Справа № 345/3445/16-а
ПОСТАНОВА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17.10.2016 року м. Калуш
Калуський міськрайонний суд Івано-Франківської області в складі:
головуючого судді Онушканича В.В.
з участю секретаря судового засідання Бабійчук Л.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду справу за позовом ОСОБА_1 до Калуського обєднаного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій неправомірними та зобовязання провести нарахування та виплату пенсії, -
в с т а н о в и в:
Позивач звернувся до суду з вищенаведеним позовом. Позов мотивує тим, що він отримує пенсію по пільговому віку за Списком №1 з 25.01.1988 року. 26.09.2016 року він звернувся до відповідача з проханням перевести його на пенсію відповідно до ст. 8 Закону України Про підвищення престижності шахтарської праці від 02.09.2008року, аргументуючи це тим, що в нього є всі необхідні умови, а саме записи в трудовій книжці, що відповідають нормам цього Закону та дають можливість для нарахування відповідної пенсії/
В підземних умовах з повним робочим днем позивач працював у Калуському воєнізованому гірничорятувальному загоні з 17.06.1968 року по 18.06.1991 року і даний період зараховується до пільгового стажу роботи за Списком №1 і становить 23 роки 2 дні (при необхідності 15 років для чоловіків).
Згідно відповіді, яку позивач отримав від Калуського обєднаного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, в переведенні його на пенсію, згідно ЗУ Про підвищення престижності шахтарської праці, було відмовлено, у звязку із тим, що в матеріалах пенсійної справи немає трудового стажу, який можна віднести до стажу роботи, що дає право на пенсійне забезпечення згідно вищезгаданого закону.
Позивач зазначає, що відповідач безпідставно його роботу у Калуському окремому воєнізованому гірничорятувальному загоні, не зараховує до стажу роботи, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до ст. 1, ст. 8 ЗУ Про підвищення престижності шахтарської праці. Так як ст.1 даного Закону слід розглядати в нерозривному звязку зі Списком №1 виробництв, цехів, професій та посад на підземних роботах, на роботах із шкідливими умовами праці, в гарячих цехах, робота у яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах та у пільгових розмірах.
Тому позивач просить визнати дії Калуського обєднаного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області неправомірними щодо відмови провести перерахунок та виплату пенсії за віком в розмірі 80% середньої заробітної плати шахтаря, але не менше як три розміри прожиткового мінімуму встановленого для осіб, які втратили працездатність, відповідно до ст. 8 Закону України Про підвищення престижності шахтарської праці, а також просить зобовязати Калуське обєднане управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області провести перерахунок та виплату пенсії за віком у розмірі 80% середньої заробітної плати шахтаря, але не менше, як три розміри прожиткового мінімуму встановленого для осіб, які втратили працездатність відповідно до ст. 8 Закону України Про підвищення престижності шахтарської праці з належними доплатами, надбавками та допомогами відповідно до чинного законодавства, за шість місяців до звернення в Пенсійний фонд.
Позивач подав до суду заяву про розгляд справи без його участі, позов підтримує та просить суд його задоволити.
Представник відповідача подав до суду заяву про розгляд справи без його участі, в задоволенні позову просить відмовити з підстав, наведених у запереченні. Згідно поданого заперечення відповідач вважає позов безпідставним та таким, що не підлягає до задоволення, виходячи з наступного. Відповідно до наявних у пенсійній справі документів, а саме довідки № 15 від 18.01.1993 року про підтвердження пільгового стажу за період з 17.06.1968 року по 18.06.1991 року, виданої Калуським воєнізованим гірничорятувальним загоном, позивач працював на посаді респіраторника. Даний період зарахований до пільгового стажу роботи за Списком №1, що становить 23 роки 2 дні.
Даний період роботи не можна віднести до стажу роботи, що дає право на пенсійне забезпечення згідно ст. 8 ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці», оскільки позивач працював на підприємствах, які не шахтобудівними підприємствами, державними воєнізованими аварійно-рятувальними службами (формуваннями) у вугільній промисловості.
Представник відповідача просить суд врахувати, що відповідно до ст. 8 дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві та уранові руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.
Чинним законодавством не передбачено поширення дії Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» на працівників, які видобувають калійно-магнієві руди. Також представник відповідача просить врахувати, що відповідно до ч.1 ст.99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду. А тому представник відповідача просить в задоволенні позову відмовити в повному обсязі.
Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення, виходячи з наступних підстав.
Відповідно достатті 1 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» його дія поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві та уранові руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.
Згідно зістаттею 8 вказаного Законумінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Відповідно до пункту «а» підрозділу 1 «Підземні роботи в шахтах, рудниках і копальнях на видобуванні корисних копалин, геологорозвідці, на дренажних шахтах на будівництві шахт, рудників, копалень» розділу 1 «Гірничі роботи» (далі - розділ 1) списку № 1 передбачена зайнятість повний робочий день на підземних роботах.
До кола працівників, на яких поширюється дія Закону України«Про підвищення престижності шахтарської праці»та встановлені цим законом пільги, належать тільки працівники, зазначені у Списку №1, які були зайняті на підземних роботах саме повний робочий день та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловостіза Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджених Кабінетом Міністром України, та членів їх сімей.
Ст. 10 ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці» визначено, що дія статті 8 Закону поширюється також на пенсіонерів, пенсія яким була призначена до набрання чинності цим Законом.
Згідно із записами в трудовій книжці (а.с.9-10), ОСОБА_1 в період з 17.06.1968 року по 18.06.1991 року працював на посаді респіраторника у Калуському окремому воєнізованому гірничорятувальному загоні.
Як вбачається з довідки № 15 від 18.01.1993 року, виданої Калуським окремим воєнізованим гірничорятувальним загоном, ОСОБА_1 з 17.06.1968 року (наказ №75 від 18.06.1968 року) по 18.06.1991 року (наказ №9-к від 18.06.1991 року) працював на посаді респіраторника оперативного воєнізованого гірничо-рятувального взводу Калуського окремого воєнізованого гірничорятувального загону Міністерства хімічної промисловості СРСР. Даний період відноситься до Списку №1 § 6 виробництв, цехів, професій і посад на підземних роботах з шкідливими умовами праці і в гарячих цехах, робота в яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах і в пільгових розмірах (затверджено ОСОБА_2 Міністрів СРСР від 22 серпня 1956 року №1173) (а.с.21).
З огляду на вищенаведене суд приходить до висновку, що відповідач безпідставно роботу позивача на даному підприємстві не зараховує до стажу роботи, який дає право на перерахунок його пенсії відповідно ст.ст.1,8 ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці», так як ст. 1 даного Закону слід розглядати у нерозривному зв'язку зі Списком №1 виробництв, цехів, професій та посад на підземних роботах, на роботах із шкідливими умовами праці і в гарячих цехах, а також працівників державно-аварійних служб (формувань) у вугільній промисловості, робота у яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах та в пільгових розмірах. Відповідач визнає, що періоди роботи позивача на посаді респіраторника в Калуському воєнізованому гірничорятувальному загоні відносяться до робіт, передбачених Списком №1, однак тільки вважає, що дія ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці» не поширюється на дане підприємство.
Враховуючи викладене, суд доходить висновку про наявність у ОСОБА_1 пільгового стажу, необхідного для отримання пенсії відповідно до статей1,8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Згідноіз ч. 2 ст. 99 КАС Українидля звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється 6-ти місячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня коли особа дізналася або повинна дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
З матеріалів справи вбачається, що позивачзвернувся за захистом своїх правдо суду 04.10.2016 року, а перерахунок пенсії просить здійснити, починаючи за шість місяців до дня звернення до суду з позовом. З урахуванням вимогст. 99 КАС Українисуд приходить до висновку, що слід зобовязати відповідача зробити перерахунок та виплату позивачу перерахованої пенсії з04.04.2016 року.
На підставі викладеного, ст.ст.1,8 ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці», керуючись статтями 6, 8, 18, 99, 105, 106, 163 КАС України,
п о с т а н о в и в:
Позов задоволити.
Визнати дії Калуського обєднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо відмови ОСОБА_1 провести перерахунок та виплату пенсії за віком в розмірі 80% середньої заробітної плати шахтаря, але не менше як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, відповідно до ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» неправомірними.
Зобов'язати Калуське обєднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області провести ОСОБА_1, 1938року народження, перерахунок та виплату перерахованої пенсії у розмірі 80% середньої заробітної плати шахтаря, але не менше як три розміри прожиткового мінімуму встановленого для осіб, які втратили працездатність відповідно до ст. 8 Закону України Про підвищення престижності шахтарської праці, з належними доплатами, надбавками та допомогами відповідно до чинного законодавства, починаючи з 04.04.2016 року.
ОСОБА_2 набирає законної після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
ОСОБА_2 може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Калуський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня її проголошення, а у разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Головуючий: