ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 жовтня 2016 р.м.ОдесаСправа № 814/1069/16
Категорія: 12.3 Головуючий в 1 інстанції: Марич Є. В.
Судова колегія Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого - Яковлєва О.В.,
суддів - Бойка А.В., Танасогло Т.М.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління поліції охорони в Миколаївській області на постанову Миколаївського окружного адміністративного суду від 15 червня 2016 року, у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління поліції охорони в Миколаївській області про стягнення коштів,-
В С Т А Н О В И Л А:
Позивач звернувся до суду з позовом в якому заявлено вимоги Управлінню поліції охорони в Миколаївській області про стягнення грошового забезпечення, у сумі 9657,8 грн.
Постановою Миколаївського окружного адміністративного суду від 15 червня 2016 року задоволено позовні вимоги.
Не погоджуючись з прийнятим судовим рішенням відповідачем подано апеляційну скаргу з якої вбачається про порушення судом норм матеріального та процесуального права, а тому просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог.
Вимоги апеляційної скарги обґрунтовано тим, що висновок суду першої інстанції про задоволення позовних вимог не відповідає встановленим обставинам у справі, так як позивача звільнено зі служби в органах внутрішніх справ, а тому він не має права на отримання грошового забезпечення за два місяці, відповідно до п.п. 3.4.8 Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, так як таке право надається лише тим особам, яких тимчасово звільнено із займаних посад, проте не звільнено з органів внутрішніх справ.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду, а також правильність застосування судом норм матеріального і процесуального права та правової оцінки обставин у справі, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, а судове рішення - скасуванню, з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що наказом Управління державної служби охорони УМВС України в Миколаївській області від 05 листопада 2015 року № 118 о/с звільнено позивача з 06 листопада 2015 року у запас Збройних Сил за п. 64 "г" ( через скорочення штатів) у спеціальному званні майора міліції на посаді старшого інспектора з особливих доручень із внутрішніх розслідувань відділу кадрового забезпечення УДСО при УМВС.
В свою чергу, позивачем подано заяву про нарахування та виплату грошового забезпечення у зв'язку зі скороченням штатних посад з 07 листопада 2015 року по 06 січня 2016 року, згідно з п.п. 3.4.8 Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, затвердженої наказом МВС України від 31.12.2007 № 499.
На що, листом управління від 21 січня 2016 року йому надано відмову, не погоджуючись з якою він звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
За наслідком встановлених обставин судом першої інстанції зроблено висновок про задоволення позовних вимог, так як позивач має право на грошове забезпечення, передбачене пунктом 3.4.8 Інструкції № 499 Про порядок виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, з яким не погоджується колегія суддів, з огляду на наступне.
Так, правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських та порядок проходження служби в Національній поліції України визначені Законом України "Про Національну поліцію" від 02 липня 2015 року.
Відповідно до п. 8 Розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" ЗУ "Про Національну поліцію", з дня опублікування цього Закону всі працівники міліції (особи рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ), а також інші працівники Міністерства внутрішніх справ України, його територіальних органів, закладів та установ вважаються такими, що попереджені у визначеному порядку про можливе майбутнє звільнення через скорочення штатів.
Закон України "Про Національну поліцію" офіційно опублікований 06 серпня 2015 року у виданні "Голос України".
Відповідно до п. 10 Розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" ЗУ "Про Національну поліцію", працівники міліції, які відмовилися від проходження служби в поліції та/або не прийняті на службу до поліції в тримісячний термін з моменту попередження про наступне вивільнення, звільняються зі служби в органах внутрішніх справ через скорочення штатів.
Указані в цьому пункті особи можуть бути звільнені зі служби в органах внутрішніх справ до настання зазначеного в цьому пункті терміну на підставах, визначених Положенням про проходження служби рядовим та начальницьким складом органів внутрішніх справ.
Згідно п.п. «г» п. 64 Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів УРСР № 114 від 29 липня 1991 року, особи середнього, старшого і вищого начальницького складу звільняються зі служби в запас (з постановкою на військовий облік) через скорочення штатів - при відсутності можливості подальшого використання на службі.
Відповідно п.п. 3.4.8 Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, що затверджена наказом МВС № 499 від 31 грудня 2007 року, особам рядового і начальницького складу, звільненим з посад у зв'язку з скороченням штатної посади, з дня, наступного за днем звільнення із займаних посад (скорочення штатної посади), протягом двох місяців виплачується грошове забезпечення, яке особа отримувала за штатною посадою на день звільнення з посади (скорочення).
Грошове забезпечення в цьому випадку обчислюється, виходячи з окладу за спеціальним званням, посадового окладу, надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, розмір якої визначається за рішенням керівника та оголошується наказом.
Після закінчення двох місяців грошове забезпечення виплачується тільки за рішенням Міністра внутрішніх справ України.
Після закінчення перших двох місяців (та в разі неприйняття відповідних рішень щодо продовження виплати грошового забезпечення) особам рядового і начальницького складу виплачуються тільки оклади за спеціальними званнями.
Під час визначення права на грошове забезпечення у строки, передбачені цією Інструкцією, не зараховуються періоди перебування особи на стаціонарному лікуванні в закладах охорони здоров'я.
За бажанням особи їй надається чергова відпустка або виплачується компенсація за невикористану відпустку в разі звільнення з органів внутрішніх справ відповідно до законодавства.
Судовою колегією встановлено, що наказом Управління державної служби охорони УМВС України в Миколаївській області від 05 листопада 2015 року № 118 о/с звільнено позивача з 06 листопада 2015 року у запас Збройних Сил за п. 64 "г" ( через скорочення штатів) у спеціальному званні майора міліції на посаді старшого інспектора з особливих доручень із внутрішніх розслідувань відділу кадрового забезпечення УДСО при УМВС.
В свою чергу, позивачем подано заяву про виплату йому грошового забезпечення з дня, наступного за днем звільнення із займаної посади, протягом двох місяців, яке він отримував за штатною посадою на день звільнення з посади (скорочення), відповідно до вимог п.п. 3.4.8 «Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ».
Проте, колегія суддів вважає, що вказаний підпункт інструкції на який посилається позивач, регулює виключно питання нарахування та виплати грошового забезпечення для осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, які звільненні з посад, але не звільнені з органів внутрішніх справ та перебувають у розпорядженні органу внутрішніх справ.
В даному випадку, передбачені п.п. 3.4.8. вказаної інструкції виплати, не є виплатами в якості вихідної допомоги у разі звільнення особи з органів внутрішніх справ, а є формою нарахування грошового забезпечення особам, посади яких скорочено, до призначення їх на нову посаду в органах внутрішніх справ, а тому судом першої інстанції зроблено помилковий висновок щодо задоволення заявлених позовних вимог.
Враховуючи вищевикладене судова колегія вважає, що суд першої інстанції допустив порушення норм матеріального і процесуального права, що є підставою для скасування судового рішення.
Керуючись ст.ст. 185, 195, 197, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України, колегія суддів,-
П О С Т А Н О В И Л А:
Апеляційну скаргу Управління поліції охорони в Миколаївській області - задовольнити.
Постанову Миколаївського окружного адміністративного суду від 15 червня 2016 року - скасувати та прийняти у справі нову постанову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили через 5 днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили судовим рішенням апеляційного суду.
Головуючий: О.В. Яковлєв
Судді: А.В. Бойко
Т.М. Танасогло