Справа № 610/3255/16-а
2-а/610/138/2016
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17.10.2016 року Суддя Балаклійського районного суду Харківської області Носов Г.С., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Балаклійському районі Харківської області про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
19.09.2016 року позивач звернувся суду з позовом до відповідача, в якому просив визнати дії УПФУ в Балаклійському районі Харківської області щодо відмови позивачу у достроковому призначенні пенсії за віком, як учаснику бойових дій, протиправними; зобовязати Управління Пенсійного фонду України в Балаклійському районі Харківської області призначити з 02 серпня 2016 року достроково пенсію за віком, як учаснику бойових дій, в Республіці Афганістан у період з 20 квітня по 11 серпня 1982 року, відповідно до п.3 розділу XV Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст. 16 Закону України «Про пенсійне забезпечення»; визнати протиправним та скасувати Рішення Управління Пенсійного фонду України в Балаклійському районі Харківської області № 12156 від 09.09.2016 року щодо відмови ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком як учаснику бойових дій.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що він має статус учасника бойових дій, приймав безпосередню участь у бойових діях в Республіці Афганістан з 20 квітня по 11 серпня 1982 року при виконанні інтернаціонального обовязку в період ведення там бойових дій, в звязку з досягненням 55-ти річного віку при наявності стажу понад 25 років 05 вересня 2016 року звернувся до відповідача із заявою та пакетом необхідних документів для призначення йому дострокової пенсії за віком як учаснику бойових дій. Рішенням відповідача № 12156 від 09.09.2016 року йому було відмовлено в призначенні пенсії за віком як учаснику бойових дій в звязку з тим, що позивачем не надано уточнюючої довідки військового комісаріату про період участі у бойових діях.
Позивач вважає дії відповідача незаконними, протиправними та такими, що порушують його права на отримання законно очікуємої пенсії.
Ухвалою судді Балаклійського районного суду Харківської області від 21.09.2016 року відкрито скорочене провадження у даній справі.
Відповідач надіслав до суду письмові заперечення, в яких зазначив, що позовні вимоги ОСОБА_1 необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
При цьому відповідач посилався на те, що п.п.2 п.2.1 розділу II Порядку подання та оформлення документів для призначення пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України 07.07.2014 № 13-1), зареєстровано в Міністерстві юстиції України 31 липня 2014р. за № 895/ 25672 передбачено: документами, необхідними для призначення пенсії за віком (учасник бойових дій) є: посвідчення учасника бойових дій та довідка військового комісаріату про період участі у бойових діях (при призначенні пенсії згідно з абзацом шостим пункту 3 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України». Позивачем не надано уточнюючої довідки військового комісаріату про період участі у бойових діях, тому права на призначення пенсії він не має.
Відповідно до ч. 4 ст. 183-2 КАС, справа розглянута в порядку скороченого провадження, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Дослідивши матеріали справи, судом установлено наступне.
ОСОБА_1 має статус учасника бойових дій, що підтверджується посвідченням учасника бойових дій серії АБ № 434011.
У період з 26.10.1980 року по 07.02.1983 рокупроходив строкову військову службу, в тому числі й у військовій частині 2099.
Викладені обставини визнаються сторонами і не є спірними.
05 вересня 2016 року позивач звернувся до Управляння ПФУ в Балаклійському районі Харківської області із заявою та з пакетом необхідних документів для призначення дострокової пенсії за віком як учаснику бойових дій.
Рішенням № 12156 від 09.09.2016 року відповідача позивачу було відмовлено в призначенні пенсії за віком як учаснику бойових дій з посиланням на наступне:
Розділом XV Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» п.3 військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які брали участь у бойових діях а також ті, що стали інвалідами внаслідок поранення, контузії каліцтва,отриманих при захисті Батьківщини або при виконанні інших обов'язків військової служби (службових обовязків), або внаслідок захворювання, повязаного з перебуванням на фронті чи виконанням інтернаціонального обовязку, мають право на призначення дострокової пенсії за віком після досягнення чоловіками 55 років, та за наявності страхового стажу не менше 25 років для чоловіків.
Загальний стаж ОСОБА_1 складає 35 років 3 місяці 14 днів.
П.п.2 п.2.1 розділу II Порядку подання та оформлення документів для призначення пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України 07.07.2014 № 13-1), зареєстровано в Міністерстві юстиції України 31 липня 2014р. за № 895/ 25672 передбачено: документами, необхідними для призначення пенсії за віком (учасник бойових дій) є: посвідчення учасника бойових дій та довідка військового комісаріату про період участі у бойових діях (при призначенні пенсії згідно з абзацом шостим пункту 3 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України».
ОСОБА_1 не надано уточнюючої довідки військового комісаріату про період участі у бойових діях.
Не враховано період навчання в ПТУ № 31 сел. Комсомольському з 01.09.1976 року по 21.07.1979 року, у зв'язку з відсутністю необхідних документів (диплому чи довідки).
19.09.2016р. позивач звернувся до суду з позовною заявою до відповідача.
У відповідності до Конституції України визначені права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод визначаються Законами України. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод (ст.22, п.1 ст.92).
Згідно з ч. 1 ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Ст. 4,5 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» встановлено, що ветеранами війни є особи, які брали участь у захисті Батьківщини чи в бойових діях на території інших держав. До ветеранів війни належать: учасники бойових дій, інваліди війни, учасники війни. Учасниками бойових дій є особи, які брали участь у виконанні бойових завдань по захисту Батьківщини у складі військових підрозділів, з'єднань, об'єднань всіх видів і родів військ Збройних Сил діючої армії (флоту), у партизанських загонах і підпіллі та інших формуваннях як у воєнний, так і у мирний час.
П. 13 ст. 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» учасниками бойових дій визнано військовозобов'язаних, які призивалися на навчальні збори і направлялися до Афганістану в період ведення там бойових дій.
Ст. 16 Закону України "Про пенсійне забезпечення" встановлено, що військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які брали участь у бойових діях, а також ті, які стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва, одержаних при захисті Батьківщини або при виконанні інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті чи виконанням інтернаціонального обов'язку, а також батьки і дружини (якщо вони не взяли повторний шлюб) військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконанняслужбових обов'язків)чипіслязвільнення зі служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, одержаних при виконанні обов'язків військовоїслужби(службовихобов'язків),захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацієюнаслідків Чорнобильськоїкатастрофи чи виконанням інтернаціонального обов'язку, мають право на пенсію: чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років.
Абз. 6 п. 3 Розділу ХV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено, що військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які брали участь у бойових діях, а також ті, що стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих при захисті Батьківщини або при виконанні інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті чи виконанням інтернаціонального обов'язку, дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих при виконанні обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи чи виконанням інтернаціонального обов'язку, мають право на призначення дострокової пенсії за віком після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років для чоловіків і не менше 20 років для жінок.
В довідці Центрального архіву Федеральної служби безпеки Російської Федерації від «14» березня 2010 року за № 21/59/Т-1930 зазначено:
01 листопада 1980 року ОСОБА_1 зарахований до списків особового складу військової частини 2099, присвоєно військове звання «рядовий», назначений стрільцем навчального пункту - наказ командира військової частини 2099 № 264 від 01.11.1980 року.
01 квітня 1982 року рядовий ОСОБА_1 виключений із списків особового складу військової частини 2099, відбув на ОКПП «Термез» для подальшого проходження служби - наказ командира військової частини 2099 № 79 від 01.04.1982 року.
02 квітня 1982 року рядовий ОСОБА_1 зарахований до списків особового складу ОКПП «Термез», призначений стрільцем відділення оформлення пасажирів та транспортних засобів закордонного прямування «Термез» (залізничне)- наказ начальника ОКПП «Термез» № 2 від 02.04.1982 року.
06 травня 1982 року рядовий ОСОБА_1 відбув в командировку у військову частину 2099 - наказ начальника ОКПП «Термез» № 36 від 06.05.1982 року.
20 квітня 1982 року рядовий ОСОБА_1 прикомандирований на позаштатну прикордонну заставу військової частини 2099 для охорони мостового переходу «Хайратон» з ОКПП «Термез» - наказ командира військової частини 2099 №119 від 17.05.1982 року.
12 серпня 1982 рядовий ОСОБА_1 призначений телефоністом телефонної станції ОКПП «Термез» - наказ начальника ОКПП «Термез» № 124 від 12.08.1982 року
07 лютого 1983 року рядовий ОСОБА_1, телефоніст телефонної станції, виключений зі списків особового складу ОКПП «Термез» в зв'язку зі звільненням в запас ВС СРСР - наказ начальника ОКПП «Термез» № 35 від 07.02.1983 року.
Підстава: ф. 91, оп. 13, д. 16, л. 22; оп. 27, д. 14, л. 18, 122; ф. 1314, оп. 1, д. 6, л. 4-о6, 25, 87, 198 - об.
В документальних матеріалах військової частини 2099, ОКПП «Термез» за 1981 - 1982 р. відомостей про знаходження ОСОБА_1 на території Республіки Афганістан немає.
Також інформація про період військової служби міститься і у військовому квитку позивача серії НУ № 8638497.
Згідно листа управління СБУ по Харківської області від 03 жовтня 1997 року за № 4/ОК-6031, направленого Військовому комісару Балаклійського райвійськкомату зазначено наступне:
«В управлінні СБУ в Харківської області звернувся рядовий запасу ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, учасник афганських подій (в/ч 2099 команда 300) з приводу заміни посвідчення учасника бойових дій старого зразка на нове.
Перевіркою за книгами обліку встановлено, що він дійсно 11 жовтня 1989 року одержував в Управління СБУ посвідчення Серія "А № 824506.
У зв'язку з новим порядком заміни посвідчень учасників б/д за місцем знаходження на військовому обліку чи за місцем отримання пенсії, просимо Ваших вказівок здійснити заміну посвідчення учасника б/д старого зразка на нове посвідчення рядовому запасу ОСОБА_1.
Тобто, цим документом підтверджено те, що позивач приймав участь в бойових діях в Республіці Афганістан в складі військової частини 2099.
Вказаний документ суд розцінює як належний доказ участі позивача в бойових діях в Республіці Афганістан в складі військової частини 2099.
Також згідно Указу Президії Верховної Ради СРСР від 28.12.1988 року за мужність та військову доблесть, проявлені при виконанні інтернаціонального обовязку в Республіці Афганістан позивача нагороджено Грамотою воїну інтернаціоналісту.
Згідно Указу Президента Республіки Афганістан від 15.05.1988 року позивач нагороджений Медаллю «Воїну інтернаціоналісту від вдячного афганського народу».
Згідно Указу Президента України від 14.10.1999 року позивача нагороджено Медаллю «Захиснику ОСОБА_2».
Згідно Указу Президента України від 10.10.2014 року № 765 позивача нагороджено Відзнакою Президента України памятною медаллю «25 років виведення військ з Афганістану».
З нотаріально посвідчених заяв підтверджень ОСОБА_3, ОСОБА_4 та ОСОБА_5 вбачається, що вони разом з позивачем проходили службу в пограничних військах в складі військової частини № 2099 на території Республіки Афганістан в охороні мостового переходу Хайратон з ОКПП «Термез».
Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Обєктивні докази на підтвердження того, що ОСОБА_1 не приймав участь в бойових діях на території Республіки Афганістан відсутні.
Навпаки, дослідженими документами підтверджується, що ОСОБА_1 з 20 квітня 1982 року по 11 серпня 1982 року прикомандирували на позаштатну прикордонну заставу військової частини 2099 для охорони мостового переходу «Хайратон» з ОКПП «Термез», де велися бойові дії, при цьому наказ командира військової частини 2099 №119 від 17.05.1982 року видано лише через місяць, також зважаючи на засекреченість ряду інформації, суд вважає, що з 20 квітня 1982 року по 11 серпня 1982 року позивач приймав участь в бойових діях, так як в цей період входив до особового складу військової частини 2099, яка знаходилась на виконанні урядового завдання по наданню інтернаціональної допомоги в Республіці Афганістан і приймала участь у бойових діях.
Суд критично оцінює дії відповідача щодо відмови в призначенні пенсії позивачу з посиланням на відсутність уточнюючої довідки та зазначає, що до компетенції Пенсійного фонду не відноситься визначення статусу учасника бойових дій, в тому числі й витребування уточнюючих довідок, так як відповідно до ст. ст. 4, 5, 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» позивача віднесено до учасників бойових дій, та він має відповідне посвідчення, користується пільгами, до того ж ні положеннями ст. 16 Закону України "Про пенсійне забезпечення" чи іншої статті, ні положеннями абз. 6 п. 3 Розділу ХV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" не передбачено надання уточнюючих чи інших довідок при наявності відповідного статусу, єдиною умовою виступає досягнення 55 ти років на явність стажу не менше 25 років, а ці вимоги та навіть більше ним виконані, а Порядок подання та оформлення документів для призначення пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» не може тлумачити чи доповнювати вимоги Закону України (двох законів в області пенсійного забезпечення), та не стосується ст. 16 Закону України "Про пенсійне забезпечення", тобто наявність відповідного статусу учасника бойових дій, встановленого стажу та досягнення встановленого віку саме і є підставою для призначення пенсії, а не довідка військкомату.
Оскільки позивач входив до особового складу військової частини 2099, яка знаходилась на виконанні урядового завдання по наданню інтернаціональної допомоги в Республіці Афганістан і приймав участь у бойових діях в період з 20.04.1982 року по 11.08.1982 року, а тому є учасником бойових дій, отже, згідно вимог ст. 16 Закону України "Про пенсійне забезпечення" в звязку з досягненням 55-ти річного віку та наявністю необхідного стажу понад 25 років набув право на призначення та отримання пенсії за віком, як учасник бойових дій, при цьому відсутність довідки військового комісаріату про період (періоди) участі у бойових діях, за встановлених обставин, не може бути підставою для відмови у призначенні такої пенсії.
До аналогічного висновку прийшов Вищий адміністративний суд у справі К/800/37275/15 від 19.01.2016 року.
З викладеного вбачається, що позивач має право на призначення дострокової пенсії як учасник бойових дій, а тому відмова відповідача у призначенні пенсії не відповідає законодавству.
Судові рішення повинні ґрунтуватись на Конституції, а також на чинному законодавстві, яке не суперечить їй. Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 8 КАС, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до вимог ч.2 ст.71 КАС, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову, однак даний обов'язок відповідачем в даній справі не виконано.
Відповідачем не було доведено належним чином правомірність свого рішення, в той час як позивач довів обґрунтованість позову.
З урахуванням наведеного, суд вважає, що дії відповідача щодо відмови у призначенні пенсії позивачу є протиправними, а позовні вимоги є обґрунтованими, доведеними та такими, що підлягають задоволенню.
Позивач просив призначити пенсію з 02 серпня 2016 року.
У відповідності до п. 1 ч. 1 статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Таким чином, враховуючи те, що позивачу 01 серпня 2016 року виповнилося 55 років, звернувся він до відповідача із заявою про призначення пенсії та додатковими документами 05 вересня 2016 року, пенсіє має бути призначена починаючи з 02 серпня 2016 року.
За таких обставин позов в цій частині підлягає задоволенню.
За таких обставин, адміністративний позов ОСОБА_1 є обґрунтованим і підлягає задоволенню.
Керуючись ст. ст. 8-12, 17-19, 70, 71, 159-163, 256 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Балаклійському районі Харківської області про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Балаклійському районі Харківської області щодо відмови ОСОБА_1 у достроковому призначенні пенсії за віком, як учаснику бойових дій, протиправними.
Зобовязати Управління Пенсійного фонду України в Балаклійському районі Харківської області призначити ОСОБА_1 з 02 серпня 2016 року достроково пенсію за віком, як учаснику бойових дій в Республіці Афганістан у період з 20 квітня по 11 серпня 1982 року, відповідно до п.3 розділу XV Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст. 16 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Визнати протиправним та скасувати Рішення Управління Пенсійного фонду України в Балаклійському районі Харківської області № 12156 від 09.09.2016 року щодо відмови ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком як учаснику бойових дій.
Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в Балаклійському районі Харківської області на користь держави судовий збір у розмірі 551 грн. 20 коп..
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом десяти днів з дня отримання копії цієї постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя Г.С.Носов