№ 317/3025/16-а
№/п 2-а/317/45/2016
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 жовтня 2016 року
Запорізький районний суд Запорізької області у складі:
головуючого - судді Ачкасова О.М.,
при секретарі - Кузіної Л.Х.,
розглянувши у письмовому провадженні у м. Запоріжжя справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Запорізькому районі Запорізької області, про визнання дій протиправними та зобов»язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Запорізькому районі Запорізької області, про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії, посилаючись на те, що з 22 червня 2009 року перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькому районі Запорізької області. Пенсія їй була призначена за віком відповідно до Закону України Про службу в органах місцевого самоврядування. З квітня 1998 р. та по теперішній час працює на виборній посаді секретарем Балабинської селищної ради Запорізького району Запорізької області. З 01.04.2015 року відповідач припинив їй виплату пенсії. ОСОБА_1 звернулась до відповідача із заявою про поновлення виплати пенсії, але їй було відмовлено у поновленні виплати пенсії за віком, посилаючись наЗакони України № 213-VIII від 02.03.2015 року та № 911 від 24.12.2015 року, якими внесено зміни доЗакону України «Про службу в органах місцевого самоврядування». Дії відповідача вважає неправомірними, такими що суперечать нормам діючого законодавства та порушують її конституційні права, передбачені статтями 22, 46 та 64 Конституції України. Свою позицію обґрунтовує тим, що пунктом 5 розділу ІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213-VIII було передбачено, що у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно дозаконів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового таМитного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України. Вказаний у пункті 5 розділу ІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення»закон щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах до 1 червня 2015 року не був прийнятий, у зв'язку з чим з вказаної дати скасовані, зокрема, норми Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» щодо пенсійного забезпечення, у т.ч. стаття 21 даного Закону, на підставі якої їй було припинено виплату пенсії. З огляду на викладене, з 1 червня 2015 року виплата пенсії, призначеної позивачу відповідно доЗакону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», підлягає поновленню у зв'язку з відсутністю підстав для її невиплати. Тому, дії відповідача щодо відмови в поновленні виплати пенсії є протиправними у звязку із чим позивачка була вимушена звернутися до суду.
Відповідно до матеріалів справи представники позивача та відповідача, просили суд розглянути справу у письмовому провадженні. Представник позивачки позов підтримала у повному обсязі, просила його задовольнити, представник відповідача позов не визнала, заперечувала проти адміністративного позову, просила суд відмовити у його задоволенні у повному обсязі та надала письмові заперечення. Свою позицію обгрунтовує тим, що з 01.04.2015 року набув чинності ОСОБА_2 України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213-VIII, яким статтю 21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» доповнено реченням такого змісту: тимчасово, у період з 1 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 року, посадовим особам місцевого самоврядування (крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"), у період служби в органах місцевого самоврядування, пенсії, призначені відповідно до законодавства України, не виплачуються. Після звільнення з такої посади виплата пенсії поновлюється. Відповідно до п.2 Прикінцевих положень Закону № 213 - VIII порядок виплати пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) працюючим пенсіонерам, встановлений цим Законом, поширюється на пенсіонерів (отримувачів щомісячного довічного утримання) незалежно від часу призначення пенсії. 24.12.2015р. прийнятий ОСОБА_2 України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» № 911, яким строк невиплати пенсій продовжено до 31 грудня 2016 року. Аналіз змісту вказаних правових норм дає підстави стверджувати про наступний порядок їх правового застосування: особі, якій призначено пенсію відповідно до законодавства України (не залежно від часу призначення), у період служби в органах місцевого самоврядування, пенсії, тимчасово з 01 квітня 2015 року по 31 грудня 2016 року, не виплачуються. Тобто, підставою для тимчасового припинення виплати пенсії є факт роботи особи на посаді в органах місцевого самоврядування. При цьому не має значення, на підставі якого закону призначена пенсія. Враховуючи, що позивач з 15.04.1998 року та по теперішній час працює на виборній посаді, яка повязана із службою в органах місцевого самоврядування, то існують обставини з якими Закони України № 213 VIII та № 911, повязують припинення виплат пенсії позивачеві. Посилання позивачки на п. 5 Прикінцевих положень Закону № 213 вважає помилковим, оскільки вказаний пункт не містить приписів щодо відновлення виплати пенсії. У звязку із чим відповідач вважає, що ним законно припинено виплату пенсії та позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Суд вважає за можливе розглянути справу на підставі заяв представників сторін у справі у письмовому провадженні відповідно дост. 128 ч.6 КАС України, на підставі наявних у справі доказів.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши усі докази у сукупності, суд вважає, що вимоги позивачки є законними та обгрунтованими, та підлягають задоволенню, з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонеркою, з 22 червня 2009 року перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькому районі Запорізької області. Відповідно до протоколу № 4257 від 01.07.2009 р. їй призначена пенсія за віком.
З квітня 1998 р. та по теперішній час працює на виборній посаді секретарем Балабинської селищної ради Запорізького району Запорізької області.
З 01.04.2015 року управління Пенсійного фонду України в Запорізькому районі Запорізької області припинило їй виплату пенсії.
23.06.2016 рокупозивачка звернулась до управління Пенсійного фонду України в Запорізькому районі Запорізької області з заявою про поновлення виплати пенсії.
Листом управління Пенсійного фонду України в Запорізькому районі Запорізької області від 24.06.2016 р. вих. № 2720/10 позивачці відмовлено у поновленні виплати пенсії за віком, посилаючись наЗакони України № 213-VIII від 02.03.2015 року та № 911 від 24.12.2015 року, якими внесено зміни доЗакону України «Про службу в органах місцевого самоврядування».
01 квітня 2015 року набрав чинностіОСОБА_2 України від 02 березня 2015 року №213-VІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення»(далі- Закон №213-VІІІ), яким внесено зміни дост.47 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», якими визначено, що (абз.2 ч.1) тимчасово, у період з 1 квітня по 31 грудня 2015 року, у період роботи особи (крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1ст.10 Закону України від 22 жовтня 1993 року №3551-ХІІ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту») на посадах, які дають право на призначення пенсії або щомісячного довічного грошового утримання у порядку та на умовах, передбаченихзаконами від 17 листопада 1992 року №2790-ХІІ «Про статус народного депутата України», від 10 грудня 2015 року № 889-VII «Про державну службу», від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII «Про прокуратуру», від 07 липня 2010 року № 2453-VI «Про судоустрій і статус суддів», пенсії, призначені відповідно доЗакону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», не виплачуються.
Пунктом 5 Прикінцевих положень Закону№213-VІІІпередбачено, що у разі неприйняття до 1 червня 2015року законущодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до вищезазначених законів.
ОСОБА_2 №213-VІІІне скасовано, його положення (на час/період виникнення спірних відносин) не визнано неконституційними, а до 01 червня 2015року законущодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, прийнято не було, то, відповідно, з вказаної дати скасовано норми пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії (довічне грошове утримання) призначаються, зокрема, відповідно доЗакону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» у т.ч. стаття 21 даного Закону, на підставі якої позивачці було припинено виплату пенсії.
Таким чином, з 01 червня 2015 року особи, яким пенсії (довічне грошове утримання) призначаються, зокрема, згідно зЗаконом України «Про службу в органах місцевого самоврядування», втратили право на пенсійне забезпечення відповідно до вказаногоЗакону, і з цієї дати їм повинна бути відновлена виплата пенсії за віком, призначена відповідно доЗакону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Вказана правова позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 24 травня 2016 року № 21-948а16. і аналогічна правова позиція висловлена Вищим Адміністративним судом України в ухвалі від 27 квітня 2016 року (К/800/4966/16).
За вказаними обставинами, суд вважає, що з 01 червня 2015 року по 31 грудня 2015 року ОСОБА_1 виплата пенсії за віком, яка їй призначена відповідно доЗакону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», повинна бути відновлена, оскільки підстави для її невиплати відсутні.
З огляду на вказане, дії відповідача щодо відмови в поновленні виплати пенсії є незаконними.
Враховуючи усе наведене, доводи та заперечення відповідача проти адміністративного позову, суд вважає безпідставними та необґрунтованими.
Жодних істотних доказів, що б встановлювали інше та спростовували наведені висновки, суду з боку сторін у справі надано не було.
Відповідно до ст. 94 ч.1 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Вирішуючи спір, суд стягує з відповідача за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень на користь позивача сплачений судовий збір у сумі 1102,40 грн., сплата якого підтверджується квитанцією №14 від 13.07.2016 року.
На підставі вищенаведеного, керуючись ст.ст.7,71,94 128,159-163,186 КАС України, Законом України «Про службу в органах місцевого самоврядування », Законом України «Про
внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Запорізькому районі Запорізької області (код ЄДРПОУ 20508574, адреса: 69089, м. Запоріжжя, вул. Істоміна, 6) щодо відмови в поновленні ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1, адреса: 70435, Запорізька область, Запорізький район, смт. Балабине, вул. Пролетарська, буд. 60), виплати пенсії за вікомз 01 червня 2015 року по 31 грудня 2015 року.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Запорізькому районі Запорізької області (код ЄДРПОУ 20508574, адреса: 69089, м. Запоріжжя, вул. Істоміна, 6) поновити ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1, адреса: 70435, Запорізька область, Запорізький район, смт. Балабине, вул. Пролетарська, буд. 60) виплату пенсії за віком, призначену відповідно доЗакону України «Про службу в органах місцевого самоврядування»з 01 червня 2015 року по 31 грудня 2015 року та здійснити її виплату за період з 01 червня 2015 року по 31 грудня 2015 року.
Стягнути з управління Пенсійного фонду України в Запорізькому районі Запорізької області за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень на користь ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1, адреса: 70435, Запорізька область, Запорізький район, смт. Балабине, вул. Пролетарська, буд. 60) судовий збір у розмірі 1102 грн. 40 коп.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подання апеляційної скарги протягом 10 днів з дня отримання копії постанови суду.
Суддя: