ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 жовтня 2016 року Справа № 803/1389/16
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Денисюка Р.С.,
при секретарі судового засідання Шепталовій А.П.,
за участю представника позивача ОСОБА_1,
представника відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Науково-виробниче підприємство «Укрресурс» до Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № НОМЕР_1 від 19 серпня 2016 року
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Науково-виробниче підприємство «Укрресурс» (далі ТзОВ «НВП «Укрресурс», позивач) звернулося з адміністративним позовом до Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області (далі Луцька ОДПІ ГУ ДФС у Волинській області, відповідач) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № НОМЕР_1 від 19.08.2016 року.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що в липні 2016 року Луцькою ОДПІ ГУ ДФС у Волинській області було проведено камеральну перевірку дотримання термінів реєстрації податкових накладних ТзОВ «НВП «Укрресурс», за результатами якої складено акт перевірки від 26.07.2016 року № 3407/12-01/34396623 та яким встановлено порушення позивачем вимог пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України в частині недотримання граничних термінів реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних. На підставі акту перевірки відповідачем винесено податкове повідомлення-рішення від 19.08.2016 року № НОМЕР_1, яким на підставі пункту 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України до позивача застосовано штраф в розмірі 8 945,88 грн. Вважає, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення прийняте з порушенням норм податкового законодавства, а саме: за жовтень - листопад 2015 року Луцька ОДПІ ГУ ДФС у Волинській області не мала права нараховувати штраф до позивача за порушення термінів реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, оскільки був відсутній, затверджений центральним органом виконавчої влади, порядок застосування штрафних санкцій. Крім того, посилається на те, що камеральна перевірка даних податку на додану вартість за жовтень-грудень 2015 року, січень 2016 року та даних Єдиного реєстру податкових накладних за ці періоди проведена з порушенням граничних термінів проведення такої перевірки, відтак застосування штрафу до позивача за вказані періоди є протиправним. Враховуючи наведене, просить позов задовольнити повністю.
Відповідач в наданих суду письмових запереченнях від 22.09.2016 року № 995010/03-18-10-07 та представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, посилаючись на те, що пункт 120.-1.3 статті 120-1 Податкового кодексу України (в редакції, яка діяла з 29.07.2015 року до 31.12.2015 року) дійсно передбачав, що порядок застосування штрафних санкцій, передбачених цією статтею, затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику. Разом з тим, Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році) від 24.12.2015 року № 909-VIII, який набрав чинності з 01.01.2016 року, були внесені зміни до статті 120-1 Податкового кодексу України, якими виключено пункт 120-1.3 статті 120.1 цього кодексу. Таким чином, Луцька ОДПІ ГУ ДФС у Волинській області з 01.01.2016 року мала право притягувати платників податків до відповідальності на підставі статті 120-1 Податкового кодексу України за порушення термінів реєстрації податкових накладних, складених з 01.10.2015 року, без врахування застережень, які були передбачені пунктом 120-1.3 статті 120-1 Податкового кодексу України. Оскільки в даному випадку, предметом перевірки було дотримання термінів реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, тому при її проведенні застосовується загальний строк проведення камеральних перевірок. Просив в задоволенні позову відмовити повністю.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримала повністю з підстав, викладених в позовній заяві, та просила позов задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнала, з підстав, викладених у письмовому запереченні, просила відмовити у задоволенні позову.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши письмові докази, дійшов до висновку, що позов слід задовольнити частково, з таких підстав.
Судом встановлено, що 26.07.2016 року Луцькою ОДПІ ГУ ДФС у Волинській області проведено камеральну перевірку дотримання термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість, та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних ТзОВ «НВП «Укрресурс», за результатами якої складено акт від 26.07.2016 року № 3407/12-01/34396623 «Про недотримання термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість, та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних ТзОВ «НВП «Укрресурс».
В акті перевірки зроблено висновок про порушення позивачем вимог пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України, а саме: не забезпечено своєчасну реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, за що у відповідності до пункту 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України до ТзОВ «НВП «Укрресурс» застосовано штрафну санкцію в розмірі 8 945,88 грн.
В ході перевірки встановлено порушення ТзОВ «НВП «Укрресурс» термінів реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних за жовтень грудень 2015 року та січень 2016 року до 15 календарних днів.
Позивачем 09.08.2016 року за вих. № 0091 були подані заперечення на акт перевірки Луцької ОДПІ ГУ ДФС у Волинській області від 26.07.2016 року № 3407/12-01/34396623, за результатами розгляду яких Луцька ОДПІ ГУ ДФС у Волинській області листом від 17.08.2016 року № 11500/10/03.18.12-01 висновки акту залишила без змін, а заперечення без задоволення.
На підставі акту перевірки Луцькою ОДПІ ГУ ДФС у Волинській області 19.08.2016 року винесено податкове повідомлення-рішення № НОМЕР_1, яким до позивача, згідно з статтею 120-1 Податкового кодексу України за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних до 15 календарних днів на суму ПДВ 89 458,66 грн., застосовано штраф в розмірі 10 відсотків в сумі 8 945,88 грн.
Розрахунок суми штрафу та кількість днів порушення термінів реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначені в акті перевірки від 26.07.2016 року № 3407/12-01/34396623 та в розрахунку до оскаржуваного податкового повідомлення-рішення.
Судом встановлено, що податкові накладні від 05.10.2015 року № 4, від 07.10.2015 року № 5, від 09.10.2015 року № 6, № 7, № 8, № 9, від 12.10.2016 року № 10, від 20.10.2015 року № 13, від 17.11.2015 року № 10, від 19.11.2015 року № 11, № 12, від 23.11.2015 року № 15, № 16, від 02.12.2015 року № 1, від 23.12.2015 року № 9 та від 04.01.2016 року № 5 були зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладних відповідно 29.10.2015 року, 29.10.2015 року, 29.10.2015 року, 29.10.2015 року, 29.10.2015 року, 29.10.2015 року, 29.10.2015 року, 05.11.2015 року, 09.12.2015 року, 09.12.2015 року, 09.12.2015 року, 09.12.2015 року, 09.12.2015 року, 18.12.2015 року, 12.01.2016 року та 21.01.2016 року, про що свідчать квитанції № 1 про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних. Загальна сума ПДВ по вищевказаних податкових накладних за жовтень-грудень 2015 року та за січень 2016 року складає 89 458,66 грн.
Вказані податкові накладні зареєстровані з порушенням термінів їх реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (до 15 календарних днів). Дана обставина позивачем не заперечувалась.
Відповідно до розрахунку, штраф за затримку реєстрації податкових накладних до 15 календарних днів від суми ПДВ 89 458,66 грн. в розмірі 10 відсотків, становить 8 945,88 грн., в тому числі за жовтень-грудень 2015 року 8 896,26 грн. та січень 2016 року 49,62 грн.
На думку суду, відповідач не довів правомірність податкового повідомлення-рішення від 19.08.2016 року № НОМЕР_1, в частині застосування штрафних санкцій на суму 8896,26 грн., з огляду на таке.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України (далі ПК України).
Відповідно до пункту 120-1.1 статті 120-1 ПК України (в редакції чинній до 01.01.2016 року) порушення платниками податку на додану вартість граничних термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість, та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених статтею 201 цього Кодексу, тягнуть за собою накладення на платників податку на додану вартість, на яких відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі: 10 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації до 15 календарних днів; 20 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 16 до 30 календарних днів; 30 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 31 до 60 календарних днів; 40 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації на 61 і більше календарних днів.
Згідно з пунктом 120-1.2 статті 120-1 ПК України відсутність з вини платника реєстрації податкової накладної, що підлягає наданню покупцю - платнику податку на додану вартість, та розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних протягом 180 календарних днів з дати їх складання тягне за собою накладення на платників податку, на яких відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі 50 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податковій накладній/розрахунку коригування.
Порядок застосування штрафних санкцій, передбачених цією статтею, затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику (пункт 120 1.3 статті 120-1 ПК України).
Відповідно до пункту 1 Положення про Міністерство фінансів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 року № 375, Міністерство фінансів України (Мінфін) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України. Мінфін є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує, зокрема, державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового та митного законодавства.
Разом з тим, Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» від 24.12.2015 року № 909-VIII (який набрав чинності з 01.01.2016 року) пункт 120-1.3 статті 120-1 ПК України, а разом із ним вимога про обов'язкове застосування контролюючим органом порядку застосування штрафних санкцій, затверджених центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику виключено.
Відтак, як наслідок, органи Державної фіскальної служби України, починаючи з 01.01.2016 року мають повноваження застосовувати штрафні санкції, що передбачені статтею 120-1 ПК України не регулюючись порядком, затвердженим Міністерством фінансів України.
Згідно з положеннями статті 58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Конституційний Суд України рішенням у справі за конституційним зверненням Національного банку України щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 58 Конституції України (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) від 09.02.1999 року № 1-рп/99 зазначив, що у статті 58 Конституції України закріплено один із загальновизнаних принципів права - принцип негайної дії норми права у часі, тобто вона є нормою-принципом. Обсяг дії норми-принципу порівняно із звичайною нормою набагато ширший, оскільки вона не регулює конкретні суспільні відносини, а встановлює загальне, основоположне правило для всіх чи певного кола правовідносин. Частина перша статті 58 Конституції України встановлює принцип дії законів та інших нормативно-правових актів у часі, який має застосовуватися щодо будь-яких законів чи інших нормативно-правових актів. Дія зазначеного принципу обмежена лише випадками, коли закони та інші нормативно-правові акти пом'якшують або скасовують відповідальність особи. Інших обмежень стаття 58 Конституції України не передбачає.
Таким чином, на момент порушення позивачем терміну реєстрації податкових накладних у жовтні-грудні 2015 році повинна застосовуватися стаття 120-1 ПК України в редакції, чинній на момент вчинення такого порушення.
Отже, контролюючий орган міг застосувати штрафні санкції передбачені статтею 120-1 ПК України (до 01.01.2016 року) лише у відповідності до порядку застосування штрафних санкцій, який затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Станом на момент вчинення порушення позивачем (жовтень-грудень 2015 року), порядку, затвердженого центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, на підставі якого контролюючим органом застосувалися б штрафні санкції, визначені статтею 120-1 ПК України не існувало.
При цьому суд зазначає, що відсутність правового механізму притягнення до відповідальності за правопорушення розцінюється як невизнання законом правопорушення як такого.
Зворотною дією в часі статті 120-1 ПК України є не саме лиш визнання факту порушення терміну реєстрації податкових накладних правопорушенням, а застосування для притягнення до відповідальності за це порушення положення статті 120-1 ПК України у редакції 2016 року до подій, що мали місце в 2015 році, тобто у зворотному порядку в часі.
Проаналізувавши вищевикладене, суд зазначає, що оскільки позивач прострочив реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних у жовтні-грудні 2015 року, тому не може бути притягнутий до відповідальності за статтею 120-1 ПК України в 2016 році.
Відповідно до частин першої, другої статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
На думку суду, відповідач не довів правомірності податкового повідомлення-рішення № НОМЕР_1 від 19.08.2016 року в частині застосування штрафних санкцій на суму 8 896,26 грн. (8 945,88 грн. 49,62 грн. = 8 896, 26 грн.) за період жовтень-грудень 2015 року згідно з розрахунком штрафу за порушення термінів реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Інші доводи представника відповідача не спростовують висновків суду, зроблених в судовому засіданні.
Щодо застосування штрафу в розмірі 10 відсотків за затримку реєстрації податкових накладних за січень 2016 року до 15 календарних днів у сумі 49,62 грн. (8 945,88 грн. 8 896, 26 грн. = 49,62 грн.), то він відповідачем застосований правомірно, згідно з вимогами статті 120-1 ПК України, оскільки з 01.01.2016 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» від 24.12.2015 року № 909-VIII, яким були внесені зміни до статті 120-1 ПК України та визначено механізм притягнення платників податків до відповідальності за такі порушення.
Протилежного судом не встановлено.
Правила розподілу судових витрат визначені статтею 94 КАС України.
Відповідно до частини першої статті 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Згідно з частиною третьою зазначеної статті якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.
Враховуючи те, що позов задоволено частково, тому на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Луцької ОДПІ ГУ ДФС у Волинській області слід присудити судовий збір в сумі 1 369,73 грн. (відповідно до задоволених вимог, заявлених позивачем), сплачений відповідно до платіжного доручення від 14.09.2016 року № 352.
Керуючись статтями 158, 160 частина третя, 162, 163, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Податкового кодексу України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області № НОМЕР_1 від 19 серпня 2016 року про застосування штрафних санкцій на суму 8 896,26 грн. (вісім тисяч вісімсот девяносто шість гривень 26 копійок).
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Присудити на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Науково-виробниче підприємство «Укрресурс» за рахунок бюджетних асигнувань Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області сплачений судовий збір в розмірі 1 369,73 грн. (одна тисяча триста шістдесят девять гривень 73 копійки).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого ст.186 КАС України. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, яка буде складена у повному обсязі до 17 жовтня 2016 року. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Головуючий Р.С. Денисюк