Ухвала суду № 62018808, 10.10.2016, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.10.2016
Номер справи
612/414/16-а
Номер документу
62018808
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 жовтня 2016 р.Справа № 612/414/16-аКолегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Сіренко О.І.

Суддів: Спаскіна О.А. , Любчич Л.В.

за участю секретаря судового засідання Медяник А.О.

представника позивача ОСОБА_1

представника відповідача Протасова І.П.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Близнюківської районної ради Харківської області на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 15.08.2016р. по справі № 612/414/16-а

за позовом ОСОБА_4

до Близнюківської районної ради Харківської області

про скасування рішення,

ВСТАНОВИЛА:

15 червня 2016 року позивач ОСОБА_4 звернувся до суду з позовом в якому просив скасувати рішення IХ позачергової сесії Близнюківської районної ради YII скликання від 14 червня 2016 року «Про внесення змін до рішення Близнюківської районної ради від 26 листопада 2015 року № 08-VII «Про обрання складу постійних комісій Близнюківської районної ради» № 220- VII , в частині зняття його з посади голови постійної комісії з питань економіки, бюджету та фінансової діяльності Близнюківської районної ради в зв»язку з невиконанням посадових обов»язків. Зобов»язати голову Близнюківської районної ради ОСОБА_13 публічно вибачитись перед позивачем на сесії Близнюківської районної ради та офіційному сайті Близнюківської районної ради. Стягнути з Близнюківської районної ради на користь позивача моральну шкоду в розмірі 1 гривня. ( а.с. 3-7, 25-29). Свої вимоги позивач мотивує тим, що оскаржуване рішення було прийнято відповідачем з порушенням процедури прийняття такого рішення, зокрема не включення питання зміни складу постійних комісій ради до порядку денного засідання IХ позачергової сесії Близнюківської районної ради YII скликання від 14 червня 2016 року у строки та в порядку передбачені регламентом та положенням про постійні комісії Близнюківської районної ради Харківської області . Вказане рішення порушує його особисті права як депутата та голови постійної комісії Близнюківської районної ради Харківської області.

Представник відповідача Близнюківської районної ради Харківської області проти позову заперечував, посилаючись на дотримання процедури прийняття оскаржуваного рішення.

15 серпня 2016 року постановою Харківського окружного адміністративного суду позов ОСОБА_4 задоволено частково. Скасовано рішення IХ позачергової сесії Близнюківської районної ради YII скликання від 14 червня 2016 року «Про внесення змін до рішення Близнюківської районної ради від 26 листопада 2015 року № 08-VII «Про обрання складу постійних комісій Близнюківської районної ради» № 220- VII , щодо увільнення ОСОБА_4 з посади голови постійної комісії з питань економіки, бюджету та фінансової діяльності Близнюківської районної ради. Щодо решти позовних вимог в задоволенні відмовлено.

В апеляційній скарзі Близнюківська районна рада просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою відмовити ОСОБА_4 в задоволенні позовних вимог. Вважає, що постанову суду ухвалена з порушенням норм матеріального права. Зазначив, що суд першої інстанції безпідставно не застосував положення п.8 ст. 47 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та обзац 2 статті 1 розділу II Положення про постійні комісії Близнюківської районної ради, які передбачають, що за відсутності голови комісії або неможливості ним виконувати свої повноваження з інших причин, його функції здійснює заступник голови комісії або секретар комісії. Крім того, судом не надано належної оцінки доводам відповідача щодо повноважень голови районної ради вносити раді пропозиції щодо утворення і обрання постійних комісій ради, а також організація роботи президії ради, внесення пропозицій до порядку денного сесії ради. Крім того, суд в повній мірі проігнорував те, що спірне рішення IX позачергової районної ради YII скликання від 14 червня 2016 року на час прийняття постанови суду не є дійсним, в зв»язку з тим, що 24 червня 2016 року на засіданні Х позачергової сесії Близнюківської районної ради» VII скликання № 226 - VII до спірного рішення було внесено зміни, де склад постійних комісій Близнюківської районної ради було затверджено в новій редакції.

В запереченнях на апеляційну скаргу позивач просить постанову суду першої інстанції залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.

Колегія суддів, вислухавши суддю-доповідача, представників сторін , перевіривши, відповідно до ст.. 195 КАС України, в межах апеляційної скарги, постанову суду першої інстанції, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга підлягає ( не підлягає ) задоволенню, з наступних підстав:

Судом встановлено, що 10 листопада 2015 року рішенням I сесії Близнюківської районної ради VII скликання № 01-VII прийнято до відома інформацію голови Близнюківської районної виборчої комісії Дробишева О.П.» Про підсумки виборів депутатів Близнюківської районної ради VII скликання і визнання їх повноважень». Відповідно до вказаної інформації зазначено , що позивача ОСОБА_4 зареєстровано депутатом Близнюківської районної ради рішенням районної виборчої комісії від 6 листопада 2015 року.

26 листопада 2015 року рішенням II позачергової сесії VII скликання № 07- VII та № 08- VII утворено та обрано склад постійних комісій Близнюківської районної ради. Позивача обрано головою постійної комісії з питань економіки, бюджету та фінансової діяльності.

26 травня 2016 року головою Близнюківської районної ради Харківської області видано розпорядження № 14-р про скликання IX позачергової сесії Близнюківської районної ради Харківської області . Серед запропонованих головою ради питань порядку денного, питання щодо внесення змін до рішення Близнюківської районної ради від 26 листопада 2015 року № 08- VII «Про обрання складу постійних комісій Близнюківської районної ради» не внесено. ( а.с.14 )

З 7 по 11 червня 2016 року позивач ОСОБА_4 перебував у складі офіційної делегації депутатів від Харківської області як гравець волейбольної команди на V Всеукраїнській спартакіаді серед депутатів Верховної Ради України, обласних, районних, міських (міст обласного підпорядкування), cільських, селищних рад в м. Чорноморськ, про що відповідачу було відомо.

9 червня 2016 року голова Близнюківської районної ради призначив засідання постійної комісії з питань економіки, бюджету та фінансової діяльності на 10 червня 2016 року, про що 8 червня 2016 року по телефону позивача повідомила керуючий справами апарату Близнюківської районної ради Шепеньова І.В.

14 червня 2016 року , згідно протоколу засідання № 6, президією районної ради , яка відбулась за 30 хвилин до засідання сесії, було внесено пропозиції до порядку денного IХ позачергової сесії Близнюківської районної ради YII скликання від 14 червня 2016 року, яким порядок денного сесії доповнено пунктом 38» Про внесення змін до рішення Близнюківської районної ради від 26 листопада 2015 року № 08- VII «Про обрання складу постійних комісій Близнюківської районної ради» і рішенням № 182- VII порядок денний із змінами було затверджено рішенням IХ позачергової сесії Близнюківської районної ради YII скликання. ( а.с. 97- 98)

14 червня 2016 року рішенням IХ позачергової сесії Близнюківської районної ради YII скликання № 220- VII внесено зміни до рішення Близнюківської районної ради від 26 листопада 2015 року № 08- VII «Про обрання складу постійних комісій Близнюківської районної ради», яким головою комісії з питань економіки, бюджету та фінансової діяльності, який очолював позивач обрано ОСОБА_8 Позивача обрано заступником голови комісії з питань екології, комунальної власності та житлово - комунального господарства. ( а.с.34-35).

Позивач вважає, що вищезазначене рішення відповідача прийнято з порушенням процедури його прийняття, оскільки належним чином не розглянуто в комісіях, в склад яких вносилися зміни, питання щодо цих змін не було своєчасно внесено до порядку денного сесії та своєчасно не було доведено до відома депутатів. Крім того, відповідачем не було поставлено питання звіту позивача щодо роботи комісії, яку він очолював, головою районної ради внесені пропозиції щодо зміни складу комісій у зв»язку з неналежним виконанням позивачем ОСОБА_4 своїх повноважень.

Задовольняючи позов ОСОБА_4 в частині скасування оскаржуваного рішення , суд першої інстанції виходив з того, що вказане рішення є незаконним та необгрунтованим, оскільки голова Близнюківської районної ради перевищив надані йому ст. 55 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» повноваження, так як поставив на голосування питання стосовно усунення позивача від займаної посади в порушення п.13 ст. 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», яке не готувалось і не розглядалось депутатами в комісіях.

Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції з наступних підстав :

Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов»язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч. 2, 3, 4 статті 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» обласні та районні ради є органами місцевого самоврядування, що представляють інтереси територіальних сіл, селищ, міст, у межах повноважень, визначених Конституцією України, цим та іншими законами, а також повноважень, переданих їм сільськими, селищними, міськими радами. Представницькі органи місцевого самоврядування, сільські, селищні, міські голови, виконавчі органи місцевого самоврядування діють за принципом розподілу повноважень у порядку і межах, визначених цим та іншими законами. Порядок формування та організація діяльності рад визначаються Конституцією України, цим та іншими законами, а також статутами територіальних громад.

Статтею 47 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що постійні комісії ради є органами ради, що обираються з числа її депутатів, для вивчення, попереднього розгляду і підготовки питань, які належать до її відання, здійснення контролю за виконанням рішень ради, її виконавчого комітету. Постійні комісії обираються радою на строк її повноважень у складі голови і членів комісії. Всі інші питання структури комісії вирішуються відповідною комісією. Постійні комісії попередньо розглядають кандидатури осіб, які пропонуються для обрання, затвердження, призначення або погодження відповідною радою. Готують висновки з цих питань.

Відповідно до п. 2 ч. 1 статті 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» питання утворення, обрання і ліквідації постійних та інших комісій ради, зміна їх складу, обрання голів комісій вирішуються виключно на пленарних засіданнях районної ради.

8 червня 2016 року голова Близнюківської районної ради призначив засідання постійної комісії з питань економіки, бюджету та фінансової діяльності на 10 червня 2016 року, про що 9 червня 2016 року по телефону позивача повідомила керуючий справами апарату Близнюківської районної ради Шепеньова І.В.

Оскільки позивач перебував у складі офіційної делегації депутатів від Харківської області як гравець волейбольної команди на V Всеукраїнській спартакіаді серед депутатів Верховної Ради України, обласних, районних, міських (міст обласного підпорядкування), cільських, селищних рад в м. Чорноморськ, останній не мав об»єктивної можливості бути присутнім на засіданні комісії.

В судовому засіданні встановлено, що саме відсутністю 10 червня 2016 року ОСОБА_4 на засіданні постійної комісії апелював голова Близнюківської районної ради ОСОБА_13 до депутатів, як невиконання ним обов'язків голови постійної комісії під час позачергової 9 сесії Близнюківської районної ради 7 скликання.

Згідно статті 1 Положення про постійні комісії Близнюківської районної ради, затвердженого рішенням III позачергової сесії Близнюківської районної ради VІІ скликання 10 грудня 2015 року, організація роботи постійних комісій ради покладається на голів комісій. Саме голови комісій, а не голова районної ради, скликають і ведуть засідання комісій.

Таким чином, перебуваючи у відрядженні, позивач не готував проведення постійної комісії на 10 червня 2016 року та не доручав це робити заступнику голови комісії ОСОБА_8

Окрім того, жодних пропозицій чи доручень, як того вимагає п. І розділу III Положення про постійні комісії, від голови районної ради щодо розгляду на комісії питань районного бюджету чи інших до позивача ні в письмовому, ні в електронному, ні в усному вигляді не надходило.

Відповідно до пункту 3 ст.15 Закону України "Про доступ до публічної інформації" , проекти нормативно правових актів, рішень органів місцевого самоврядування, розроблені відповідними розпорядниками, оприлюднюються ними не пізніше як за 20 робочих днів до дати їх розгляду з метою прийняття.

Проте, на офіційному сайті Близнюківської районної ради (http://blizniuki.rayrada.org.uay) відсутні будь-які проектів нормативно-правових рішень.

Таким чином, 14 червня 2016 року під час проведення позачергової сесії голова Близнюківської районної ради ОСОБА_13, в порушення Регламенту роботи районної ради, одноособово, без розгляду в комісіях прийняв спонтанне рішення про винесення в сесійний зал питання про усунення позивача з посади голови постійної комісії з питань економіки, бюджету та фінансової діяльності.

Відповідно до розпорядження голови Близнюківської районної ради від 26 травня 2016 року № 14-р, розміщеному на офіційному сайті Близнюківської районної ради та в надісланих позивачу електронною поштою матеріалах по підготовці сесії в Порядку денному не було включене питання щодо зняття з посади голови постійної комісії, а, відповідно до п.І6.9 Регламенту районної ради, до Розділу «Різне» не можуть бути включені питання дострокового припинення повноважень посадових осіб ради, які перебувають на виборних посадах.

Також, судом встановлено, що проект рішення IX позачергової сесії Близнюківської ради містить 37 питань Порядку денного, де питання кадрових змін по комісіях відсутні, проте частині депутатів в процесі сесії було роздано Порядок денний з 40 питаннями. Зазначене питання не розглядувалось, і на Президії районної ради перед початком сесії, про що свідчить і наданий Порядок денний засідання президії з датою на роздруківці 14.06.2014 року, тобто в день сесії.

Дані обставини були підтверджені під час судового розгляду свідком ОСОБА_9, яка є депутатом Близнюківської районної ради.

Таким чином, своїми діями голова Близнюківської районної ради перевищив надані йому ст. 55 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» повноваження, так як поставив на голосування питання стосовно усунення позивача від займаної посади в порушення п.13 ст. 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», яке не готувалось і не розглядалось у встановленому законодавством порядку, у зв"язку з чим суд не може погодися, що такі дії є законними та обгрунтованими.

З огляду на вищезазначене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не дотримав вимоги закону про захист охороняємих прав, свобод та інтересів фізичних осіб у сфері публічно-правових відносин, діяв не на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а тому маються підстави для задоволення адміністративного позову шляхом скасувати рішення IX позачергової сесії Близнюківської районної ради VII скликання "Про внесення змін до рішення Близнюківської районної ради від 26 листопада 2015 року № 08-УІІ "Про обрання складу постійних комісій Близнюківської районної ради" від 14 червня 2016 року №220-VII щодо увільнення ОСОБА_4 з посади голови постійної комісії з питань економіки, бюджету та фінансової діяльності Близнюківської районної ради.

Доводи відповідача в апеляційній скарзі про те, що оскаржуване рішення на даний час не є дійсним, оскільки в нього внесено зміни іншим рішенням, колегія суддів вважає безпідставними, оскільки 24 червня 2016 року рішенням Х позачергової сесії VII скликання № 226- VII внесено зміни не до оскаржуваного рішення, а до рішення Близнюківської районної ради Харківської області від 26 листопада 2015 року № 08- VII «Про обрання складу постійних комісій Близнюківської районної ради». ( а.с. 151-152).

Також колегія суддів вважає безпідставними доводи відповідача в апеляційній скарзі про те, що суд 1 інстанції не застосував положення п. 8 статті 47 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та абзацу 2 статті 1 розділу 2 Положення про постійні комісії Близнюківської районної ради, що за відсутності голови комісії або неможливості ним виконувати свої повноваження з інших причин, його функції здійснює заступник голови комісії або секретар. Як вбачається з матеріалів справи питання яке було винесено на розгляд комісії з питань економіки, бюджету та фінансової діяльності стосувалось безпосередньо голови цієї комісії, тобто позивача. В чому була терміновість розгляду цього питання саме у відсутності позивача, представник не зазначила. Крім того, оскільки питання стосувалось можливості перебування позивача в подальшому на цій посаді, відповідач на виконання п.5, п. 14 статті 47 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» повинен був заслухати звіт про роботу діючої постійної комісії.

Безпідставними є посилання відповідача в апеляційній скарзі на те, що відповідно до ст. 75 Регламенту Близнюківської районної ради дає право голові районної ради без дотримання вимог Регламенту вносити пропозиції про внесення змін до раніше прийнятого рішення.

Так, стаття 75 Регламенту лише передбачає право скликання позачергової сесії головою районної ради, а не передбачає порядок підготовки порядку денного чи проведення такої позачергової сесії. Також цією статтею не передбачено порядок внесення змін до раніше прийнятого рішення і не включає в себе положення, що превалюють перед ст. 45 Регламенту, яка детально регулює процедуру і порядок внесення змін до раніше прийнятого рішення.

IX позачергова сесія Близнюківської районної ради VII скликання була призначена рішенням від 26 травня 2016 року з відповідним порядком денним, як того вимагає ст. 75 Регламенту. І в цьому порядку денному, як і в порядку денному, який виносився на розгляд президії районної ради в день проведення засідання 14 червня 2016 року не було включено питання 38. «Про внесення змін до рішення Близнюківської районної ради від 26 листопада 2015 року № 08- VII «Про обрання складу постійних комісій Близнюківської районної ради».

Крім того, Положення про президію Близнюківської районної ради не передбачає такого повноваження президії як включення і схвалення внесеного питання до порядку денного на її засіданні, на що посилався у своїх запереченнях відповідач.

Пунктом 1 Положення про президію визначено, що президія є дорадчим органом районної ради, який попередньо готує узгодженні пропозиції і рекомендації з питань, що передбачається внести на розгляд сесії районної ради. Президія районної ради може прийняти рішення, які мають дорадчий характер.

Стаття 57 Закону України «Про місцеве самоврядування» передбачає, що районна, обласна рада може утворити президію (колегію) ради. Президія (колегія) ради є дорадчим органом ради, який попередньо готує узгоджені пропозиції і рекомендації з питань, що передбачається внести на розгляд ради. Президія (колегія) ради може приймати рішення, які мають дорадчий характер. До складу президії (колегії) ради входять голова ради, відповідно заступник голови районної, районної у місті ради чи перший заступник, заступник голови обласної ради, голови постійних комісій ради, уповноважені представники депутатських груп і фракцій. Президія (колегія) ради діє на основі Положення про неї, що затверджується радою.

Положення про президію Близнюківської районної ради затверджене рішенням II позачергової сесії Близнюківської районної ради VII скликання від 10 грудня 2015 року № 28-VII в п. 1 визначає компетенцію президії: «Президія Близнюківської районної ради є дорадчим органом районної ради, який попередньо готує узгодженні пропозиції і рекомендації з питань, що передбачається винести на розгляд сесії районної ради. Президія районної ради може прийняти рішення, які мають дорадчий характер».

Таким чином, Регламент передбачає надання Президією рекомендації і дорадчий характер рішень. Повноважень Президії щодо схвалення або внесення в порядок денний певного питання - не передбачено, а тому посилання відповідача, що спірне питання було включено в порядок денний і схвалений Президією не відповідає ні вимогам чинного законодавства, ні вимогам Регламенту, ні вимогам Положення про президію.

Доводами відповідача, викладеними в апеляційній скарзі, також не спростовується твердження, що голова районної ради при внесенні до порядку денного порушив вимоги ст. 16, 45 Регламенту. Статтею 45 Регламенту передбачений механізм внесення змін до рішень районної ради. За мотивованим поданням голови районної ради, його заступників, постійної комісії, інших суб'єктів, що відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» є ініціаторами і розробниками проекту рішення, районна рада може внести зміни (доповнення) до раніше прийнятого чинного рішення районної ради.

Профільна постійна комісія районної ради попередньо розглядає доцільність внесення змін, доповнень до раніше прийнятих радою рішень. Рішення про внесення змін та/або доповнень до раніше прийнятого рішення Ради приймається у порядку, передбаченого для рішення, до якого вносяться відповідні зміни та/або доповнення.

Всупереч вимогам Регламенту жодного вмотивованого клопотання на момент голосування щодо внесення змін до рішення Близнюківської районної ради від 26 листопада 2015 року №08- VII «Про обрання складу постійних комісій Близнюківської районної ради» не було подано, також жодних дій щодо попереднього розгляду профільною комісією про внесення змін до прийнятого раніше рішення, не вчинялось.

З огляду на вищезазначене, колегія суддів вважає, що постанова суду першої інстанції ухвалена з дотриманням норм процесуального права та у відповідності до вимог матеріального права, тому підстав для її скасування колегія суддів не вбачає.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, ст. 198, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст.206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу Близнюківської районної ради Харківської області - залишити без задоволення.

Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 15.08.2016р. по справі № 612/414/16-а - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя Сіренко О.І.Судді Спаскін О.А. Любчич Л.В. Повний текст ухвали виготовлений 13.10.2016 р.