Постанова № 62032376, 18.10.2016, Миронівський районний суд Київської області

Дата ухвалення
18.10.2016
Номер справи
371/1192/16-а
Номер документу
62032376
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

18.10.2016 Єдиний унікальний № 371/1192/16-а

Провадження №2-а/371/45/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 жовтня 2016 року Миронівський районний суд Київської області

в складі: головуючого-судді Пархоменко В.М.

розглянувши в порядку скороченого провадження в м. Миронівка адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Миронівському районі Київської області про визнання неправомірним рішення та зобов»язання здійснити перерахунок та виплату пенсії

встановив:

Позивач звернулася до суду з названим позовом, в якому просить визнати відмову УПФ України у Миронівському районі Київської області в перерахунку їй пенсії протиправною та зобовязати УПФ України у Миронівському районі Київської області здійснити перерахунок та виплату раніше призначеної їй пенсії державного службовця у розмірі 90% заробітної плати у звязку з підвищенням 06 квітня 2016 року посадового окладу начальника управління, відповідно до довідки, виданої Управлінням Пенсійного фонду України у Миронівському районі Київської області від 19 вересня 2016 року №3454/06, починаючи з 01 жовтня 2016 року, а також просить стягнути з Державного бюджету України на її користь судовий збір.

У встановлений законом строк відповідач подав до суду свої заперечення проти позову, позов не визнав з підстав, викладених у запереченнях.

Позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 22 Конституції України визначено, що права і свободи людини, громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Конституційний Суд України неодноразово розглядав проблеми, повязані з реалізацією права на соціальний захист та неприпустимість обмеження конституційного права громадян на достатній життєвий рівень.

Згідно ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Судом установлено, що ОСОБА_1 з 24 січня 2001 року призначена пенсія державного службовця відповідно до Закону України Про державну службу у розмірі 90% суми заробітної плати.

У звязку із підвищенням заробітної плати державного службовця позивач звернулася до Управління Пенсійного фонду України в Миронівському районі Київської області із заявою про перерахунок раніше призначеної їй пенсії відповідно до довідки №3454/06 від 19 вересня 2016 року, виданої Управлінням Пенсійного фонду України в Миронівському районі Київської області, згідно якої посадовий оклад начальника Управління Пенсійного фонду України в Миронівському районі Київської області становить 4696, 44 грн., в т.ч. оклад 1755 грн.; десятий ранг 80 грн.; надбавка за вислугу років 734 грн., надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи -1284,50 грн.

Рішенням № 30 від 28 вересня 2016 року УПФ України у Миронівському районі відмовило їй у задоволенні заяви з посиланням на Закон України № 889-У111, який набрав чинності з 01 травня 2016 року, яким перерахунок пенсії державним службовцям не передбачено (а.с.10).

Вказана відмова є протиправною з наступних підстав.

Згідно зі статтею 37-1 Закону України Про державну службу (у редакції, яка була чинна на момент призначення пенсії позивачу) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у звязку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.

Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця встановлений постановами КМУ №865 від 31 травня 2000 року та №581 від 23 квітня 2003 року.

Пунктом 4 постанови КМУ №865 від 31 травня 2000 року із змінами і доповненнями передбачено, що особи, які вийшли на пенсію згідно з Законом України Про державну службу мають право на перерахунок пенсій, але лише за умови підвищення заробітної плати державним службовцям після набрання чинності Закону України Про внесення змін до Закону України Про державну службу від 16 січня 2003 року.

Відповідно до п. 5 вказаної Постанови № 865 (у редакції від 25 березня 2014 р.), перерахунок пенсій провадився з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики України. У разі ліквідації державного органу довідку видає орган, який є правонаступником, а у разі його відсутності та перейменування (відсутності) посад довідка видається у порядку, встановленому Міністерством соціальної політики України за погодженням з Головним управлінням державної служби.

Відповідно до ч.1 ст.66 Закону України Про пенсійне забезпечення до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу) на які відповідно до Закону України Про збір на обовязкове державне пенсійне страхування нараховується збір на обовязкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Положеннями ст.. 41 Закону України Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування визначені виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії.

Згідно рішення Конституційного Суду України від 22 вересня 2005 року № 5-рп/2005 конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані, а при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав свобод.

Посилання представника відповідача на пункт 5 розділу 111 Прикінцевих положень Закону України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення від 02 березня 2015 року №213 згідно якого у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються, зокрема, відповідно до Закону України Про державну службу, а отже, з 01 червня 2015 року органи Пенсійного Фонду України не призначають та не перераховують пенсії державним службовцям відповідно до Закону України Про державну службу в редакції від 16 грудня 1993 року є неприйнятним, виходячи з того, що ця норма стосується призначення, а не перерахунку вже призначених пенсій.

Відповідно до рішення Конституційного Суду України від 09 лютого 1999 року № 1рп/99 за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі.

Цей принцип закріплений у ч.1 ст.58 Конституції України, згідно якого дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що він починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності. Тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

Такої правової позиції притримується і Європейський Суд з прав людини, яка викладена у пункті 23 рішення Кечко проти України від 8 листопада 2005 року, а саме, що якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними.

За правовою позицією ЄСПЛ, викладеною у рішенні у справі Суханов та Ільченко проти України від 26 вересня 2014року, за певних обставин законне сподівання на отримання активу також може захищатися статтею 1 Першого протоколу.

Так, якщо суть вимоги повязана з майновим правом, особа, якій воно надане, може вважатися такою, що має законне сподівання, якщо для такого права у національному законодавстві існує достатнє підгрунтя -наприклад, коли є усталена практика національних Судів, якою підтверджується його існування.

Тобто, бездіяльність держави щодо прийняття нормативного акту, який визначає механізм реалізації прав та свобод громадян, закріплених у конституційних та інших актах, тримання громадян у невизначеності є невиправданим втручанням у права, передбачені статтею 1 Першого протоколу.

Отже, та обставина, що Кабінет Міністрів України не визначив порядку перерахунку пенсії звужує права позивача на перерахунок пенсії і не може бути підставою для відмови у її перерахунку.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позивач має право на перерахунок призначеної їй пенсії державного службовця з 01 жовтня 2016 року у зв'язку з підвищенням заробітної плати на посаді за останнім місцем роботи на державній службі у розмірі 90% заробітної плати відповідно до довідки Управління Пенсійного фонду України в Миронівському районі Київської області №3454/06 від 19 вересня 2016 року.

Відмова відповідача у здійсненні такого перерахунку та виплаті пенсії в підвищеному розмірі не ґрунтується на конституційному принципі верховенства права, вимогах закону, дії його в часі та обставинах справи, а тому є протиправною..

Керуючись ст.ст. 2, 9, 11, 14, 158-159,183-2 КАС України, суд

Постановив:

Позов задовольнити.

Визнати протиправним рішення Управління Пенсійного фонду України у Миронівському районі Київської області №30 від 28 вересня 2016 року про відмову у перерахунку пенсії ОСОБА_1.

Зобовязати Управління Пенсійного фонду України у Миронівському районі Київської області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату раніше призначеної їй пенсії державного службовця у розмірі 90% заробітної плати державного службовця відповідної посади за останнім місцем роботи на державній службі у звязку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 06 квітня 2016 року №292 Про деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році та довідки Управління Пенсійного фонду України у Миронівському районі Київської області №3454/06 від 19 вересня 2016 року, починаючи з 01 жовтня 2016 року.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 551 грн. 20 коп. судового збору.

Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через Миронівський районний суд в 10-денний строк з моменту отримання сторонами копії постанови.

Суддя підпис ОСОБА_2

Згідно з оригіналом

Суддя Пархоменко В.М.