Справа №: 452/2363/16-а
П О С Т А Н О В А
Іменем України
30 вересня 2016 року м.Самбір
суддя Самбірського міськрайонного суду Львівської області Казан І.С., розглянувши у порядку ст. 183-2 КАС України в місті Самборі Львівської області адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Самбірського обєднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області про визнання дій протиправними щодо відмови у перерахунку пенсії та зобовязання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 подав до місцевого суду зазначений адміністративний позов, у якому просить визнати незаконними дії відповідача по відмові у перерахуванні розміру пенсії відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» згідно із Законом України від 12.07.2001 року в редакції станом на лютий 2009р. на підставі довідки прокуратури Львівської області від 17.06.2016 року №18/1093 про заробітну плату із розрахунку 90% із середнього заробітку; відповідно зобовязати відповідача провести перерахунок пенсійного забезпечення таким чином виходячи із суми середнього заробітку 20292,95грн. із 01.01.2016 року без обмежень граничного розміру пенсії. У підтвердження позовних вимог ОСОБА_1 посилається на те, що з 12.02.2009 року перебуває на обліку в Старосамбірському управлінні Пенсійного фонду України Львівської області та отримує пенсію згідно із Законом України «Про прокуратуру». 06.09.2016 року позивач звернувся до Самбірського обєднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області із заявою про проведення перерахунку пенсії за вислугу років з розрахунку 90% від суми місячного заробітку у звязку із зміною оплати праці на підставі постанови Кабінету Міністрів України №1013 від 09.12.2015 року та довідки прокуратури Львівської області від 17.06.2016 року №18/1093 про заробітну плату для нарахування пенсії. 07.09.2016 року відповідачем було прийнято рішення №20, яким ОСОБА_1 відмовлено в перерахунку пенсії за вислугою років, з посиланням на те, що згідно Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213 скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначались відповідно до Законів України в тому числі «Про прокуратуру». Вважає такі дії відповідача протиправними, оскільки йому пенсія була призначена до набрання чинності новими положеннями законів дія яких на нього не поширюється.
Ухвалою судді Самбірського міськрайонного суду Львівської області від 16.09.2016 року відкрито скорочене провадження у даній адміністративній справі..
На пропозицію суду Самбірським обєднаним управління Пенсійного фонду України Львівської області 28.09.2016 року подано письмове заперечення на позовну заяву, де викладено мотиви невизнання позову; а саме зазначено, що позивач пропустив строк звернення до суду; згідно з пунктом 5 Прикінцевих положень ЗаконуУкраїни від 02.03.2015 року №213-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення»скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсія/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Законів України в тому числі «Про прокуратуру». Тобто з 01.06.2015 року, пенсії, що визначені в порядку та на умовах, згідно ізЗаконом України «Про прокуратуру», не призначаються, а раніше призначені пенсії - не перераховуються.
Всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, приходжу до висновку, що достатньо даних для прийняття рішення у порядку, передбаченому ст. 183-2 КАС України і позов слід задовольнити виходячи з наступного:
ОСОБА_1 з 12.02.2009 року отримував пенсію за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» та перебуває на обліку в Старосамбірському управлінні Пенсійного фонду України Львівської області; на даний час позивач перебуває на обліку у Самбірському обєднаному управлінні Пенсійного фонду України Львівської області як одержувач пенсії за вислугу років, у звязку із зміною місця проживання.
Як убачається із матеріалів справи, 06.09.2016 року ОСОБА_1 звернувся до Самбірського обєднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області із заявою щодо перерахунку пенсії за вислугу років із врахуванням підвищення заробітної плати згідно постанови Кабінету Міністрів України №1013 від 09.12.2015 року та довідкою №18/1093, виданої прокуратурою Львівської області 17.06.2016 року, згідно якої сума для нарахування пенсії ОСОБА_1 становить 20292,95грн.
Листом від 07.09.2016 року №6220/03-27 Самбірським обєднаним управлінням пенсійного фонду України повідомлено позивачу, що його заява від 06.09.2016р. розглянута та розяснено, що згідно розділу ІІІ Прикінцевих положень ЗаконуУкраїни від 02.03.2015 року №213 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення»з 01.06.2015 року, пенсії, що визначені в порядку та на умовах, згідно із«Законом України «Про прокуратуру», не призначаються, а раніше призначені пенсії - не перераховуються. Протоколом №20 від 07.09.2016 року ОСОБА_1 відмовлено в перерахунку пенсії за вислугу років.
Умови та порядок пенсійного забезпечення прокурорів та слідчих визначено ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991р. 1789-ХІІ (далі Закон № 1789-ХІІ). Редакція зазначеної статті змінювалась.
Згідно ч. 1 ст. 50-1 Закону № 1789-ХІІ в редакції Закону що діяла на час призначення пенсії позивачу, прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Норми ст. 50-1 Закону № 1789-ХІІ зазнали змін у звязку із прийняттям Закону України від 28.12.2014р. № 76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України», яким знову ж таки зменшено відсоток розміру пенсії, та крім цього, встановлено новий порядок перерахунку пенсії, який повинен визначатись Кабінетом Міністрів України.
Внесені зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії, які є різними за змістом і механізмом їх проведення. При перерахунку пенсії працівникам прокуратури мала б застосовуватись норма, яка визначає розмір пенсії у відсотках без обмеження її граничного розміру, що діяла на момент призначення пенсії.
Разом з тим підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам регулюють частини тринадцята, вісімнадцята статті 50-1 Закону №1789-ХІІ, положення яких щодо перерахунку пенсії у звязку із прийняттям Закону № 3668-VІ, Закону № 1166-VII змін не зазнали (змінилась лише нумерація частин цієї статті). Змін зазнала лише ч. 18 статті у звязку із прийняттям Закону № 76-VIII, яким викладену вказану норму в новій редакції, а саме, умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до частини тринадцятої статті 50-1 Закону №1789-ХІІ обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Згідно з частиною вісімнадцятою статті 50-1 Закону №1789-ХІІ в редакції, яка діяла на момент виходу позивача на пенсію, призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у звязку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
За змістом ст. 22 Конституції України відомо, що конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані; при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Однаково регламентовано цією нормою Основного Закону і ст. 64, що право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України (в тому числі і Законом України «Про прокуратуру») є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню. Звуження та обмеження змісту й обсягу вказаних прав шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів відповідно до ст. 22 Конституції України, не допускається.
Разом тим суд погоджується із твердженням позивача у своєму зверненні про висловлене у рішеннях Конституційного Суду України питання розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема, працівників прокуратури, що зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.
Згідно зі ст. 58 Конституції України, закони та інші нормативні акти не мають зворотної сили в часі, крім випадків, коли вони помякшують або скасовують відповідальність особи. За таких обставин, застосоване щодо ОСОБА_1 відповідачем положення п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015р. за №213-УІІІ, погіршує його права, а тому суперечить Конституції України.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших субєктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
У відповідності до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Ураховуючи наведене, суддя прийшов до висновку, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії. Внесені Законом №76-VIII зміни до статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ щодо порядку проведення перерахунку пенсії стосуються тих працівників, які реалізували своє право на пенсійне забезпечення після набуття чинності Законом №76-VIII, а не порядку перерахунку пенсій, які призначенні до моменту набрання чинності Законом №76-VIII.
Відмова відповідача у здійсненні перерахунку пенсії за вислугу років з мотивів введення нового порядку не відповідає висновкам Конституційного Суду України і по своїй суті, звужує права пенсіонера, досягнуті ним під час виходу на пенсію. В такому випадку, має місце беззаперечне порушення пенсійних прав позивача, які підлягають захисту в судовому порядку у спосіб визнання цих дій протиправними, скасування рішення щодо цього та зобовязання здійснити перерахунок на підставі поданої довідки від 17.06.2016р. №18/1093 в розмірі 90% від суми заробітку за відповідною посадою з виплатою різниці між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії за вислугу років за період з 01.01.2016р., тобто з моменту подання позивачем заяви про проведення перерахунку, що відповідає вимогам ч. 18 ст. 50-1 Закону №1789-ХІІ в редакції, яка діяла на момент виходу позивача на пенсію.
З аналогічних підстав не вбачається перешкод і в частині вимоги позивача, що стосуються проведення перерахунку без обмеження граничного розміру пенсії.
Зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», які встановлюють граничний розмір пенсії працівника прокуратури на рівні десяти прожиткових мінімумів набули чинності 01.04.2015р. у звязку із прийняттям Закону України від 02.03.2015р. № 213-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», і знову ж таки, виходячи з висновків Конституційного Суду України, стосуються вони тих працівників, які реалізували своє право на пенсійне забезпечення після 01.04.2015р., тобто після встановлення граничного розміру пенсії.
Крім цього, як зазначено вище, позивач з 12.02.2009 року перебував на обліку в Старосамбірському управлінні Пенсійного фонду України Львівської області та отримував пенсію за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», тобто до набуття чинності змінами, які встановлюють граничний розмір пенсії, що само-пособі виключає можливість обмежити перерахований розмір пенсії позивача.
Посилання відповідача на інше тлумачення застосування норми ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», як на підставу відмови у позові щодо поширення цієї статті на пенсіонерів з числа працівників прокуратури, яким до набрання чинності цим Законом призначена пенсія за віком, вислугою років або за інвалідністю безпосередньо з прокурорсько-слідчих посад і посад у науково-навчальних закладах, незалежно від часу виходу на пенсію, за умови наявності у них стажу роботи, передбаченого цією статтею слід також визнати неправильним, оскільки така частина статті і саме в такій редакції існувала на момент виходу позивача на пенсію, а після внесення змін змінилась лише її нумерація. Як на момент виходу позивача на пенсію, так і на даний час, вказана частина статті гарантує працюючим пенсіонерам органів прокуратури, що їх правовий статус, крім інших законодавчих актів, регулюються також нормами ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», однак для позивача, під час проведення перерахунку, слід застосовувати вказану статтю в редакції, чинній станом на 12.02.2009р., тобто з моменту, коли позивач досягнув пенсійних гарантій працівника прокуратури.
Відтак вважаю, що доводи відповідача, наведені у запереченнях на адміністративний позов, спростовуються встановленими у суді обставинами, наявними в матеріалах справи доказами та наведеними нормами права, а тому позов в цілому слід визнати обґрунтованим та задовольнити в повному обсязі. При цьому відповідно з вимогами ч. 2 ст. 11 КАС України адміністративний спір розглянуто у межах позовних вимог.
Згідно ч. 5 ст. 124 Конституції України судові рішення є обовязковими до виконання на всій території України та згідно зі ст. 129 ч. 3 п. 9 Конституції України основною засадою судочинства є обовязковість рішень суду.
Судові витрати в адміністративному спорі підлягають розподілу відповідно до вимог ст. 94 КАС України.
Керуючись ст. ст. 7, 8, 70, 86, 159, 161- 163, 183-2 КАС України,
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати протиправними дії Самбірського обєднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області стосовно відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсійного забезпечення відповідно до довідки прокуратури Львівської області про заробітну плату від 17.06.2016р. №18/1093 з розрахунку 90 відсотків із середнього заробітку.
Зобовязати Самбірське обєднане управління Пенсійного фонду України Львівської області перерахувати ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, пенсіонера органів прокуратури з 12.02.2009 року, - виплату раніше призначеної за вислугою років пенсії відповідно до Закону України «Про прокуратуру» у чинній редакції на момент призначення пенсії та провести перерахунок пенсійного забезпечення за вислугу років згідно з даними довідки прокуратури Львівської області від 17.06.2016р. №18/1093 про заробітну плату з розрахунку 90 відсотків від середнього заробітку в розмірі 20292,95грн. із 01.01.2016р. без обмеження граничного розміру пенсії, - відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» із змінами, внесеними згідно із Законом України від 12.07.2001р. №2663-111, що діяла на час призначення пенсії станом на лютий 2009 року.
Стягнути із рахунку бюджетних асигнувань Самбірського обєднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області у користь ОСОБА_1 551,2(пятсот пятдесят одну гривню 20коп.) понесених документально підтверджених судових витрат.
На постанову може бути подано апеляційну скаргу до адміністративного суду апеляційної інстанції через місцевий суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя