Постанова № 62013881, 06.10.2016, Шевченківський районний суд м. Чернівців

Дата ухвалення
06.10.2016
Номер справи
727/6159/16-а
Номер документу
62013881
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 727/6159/16-а

Провадження № 2-а/727/205/16

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

06 жовтня 2016року Шевченківськийрайонний суд м. Чернівці в складі:

головуючого судді: Семенка О.В.

при секретарі: Гончарук Н.Г.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Шевченківського районного суду м. Чернівці справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в м. Чернівцях про визнання неправомірних дій управління Пенсійного фонду України в м. Чернівці,-

ВСТАНОВИВ:

17 серпня 2016 року позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Головного Управління Пенсійного фонду України в м. Чернівцях про визнання неправомірних дій управління Пенсійного фонду України в м. Чернівці.

Позивачем мотивуються заявлені вимоги тим, що його звільнено з посади слідчого в ОВС слідчого управління УМВС України в Чернівецькій області, внаслідок стану здоровя та виходом на пенсію. Зазначає, що його загальний трудовий стаж в органах внутрішніх справ у пільговому перерахунку становить більш як 26 років.

Вказує, що в кінці 2010 року він подав до Пенсійного фонду України в м. Чернівці заяву та відповідні документи про призначення йому пенсії згідно ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Однак в представлених довідках для розрахунку йому пенсії не містилася інформації про індексацію грошового забезпечення, сум одноразової грошової винагороди та сум матеріальної допомоги ні оздоровлення. При призначенні йому пенсії з 07.12.2010 року до складових заробітної плати не включені суми матеріальних допомог та суми індексації грошових доходів, що суттєво вплинуло на розмір його пенсій в бік зменшення.

08.12.2015 року він звернувся до Управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області про надання йому довідки про заробітну плату з включенням сум матеріальних допомог та інших виплат. 17.12.2015 року йому надійшов лист з відповідними довідками про складові заробітної плати. Зазначає, що він звернувся до Пенсійного фонду із заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії з урахуванням сум заробітної плати, а саме індексації грошового забезпечення, сум одноразової грошової винагороди та сум матеріальної допомоги на оздоровлення.

Зазначає, що 25 грудня 2015 року з Пенсійного фонду України в м. Чернівцях він отримав лист з роз'ясненнями пенсійного законодавства та ніякої відповіді про наміри здійснити перерахунок його пенсії в бік збільшення у вказаному листі не було, тим самим на той момент він був позбавлений можливості звернутися в порядку адміністративного судочинства з відповідним позовом до суду. Саме з вказаних причин ним повторно була скерована заява від 08.02.2016 року до Пенсійного фонду про перерахунок раніше призначеної пенсії з урахуванням сум заробітної плати, а саме індексацію грошового забезпечення, сум одноразової грошової винагороди та сум матеріальної допомоги на оздоровлення.

17.02.2016 він отримав відповідь з Пенсійного фонду про те, що йому відмовлено в перерахунку пенсії.

Вважає, що відмова Пенсійного фонду є неправомірною і такою, що порушує його конституційні права, а саме право на пенсійне забезпечення в розмірі, що відповідає його заробітній платі.

Просить суд, визнати дії Головного Управління Пенсійного фонду в м. Чернівцях щодо відмови у здійсненні перерахунку йому пенсії, ОСОБА_1, як особі начальницького складу органів внутрішніх справ, неправомірними. Зобовязати Головне Управління Пенсійного фонду в м. Чернівцях здійснити перерахунок йому пенсії з 17 лютого 2016 року як особі начальницького складу органів внутрішніх справ відповідно до довідки про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин), враховуючи такі складові заробітної плати, як суми індексації грошового забезпечення, сум одноразової грошової винагороди та сум матеріальної допомоги на оздоровлення.

Позивач в судове засідання не зявився, подав до суду заяву про розгляд справи у його відсутності, просив позов задовольнити з підстав наведених в ньому.

Представник відповідача в судове засідання не зявився, проте скерував до суду заперечення проти позову, згідно яких просив відмовити в задоволенні позову з підстав, зазначених в цьому запереченні.

Дослідивши письмові докази по справі, суд дійшов до висновку про задоволення позову, виходячи з наступного.

Відповідно до частини 2статті 19 Конституції Україниоргани державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.

Згідно з частинами 1, 2статті 8 КАС Українисуд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з питань захисту прав людини.

Як встановлено з матеріалів справи, позивач є військовим пенсіонером за вислугою років, з 07.12.2010 року, отримує пенсію за вислугу років відповідно доЗакону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що підтверджується пенсійним посвідченням (а.с.16).

Згідно посвідчення від 16.04.1997 року позивач ОСОБА_1 має право на пільги встановлені законодавством України для ветеранів війни учасників бойових дій (а.с.17).

Розмір пенсії позивачу ОСОБА_1 призначеної, було розраховано на підставі грошового атестату №129 та довідки про додаткові види грошового забезпечення, направлених листом від 27.12.2010 року №13/1288 УМВС України в Чернівецькій області.

В кінці 2010 року позивач подав до Пенсійного фонду України в м. Чернівці заяву та відповідні документи про призначення йому пенсії згідно ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Однак в представлених довідках для розрахунку йому пенсії не містилася інформації про індексацію грошового забезпечення, сум одноразової грошової винагороди та сум матеріальної допомоги ні оздоровлення. При призначенні пенсії позивачу ОСОБА_1 з 07.12.2010 року до складових заробітної плати не включені суми матеріальних допомог та суми індексації грошових доходів, що суттєво вплинуло на розмір його пенсій в бік зменшення.

08.12.2015 року позивач ОСОБА_1 звернувся до Управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області про надання йому довідки про заробітну плату з включенням сум матеріальних допомог та інших виплат. (а.с.5).

17.12.2015 року УМВС України в Чернівецькій області було надіслано позивачу ОСОБА_1 чотири довідки про складові заробітної плати.(а.с.6-10).

08.12.2015 р. позивач ОСОБА_1 звернувся до Пенсійного фонду із заявою про перерахунок раніше призначеної йому пенсії з урахуванням сум заробітної плати, а саме: індексації грошового забезпечення, сум одноразової грошової винагороди та сум матеріальної допомоги на оздоровлення (а.с.11).

Листом від 25 грудня 2015 року Головним управлінням пенсійного фонду України в м. Чернівцях було надано відповідь позивачу ОСОБА_1 про відмову у здійсненні перерахунку пенсії в бік збільшення. (а.с.12).

Позивачем повторно була скерована заява від 08.02.2016 року до Пенсійного фонду про перерахунок раніше призначеної пенсії з урахуванням сум заробітної плати, а саме: індексацію грошового забезпечення, сум одноразової грошової винагороди та сум матеріальної допомоги на оздоровлення. (а.с.13).

Проте, відповідачем було відмовлено позивачу в проведенні перерахунку призначеної йому пенсії про що повідомлено письмово, листом від 17 лютого 2016 року №49/Г-11, в якому вказувалося на те, що врахування в розмір грошового забезпечення для обчислення пенсії матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення, щомісячної додаткової грошової винагороди, премії за результати роботи, не передбаченост. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", окрім цього зазначено, що подані позивачем довідки для перерахунку пенсії не відповідає встановленій формі.(а.с. 14).

В своєму заперечені представник відповідача зазначає, що позивачу призначено пенсію за вислугу років з 07.12.2010 року відповідно до Закону України « Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деякий інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі ОСОБА_2 № 2262) і для обчислення пенсії враховано передбачені законом види грошового забезпечення. Також враховано середньо місячну суму додаткових видів грошового забезпечення за останні 24 календарні місяці служби підряд, в тому числі: премія, надбавка за особливо важливі завдання.

Грошове забезпечення для обчислення пенсії ОСОБА_1 розраховано на підставі грошового атестату №129 та довідки про додаткові види грошового забезпечення.

Аргументуючи свою правову позицію представник відповідача в своєму заперечені зазначає, що статтею 43 Закону №2262 та постановою Кабінету міністрів України «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особа начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей «від 17.07.1992 р. № 393 визначено, що пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено внесок на загальне обовязкове державне страхування, а до 1 січня 2011 року страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування з урахуванням відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою займаною перед звільненням.

Постановою Кабінету міністрів України « Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 07.11.2007 року.№ 1294 визначені основні постійні види грошового забезпечення з якого обраховується пенсія.

А отже, матеріальна допомога, одноразові грошові винагороди, індексації не передбачені вказаною постановою, так як не належить до щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, а тому і не можуть бути враховані при обчислені пенсії за Законом №2262.

Разом з тим в своєму заперечені представник відповідача посилається на Рішення Конституційного Суду України №4-рп/2015 у справі, що офіційного тлумачення положень частини третьої ст.63 Закону України. Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», що усі призначені цим ОСОБА_2 пенсії підлягають перерахунку у звязку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб які мають право на пенсію за цим Законом, або у звязку із веденням для зазначених категорій осіб, нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат підвищень та премій встановлених законодавством, в аспекту порушених у конституційному звернені питань необхідно розуміти так, що до встановлених виключно законами України нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, на підставі введення яких усі призначені за цим законом пенсії підлягають перерахунку, належать лише надбавки підвищення.

В звязку з цим вимоги позивача, щодо здійснення перерахунку виплат вказаних у позові не узгоджуються з висновками Рішення Конституційного Суду України №-4 рп/2015 від 13.05.2015 р. А тому підстав для перерахунку раніше призначеної пенсі немає.

Однак, суд вважає, що така правова позиція як під час розгляду справи в суді так і під час розгляду документів, що були подані позивачем до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області та сама по собі відмова ним у вчиненні перерахунку та раніше призначеної пенсії - є незаконною, неправомірною та необгрунтованою, виходячи з наступного.

Відповідно до ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» Пенсії, які призначаються відповідно до цього Закону особам із числа військовослужбовців строкової служби та членам їх сімей, обчислюються за встановленими нормами у процентах до середньомісячного заробітку, який одержували військовослужбовці до призову на строкову військову службу чи після звільнення з військової служби до звернення за пенсією, або до середньомісячного грошового забезпечення, одержуваного військовослужбовцями в період проходження військової служби за контрактом. При цьому середньомісячний заробіток (грошове забезпечення) для обчислення їм пенсій визначається в порядку, встановленому Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Згідно з частиною третьою статті 43 Закону «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за Законом, та членам їх сімей обчислюються з урахуванням, зокрема, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій в розмірах, установлених законодавством.

Ст.41 Закону України Про загальнообовязкове пенсійне страхування від 09.07.2003 № 1058-ІУ(далі ОСОБА_2 №1058-ІУ ) визначає виплати (доходи ), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. До такого доходу (заробітна плата) враховуються суми виплат, отриманих застрахованою особою після набрання чинності цим Законом на які були нараховані та з яких сплачені страхові внески; суми виплат, отриманих застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше нараховувались внески на державне соціальне страхування або збір на обовязкове державне пенсійне страхування.

У ч.1 ст.1 Закону України Про оплату праці від 24.03.1995 року108/95-ВР встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило в грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Згідно ст.2 Закону України Про оплату праці від 24.03.1995 року108/95ВР структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Показник фонду оплати праці застосовується для оцінки розміру заробітної плати згідно п.1.3 «Інструкції зі статистики заробітної плати» затвердженої Наказом Державного комітету статистики України від 13.01.2004 року №5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27.01.2004 року №114/8713, а згідно п.2.3. цієї Інструкції у складі заробітної плати до інших заохочувальних та компенсаційних виплат включається «матеріальна допомога, що має систематичний характер надана всім, або більшості працівників (на оздоровлення, тощо)», що має місце в наданні матеріальних допомог держслужбовцям.

Згідно ст.33 розділу IV Закону України Про оплату праці від 24.03.1995 №108/95 - ВР в період між переглядом розміру мінімальної заробітної плати індивідуальна заробітна плата підлягає індексації згідно з чинним законодавством.

Індексація доходів громадян здійснюється згідно із Законом України Про індексацію грошових доходів населення від 03.07.1991 року №1282-ХІІ та Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим постановою КМУ від 17.07.2003 №1078 з метою часткового або повного відшкодування подорожчання споживчих товарів і послуг.

ОСОБА_2 визначає правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України.

Ст. 18 Закону України Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії від 05.10.2000 року № 2017-ІІІ, індексацію доходів населення, яка встановлюється задля підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін, віднесено до державних соціальних гарантій, що, згідно зі ст.19 цього Закону, є обовязковим для всіх підприємств та організацій незалежно від форм власності.

Відповідно до ч.5 ст.95 Кодексу Законів про працю України заробітна плата підлягає індексації у встановленому законодавством порядку.

Вищеназвані Закони та Постанови України визначають виплати (доходи), що враховуються до заробітної плати для обчислення пенсії.

Отже, у заробіток для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обовязкове державне пенсійне страхування» від 26.06.1997 року №400/97-ВР нараховують збір на обовязкове державне пенсійне страхування. Оскільки на суми матеріальної допомоги та індексації зарплати держслужбовців державні органи нараховували до 2011 року пенсійний збір, а з 2011 року - ЄСВ, зазначені суми включаються в заробіток для обчислення пенсії.

Чинне законодавство, як загальне так і спеціальне, відносить до складу заробітної плати також і інші виплати, а саме допомогу для оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових проблем та індексацію. Матеріальна допомога та індексація належать до додаткових видів грошового забезпечення та приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі.

Відповідно до ст.46 Конституції України та вищенаведених нормативних актів пенсія позивача має обчислюватися із всієї зарплати на яку нараховувались страхові внески та єдиний соціальний внесок перед виходом на пенсію.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. N 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби,та деяких інших осіб".(далі порядок).

За правилами пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45. перерахунок раніше призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ пенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством. Законом України Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей від 23.12.2015 № 900- VIII, перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону, здійснюється нарахування з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій в розмірах, встановлених законодавством.

Також разом з тим, щодо порушення порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України на яке посилається представник відповідача, а саме «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, затвердженої постановою правління пенсійного фонду України від 30.01.2007 року №3-1 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції від 15.02.207 року за № 135/13402, документи для проведення перерахунку пенсій у звязку із зміною складових, грошового забезпечення подаються не особисто пенсіонерами, а уповноваженими підрозділами відповідних міністерств та відомств.

Однак, діючим законодавством чітко встановлено право позивача як пенсіонера МВС на отримання довідки про грошове забезпечення з урахуванням розмірів грошового забезпечення.

Відповідно до абз. 2 п. З Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Відповідно до ст. ст.11,71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких грунтуються її вимогита заперечення, а суд згідност. 86 цього Кодексу, оцінюєдокази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Таким чином, суд надавши оцінку доказам в сукупності, при їх системному аналізі, приходить до висновку, що заявлені позовні вимоги вищенаведені позивачем ОСОБА_1 підлягають задоволенню.

Оскільки позивач ОСОБА_1 звільнений від сплати судового збору при зверненні до суду з позовом на підставі ст. 5 п. 13 Закону України «Про судовий збір» а позовні вимоги задоволені, то з відповідача необхідно стягнути судовий збір в розмірі 551 грн. 20 коп. на користь держави.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст.19,117 Конституції України,Постановою Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 р. № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб»,Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. N 393»,Постановою Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2012 р. № 355 «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»; порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно доЗакону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб",ст.ст.8,94,99,103,160,167,195,196,198,202,205,207,212,254 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в м. Чернівцях про визнання неправомірних дій управління Пенсійного фонду України в м. Чернівці - задовольнити.

Визнати дії Головного Управління Пенсійного фонду в м. Чернівцях щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1, як особі начальницького складу органів внутрішніх справ, неправомірними.

Зобовязати Головне Управління Пенсійного фонду в м. Чернівцях здійснити перерахунок ОСОБА_1 пенсії з 17 лютого 2016 року як особі начальницького складу органів внутрішніх справ відповідно до довідки про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин), враховуючи такі складові заробітної плати, як суми індексації грошового забезпечення, сум одноразової грошової винагороди та сум матеріальної допомоги на оздоровлення.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області на користь держави судовий збір в сумі 551 гривня 20 копійок.

Апеляційна скарга на постанову може бути подана протягом десяти днів з дня отримання її копії до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Шевченківський районний суд м. Чернівців.

СУДДЯ: О.В. Семенко