Справа № 750/8951/16-а
Провадження № 2-а/750/845/16
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 жовтня 2016 року м. Чернігів
Деснянський районний суд міста Чернігова у складі ОСОБА_1 розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Чернігівського обєднаного Управління Пенсійного фонду України про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
в с т а н о в и в:
22.09.2016 року позивач звернулась до суду з адміністративним позовом в якому просить визнати дії Чернігівського обєднаного Управління Пенсійного фонду України щодо у перерахунку пенсії неправомірними, зобовязати Чернігівське обєднане Управління Пенсійного фонду України здійснити перерахунок її пенсії, призначеної відповідно до ст.37-1 Закону України «Про державну службу» в редакції, чинній на день призначення пенсії та Постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 № 865 ( в редакції, чинній на дату призначення пенсії) з 01.12.2015 без встановлення будь-якого строку та обмеження у часі у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», з розрахунку 90 % суми заробітної плати на посаді заступника директора Департаменту соціального захисту населення Чернігівської облдержадміністрації - начальника управління праці соціального захисту населення становить, включивши як складові заробітної плати: посадовий оклад - 3,125,00 грн., надбавка за ранг (6 ранг) -120,00 грн., надбавка за вислугу років (30 %) - 973,50 грн., надбавка за почесне звання «заслужений» (5%) - 156,25 грн., надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи (50 %) посадового окладу з урахуванням надбавок за ранг державного службовця, вислугу років на держслужбі) - 2109,25 грн.
Відповідачем надіслані заперечення по справі, в яких відповідач позов не визнав та просив відмовити в задоволенні позову за відсутністю правових підстав.
Судом встановлені такі факти і відповідні їм правовідносини.
Позивач перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» з 20.12.2003 року в розмірі 90 % суми заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування.
31.08.2016 позивач звернулась до відповідача із заявою про перерахунок її пенсії за віком у звязку з підвищенням заробітної плати відповідно попостанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів».
До заяви позивачем долучено довідку про заробітну плату від 29.08.2016 року № 07-22/8288, видану Департаментом соціального захисту населення Чернігівської обласної державної адміністрації.
Листом відповідача від 08.09.2016 року позивачу було відмовлено в перерахунку пенсії у звязку з тим, що відповідно до п.5 Прикінцевих положень ЗаконуУкраїни «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213з 01.06.2015 року скасовані норми щодо пенсійного забезпечення деяких категорій осіб, у тому числі державних службовців.
Відповідно дост.37 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ від 16.12.1993 року(в редакції на час призначення пенсії) на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається у розмірі 80% від суми заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями - у розмірі 80% заробітної праці працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90% заробітної плати.
Відповідно до ст. 37-1Закону України «Про державну службу»(в редакції на час призначення пенсії) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку з набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом, відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсій здійснюється, виходячи з сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент, виникнення права на перерахунок пенсії. Відповідно до ст. 37-1Закону України «Про державну службу»(в редакції на час виникнення права на перерахунок пенсії) умови та порядок перерахунку призначених пенсій державних службовців визначаються Кабінетом Міністрів України. Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсій державного службовця встановленийПостановою Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розміру заробітку для обчислення пенсії» № 865 від 31.05.2000 року.
Згідно п.4 Постанови Кабінету Міністрів № 865 від 31.05.2000 року (в редакції на час виникнення права на перерахунок пенсії) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, відповідно до рішень Кабінету Міністрів України після набрання чинностіЗаконом України від 16.01.2003 року № 432-ІV « Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсій пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу» визначається у такому порядку: пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, на підставі поданої довідки про одержану заробітну плату на час перерахунку; іншим пенсіонерам на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому, посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років, враховуються в розмірах, установлених КМУ на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії.
Відповідно до п.5Постанови КМУ № 865 від 31.05.2000 рокуперерахунок пенсії провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи.
Суд не приймає до уваги посилання відповідача на те, що згідно п.5 Прикінцевих положень ЗаконуУкраїни «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213-VІІІз 01.06.2015 року пенсії в порядку та на умовах визначених зокремаЗУ «Про державну службу»не призначаються, раніше призначені не перераховуються з огляду на наступне.
П.5 Прикінцевих положень ЗаконуУкраїни «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення»визначено, що у разі неприйняття до 01 червня 2015 року Закону щодо призначення всіх пенсій у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії, щомісячне грошове утримання призначається відповідно доЗаконів України «Про державну службу».
Таким чином зміни, внесені доЗакону України «Про державну службу»Законом № 213-VІІІ, стосуються саме призначення пенсій, а не перерахунків таких.
Відповідно доЗакону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України» № 76 від 28 грудня 2014, який набув чинності з 01 січня 2015 року, внесені зміни доЗакону України «Про державну службу», згідно яких пенсія призначається в розмірі 60% від суми місячної заробітної плати, для якої включаються всі види оплати праці з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, але ці законодавчі зміни стосуються тих державних службовців, які реалізували чи реалізовують своє право на пенсію з 01 січня 2015 року, з огляду на положенняст.58 Конституції України, відповідно до якої закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Відповідно дост.22 Конституції Україниконституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані.
При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Згідност.64 Конституції Україниконституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбаченихКонституцією України.
У п.2Постанови Пленуму Верховного Суду України від 01.11.1996 №9 «Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя»передбачено, що оскількиКонституція України, як зазначено в її ст.8, має найвищу юридичну силу, а її норми є нормами прямої дії, суди при розгляді конкретних справ мають оцінювати зміст будь-якого закону чи іншого нормативно-правового акта з точки зору його відповідностіКонституціїі в усіх необхідних випадках застосовуватиКонституціюяк акт прямої дії. Судові рішення мають ґрунтуватись наКонституції, а також на чинному законодавстві, яке не суперечить їй.
Таким чином, право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України, у тому числіЗаконом України «Про державну службу», є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню.
Згідно з ч.2ст.19 Конституції Україниоргани державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.
У відповідності до норми ч.4ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті35, частиною другою статті38, частиною третьою статті42і частиною п'ятою статті48цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа; у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.
Позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії 29.08.2016 року, тому позовні вимоги обґрунтовані та підлягають частковому задоволенню з 01.09.2016 року.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 19, 22 Конституції України, ст. ст. 1-4, 6-9, 18, 41 ч. 2, 71, 72, 94, 158-163, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
п о с т а н о в и в:
адміністративний позов задовольнити.
Визнати неправомірними дії Чернігівського обєднаного управління Пенсійного фонду України щодо відмови у перерахуванні пенсії ОСОБА_2.
Зобовязати Чернігівське обєднане управління Пенсійного фонду України здійснити ОСОБА_2 перерахунок та виплату з 01.09.2016 року пенсії, призначеної відповідно до ст.37-1 Закону України «Про державну службу» в редакції, чинній на день призначення пенсії та Постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 № 865 ( в редакції, чинній на дату призначення пенсії) у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», з розрахунку 90 % суми заробітної плати на посаді заступника директора Департаменту соціального захисту населення Чернігівської облдержадміністрації - начальника управління праці соціального захисту населення, включивши як складові заробітної плати: посадовий оклад - 3,125,00 грн., надбавка за ранг (6 ранг) -120,00 грн., надбавка за вислугу років (30 %) - 973,50 грн., надбавка за почесне звання «заслужений» (5%) - 156,25 грн., надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи (50 %) посадового окладу з урахуванням надбавок за ранг державного службовця, вислугу років на держслужбі) - 2109,25 грн., які вказані в довідці №07-22/8288 від 29.08.2016 року Департаменту соціального захисту населення Чернігівської обласної державної адміністрації.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Чернігівського обєднаного управління Пенсійного фонду України на користь ОСОБА_2 судовий збір в сумі 551 грн. 20 коп.
Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів, які обчислюються з моменту отримання копії постанови.
Суддя :