Дата документу 15.09.2016 Справа № 554/5779/16-а
Справа № 554/5779/16-а
Провадження № 2-а/554/247/2016
П О С Т А Н О В А
Іменем України
15 вересня 2016 року Октябрський районний суд м. Полтави у складі:
головуючого судді Савченка А.Г.
при секретарі Гречка Є.В.
за участю представника відповідача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Полтаві адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Полтавського обєднаного управління Пенсійного фонду Полтавської області про зобовязання вчинити дії,
встановив:
Позивачка ОСОБА_2 звернулася до суду з адміністративним позовом до Полтавського обєднаного управління Пенсійного фонду Полтавської області (далі ОСОБА_3) про зобовязання вчинити дії.
В обгрунтування позовних вимог зазначила, що з 27 лютого 2014 року вона перебуває на обліку в ОСОБА_3 та одержує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу».
23 березня 2016 року позивачка звернулася до ОСОБА_3 з заявою про перерахунок пенсії шляхом її донарахування відповідно до ст. ст. 37, 37-1 Закону України «Про державну службу» на час призначення пенсії, не включення до складу заробітної плати для призначення пенсії за останні 24 календарні місяці підряд перед звільненням суми індексації на заробітну плату, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та компенсації за невикористану відпустку, з яких були сплачені страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.
Рішенням ОСОБА_3 № 167 від 23 березня 2016 року їй відмовлено у перерахунку з посиланням на ст. 33 Закону України «Про державну службу», якою не передбачено у складі заробітної плати інших виплат та пункт 5 розділу ІІІ Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 2 березня 2015 року № 213-ІІІ.
Позивачка ОСОБА_2 у судове засідання не зявилася, надавши суду заяву про розгляд справи без її участі, позовні вимоги підтримала.
Представник відповідача ОСОБА_3 заперечував проти задоволення позовних вимог, вказавши на відсутність підстав для перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», крім того, вказав на пропущення позивачкою строку звернення до суду з вказаним адміністративним позовом.
Суд, дослідивши матеріали справи, повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, приходить до висновку про задоволення позовних вимог.
Судом встановлено, що позивачка з 27 лютого 2014 року перебуває на обліку в ОСОБА_3 та одержує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу».
23 березня 2016 року позивачка звернулася до ОСОБА_3 з заявою про перерахунок пенсії, шляхом її донарахування відповідно до ст. ст. 37, 37-1 Закону України «Про державну службу» на час призначення пенсії, не включення до складу заробітної плати для призначення пенсії за останні 24 календарні місяці підряд перед звільненням суми індексації на заробітну плату, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та компенсації за невикористану відпустку, з яких були сплачені страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування (а.с.10).
Рішенням ОСОБА_3 № 167 від 23 березня 2016 року позивачці відмовлено у перерахунку з посиланням на ст. 33 Закону України «Про державну службу», якою не передбачено у складі заробітної плати інших виплат, та пункт 5 розділу ІІІ Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 2 березня 2015 року № 213-ІІІ.
Вказане рішення Управління суд вважає протиправним з огляду на наступне.
Згідно з частиною 1 статті 66 Закону України Про пенсійне забезпечення до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Згідно частини 1 статті 41 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії, зокрема, враховуються: суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески.
Згідно зі статтею 2 Закону України Про оплату праці структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Загальні засади діяльності, статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті, а також особливості правовідносин щодо призначення та перерахунку пенсій державним службовцям встановлені Законом України Про державну службу.
Статтею 37-1 Закону України Про державну службу передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Відповідно до статті 33 Закону України Про державну службу заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. При цьому саме на Кабінет Міністрів України покладається регулювання питань оплати праці державних службовців, встановлення розмірів посадових окладів, надбавок, доплат, матеріальної допомоги.
Закон України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування від 9 липня 2003 року №1058-IV не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсії. Із змісту статті 40 вказаного Закону вбачається, що з середньої заробітної плати (доходу) повинні бути сплачені страхові внески.
Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця встановлений постановами Кабінету Міністрів від 31 травня 2000 року № 865 та від 23 квітня 2003 року № 581.
Пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 із змінами і доповненнями передбачено, що особи, які вийшли на пенсію згідно Закону України Про державну службу мають право на перерахунок пенсій, але лише за умови підвищення заробітної плати державним службовцям після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року Про внесення змін до Закону України Про державну службу.
Постановою Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2003 року № 581 встановлено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року № 432-IV Про внесення змін до Закону України Про державну службу заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України Про державну службу, визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому, премія та інші надбавки враховуються в середніх розмірах стосовно визначених законодавством таких виплат у відповідному державному органі, з якого особа вийшла на пенсію, на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично їй встановлені.
З аналізу зазначених норм вбачається, що чинне законодавство як загальне, так і спеціальне відносить до складу заробітної плати також інші виплати.
Згідно довідки про складові заробітної плати виданої ОСОБА_2 на всі виплати, включені в довідку, нараховано страхові внески за загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 1 січня 2011 року єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Отже, з наведеного вбачається, що усі інші виплати (матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань), які виплачувались позивачці, є частиною заробітної плати державного службовця та виплачуються за рахунок та у межах фонду оплати праці, а також, враховуються при обчисленні середнього заробітку, що зберігається за посадовою особою відповідно до законодавства, на них нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а тому повинні враховуватись при обчисленні розміру пенсії державного службовця у розмірах, що виплачуються на день звільнення посадової особи з роботи, що дає право на відповідний вид пенсії, у даному випадку пенсію державного службовця.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду України №21-125а13 від 14 травня 2013 року.
Крім того, суд знаходить необґрунтованим посилання представника відповідача на пропуск строку звернення позивачки до суду з вказаним адміністративним позовом, оскільки про захист порушеного право позивачка дізналася 23 березня 2016 року, а отже позовні вимоги нею заявлені в межах шестимісячного терміну звернення до суду.
У відповідно до ст. 84 Закону України «Про пенсійне забезпечення» № 1788-XII від 5 листопада 1991 року перерахунок призначеної пенсії провадиться при виникненні права на підвищення пенсії з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами поданими ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа, а тому суд знаходить обґрунтованими позовні вимоги в частині здійснення перерахунку пенсії з 1 жовтня 2015 року.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про скасування рішення ОСОБА_3 № 167 від 23 березня 2016 року та задоволення позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 159-163 КАС України, суд,
постановив:
Позовні вимоги ОСОБА_2 задовольнити.
Визнати неправомірною відмову ОСОБА_3 Пенсійного фонду України Октябрського району в м. Полтаві у здійсненні перерахунку та виплати раніше призначеної пенсії ОСОБА_2 з 1 жовтня 2015 року у розмірі 80 % заробітної плати державного службовця, в редакції ст. ст. 37, 37-1 Закону України «Про державну службу» на час призначення пенсії, не включення до складу заробітної плати для призначення пенсії за останні 24 календарні місяці підряд перед звільненням суми індексації на заробітну плату, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та компенсації за невикористану відпустку.
Скасувати рішення ОСОБА_3 Пенсійного фонду України Октябрського району в м. Полтаві № 167 від 23 березня 2016 року.
Зобовязати Полтавське обєднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області здійснити донарахування пенсії ОСОБА_2 у розмірі 80% заробітної плати, передбачений ст. ст. 37, 37-1 Закону України «Про державну службу» ( в редакції чинній на момент призначення пенсії ) не змінюючи базовий місяць індексації пенсії, включивши до складу заробітної плати для призначення пенсії за останні 24 календарні місяці підряд перед звільненням суми індексації на заробітну плату, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та компенсації за невикористану відпустку, зазначених у довідці про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи або за буді-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» та провести відповідні виплати з урахуванням виплачених сум з 1 жовтня 2015 року.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Савченко А. Г.