ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 У Х В А Л А
судового засідання з питань заміни сторони виконавчого провадження
12 жовтня 2016 року 2а-5719/12/1370
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючої судді Потабенко В.А.,
за участю секретаря судового засідання Богаченка В.С.,
за участі представників сторін:
від заявника (позивача) не прибув,
від відповідача не прибув,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові заяву управління Пенсійного фонду України в Жидачівському районі Львівської області про заміну сторони виконавчого провадження у справі № 2а 5719/12/1370, -
в с т а н о в и в :
01.09.2016 управління Пенсійного фонду України в Жидачівському районі Львівської області звернулося до суду із заявою від 26.08.2016 № 3976/09-11 про заміну сторони виконавчого провадження у справі за позовом управління Пенсійного фонду України в Жидачівському районі Львівської області до суб'єкта підприємницької діяльності фізичної особи ОСОБА_1 про стягнення боргу в сумі 9399,40 грн.
Вказана заява мотивована тим, що набрав чинності Закон України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у звязку із проведенням адміністративної реформи, яким врегульовано питання щодо передачі функцій з адміністрування єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування від Пенсійного фонду України до органів доходів і зборів. З огляду на наведене, позивач просить суд замінити стягувача у виконавчому провадженні на Жидачівське відділення Стрийської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області.
Позивач явку уповноваженого представника не забезпечив, хоча належним чином повідомлявся про дату, час і місце проведення судового засідання. 15.09.2016 року скерував на адресу суду клопотання за вх. № 22998, в якому просив проводити розгляд заяви за відсутності представника.
Жидачівське відділення Стрийської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області явку уповноваженого представника не забезпечило, хоча повідомлялося про дату, час і місце проведення судового засідання. 11.10.2016 року на адресу суду надійшли заперечення Стрийської ОДПІ ГУ ДФС у Львівській області на заяву про заміну сторони виконавчого провадження. У запереченнях зазначено про те, що в управління Пенсійного фонду України в Жидачівському районі Львівської області зберігаються повноваження із адміністрування єдиного внеску в частині завершення розпочатих процедур, відтак воно не втратило статуту стягувача у виконавчому провадженні з примусового виконання виконавчого листа № 2а 5719/121370 виданого Львівським окружним адміністративним судом.
Відповідач явку уповноваженого представника в судове засідання не забезпечив, хоча належним чином повідомлявся про дату, час і місце проведення судового засідання, що підтверджується наявним у справі повідомленням про вручення судової кореспонденції.
Розглянувши заяву про заміну сторони виконавчого провадження, суд дійшов висновку, що вказана заява задоволенню не підлягає, виходячи з наступного.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 17.09.2012 задоволено адміністративний позов управління Пенсійного фонду України в Жидачівському районі Львівської області до суб'єкта підприємницької діяльності фізичної особи ОСОБА_1 про стягнення боргу в сумі 9399,40 грн.
07.12.2012 Львівським окружним адміністративним судом скеровано позивачу виконавчий лист № 2а-5719/12/1370, в якому стягувачем вказано управління Пенсійного фонду України в Жидачівському районі Львівської області.
18.05.2015 державним виконавцем відділу державної виконавчої служби Жидачівського районного управління юстиції відкрито виконавче провадження № 47547700 з виконання виконавчого листа у справі №2а-5719/12/1370, у якому стягувачем вказано управління Пенсійного фонду України в Жидачівському районі Львівської області (код ЄДРПОУ 22351485).
11.08.2013 набрав чинності Закон України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у звязку із проведенням адміністративної реформи, на який як на підставу звернення до суду з заявою про заміну сторони виконавчого провадження посилається управління Пенсійного фонду України в Жидачівському районі Львівської області.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначено Законом України Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування від 08.07.2010 № 2464-VI.
Відповідно до ч.4 ст.8 Закону України Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування порядок нарахування, обчислення і сплати єдиного внеску визначається вказаним Законом, в частині адміністрування - Податковим кодексом України, та прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
У відповідності до Закону України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з проведенням адміністративної реформи від 04.07.2013 №406-VII (чинного з 11.08.2013), яким внесено зміни до Закону України Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, функції та повноваження щодо забезпечення збору та ведення обліку страхових коштів, контролю повноти та своєчасності їх сплати передані центральному органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику - Міністерству доходів і зборів України та територіальним органам доходів і зборів.
Згідно з ч.3 Розділу ІІ Закону України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з проведенням адміністративної реформи процедури адміністрування, які здійснюють органи доходів і зборів, встановлені вказаним Законом, поширюються на періоди до набрання ним чинності.
Заходи адміністрування органами доходів і зборів здійснюються не раніше дня набрання чинності Законом України Про внесення змін до Податкового кодексу України у зв'язку з проведенням адміністративної реформи.
Органи Пенсійного фонду України продовжують адмініструвати єдиний внесок у частині завершення процедур такого адміністрування.
Відповідно до пп.14.1. п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України адміністрування податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) та інших платежів відповідно до законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи (далі - податків, зборів, платежів) - це сукупність рішень та процедур контролюючих органів і дій їх посадових осіб, що визначають інституційну структуру податкових та митних відносин, організовують ідентифікацію, облік платників податків і платників єдиного внеску та об'єктів оподаткування, забезпечують сервісне обслуговування платників податків, організацію та контроль за сплатою податків, зборів, платежів відповідно до порядку, встановленого законом.
Частиною 5 Прикінцевих положень Закону України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з проведенням адміністративної реформи встановлено, що суми єдиного внеску, які надійшли на рахунки територіальних органів Пенсійного фонду України, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, та його територіальних органах для зарахування таких сум, підлягають перерахуванню на відповідні рахунки органів доходів і зборів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, та його територіальних органах.
З огляду на це, органи Пенсійного фонду закінчують усі наявні на день набрання чинності Законом України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з проведенням адміністративної реформи процедури: перевірки, узгодження їх результатів та вимог про сплату боргу, оскарження рішень про застосування пені та фінансових санкцій, стягнення недоїмки.
Згідно з ч.1 ст. 264 Кодексу адміністративного судочинства України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд може замінити сторону виконавчого провадження її правонаступником.
Така ж норма міститься у Законі України Про виконавче провадження від 21.04.1999 № 606-XIV, у відповідності до ч.5 ст. 8 якого, у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження державний виконавець з власної ініціативи або за згодою сторони, а також сама заінтересована сторона мають право звернутись до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, обовязкові тією мірою, якою вони були б обовязковими для сторони, яку правонаступник замінив.
Згідно з ч.ч. 1, 2 ст.8 Закону України Про виконавче провадження сторонами у виконавчому провадженні є стягувач і боржник. Стягувачем є фізична або юридична особа, на користь чи в інтересах якої видано виконавчий документ. Боржником є фізична або юридична особа, визначена виконавчим документом.
Таким чином, управління Пенсійного фонду України в Жидачівському районі Львівської області в розумінні ч.5 ст.8 Закону України Про виконавче провадження не втратило статусу стягувача у виконавчому провадженні № 47547700, оскільки у нього зберігаються повноваження із адміністрування єдиного внеску в частині завершення розпочатих процедур.
На підставі викладеного, враховуючи те, що позивачем не доведено факту вибуття сторони виконавчого провадження, суд дійшов до висновку, що заява управління Пенсійного фонду України в Жидачівському районі Львівської області про заміну сторони виконавчого провадження задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 128, 160, 165, 264 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
у х в а л и в :
у задоволенні заяви управління Пенсійного фонду України в Жидачівському районі Львівської області про заміну сторони виконавчого провадження у справі за позовом управління Пенсійного фонду України в Жидачівському районі Львівської області до суб'єкта підприємницької діяльності фізичної особи ОСОБА_1 про стягнення боргу в сумі 9399,40 грн. відмовити.
Ухвала може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом пяти днів з дня отримання копії ухвали.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.
Повний текст ухвали суду складений і підписаний 17.10.2016 року.
Суддя Потабенко В.А.