Справа № 645/1812/16-а
Провадження № 2-а/645/61/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 травня 2016 року м. Харків
Фрунзенський районний суд м. Харкова у складі головуючого судді Шарка О.П., за участю секретаря судових засідань ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Управління пенсійного фонду України у Фрунзенському районі м.Харкова, про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_2 звернулася до суду з адміністративним позовом, в якому просить суд визнати протиправним рішення № 106 від 16.03.2016 р. Управління Пенсійного фонду України в Фрунзенському районі м. Харкова про відмову ОСОБА_2 в перерахуванні пенсії щодо включення до розрахунку при перерахуванні пенсії за віком державного службовця суми допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати у загальній сумі 10250 грн. 27 коп, зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Фрунзенському районі м. Харкова провести ОСОБА_2 перерахунок пенсії за віком, як державному службовцю, з 12.03.2016 р. довічно відповідно до довідки виданої Державної фінансової інспекцією в Харківській області від 11.03.2016 року за №11-33/172, про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення відповідно до Закону України «Про державну службу», включивши до складу заробітної плати суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати на загальну суму 10250 грн. 27 коп.
В обґрунтування позову позивач зазначила, що вона перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у Фрунзенському районі м.Харкова, з 21.06.2009 року відповідачем їй було призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» у розмірі 80%. На момент призначення пенсії, як державному службовцю УПФУ у Фрунзенському районі Контрольно-ревізійним управлінням в Харківській області була надана довідка «Про розміри основних видів оплати праці (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років, надбавка та премії згідно з постановою КМУ від 09.03.2006 №268» за період з 01.06.2007 по 31.05.2009 року. Під час роботи в Контрольно-ревізійному управлінні в Харківській області вона щорічно отримувала матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань, премії до державних, професійних свят та ювілейних дат та індексацію заробітної плати, з яких утримувались страхові внески. На дату оформлення пенсії вона не знала, що надана довідка не містила інформацію про нараховані суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексацію заробітної плати, які не були враховані при обчисленні пенсії. 12.03.2016 року вона звернулася до відповідача з проханням зробити перерахунок пенсії як державному службовцю у розмірі 80% з урахуванням коштів, які зазначені у колонці «Інші виплати», на що відповідачу вручено рішення № 106 від 16.03.2016 р. про відмову в перерахуванні пенсії щодо включення до розрахунку при перерахуванні пенсії за віком державного службовця суми допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати у загальній сумі 10250 грн. 27 коп. Позивач вважає таке рішення протиправним і незаконним.
У судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримала у повному обсязі, просила їх задовольнити, надала суду пояснення аналогічні викладеним вище.
Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнала у повному обсязі, надала суду заперечення на позовну заяву, що матеріальна допомога, премії до свят є одноразовими виплатами та не є складовими заробітної плати у розумінні ч.2 ст. 33 Закону України «Про державну службу», а факт утримання з сум збору на обовязкове державне пенсійне страхування не є підставою для включення їх до складу заробітної плати державного службовця з 12.03.2016 року.
Суд, вислухавши сторони по справі, дослідивши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.
У ході судового розгляду встановлено, що позивач є пенсіонером за віком, перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Фрунзенському районі м. Харкова та отримує пенсію згідно Закону України «Про Державну службу».
Оскільки відповідач провів нарахування пенсії без урахування виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення, вирішення соціально-побутових питань та індексації, ОСОБА_2 12.03.2016 року звернулась до УПФУ в Фрунзенському районі м. Харкова з заявою, в якій просила провести перерахунок пенсії з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, вирішення соціально-побутових питань та індексації, та надала відповідну довідку про складові заробітної плати.
Проте, позивачу ОСОБА_3 Управління Пенсійного фонду України в Фрунзенському районі від 16.03.2016 року №106 відмовлено в перерахунку пенсії з урахуванням довідки про складові заробітної плати, у звязку з тим, що, на думку пенсійного органу, матеріальна допомога, індексація, компенсація не зараховуються до інших надбавок, передбачених ст. 33 Закону України Про державну службу, зазначені виплати не включаються до заробітку, що враховується при обчисленні пенсії державним службовцям, а тому підстави для проведення перерахунку пенсії відсутні.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Згідно з ч. 2 статті 33 Закону України Про державну службу від 16 грудня 1993 року №3723-ХІІ (далі - Закон №3723-ХІІ), заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, пре.\іїи, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
04 лютого 2003 року набув чинності Закон України Про внесення змін до Закону України Про державну службу від 16 січня 2003 року №432-ІУ, яким внесено зміни до зазначеного закону та доповнено його статтею 37-1, якою визначено порядок і умови перерахунку пенсії державним службовцям. Зокрема, у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
Перерахунок пенсії здійснюється, виходячи із сум заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Частиною 1 статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року №108/95 ВР Про оплату праці (далі - Закон №108/95-ВР) встановлено, що заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього ж Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати. ^
Частиною другою статті 33 Закону № 3723-ХІІ передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років державній службі та інших надбавок.
З аналізу вищезазначених норм законодавства вбачається, що матеріальна допомога на оздоровлення, вирішення соціально-побутових питань та індексація входили до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України від 05 листопада 1991 року №1788-ХП Про пенсійне забезпечення (далі - Закон №1788-ХІІ) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону, до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України від 09 липня 2003 року №1058-ІУ Про загальнообов'язкове державне страхування визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
З огляду на викладене, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
У довідці, поданій позивачем, про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь - які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України Про державну службу, вказано, що на всі виплати, включені у довідку, нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування
Таким чином, матеріальна допомога на оздоровлення, вирішення соціально-побутових питань, на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, та індексація включається до складу заробітної плати державного службовця, враховується при обчисленні розміру його пенсії, оскільки перевага має надаватись не положенням Законів №3723-ХП та №108/95-ВР, які щодо спірних відносин є загальними, а спеціальним нормам, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин - стаття 41 Закону №1058-ГУ та стаття 66 Закону №1788-ХІІ, а тому позивач має право на перерахунок призначеної пенсії.
Відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ (в редакції на момент призначення пенсії позивачу) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування. Згідно зі змінами до зазначеної статті Законом України Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання України від 27.03.2014 року (редакція діє з 01.05.2014р.), пенсія державним службовцям призначається в розмірі 70 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Однак, підстави та порядок перерахунку пенсій державним службовцям регулює стаття 37-1 Закону України "Про державну службу", положення якої щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям Закону України Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання України змін не зазнали.
Отже, при перерахунку пенсії державним службовцям має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому вважає, що внесені Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання України" зміни до статті 37 Закону України "Про державну службу" щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії державним службовцям у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. «*
Таким чином, позивачу слід проводити перерахунок та виплату недоплаченої пенсії у розмірі 80 відсотків суми заробітної плати, оскільки на момент виходу позивача на пенсію пенсія державним службовцям призначалася згідно з положеннями ст. 37 Закону України Про державну службу у розмірі 80%.
Згідно з приписами статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Враховуючи вказане суд вважає, що управління Пенсійного фонду України у Фрунзенському районі м.Харкова, відмовляючи ОСОБА_2 в перерахунку пенсії, діяло неправомірно, порушивши норма права, що діють в системі пенсійного забезпечення, тому позов підлягає частковому задоволенню.
Керуючись ст. ст.19,22,46,48 Конституції України, ст. ст. 40, 42,45 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», ст. ст.1,3,72ч. 2,160,163 Кодексу адміністративного судочинства Українисуд,
ПОСТАНОВИВ :
Позовні вимоги ОСОБА_2 до Управління пенсійного фонду України у Фрунзенському районі м.Харкова, про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправним Рішення № 106 від 16.03.2016 р. Управління Пенсійного фонду України в Фрунзенському районі м. Харкова про відмову ОСОБА_2 в перерахуванні пенсії щодо включення до розрахунку при перерахуванні пенсії за віком державного службовця суми допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати у загальній сумі 10250 грн. 27 коп.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Фрунзенському районі м. Харкова провести ОСОБА_2 перерахунок пенсії за віком, як державному службовцю, з 12.03.2016 р. відповідно до довідки виданої Державної фінансової інспекцією в Харківській області від 11.03.2016 року за №11-33/172, про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення відповідно до Закону України «Про державну службу», включивши до складу заробітної плати суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати на загальну суму 10250 грн. 27 коп.
Постанова суду може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Фрунзенський районий суд м. Харкова шляхом подачі скарги в десятиденний строк з моменту отримання копії постанови. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Головуючий суддя