Постанова № 62011985, 13.10.2016, Канівський міськрайонний суд Черкаської області

Дата ухвалення
13.10.2016
Номер справи
697/2052/16-а
Номер документу
62011985
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 697/2052/16-а

провадження № 2-а/697/175/2016

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

13.10.2016 р. м. Канів

Канівський міськрайонний суд Черкаської області

в складі:

головуючого судді Льон О.М.

за участю секретарів с/з ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Каневі Черкаської області справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Канівського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Черкаської області про визнання неправомірними дій, зобовязання перерахування та виплати недосплачених сум пенсії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулася до суду з адміністративним позовом до Канівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області про визнання неправомірними дій, зобовязання перерахування та виплати недосплачених сум пенсії. Свій позов мотивує тим, що з 07.09.2005 року їй призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» в розмірі 80 відсотків від суми заробітної плати. 05.09.2016 року вона звернулася із заявою до відповідача про перерахунок пенсії в звязку з підвищенням заробітної плати та розміру посадового окладу працюючим державним службовцям з 01.12.2015 року, надавши довідку про заробітну плату Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Канівської міської ради № 1832/03-18 від 01.09.2016 року, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям.

11.08.2016 відповідачем відмовлено у перерахунку пенсії згідно наданої відповіді на звернення позивача про перерахунок пенсії, з посиланням на те, що з 01.06.2015 року набрав чинності ЗУ «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» № 76- VIII.

Позивач вважає безпідставними доводи відповідача та просить суд визнати протиправними дії Канівського обєднаного Управління пенсійного фонду України Черкаської області та зобов'язати відповідача здійснити їй з 01.12.2015 року перерахунок відповідно до статті 37-1 Закону України «Про державну службу» № 3723-XII (на момент призначення пенсії) та виплату пенсії державного службовця, призначеної в розмірі 80 відсотків заробітної плати державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з врахуванням підвищення з 01.12.2015 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 1013 від 09.12.2015 року «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативне-правових актів», якою встановлені нові розміри посадових окладів (тарифних ставок заробітної плати) працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери та довідки Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Канівської міської ради № 1832/03-18 від 01.09.2016 року про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії на момент виходу на пенсію в розмірі 80 відсотків, провести нарахування та здійснити виплату заборгованості, що виникне внаслідок такого перерахунку, з урахуванням раніше проведених виплат, без змін визначення індексації пенсії в результаті перерахунку (базового місяця для індексації пенсії).

В судове засідання позивач не зявилася, надала до суду заяву про розгляд справи за її відсутності, позов підтримала, просить його задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача в судове засідання не зявився, надав телефонограму про розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги не визнав, заперечує щодо адміністративного позову.

Згідно заперечення на адміністративний позов, вбачається, що 13.09.2016 року Відповідачем відмовлено у перерахунку пенсії згідно наданої відповіді № 290/К-10 на звернення позивача про перерахунок пенсії, з посиланням на те, що з 01.06.2016 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів «України» № 76--VIII. Також, згідно п. 5 Закону України №213-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», у разі неприйняття до 01.06.2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних пенсій, на загальних підставах з 01.06.2015 року скасовані норми пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про державну службу» з 01.06.2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищезазначеними законами, не призначаються, раніше призначені не перераховуються, та постановою КМУ «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» №101З від 09.12.2015 року (яка набрала чинності 15.12.2015 року та застосовується з 01.12.2015 року) виключено пункт 4 постанови КМУ «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» №865 від 31.05.2000 року, який визначав умови та порядок перерахунку пенсій державним службовцям.

Суд, вислухавши пояснення сторін, вивчивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає до часткового задоволення з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач є пенсіонером за віком, з 07.09.2005 призначена пенсія за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-Х-ІІІ в розмірі 80 % від суми заробітної плати, що підтверджується пенсійним посвідченням серії АГ № 119523 (а.с.13) та довідкою Канівського обєднаного Управління Пенсійного фонду України Черкаської області.

Позивач ОСОБА_2 працювала начальником відділу з питань праці Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Канівської міської ради (а.с.15).

05.09.2016 року позивач звернулася із заявою до відповідача про перерахунок пенсії в зв'язку з підвищенням заробітної плати та розміру посадового окладу працюючим державним службовцям з 01.12.2015 року, надавши довідку про заробітну плату Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Канівської міської ради № 1832/03-18 від 01.09.2016 року, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям.

Згідно п. 3 постанови КМУ «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» №1013 від 09.12.2015 року, яка набрала чинності 15.12.2015 року та застосовується з 01.12.2015 року, посадові оклади керівних працівників, спеціалістів і службовців, розміри яких затверджені, зокрема, додатками постанови КМУ №268 від 09.03.2006 року «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших) підвищуються.

Згідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» (на момент призначення пенсії) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Однак, листом відповідача від 13.09.2016 № 290/К-10 у перерахунку пенсії було відмовлено. Зокрема, свою позицію відповідач обґрунтував тим, що з 1 червня 2015 року пенсії в прядку та на умовах, визначених Законом України «Про державну службу» не призначаються, а раніше призначені пенсії не перераховуються, а тому підстави для перерахунку їй пенсії, згідно наданої довідки про заробітну плату відповідно до ЗУ «Про державну службу» відсутні (а.с.16).

Надаючи правову оцінку позовним вимогам необхідно зазначити наступне.

ОСОБА_2 працювала на посаді, яка відповідно до ЗУ «Про державну службу» віднесена до категорії посад державних службовців.

Згідно ст. 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права та свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Отже, на даний час повинні застосовуватися ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» (на момент призначення пенсії), ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Позивач виходить із конституційних принципів, на яких базується здійснення прав та свобод людини та громадянина в Україні, включаючи права на пенсійне забезпечення, які передбачені Конституцією України, з неможливості скасування та звуження права на пенсійне забезпечення. Правовою гарантією забезпечення державою цього права є виконання прийнятих на себе зобов'язань, що слідує з принципів верховенства права, закріпленого ст. 8 Конституції України.

Постановою КМУ №1013 від 09.12.2015 року «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» з 01.12.2015 року встановлені нові розміри посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати) працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери.

Згідно ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат для догляду, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Пенсійне забезпечення громадян України, в тому числі порядок призначення та виплати пенсій, визначення розміру пенсії, регулюються Законом України "Про пенсійне забезпечення", Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та іншими нормативно-правовим актами.

Згідно з ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до приписів ч.3 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють: чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії): безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно ст. 37-1 ЗУ «Про державну службу», (в редакції, що була чинна на момент призначення пенсії позивачу), у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Також, відповідно до п.п. 2 п. 6 Порядку та умов визначення заробітної плати для обчислення пенсії державного службовця, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 19 червня 2013 р. № 426, у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку відповідно до рішень його Правління) або у зв'язку із зміною мінімальної заробітної плати заробітна плата для перерахунку пенсії, призначеної у тому числі до набрання чинності Законом, визначається в такому порядку:

2) іншим пенсіонерам - на підставі поданої заяви та необхідних документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати державного службовця, який займає посаду державної служби відповідної підгрупи та рангу за останньою посадою державної служби, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.

Згідно ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» - перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа. Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії. Враховуючи те, що позивач звернулася за перерахунком пенсії 05 вересня 2016 року, то перерахунок пенсії повинен здійснюватися з 01 вересня 2016 року.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 8 та ч.1 ст. 58 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Відповідно до ч. 3 ст. 22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Отже, на даний час повинні застосовуватися ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що була чинна на момент призначення пенсії позивачу), ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Посилання відповідача на пункт 5 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 №213-VIII, згідно якого у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються, зокрема, відповідно до Закону України «Про державну службу», є неприйнятним, виходячи з того, що ця норма стосується призначення, а не перерахунку вже призначених пенсій.

Відповідачем по справі надано акт від 07.10.2016 року №61/6 за результатами документальної достовірності довідки про заробітну плату для призначення (перерахунку) пенсії по Закону України «Про державну службу» (а.с.29-31), відповідно до якого вважають, що довідка про заробітну плату від 01.09.2016 року №1832/03-18 для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям з 01.12.2015 року видана з порушенням, оскільки премії виплачувались відповідно до наказу в абсолютній сумі кожному працівнику, які перебували в трудових відносинах в управлінні соціального захисту населення виконавчого комітету Канівської міської ради.

Відповідно до повідомлення керівника установи, що видала вище вказану довідку про заробітну плату, при видачі довідки керувалися Постановою правління ПФУ від 04.09.2013 року №15-1, яка була чинна на 01.12.2015 року.

Враховуючи все вищевикладене, суд приходить до висновку, що позивач має право на перерахунок призначеної їй пенсії державного службовця у зв'язку з підвищенням заробітної плати державного службовця відповідної посади та рангу за місцем роботи на державній службі. Відмова відповідача у здійсненні такого перерахунку та виплаті пенсії в підвищеному розмірі не ґрунтується на конституційному принципі верховенства права, вимогах закону, дії його в часі та обставинах справи, а тому є неправомірною.

Акт відповідача від 07.10.2016 року №61/6 за результатами документальної достовірності довідки про заробітну плату для призначення (перерахунку) пенсії по Закону України «Про державну службу» суд оцінює критично, так як встановлено, що Постановою правління ПФУ від 04.07.2016 року №15-2 внесено зміни до Постанови правління ПФУ від 04.09.2013 року №15-1 в частині затвердження форми довідок про заробітну плату, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», які діють з 02.09.2016 року та стосуються призначення пенсії, а не її перерахунку.

Таким чином, позовні вимоги необхідно задовольнити частково, визнати протиправною відмову відповідача у перерахунку позивачу призначеної пенсії державного службовця у зв'язку з підвищенням заробітної плати державного службовця відповідної посади та рангу за місцем роботи на державній службі та зобовязати здійснити такий перерахунок з 01.09.2016 року.

Вирішуючи питання про судові витрати, суд виходить з приписів ст. 94 КАС України, які відповідно, підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі. Тому суд вважає необхідним стягнути за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі на користь позивача 551 грн. 20 коп. в рахунок повернення сплаченого судового збору.

Керуючись ч.1 ст. 8, 19, ч.3 ст. 22, ч.1 ст. 58 Конституції України, ст. 37-1 Закону України «Про державну службу», ст. 42,45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.ст. 2, 71, 94, ч.4 ст.122, 158 - 163 КАС України, суд -

п о с т а н о в и в:

Позов ОСОБА_2 до Канівського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Черкаської області про визнання неправомірними дій, зобовязання перерахування та виплати недосплачених сум пенсії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Канівського об'єднаного управління пенсійного Фонду України Черкаської області щодо відмови здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_2 відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ.

Зобов'язати Канівське об'єднане управління Пенсійного Фонду України Черкаської області здійснити ОСОБА_2 (податковий номер НОМЕР_1), ІНФОРМАЦІЯ_1 з 01.09.2016 року перерахунок відповідно до статті 37-1 Закону України «Про державну службу» №3723-XII (на момент призначення пенсії) та виплату пенсії державного службовця, призначеної в розмірі 80 відсотків заробітної плати державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з врахуванням підвищення з 01.12.2015 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 1013 від 09.12.2015 року «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативне-правових актів», якою встановлені нові розміри посадових окладів (тарифних ставок заробітної плати) працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери та довідки Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Канівської міської ради № 1832/03-18 від 01.09.2016 року про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії на момент виходу на пенсію в розмірі 80 відсотків, провести нарахування та здійснити виплату заборгованості, що виникне внаслідок такого перерахунку, з урахуванням раніше проведених виплат, без змін визначення індексації пенсії в результаті перерахунку (базового місяця для індексації пенсії).

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі Канівського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Черкаської області на користь ОСОБА_2 судовий збір сплачений останньою під час розгляду справи у суді в розмірі 551,20 грн.

Постанова суду підлягає негайному виконанню в межах суми платежу за один місяць.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя О . М . Льон