Постанова № 62015301, 28.09.2016, Святошинський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
28.09.2016
Номер справи
759/11208/16-а
Номер документу
62015301
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ун. № 759/11208/16-а

пр. № 2-а/759/265/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 вересня 2016 рокуСвятошинський районний суд м. Києва у складі суду : суддя Величко Т.О., при секретарі Нечипорук А.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністраивний позов ОСОБА_1 до Правобережного об'єднаного управління пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії,-

в с т а н о в и в :

ОСОБА_1 (далі - Позивач) в серпні 2016 року звернувся до Святошинського районного суду м. Києва з адміністративним позовом до Правобережного об'єднаного управління пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії, а сааме, просив суд визнати дії Відповідача щодо призначення Позивачу дострокової пенсії за віком, як учасника бойових дій протиправним та зобов'язати Відповідача призначити Позивачу дострокову пенсію за віком, як учаснику бойових дій з 09 грудня 2015 року, посилаючись на те, що з 21.08.2014 року по 29.09.2015 року був призначений у Збройні Сили України по частковій мобілізації відповідно до Указу Президента України «Про часткову мобілізацію» від 21 липня 2014 року №607/2014, який був затверджений Законом України від 22 липня 2014 року №1595-VII.

Позивач зазначив, що в період з 19.01.2015 року по 27.09.2015 року брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захист незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі проведення антитерористичної операції у складі сил АТО у підпорядкуванні керівника АТО на території Донецької та Луганської областей, що підтверджується Довідкою з Святошинського районного комісаріату м. Києва від 11.11.2015 року №4/103, та має статус учасника бойових дій (посвідчення УБД АТО серія НОМЕР_1, а.с. 12). Позивач зазначив, що в зв'язку з тим, що він має статус учасника бойових дій та трудовий стаж який відповідає вимогам ст..16 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та п.3 розділу ХV Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», 09.12.2015 року звернувся із заявою до Відповідача щодо призначення пенсії, як учаснику бойових дій. Листом від 17.12.2015 №1645/19139 Відповідач відмовив Позивачу у призначенні такої пенсії, оскільки не вважає учасниками бойових дій осіб, що брали участь а АТО.

В судовому засіданні позивач підтримав заявлені позовні вимоги та посив суд позов задовольнити на підставі наданих пояснень та поданих письмових доказів.

В судовому засіданні представник відповідача проти позову заперчувала, надала письмові заперення проти позову ( а.с. 29, 30), вказувала, що для призначення дострокової пенсії у зв'язку із зазначеними обставинами в обов'язковому порядку додаються посвідчення учасника бойових дій та довідка військового комісаріату про період участі у бойових діях. Перелі держав і періоди бойових дій на їх території визначено постановою КМУ «Про організаційні заходи щодо застосування Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 08.02.1994 №63, територія України та період бойових дій з 2014 року в переліку не зазначені, будь - які зміни до вазаної постанови щодо учасників АТО не внесені, а отже рішення Управління про відмову в призначенні Позивачу дострокової пенсії із зазначених підстав є правомірним, вважає Відповідач. Представник відповідача зазначила, що особи, які були призвані під час мобілізації на військову службу на особливий період, учасники АТО, не віднесені до категорії осіб, які мають право на достроковий вихід на пенсію, а тому просить суд у задоволенні позову відмовити.

Судом встановлено, що Позивач в період з 19.01.2015 року по 27.09.2015 року брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захист незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі проведення антитерористичної операції у складі сил АТО у підпорядкуванні керівника АТО на території Донецької та Луганської областей, що підтверджується Довідкою з Святошинського районного комісаріату м. Києва від 11.11.2015 року №4/103, та має статус учасника бойових дій (посвідчення УБД АТО серія НОМЕР_1, а.с. 12).

Судом встановлено, що в зв'язку з тим, що Позивач має статус учасника бойових дій та трудовий стаж який відповідає вимогам ст.16 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та п.3 розділу ХV Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», 09.12.2015 року Позивач звернувся із заявою до Відповідача щодо призначення пенсії, як учаснику бойових дій.

Судом встановлено, що Листом від 17.12.2015 №1645/19139, Відповідач відмовив Позивачу у призначенні такої пенсії, оскільки не вважає учасниками бойових дій осіб, що брали участь в АТО.

Позивач вважає дії Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві є незаконними і такими, що порушують його гарантовані Конституційні соціальні права на пенсійне забезпечення.

Не погоджуючись із відмовою відповідача, позивач звернувся із даним позовом до суду.

Суд, дослідивши матеріали справи встановив наступне.

Згідно частини 3 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до частини 1, 2 статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Згідно ст.. 5 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» Учасниками бойових дій є особи, які брали участь у виконанні бойових завдань по захисту Батьківщини у складі військових підрозділів, з'єднань, об'єднань всіх видів і родів військ Збройних Сил діючої армії (флоту), у партизанських загонах і підпіллі та інших формуваннях як у воєнний, так і у мирний час.

Відповідно до ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ст. 16 Закону України "Про пенсійне забезпечення" військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які брали участь у бойових діях, а також ті, які стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва, одержаних при захисті Батьківщини або при виконанні інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті чи виконанням інтернаціонального обов'язку, а також батьки і дружини (якщо вони не взяли повторний шлюб) військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення зі служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, одержаних при виконанні обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи чи виконанням інтернаціонального обов'язку, мають право на пенсію: чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів ПФУ визначено Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» ( далі - Закон № 1058-IV).

Абзацом шостим пункту 3 Прикінцевих положень Закону № 1058-IV встановлено, що військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які брали участь у бойових діях, а також ті, що стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих при захисті Батьківщини або при виконанні інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті чи виконанням інтернаціонального обов'язку, дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих при виконанні обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи чи виконанням інтернаціонального обов'язку, мають право на призначення дострокової пенсії за віком після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років для чоловіків і не менше 20 років для жінок.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни здійснює Закон України «Про військовий обов'язок та військову службу» № 2232-ХІІ.

Відповідно до частини дев'ятої статті 1 цього Закону щодо військового обов'язку громадяни України поділяються, зокрема, на такі категорії: військовослужбовці - особи, які проходять військову службу; військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави.

Закон України № 2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», який визначає основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі, поширюється також на військовозобов'язаних та резервістів, призваних на військову службу.

Системний аналіз наведених норм права дає підстави дійти висновку, що громадяни із числа військовозобов'язаних, які призвані та проходять військову службу, у цей період вважаються такими, що користуються гарантіями держави на рівні із іншими

Отже, позивач згідно вимог ст. 16 Закону України "Про пенсійне забезпечення" набув право на призначення та отримання пенсії за віком, як учасник бойових дій на підставі абз. 6 п. 3розділу XV Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а дії відповідача з приводу відмови в призначенні йому пенсії зі зменшенням пенсійного віку - носять протиправний характер.

Згідно відомостей трудової книжки позивача серія БТ-1 №3706758 має він має страховий трудовий стаж -26 років 02 міс, тобто понад 25 років, як того вимагає пенсійне законодавство.

При цьому суд вважає за необхідне зазначити, що строкова військова служба є лише різновидом військової служби, передбаченим ЗУ «Про військовий обов'язок та військову службу», та не визнається єдиною та виключною підставою для призначення особі пенсії зі зменшенням пенсійного віку.

Позивач просить призначити йому пенсію на підставі абз. 6 п. 3розділу XV Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Тобто, позивачзаявив про своє бажання призначити йому пенсію як учаснику бойових дій, який має право на скорочення пенсійного вікув силу безпосередньої участі у захисті Батьківщини.

Частиною 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У відповідності до приписів КАС України, суд для повного та всебічного захисту порушеного права та інтересу вправі прийняти постанову, якою покласти обов'язок відновити порушене право та інтерес, суд також вправі визначити такий спосіб відновлення.

За загальним правилом, визначеним ч. 1 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», пенсія призначається з дня звернення за пенсією.

Враховуючи, що позивач звернувся за призначенням пенсії 03.06.2016 року, суд приходить до висновку про необхідність відновлення його порушеного права шляхом зобов'язання відповідача призначити пенсію ОСОБА_1 як учаснику бойових дій саме з 03.06.2016 року.

Крім того, слід зазначити, що відповідачем порушено також терміни розгляду звернення позивача, оскільки про прийняте рішення про відмову в призначенні пенсії від 09.06.2016 року, він був повідомлений листом УПФ України в Жашківському районі від 18 липня 2016 року.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 159, 160-163 КАС України, положеннями Конституції України, ЗУ України «Про загальнообовязкове Пенсійне страхування», ЗУ «Про військовий обовязок та військову службу», суд

Відповідно до статті 22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Тому звуження та обмеження змісту й обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів відповідно до ст. 22 Конституції України не допускається.

З огляду на викладене, з'ясувавши фактичні обставини справи, дослідивши наявні докази, надавши їм належну оцінку суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.

Пунктом 1 частини 1 статті 256 КАС України передбачено, що негайно виконуються постанови суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України у межах суми стягнення за один місяць

На підставі викладеного та керуючись Конституцією України ст.. 22, 92, ст.ст. 2, 3, 11, 12, 17, 99, 160,161,162, 163, 160, 186 КАС України, ст.. 5, 6 ЗУ «Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» суд,

ПОСТАНОВИВ:

Поновити строк для зверення до суду, пропущений з поважних причин. Адміністративний позов ОСОБА_1 до Правобережного об'єднаного управління пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати дії Правобережного об'єднаного управління пенсійного фонду України в м. Києві щодо щодо призначення ОСОБА_1 дострокової пенсії за віком, як учасника бойових дій протиправним.

Зобов"язати Правобережне об'єднане управління пенсійного фонду України в м. Києві призначити ОСОБА_1 дострокову пенсію за віком, як учаснику бойових дій з 09 грудня 2015 року.

Постанова може бути оскаржено до Київського Апеляційного адміністративного суду через районний суд, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Т.О. Величко