенсії, у звязку з підвищенням зарплати державних службовців згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів»

Зобовязати Управління Пенсійного фонду України у Біляївському районі Одеської області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1, у звязку з підвищенням заробітної плати державних службовців згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», на підставі довідки Управління праці та соціального захисту населення Біляївської районної державної адміністрації про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям № 44 від 03 серпня 2016 року, із збереженням проценту нарахування пенсії на момент її призначення у розмірі 80 % заробітної плати.

В задоволенні решти позовних вимог ОСОБА_1 відмовити.

Стягнути з Управління Пенсійного фонду України у Біляївському районі Одеської області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 551,20 грн. за рахунок бюджетних асигнувань.

Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через Біляївський районний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10-ти днів з дня отримання її копії.

Суддя Біляївського районного суду

Одеської області: ОСОБА_2