Постанова № 62026476, 13.10.2016, Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
13.10.2016
Номер справи
344/7099/16-а
Номер документу
62026476
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 344/7099/16-а

Провадження № 2-а/344/325/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 жовтня 2016 року м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області в складі:

головуючої судді Пастернак І.А.

секретаря Кріцак Г.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську про визнання дій щодо відмови в перерахунку пенсії за вислугу років у звязку з підвищенням заробітної плати працівникам органів прокуратури відповідно до вимог ст. 50-1 ЗУ Про прокуратуру в редакції ЗУ №2663-ІІІ від 12.07.2001 року неправомірними, зобовязання здійснити перерахунок та виплату пенсії в розмірі 90 відсотків від суми місячного заробітку за відповідною посадою згідно довідки Генеральної прокуратури України про заробітну плату №18-627зп від 18.04.2016 року без обмеження максимальним розміром пенсії з 01.12.2015 року без обмеження будь-яким терміном чи періодом, стягнення витрат по оплаті судового збору,

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просить визнати дії відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії за вислугу років у звязку з підвищенням заробітної плати працівникам органів прокуратури відповідно до вимог ст. 50-1 ЗУ Про прокуратуру в редакції ЗУ №2663-ІІІ від 12.07.2001 року неправомірними, зобовязання здійснити перерахунок та виплату пенсії в розмірі 90 відсотків від суми місячного заробітку за відповідною посадою згідно довідки Генеральної прокуратури України про заробітну плату №18-627зп від 18.04.2016 року без обмеження максимальним розміром пенсії з 01.12.2015 року без обмеження будь-яким терміном чи періодом, стягнення витрат по оплаті судового збору.

Позовні вимоги мотивував тим, що з грудня 2008 року отримує пенсію за вислугою років відповідно до вимог ст. 50-1 ЗУ Про прокуратуру в редакції Закону №2663-ІІІ (2663-14) від 26.07.2001 р., яка була призначена в розмірі 88 % від середньомісячного заробітку. Після призначення пенсії позивач продовжував працювати. Наказом Генерального прокурора України № 477-у від 24.03.2015 року позивач звільнений з посади прокурора відділу запобігання правопорушенням у територіальних прокуратурах управління внутрішньої безпеки та захисту працівників прокуратури Головного управління кадрів та забезпечення діяльності органів прокуратури Генеральної прокуратури України (з місцем дислокації у військовій прокуратурі Західного регіону України) з 31.03.2015 року у звязку з виходом на пенсію за вислугу років відповідно до ст. 50-1 ЗУ Про прокуратуру. Постановою Івано-Франкіського міського суду зобовязано відповідача здійснити перерахунок та забезпечувати виплату раніше призначеної пенсії за вислугою років в розмірі 90% суми виплат, що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначених за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії підряд перед зверненням за перерахунком пенсії, без обмеження максимальним розміром пенсії згідно довідки Генеральної прокуратури України про заробітну плату №18-24 зп від 03.04.2015 року, починаючи з 07.04.2015 року. 26.04.2016 року позивач звернувся із заявою до відповідача про перерахунок вже призначеної пенсії, долучивши довідку Генеральної прокуратури України про заробітну плату №18-627зп від 18.04.2016 року у зв"язку із збільшенням посадових окладів, а відповідно збільшення заробітної плати працівникам органів прокуратури відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013. Листом від 05.05.2016 року №1641/03 УПФ у місті Івано-Франківську позивачу відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії, посилаючись на те, що згідно ЗУ Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення від 02.03.2015 року з 01.06.2015 року скасовані норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України Про державну службу, Про прокуратуру, Про судоустрій і статус суддів та ін. Позивач вважає відмову УПФ України в м. Івано-Франківську в перерахунку пенсії неправомірною.

Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав наведених у адміністративному позові, просив їх задоволити в повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечила з підстав наведених у письмовому запереченні, просила у задоволенні позову відмовити в повному обсязі, оскільки, відсутні підстави проведення перерахунку пенсії позивачу.

Дослідивши письмові матеріали справи, судом встановлено, що ОСОБА_1 з 18.12.2008 року отримує пенсію в управлінні Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську за вислугу років відповідно до вимог ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру» в розмірі 88 % від суми місячного(чинного заробітку) (а.с.10).

Після призначення пенсії позивач продовжував працювати. Наказом Генерального прокурора України № 477-у від 24.03.2015 року позивач звільнений з посади прокурора відділу запобігання правопорушенням у територіальних прокуратурах управління внутрішньої безпеки та захисту працівників прокуратури Головного управління кадрів та забезпечення діяльності органів прокуратури Генеральної прокуратури України (з місцем дислокації у військовій прокуратурі Західного регіону України) з 31.03.2015 року у звязку з виходом на пенсію за вислугу років відповідно до ст. 50-1 ЗУ Про прокуратуру. Постановою Івано-Франкіського міського суду від 20.04.2016 року зобовязано відповідача здійснити перерахунок та забезпечувати виплату раніше призначеної пенсії за вислугою років в розмірі 90% суми виплат, що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначених за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії підряд перед зверненням за перерахунком пенсії, без обмеження максимальним розміром пенсії згідно довідки Генеральної прокуратури України про заробітну плату №18-24 зп від 03.04.2015 року, починаючи з 07.04.2015 року (а.с.35-38).

26.04.2016 року позивач звернувся із заявою до відповідача про перерахунок вже призначеної пенсії, долучивши довідку Генеральної прокуратури України про заробітну плату №18-627зп від 18.04.2016 року у зв"язку із збільшенням посадових окладів, а відповідно збільшення заробітної плати працівникам органів прокуратури відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013.

Листом від 05.05.2016 року №1641/03 УПФ у місті Івано-Франківську позивачу відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії, посилаючись на те, що згідно ЗУ Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення від 02.03.2015 року з 01.06.2015 року скасовані норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України Про державну службу, Про прокуратуру, Про судоустрій і статус суддів та ін. (а.с.9).

У відповідності до ст. 22 Конституції України, при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Відповідно до ч. 1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», яка була чинна на час призначення позивачу пенсії, прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Обчислення (перерахунок) пенсій проводиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пеннсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком (ч.13 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру»).

Згідно ч. 17 ст. 50-1 ЗУ Про прокуратуру (в редакції, яка діяла станом на липень 2011 року) призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у звязку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсії провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існувала на день його звільнення з роботи.

01.10.2011 року ч.1 ст. 50-1 ЗУ Про прокуратуру було замінено двома частинами та встановлено новий порядок призначення та визначення розміру пенсії за вислугу років прокурорам та слідчим, яка призначається після 08.07.2011 року.

Якщо внаслідок прийняття цього Закону розмір пенсії зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі (розділ ІІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України від 08.07.2011 року №3668-VI).

Таким чином, з 01.10.2011 року положення частини 1 ст. 50-1 ЗУ Про прокуратуру щодо призначення прокурорам і слідчим пенсії за вислугу років у розмірі не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку втратили чинність, однак, підстави та порядок перерахунку пенсії прокурорам, які передбачені ч.ч.13, 18 ст. 50-1 ЗУ Про прокуратуру не зазнали змін, тільки змінилась нумерація цих частин.

Не може бути підставою для відмови у перерахунку пенсії те, що КМ України не визначено умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури, як це передбачено ч.18 ст. 50-1 ЗУ Про прокуратуру.

В подальшому 01.01.2015 року, 01.04.2015 року прийнято відповідні закони, якими внесено зміни і до ЗУ Про прокуратуру.

15.07.2015 року набрав чинності ЗУ Про прокуратуру від 14.10.2014 року №1697-VІІ, згідно п.3 Прикінцевих положень якого, попередній ЗУ Про прокуратуру зі змінами частково втратив чинність, крім, зокрема і ч.ч.3, 4, 6, 11 ст. 50-1.

Статтею 86 ЗУ Про прокуратуру від 14.10.2014 року №1697-VІІ передбачено пенсійне забезпечення працівників прокуратури. Пенсія призначається в розмірі 60 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. Розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі. Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

У п.5 Прикінцевих положень ЗУ Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення вказано, що скасування норм щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до законів України, зокрема ЗУ Про прокуратуру, у разі неприйняття до 01.06.2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, поширюються виключно на правовідносини щодо призначення пенсії, а не щодо її перерахунку.

Враховуючи наведене, при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Внесені Законами зміни до статті, що регулює пенсійне забезпечення працівників прокуратури щодо розміру пенсії у відсотках стосується порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом та механізмом їх проведення.

Така позиція суду узгоджується з правовим висновком колегії суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України, який міститься в постанові від 10.12.2013р. по справі за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в м. Феодосії Автономної Республіки Крим про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії, а саме: внесені Законом № 3668-VІ зміни до ст. 50-1 Закону № 1789-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам є частини тринадцята, вісімнадцята ст. 50-1 Закону № 1789-ХІІ, які змін у звязку із прийняттям Закону № 3668-VІ не зазнали.

За таких обставин суд вважає, що відповідач при вирішенні спірного питання не врахував ряд обставин, які в сукупності підтверджують право позивача на отримання пенсії у розмірі 90 відсотків чинної заробітної плати працівників прокуратури з 01.12.2015 року, а тому позов підлягає до задоволення з визнанням дій відповідача неправомірними.

З самого визначення поняття пенсії випливає, що щомісячні пенсійні виплати здійснюються на постійній основі, один раз на місяць протягом невизначеного періоду часу. Цей вид виплат не є строковим, а тому не може бути призначений на певний строк. У цьому випадку визначається лише дата, з якої особа має право на отримання пенсії (чи її перерахунок). Кінцевий термін або строк, на який призначається пенсія, не може встановлюватись, оскільки це суперечить самому визначенню та суті пенсії. Тому виплату пенсії не може бути обмежено будь-яким кінцевим терміном або строком, оскільки це б обмежувало право особи на отримання пенсії, яка повинна виплачуватись постійно, один раз на місяць протягом невизначеного часу та без встановлення будь-якого терміну або строку виплати пенсії.

З врахуванням позиції ВСУ, викладеної у постанові від 11.12.2012р. (справа №21- 393а 12), виплати перерахованої позивачу пенсії слід здійснювати і надалі.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

П.п.1 п.3 ч.2.ст. 4 ЗУ Про судовий збір встановлено, що за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою становить 0,4 розміру мінімальної заробітної плати.

Для розрахунку судового збору застосовується мінімальна заробітна плата визначена станом на 01 січня поточного року.

Одже, на користь позивача слід стягнути з державного бюджету України 551,20 грн. витрат по оплаті судового збору (0,4 від 1378,00 грн.).

На підставі наведеного, ст.ст. 8, 22, 24, 55, 124 Конституції України, Закону України «Про прокуратуру», керуючись ст.ст. 6-12, 158-163, 167 КАС України, суд -

П О С Т А Н О В И В :

Адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську про визнання дій щодо відмови в перерахунку пенсії за вислугу років у звязку з підвищенням заробітної плати працівникам органів прокуратури відповідно до вимог ст. 50-1 ЗУ Про прокуратуру в редакції ЗУ №2663-ІІІ від 12.07.2001 року неправомірними, зобовязання здійснити перерахунок та виплату пенсії в розмірі 90 відсотків від суми місячного заробітку за відповідною посадою згідно довідки Генеральної прокуратури України про заробітну плату №18-627зп від 18.04.2016 року без обмеження максимальним розміром пенсії з 01.12.2015 року без обмеження будь-яким терміном чи періодом, стягнення витрат по оплаті судового збору задоволити частково.

Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську щодо відмови у перерахунку ОСОБА_1 пенсії у звязку із підвищенням заробітної плати працівникам органів прокуратури відповідно до вимог ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції ЗУ №2663-ІІІ від 12.07.2001 року в розмірі 90 відсотків від суми місячного заробітку.

Зобовязати Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську (м.Івано-Франківськ, вул. Незалежності, 44, ідентифікаційний код 20550895) провести ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, зареєстрованому в ІНФОРМАЦІЯ_2 перерахунок та виплату пенсії за вислугою років відповідно до ст.50-1 ЗУ Про прокуратуру (в редакції Закону України від 12.07.2001 року №2663-ІІІ) в розмірі 90% від суми місячного заробітку, зазначеного у довідці Генеральної прокуратури України №18-627зп від 18.04.2016 року починаючи з 01.12.2015 року (не зазначаючи кінцевого терміну), без обмеження будь-яким терміном, періодом, без обмеження граничного розміру пенсії.

Допустити до негайного виконання постанову в межах суми стягнення за один місяць відповідно до п.1 ч.1 ст.256 КАС України.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, зареєстрованого в ІНФОРМАЦІЯ_2 551,20 грн. витрат по оплаті судового збору.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, але якщо апеляційна скарга не була подана в строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається через Івано-Франківський міський суд протягом 10 днів з дня її проголошення.

Суддя Пастернак І.А.