Постанова № 62019070, 12.10.2016, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.10.2016
Номер справи
272/688/16-а
Номер документу
62019070
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Чуб І.А.

Суддя-доповідач:Жизневська А.В.

ПОСТАНОВА

іменем України

"12" жовтня 2016 р. Справа № 272/688/16-а

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Жизневської А.В.

суддів: Котік Т.С.

Охрімчук І.Г.,

за участю секретаря судового засідання Єрикалової О.О.,

представника відповідача Шендерівського В.Й.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Андрушівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на постанову Андрушівського районного суду Житомирської області від "02" серпня 2016 р. у справі за позовом ОСОБА_4 до Андрушівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок і виплату пенсії ,

ВСТАНОВИВ:

07 липня 2016 року ОСОБА_4 звернулася до Андрушівського районного суду Житомирської області з позовом до Андрушівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання неправомірними дії Андрушівського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в Житомирській області у здійсненні перерахунку раніше призначеної пенсії державного службовця з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, доплати за заміщення тимчасово відсутнього працівника, індексації доходів громадян, на які були нараховані та фактично сплачені страхові внески у повному обсязі та здійснити перерахунок і виплату їй пенсії у розмірі 90% від заробітної плати з урахуванням їх складових (отриманих виплат) за період, який був врахований при призначенні пенсії, тобто за 24 місяці, у тому числі : матеріальної допомоги на оздоровлення - 5737,01 грн., індексації доходів громадян - 770,60 грн., доплати за заміщення тимчасово відсутнього працівника - 2423,59 грн. на які були нараховані та фактично сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з моменту її призначення з 29.10.2008 року.

Постановою Андрушівського районного суду Житомирської області від 02 серпня 2016 р. позов задоволено частково.

Визнано неправомірними дії Андрушівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови в перерахунку та виплаті ОСОБА_4 пенсії державного службовця з врахуванням складових заробітної плати, які не були враховані: матеріальної допомоги на оздоровлення, доплати за заміщення тимчасово відсутнього працівника, індексації заробітної плати, на які були нараховані збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування чи єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Зобов'язано Андрушівське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_4 пенсії у розмірі 90 % від суми заробітної плати, з врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення -5737,01 грн., доплати за заміщення тимчасово відсутнього працівника -2423,59 грн., індексації заробітної плати -770,60 грн. за період, який був врахований при призначенні пенсії, тобто за 24 календарних місяці, а саме з 01.10.2006 року по 30.09.2008 року, починаючи з 07.01.2016 року, з врахуванням виплачених сум.

Судові витрати у вигляді судового збору в сумі 551,20 грн. присуджено за рахунок бюджетних асигнувань Андрушівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на користь ОСОБА_4

Допущено до негайного виконання постанову в межах суми стягнення за один місяць.

Апелянт в апеляційній скарзі, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати вказану постанову та прийняти нову про відмову в задоволенні позову.

Перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що вона підлягає до часткового задоволення.

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_4 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного Фонду України в Андрушівському районі з 29.10.2008 року та отримує пенсію по віку у розмірі 90 % від заробітної плати відповідно до Закону України «Про державну службу», що підтверджується матеріалами пенсійної справи (а.с. 38-39, 43-44).

Судом встановлено, що 15 червня 2016 року ОСОБА_4 звернулася до Управління Пенсійного Фонду України в Андрушівському районі із заявою про здійснення їй перерахунку та виплату пенсії в розмірі 90% суми заробітної плати державного службовця, відповідно до довідки Управління фінансів Андрушівської РДА довідки № 05-49/158 від 01.06.2016 року про складові заробітної плати за останні 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією, на які було нараховано та сплачено страхові внески до пенсійного фонду за період з 01.10.2006 року по 30.09.2008 року. За довідкою ОСОБА_4 було нараховано та виплачено матеріальну допомогу на оздоровлення - 5737,01 грн., індексацію заробітної плати - 770,60 грн., доплату за заміщення тимчасово відсутнього працівника - 2423,59 грн. (а.с. 12-14).

Однак, листом від 24.06.2016 р. № 8-Ф/02 пенсійний орган відмовив ОСОБА_4 у перерахунку. Не погодившись з таким рішенням вона звернулася до суду (а.сп. 16-17).

Задовольняючи частково позов, суд першої інстанції дійшов висновку, що ОСОБА_4 має право на перерахунок пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» у розмірі 90% від суми заробітної плати з урахуванням усіх складових заробітної плати, на які були нараховані та фактично сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, згідно довідки виданої Управлінням фінансів Андрушівської РДА № 05-49/158 від 01.06.2016 року, а тому позивач має право на перерахунок пенсії з врахуванням ч. 2 ст. 99 КАС України з 07.07.2016 року.

З таким висновком колегія суддів погоджується частково.

Так, статтею 33 Закону України «Про державну службу» визначено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Статтею 37 вказаного Закону, чинної на момент нарахування позивачці пенсії, пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

Призначення державному службовцю пенсії та її перерахунок здійснюється з сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до ч.1 ст.1 Закону України "Про оплату праці" заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Згідно ст. 2 цього Закону «Про оплату праці» заробітна плата складається з основної та додаткової заробітної плати. Додаткова заробітна плата включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством, премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій.

За ч.1 ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Згідно приписів ст.41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

У відповідності до приписів Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, об'єктом індексації є оплата праці (грошове забезпечення), тобто заробітна плата.

Вказаним Законом визначено, що індексація грошових доходів населення проводиться за основним місцем роботи в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка.

Отже, неврахування складових заробітної плати, на підставі яких встановлюється пенсія, здійснюється перерахунок пенсії, запроваджених нормативно-правовими актами, які фактично виплачувалися державним службовцям під час проходження ними державної служби, не відповідає правовим актам вищої юридичної сили, а саме Закону України "Про Державну службу", постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії".

Водночас, відповідно до статей 83, 84, 87 Закону України "Про пенсійне забезпечення", статей 43, 44, 45, 46 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", призначення чи перерахунок пенсій проводиться виключно на підставі звернення (заяви) особи до відповідного територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі. Пенсія призначається чи перераховується з дня звернення, крім окремих випадків, передбачених згаданими Законами.

Нормами ч.2 ст.37-1 Закону України «Про державну службу» закріплено, що перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця встановлено постановами Кабінету Міністрів від 31 травня 2000 року № 865 та від 23 квітня 2003 року № 581.

Пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 (із змінами і доповненнями) передбачено, що особи, які вийшли на пенсію згідно Закону № 3723-ХІІ мають право на перерахунок пенсій, але лише за умови підвищення заробітної плати державним службовцям після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року № 432-ІV «Про внесення змін до Закону № 3723-ХІІ» (далі - Закон № 432-ІV).

Постановою Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2003 року № 581 встановлено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року № 432-IV «Про внесення змін до Закону № 3723-ХІІ» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом № 3723-ХІІ, визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому, премія та інші надбавки враховуються в середніх розмірах стосовно визначених законодавством таких виплат у відповідному державному органі, з якого особа вийшла на пенсію, на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично їй встановлені.

Проте, призначаючи перерахунок пенсії позивачу з 07.01.2016 року, суд першої інстанції залишив поза увагою приписи ст.45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Так, у відповідності до ст.45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсія призначається (перераховується) з дня звернення за пенсією. Перерахунок призначеної пенсії провадиться у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Пунктом 4.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 №22-1 теж визначено, що орган, який призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії за відповідною заявою.

Тобто, перерахунок пенсії здійснюється на підставі документів, поданих пенсіонером до управління Пенсійного фонду, і з дати, коли особа звернулася із заявою і такими документами. Пенсійний орган не мав можливості і підстав перерахувати пенсію позивачу з моменту виникнення у неї права на такий перерахунок, оскільки не мав відомостей про складові заробітної плати, на які нараховувалися страхові внески.

З огляду на викладене, право на перерахунок пенсії ОСОБА_4 підлягає захисту - з 01.06.2016 року.

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про врахування суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони в структуру заробітної плати.

Таким чином, доводи Андрушівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про те, що матеріальна допомога на оздоровлення та суми виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників, не є складовими частинами заробітної плати та не можуть бути враховані при обчисленні розміру її пенсії, є помилковими.

З огляду на викладене, постанова суду першої інстанції, у відповідності до приписів ст.201 КАС України, підлягає зміні у частині дати початку здійснення перерахунку та виплаті позивачу пенсії.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 201, 205, 207, 212 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Андрушівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області задовольнити частково.

Постанову Андрушівського районного суду Житомирської області від "02" серпня 2016 р. змінити.

Викласти абзац третій резолютивної частини рішення в новій редакції. Зобов'язати Андрушівське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_4 пенсії у розмірі 90 % від суми заробітної плати, з врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення -5737,01 грн., доплати за заміщення тимчасово відсутнього працівника -2423,59 грн., індексації заробітної плати -770,60 грн. за період, який був врахований при призначенні пенсії, з врахуванням виплачених сум, починаючи з 01 червня 2016 року.

В решті постанову залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя А.В. Жизневська

судді: Т.С. Котік

І.Г. Охрімчук

Повний текст cудового рішення виготовлено "12" жовтня 2016 р.

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу/: ОСОБА_4 АДРЕСА_1

3- відповідачу/: Андрушівське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області вул.Воб'яна,15,м.Андрушівка,Андрушівський район, Житомирська область,13401

- ,