н\п 2-а/490/500/2016 Справа № 490/6092/16-а
Центральний районний суд м. Миколаєва
_____________
П О С Т А Н О В А
Іменем України
30 вересня 2016 рокум. Миколаїв
Центральний районний суд міста Миколаєва в складі :
головуючого судді - Черенковій Н.П.,
при секретарі - Шевельовій Я.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Миколаєві справу за адміністративним позовомОСОБА_1 до Адміністрації Центрального району Миколаївської міської ради про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом до відповідача, в якому просив скасувати постанову Адміністрації Центрального району Миколаївської міської ради №502 від 25.05.2016 року про притягнення до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу в сумі 850,00 грн. за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 152 КУпАП.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що у порушення вимог ст.ст. 254, 256 КУпАП є складання протоколу у його відсутності, не було вручено копію протоколу про адміністративне під особистий розпис; в порушення вимог ст. 268 КУпАП його не було повідомлено про місце, час та дату розгляду протоколу. Окрім того, вказав, що зі змісту постанови Адміністративної комісії адміністрації Центрального району Миколаївської міської ради від 25.05.2016 року за №502 незрозуміло, чому саме на нього накладено адміністративне стягнення, передбачене ст. 152 КУпАП, як на громадянина або як на посадову особу. Окрім того, вказав, що особисто дані «інформаційні листівки (календарі» не розклеював, оскільки в його посадові обов`язки не входить розклейка рекламної продукції компанії, в якій працює.
Позивач підтримав свої вимоги у повному обсязі, просив про розгляд справи у його відсутності.
Представник відповідача надав заяву про розгляд справи у його відсутності та позовні вимоги не визнав, посилаючись на дотримання адміністрацією Центрального району Миколаївської міської ради вимог закону при складанні оскаржуваної постанови та відповідність обраної кваліфікації правопорушення та адміністративного стягнення скоєному діянню. Окрім того, вказав, що посилання позивача на свої посадові обов`язки не має ключового значення для прийняття рішення у вказаній справі.
За приписами ч. 4 ст. 122 КАС України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи у її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть у участи у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Судом постановлено про закінчення розгляду справи у відсутності сторін, що відповідає вимогам закону.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов до наступного.
Статтею 2 КАС Українипередбачено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб`єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Відповідно до п.1 ч.2 ст.17 КАС Україниюрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори і фізичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (в тому числі актів індивідуальної дії).
При цьому, адміністративні справи з приводу оскарження правових актів індивідуальної дії стосовно конкретної особи вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання цієї особи (позивача по справі) або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача (ч.2ст.19 КАС України)
Відповідно дост.9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади,органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язанідіяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.
Суд вирішує справи на підставіКонституціїта законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.
Згідно дост.19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Як вбачається з протоколу у справі про адміністративне правопорушення №126 від 28 квітня 2016 року, ОСОБА_1, як керівником групи відділення «Ваша готівочка» 28.04.2016 року порушено п. 12.2.23 «Правил благоустрою, санітарного утримання територій, забезпечення чистоти і порядку в м. Миколаєві», а саме самовільного розклеювання інформаційних. листівок (календарів) на стовпах зупинки по пр. Центральний ріг Соборна».
При цьому, в протоколі зазначено, що з протоколом ОСОБА_1 ознайомлений по телефону особисто.
Згідно постанови до протоколу №502 від 25 травня 2016 року про накладення адміністративного стягнення, Адміністративною комісією при адміністрації Центрального району, ОСОБА_1 визнаний винним у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 152 КУпАП, та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 850,00 грн.
Відповідно дост.287 КУпАПпостанову по справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржено особою щодо якої її внесено.
Згідно до ст. 9КУпАП, адміністративним правопорушенням є протиправна, винна дія або без дія, за яку законодавством передбачена адміністративна відповідальність.
Дія, у розумінні діючого законодавства передбачає активне невиконання законних вимог, а також порушення встановленої нормами права заборони.
Неправомірність дій є такою, що суперечить нормам права, порушує заборону, зазначену законом , невиконання обов*язків, що виходять із нормативно-правового акту, акту застосування норми права або договору.
За ст. 33 КУпАП, стягнення за адміністративне правопорушення накладається в межах, встановлених нормативним актом, який передбачає відповідальність за правопорушення в точній відповідності із законом. При цьому, враховується характер скоєного правопорушення , особа порушника, його вина, майновий стан, обставини, які пом*якшують чи обтяжують відповідальність.
За вимогами ст. 256 КУпАП, у протоколі повинно бути чітко зазначено нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення.
Згідност.252 КУпАПорган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на всебічному, повному і об*єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Відповідно дост.280 КУпАПпередбачено, що при розгляді справи про адміністративне правопорушення орган (посадова особа) зобов'язані з'ясувати чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна особа у його вчиненні.
Згідно ст. 152 КУпАП, порушення державних стандартів, норм і правил у сфері благоустрою населених пунктів, правил благоустрою територій населених пунктів -
тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від двадцяти до вісімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб, громадян - суб'єктів підприємницької діяльності - від п'ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
За ст.ст. 254, 256 КУпАП, про вчинення адміністративного правопорушення складається протокол уповноваженими на те посадовою особою або представником громадської організації чи органу громадської самодіяльності.Протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається у двох екземплярах, один з яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.
У протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами.
У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання.
При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються його права і обов'язки, передбаченістаттею 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі.
Як зазначено вст. 268 КУпАПособа, яка притягується до адміністративної відповідальності має право знайомитись із матеріалами справи, давати пояснення, подавати докази, заявляти клопотання, при розгляді справи користуватись юридичною допомогою адвоката, іншого фахівця у галузі права.
Однак, в порушення вимог ст.ст. 256, 268 КУпАП протокол про адміністративне правопорушення від №126 від 28 квітня 2016 року складено у відсутності позивача, внаслідок чого він був позбавлений можливості давати пояснення, подавати докази, заявляти клопотання, при розгляді справи користуватись юридичною допомогою адвоката.
Із постанови №502 від 25 травня 2015 року вбачається, що ОСОБА_1 є керівником групи відділення «Ваша готівочка».
Однак, згідно посадової інструкції, затвердженої директором ТОВ «Лайм-Фінанс» 17.11.2015 року ОСОБА_2, ОСОБА_1 є керуючим групи інформаційно-консультаційних центрів ТОВ «Лайм-Фінанс».
Окрім того, за посадовою інструкцією до функціональних обов*язків керуючого групи інформаційно-консультаційних центрів ТОВ «Лайм-Фінанс» не передбачено розклейка рекламної продукції компанії.
Таким чином, відповідачем не доказаний склад правопорушення передбачений вимогами 152 КУпАП., вина ОСОБА_1 у скоєнні вказаного правопорушення, а тому відсутні підстави, передбачені законом для притягнення до адміністративної відповідальності.
При розгляді даних позовних вимог, у відповідності до ст. 293 КУпАП, суд приймає рішення: про залишення постанови без змін, відміняє постанову та направляє справу на новий розгляд, відміняє постанову та закриває провадження, змінює стягнення в межах, передбачених норм ативним актом про відповідальність, однак з тим, щоб стягнення не було посилене.
Згідно частини 1статті 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановленихстаттею 72 цього Кодексу.
Частиною 2статті 71 КАС Українипередбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи вище викладене, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню та постанова підлягає скасуванню.
Керуючись ст.10, ст.11, ст.71, ст.122, ст.159, ст.160, ст.163, ст.167 КАС України, на підставі ст.ст.247,254,256,280,283, 293 КУпАП, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити.
Постанову №502 про накладення адміністративного стягнення від 25.05.2016 року про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення правопорушення, передбаченого ст. 152 КУпАП з накладенням на нього адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі850,00 грн. - скасувати.
Постанова може бути оскаржена у порядку та строки, передбачені ст. 186 КАС України.
Суддя Н.П. Черенкова