Постанова № 62036160, 06.10.2016, Чорноморський міський суд Одеської області (до 25.04.2025 - Іллічівський міський суд Одеської області)

Дата ухвалення
06.10.2016
Номер справи
501/2171/16-а
Номер документу
62036160
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Дата документу 06.10.2016

Справа № 501/2171/16-а

2-а/501/96/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 жовтня 2016 року Іллічівський міський суд Одеської області у складі:

головуючого судді- Пушкарського Д.В.,

при секретарі- Тимко М.Л.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Іллічівського міського суду Одеської області справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Іллічівського обєднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Іллічівського обєднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області, в якому просить визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 у розмірі 90% від суми місячного заробітку відповідно довідки Черкаської прокуратури №18/175 вих.16 від 04.08.2016 р., та зобовязати Іллічівське обєднане управління Пенсійного фонду України Одеської області здійснити ОСОБА_1 перерахунок раніше призначеної пенсії на підставі довідки №18/175 вих.16, виданої 04.08.2016 р. прокуратурою Черкаської області у розмірі 90% від суми місячного заробітку починаючи з 01.01.2016 року та здійснити виплату різниці між фактично отриманою та належною до сплати суми пенсії, без обмеження граничного розміру пенсії. Також позивач просить стягнути з відповідача судові витрати (а.с.2-7).

Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що їй Управлінням Пенсійного фонду України в Соснівському районі м.Черкаси з 23.04.2009 року відповідно до ст. 50 -1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції від 12.07.2001 №2663-III, призначена пенсія за вислугою років в розмірі 90%.

09.06.2016 року позивач звернулась з заявою до відповідача про проведення перерахунку пенсії на підставі довідки №18/175 вих.16 від 04.08.2016 р., яка була видана прокуратурою Черкаської області, але відповідач відмовив в перерахунку пенсії на підставі вказаної довідки. При цьому відповідач посилався на те, що з 01.06.2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про прокуратуру» не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються. Позивач, вважаючи такі дії (бездіяльність) відповідача неправомірними, був вимушений звернутися до суду з вказаним позовом.

В судове засідання позивач не зявилась, надала заяву в якій просить розглянути справу без її участі, вимоги позову підтримує в повному обсязі та просить їх задовольнити.

Представник відповідача в судове засідання не зявився, надав письмові заперечення проти позову, розгляд справи просив провести без його участі.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом, позивач ОСОБА_1 з 23.04.2009 року перебуває на обліку в управлінні ПФУ та отримує пенсію за вислугою років, відповідно до Закону України «Про прокуратуру».

04.08.2016 року прокуратурою Черкаської області ОСОБА_1 була видана довідка №18/175 вих.16, згідно якої сума заробітної плати (з 01 грудня 2015 року) в загальному розмірі складає 8989,42 грн.(а.с.9).

09.06.2016 року позивач звернулась до Іллічівського обєднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області з заявою про перерахунок раніше призначеної їй пенсії виходячи з вказаної довідки в розмірі 90% від сумі місячного заробітку.

Іллічівське обєднане управління Пенсійного фонду України Одеської області своїм листом №13/0-01 від 16.06.2016 р. відмовив позивачу у перерахунку пенсії посилаючись на постанову КМУ №505 від 31.05.2012 року «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури», яка набула чинності 14.06.2012 року, згідно якої працівники прокуратури мали право на перерахунок пенсії з 01.07.12. При цьому в листі зазначено, що з 01.06.2015 року раніше призначені пенсії не перераховуються (а.с.8).

Суд вважає, що такі дії відповідача є протиправними, оскільки згідно з ч.18 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції чинній на час призначення пенсії позивачу, призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників.

Постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно - правових актів» від 09.12.2015 №1013, внесено зміни до раніше прийнятих урядом нормативно-правових актів та з 01 грудня 2015 року підвищено посадові оклади працівників органів прокуратури.

Згідно з ч.1 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05 листопада 1991 року №1789-XII (в редакції, що діяла на час призначення пенсії позивачу) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається у розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» №3668-VІ, який набрав чинності з 1 жовтня 2011 року, внесено зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», зокрема змінено у відсотках розмір пенсії за вислугу років, яка призначається прокурорам і слідчим у разі реалізації ними такого права.

Відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» у редакції Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» прокурори і слідчі мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.

Таким чином, з 01 жовтня 2011 року положення ч.1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо призначення прокурорам і слідчим пенсії за вислугу років у розмірі не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку втратили чинність у зв'язку з внесенням змін до редакції цієї статті Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи».

Разом з тим підстави та порядок перерахунку пенсії прокурорам регулюють ч.13 та ч.18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» не зазнали змін (змінилася лише нумерація частин цієї статті).

Так, відповідно до ч.13 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Згідно ч.18 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Таким чином, при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватись норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому внесені Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом та механізмом їх проведення. Норми, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є ч.13, 18 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», які змін у зв'язку з прийняттям Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» не зазнали.

Частиною 2 ст.71 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти позову.

Відповідачем не надано суду доказів правомірності оспорюваного рішення.

Таким чином, суд приходить до висновку, що дії відповідача, щодо відмови позивачу в перерахунку пенсії, є протиправними, і, на думку суду, відповідач повинен здійснити ОСОБА_1 перерахунок раніше призначеної пенсії на підставі довідки №18/175 вих.16 від 04.08.2016 р., виданої прокуратурою Черкаської області у розмірі 90% від суми місячного заробітку. Оскільки перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії, то перерахунок пенсії слід здійснити починаючи з 01.01.2016 року.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.256 КАС України, негайно виконуються постанови суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.

Якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд, відповідно до положень ч.1 ст.94 КАС України присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.158-163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Іллічівського обєднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправними дії Іллічівського обєднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 у розмірі 90% від суми місячного заробітку.

Зобовязати Іллічівське обєднане управління Пенсійного фонду України Одеської області здійснити ОСОБА_1 перерахунок раніше призначеної пенсії на підставі довідки №18/175 вих.16, виданої 04.08.2016 р. прокуратурою Черкаської області у розмірі 90% від суми місячного заробітку, починаючи з 01.01.2016 року, та зобовязати здійснити виплату різниці між фактично отриманою та належною до сплати суми пенсії, без обмеження граничного розміру пенсії з 01.01.2016 року.

Стягнути з Іллічівського обєднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 551,20 грн.

Допустити негайне виконання постанови суду.

Постанова суду може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через Іллічівський міський суд Одеської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня її проголошення.

Суддя