ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
і м е н е м У к р а ї н и
13 жовтня 2016 рокусправа № 808/1049/16 Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Кругового О.О.
суддів: Божко Л.А. Лукманової О.М.
за участю секретаря судового засідання: Сонник А.В.
за участю:
директора ТОВ «АВТО-ПРІОР» Холявко Б.Л..,
представника позивача: Куща Є.Є.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпропетровську апеляційну скаргу Запорізької митниці ДФС
на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 31 травня 2016 року у справі №808/1049/16 за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «АВТО-ПРІОР» до Запорізької митниці ДФС, Головного управління Державної казначейської служби України в Запорізькій області про зобов'язання вчинити певні дії, -
в с т а н о в и в :
29 березня 2016 року товариство з обмеженою відповідальністю «АВТО-ПРІОР» звернулось до суду з адміністративним позовом в якому просило зобов'язати Запорізьку митницю ДФС скласти та надати Головному управлінню Державної казначейської служби України в Запорізькій області висновок про повернення з Державного бюджету України надмірно зарахованих до бюджету митних платежів у розмірі 12699.12 грн., сплачених на виконання незаконного рішення про коригування митної вартості товарів №112050000/2015/000093/2 від 15.05.2015 року (митна декларація №112050000/2015/007475 від 15.05.2015 року).
Адміністративний позов обґрунтовано тим, що постановою Запорізького окружного адміністративного суду, залишеною без змін ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду, було скасовано рішення Запорізької митниці про коригування митної вартості товарів №112050000/2015/000093/2 від 15.05.2015 року за яким позивачем було сплачено суми митних платежів. На думку позивача, у зв'язку з порушеннями допущеними посадовими особами відповідача-1, по податковим митним платежам позивача, сплаченим при митному оформленні товару за митною декларацією №112050000/2015/007475 від 15.05.2015 року та згідно скасованого рішення Запорізької митниці, утворилася переплата всього на суму 12699.12 грн., яка підлягає поверненню ТОВ «АВТО-ПРІОР» у відповідності до вимог чинного законодавства. Відповідач - 1 відмовляється повертати намірно сплачені кошти, у зв'язку з чим, позивач вважає, що митний орган слід зобов'язати надати висновок про можливість повернення митних платежів, надмірно сплачених до бюджету в судовому порядку.
Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 31 травня 3016 року адміністративний позов задоволено: зобов'язано Запорізьку митницю ДФС скласти та надати Головному управлінню Державної казначейської служби України в Запорізькій області висновок про повернення з Державного бюджету України надмірно зарахованих до бюджету митних платежів у розмірі 12699.12 грн., сплачених на виконання незаконного рішення про коригування митної вартості товарів №112050000/2015/000093/2 від 15.05.2015 року (митна декларація №112050000/2015/007475 від 15.05.2015 року).
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції Запорізька митниця ДФС звернулась з апеляційною скаргою, в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції вимог норм матеріального та процесуального права просить оскаржувану постанову суду скасувати та прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог.
Апеляційна скарга обґрунтована тим, що до Заяви позивачем не були надані документи, що підтверджують суму помилково та/або надмірно сплачених митних та інших платежів. А відтак, у митниці не було підстав для підготовки висновку. Крім того, заявник наголошує, що позивач не набув право на отримання будь-яких коштів з державного бюджету, в тому чсилі і надмірно сплачених, оскільки Запорізькою митницею ще не було прийнято рішення про визначення митної вартості товару.
Дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права, надану правову оцінку досліджених судом доказів по справі, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги з огляду на наступне.
Судом першої інстанції встановлено та матеріалами справи підтверджено, що 15.05.15р. Запорізькою митницею ДФС прийнято рішення про коригування митної вартості товарів № 112050000/2015/000093/2.
ТОВ "АВТО-ПРІОР" здійснена оплата митних платежів з урахуванням рішення про коригування митної вартості № 112050000/2015/000093/2 від 15.05.15 р.
Не погоджуючись із рішеннями Запорізької митниці ДФС, ТОВ "АВТО- ПРІОР" звернулось із позовом про скасування незаконного рішення про коригування митної вартості до Запорізького окружного адміністративного суду.
02.09.15 р. Запорізьким окружним адміністративним судом позовну заяву ТОВ "АВТО-ПРІОР" задоволено, визнано протиправним та скасовано рішення про коригування митної вартості №112050000/2015/000093/2 від 15.05.2015р.
Ухвалою №808/2844/15 Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 18 травня 2016 постанову Запорізького окружного адміністративного суду залишено без змін.
Вважаючи митні платежі на суму 12699,12 грн., надмірно сплаченими до бюджету позивач звернувся до Запорізької митниці ДФС із заявою від 19.01.2016 року про повернення надмірно сплачених платежів.
03.02.2016 року відповідач -1 відмовив в поверненні надмірно сплачених сум у зв'язку з тим, що позивачем, на думку Запорізької митниці ДФС, не надано до суду документу на підтвердження суми помилково та/або надмірно плачених сум до бюджету.
08 лютого 2016 року позивач повторно звернувся до відповідача -1 із заявою про повернення надмірно сплачених коштів.
Листом від 19.02.2016 року Запорізькою митницею ДФС у відповідь на заяву від 08.02.2016 року повідомлено позивача про те, що по суті заявлених вимог йому вже було відмовлено листом від 03.02.2016 року.
Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача - 1 ТОВ «АВТО-ПРІОР» звернулось до суду із позовом про зобов'язання Запорізької митниці ДФС надати висновок про повернення позивачу суми надмірно сплачених митних платежів.
Вирішуючи спір між сторонами та задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції виходив з того, що судовим рішенням, яке набрало законної сили, скасовано рішення митного органу про коригування митної вартості товару, відтак сплачені позивачем кошти у розмірі 12699,12 грн. набули узгодженого статусу надмірно сплачених коштів та підлягають поверненню у відповідності до Закону за заявою ТОВ «АВТО-ПРІОР». Однак, відповідач -1 покладеного на нього Законом обов'язку не виконав, не сформував висновку про можливість повернення сплачених коштів з бюджету на користь позивача та не надав його до органів, що здійснюють казначейське обслуговування, вказане на думку суду свідчить про необхідність задоволення адміністративного позову та покладення на відповідача - 1 обов'язку скласти відповідний висновок.
Суд апеляційної інстанції погоджується з такими висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.
Відповідно до ч. 3 ст. 301 Митного кодексу України, помилково та/або надміру зараховані до державного бюджету суми митних платежів повертаються з державного бюджету в порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Згідно із ч. 4 ст. 301 Митного кодексу України встановлено, якщо надмірна сплата сум митних платежів сталася внаслідок помилки з боку посадових осіб органу доходів і зборів, повернення надмірно сплачених сум митних платежів здійснюється у першочерговому порядку.
Порядок повернення надміро сплачених коштів врегульовано Порядком повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу як передоплата, і митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, затвердженому Наказом Державної митної служби України від 20.07.2007 № 618, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 25 вересня 2007 р. за № 1097/14364 (надалі - Порядок).
Порядок повернення визначає процедуру повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу як передоплата, і митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, у тому числі у випадках, зазначених у статті 301 МК.
Відповідно до абзаців першого, другого пункту 1, пунктів 2, 3, 4 розділу ІІІ
Порядку повернення для повернення з Державного бюджету України митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, платником податків до загального відділу митного органу, яким здійснювалось оформлення митної декларації, подається заява довільної форми, яка підписується керівником і головним бухгалтером суб'єкта господарської діяльності або фізичною особою.
Заява може бути подана не пізніше 1095-го дня, наступного за днем зарахування коштів до Державного бюджету України.
Відповідно до п. 1 розділу III "Порядок повернення платникам податків митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами", для повернення з Державного бюджету України митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, платником податків до загального відділу митного органу, яким здійснювалось оформлення митної декларації, подається заява довільної форми, яка підписується керівником і головним бухгалтером суб'єкта господарської діяльності.
У заяві зазначаються причини повернення коштів, реквізити банку, найменування та код за ЄДРПОУ платника податків - юридичної особи, або прізвище, ім'я та по батькові, реєстраційний номер облікової картки платника податків, або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку у паспорті) та напрям перерахування коштів.
До заяви додаються:
аркуші з позначенням "3/8" комплектів бланків митних декларацій форм МД-2 і МД-3 і доповнення (у разі їх оформлення) або другий аркуш оформленої посадовою
особою митного органу уніфікованої митної квитанції МД-1, за якою помилково та/або надмірно сплачено митні та інші платежі;
документи, що підтверджують суму помилково та/або надмірно сплачених митних та інших платежів;
документи, що підтверджують право на перенесення граничних строків для подання заяв про повернення надмірно сплачених митних та інших платежів, у випадках, передбачених в абзацах третьому - восьмому цього пункту.
Пунктом 4 Розділу ІІІ Порядку передбачено, що для підготовки висновку про повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи (далі - Висновок про повернення), … керівництвом Відділу за потреби ініціюється проведення перевірки в митному органі щодо правильності митного оформлення із залученням відповідних підрозділів митного органу. Порядок і форма складання документа, у якому відображатимуться результати перевірки, визначаються наказом Державної митної служби України.
Згідно п. 6, п. 7 Розділу ІІІ Порядку керівник (заступник керівника) митного органу на підставі результатів перевірки (у разі її проведення) підписує Висновок про повернення, Реєстр висновків про повернення та супровідний лист, адресований органу Державного казначейства України (далі - пакет документів на повернення коштів). Пакет документів на повернення коштів передається до Загального відділу для реєстрації та відправки до органу Державного казначейства України. Висновок про повернення платникам податків помилково та/або надмірно сплачених митних та інших платежів повинен бути прийнятий митним органом не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення 20-денного строку з дня подання платниками податків заяви.
Пунктом 11 Розділу ІІІ Порядку передбачено, що за відсутності підстав для повернення коштів у встановленому порядку готується та надсилається заявнику письмова обґрунтована відповідь.
Встановлені обставини справи свідчать про те, що ТОВ "АВТО - ПРІОР" подало до Запорізької митниці ДФС заяву про повернення надмірно сплачених платежів (вих. № 03/2016 від 19.01.2016 р.) у якій зазначило: Після прийняття остаточного рішення про повернення надмірно сплачених коштів у розмірі 12699,12 грн., просить їх перерахувати на рахунок, реквізити якого наведені нижче: реквізити банківського рахунку: ТОВ "АВТО-ПРІОР" код ЄДРОПУ 33820814 р/р 26001000006368 в ПАТ "КРЕДІ АГРІКОЛЬ БАНК" МФО 300614.
До заяви додані: Копія МД№ 112050000/2015/007475 від 15.05.2015 р., Копія рішення № 112050000/2015/000093/2 від 15.05.15 р., копія Постанови ЗОАС, справа №808/2844/15, копія Ухвали ДААС, справа №808/2844/15.
Листом від 03.02.2016 р. № 154/11/08-70-25 Запорізька митниця ДФС відмовила у поверненні надмірно сплаченого ввізного мита, у зв'язку з тим, що до заяви не додано документів, що підтверджують суму помилково та/або надмірно сплачених митних та інших платежів.
ТОВ "АВТО - ПРІОР" вдруге подало до Запорізької митниці ДФС Заяву про повернення надмірно сплачених платежів (вих. № 05/2016 від 08.02.2016 р.) у якій зазначило: Після прийняття остаточного рішення про повернення надмірно сплачених коштів у розмірі 12699,12 грн., просить їх перерахувати на рахунок, реквізити якого наведені нижче: реквізити банківського рахунку: ТОВ "АВТО-ПРІОР" код ЄДРОПУ 33820814 р/р 26001000006368 в ПАТ "КРЕДІ АГРІКОЛЬ БАНК" МФО 300614.
До заяви додані: Копія МД№ 112050000/2015/007475 від 15.05.2015 р., Копія рішення № 112050000/2015/000093/2 від 15.05.15 р., копія Постанови ЗОАС, справа №808/2844/15, копія Ухвали ДААС, справа №808/2844/15, копії платіжного доручення № 1101 від 13.05.2015 р. на суму 42600 грн., № 1103 від 14.05.2015 р. на суму 11780,16 грн.
Факт отримання документів підтверджується відміткою Запорізької митниці ДФС.
Листом від 19.02.2016 р. № 215/11/08-70-25 Запорізька митниця ДФС повідомила, що відповідь по суті порушеного питання була надана Запорізькою митницею ДФС листом від 03.02.2016 р. № 154/11/08-70-25.
Таким чином, ТОВ "АВТО - ПРІОР" разом із заявами про повернення надмірно сплачених платежів у відповідності до вимог у відповідності до п. 1 розділу III Порядку подало до відповідача -1 належні та допустимі докази на підтвердження сплати надмірно сплачених коштів, а саме платіжні документи на відповідну суму, відтак відмова митного органу в наданні Висновку з огляду на відсутність підтвердження сплати коштів є протиправною.
Такого ж висновку дійшов і суд першої інстанції в оскаржуваній постанові, однак, Запорізька митниця ДФС, із посиланням на судову практику Верховного суду України, зазначає, що відсутні підстави для надання позивачу Висновку про повернення надмірно сплачених платежів з огляду на те, що відповідачем -1 не приймалось рішення про визначення митної вартості товару, зокрема за митною вартістю зазначеною Декларантом, прийняття такого рішення є виключними дискреційними повноваженнями митного органу, відтак, позивач не набув права на повернення митних платежів.
Так, дійсно, у відповідності до правового висновку Верховного суду України, у разі якщо після сплати декларантом податків і зборів (обов'язкових платежів) згідно з митною вартістю товарів, визначеною митним органом, буде прийнято рішення про застосування митної вартості, заявленої декларантом, сума надміру сплачених податків і зборів (обов'язкових платежів) повертається декларанту у порядку, передбаченому Порядком повернення та Порядком взаємодії, на підставі його заяви та у місячний термін з дня прийняття висновку митного органу, що здійснював оформлення митної декларації, про повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи.
Зазначена правова позиція узгоджується із висновками Верховного суду України, викладеними у Постановах від 15 квітня 2014 року (справа № 21-21а14), від 09.12.2014 року (справа №21-205а14).
Вказана правова позиція була прийнята Верховним Судом України у категорії справ, що пов'язані із стягненням судами коштів надмірно сплачених платежів на користь декларанта під час вирішення спорів з приводу оскарження рішень про коригування митної вартості товарів та карток відмови в митному оформленні.
Між тим, суд апеляційної інстанції зазначає, що Митне законодавство передбачає можливість виникнення правової ситуації, пов'язаної з поверненням помилково та/або надмірно сплачених митних платежів вже після вирішення спору з приводу правомірності самостійного визначення митним органом митної вартості товару.
Ці платежі повертаються декларанту в порядку і на умовах, що встановлені у статті 301 МК, статті 43 ПК і статті 45 Бюджетного кодексу України, з дотриманням процедури, врегульованої Порядком повернення, на підставі його заяви та у визначений термін з дня прийняття митним органом, що здійснював оформлення митної декларації, Висновку про повернення.
Визазначений порядок повернення помилково та/або надмірно сплачених сум митних платежів застосовується у випадку, коли між сторонами відсутній спір про право на повернення зазначених платежів.
Якщо між сторонами виник спір про правомірність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень щодо повернення митних платежів, позивач має право заявити вимогу про визнання рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправними, скасувати такі рішення та змусити його до виконання закону.
При цьому повернення помилково та/або надмірно сплачених митних платежів з Державного бюджету України є виключними повноваженнями митних органів та органів Державного казначейства України, а відтак суд не може підміняти державний орган і вирішувати питання про стягнення таких платежів.
Разом з тим, рішення суду, у випадку задоволення позову, має бути таким, яке б гарантувало дотримання і захист прав, свобод, інтересів позивача від порушень з боку відповідача, забезпечувало його виконання та унеможливлювало необхідність наступних звернень до суду.
Відповідно до пункту 43.5 статті 43 ПК та розділу ІІІ Порядку повернення, положення яких перекликаються між собою, контролюючий орган готує Висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.
Тому, в даному випадку вимога позивача зобов'язати митний орган прийняти Висновок про повернення та подати його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, може бути вказівкою на спосіб відновлення порушеного права.
Спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення. (Вказана позиція висвітлена в Постанові Верховного суду України від 02.02.2016 року у справі №804/14800/14)
Враховуючи те що на відповідача чинним законом покладено обов'язок здійснити заходи щодо реалізації права позивача на повернення надмірно сплачених коштів у визначені законом строки та спосіб, зокрема шляхом подання висновку до органів що здійснюють казначейське обслуговування не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення 20-денного строку з дня подання платниками податків заяви, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що відповідач-1 зобов'язаний був і забезпечити умови для своєчасного вирішення питання щодо можливості повернення надміру сплачених коштів позивачу, зокрема прийняти відповідні рішення з урахуванням існуючих судових рішень щодо скасування рішення про коригування митної вартості товару №112050000/2015/000093/2 від 15.05.2015 року (митна декларація №112050000/2015/007475 від 15.05.2015 року).
Оскільки, відповідачем - 1 не були своєчасно та в повному обсязі вжито заходів для забезпечення права позивача на повернення надміру сплачених коштів на його заяви, а позивачем, в свою чергу, надано до суду належні та допустимі докази на підтвердження наявності факту надмірної сплати ним коштів на суму 12699,12 грн., а саме судові рішення про скасування рішення про коригування митної вартості товару №112050000/2015/000093/2 від 15.05.2015 року (митна декларація №112050000/2015/007475 від 15.05.2015 року) та докази подання відповідачу 1 заяв про повернення коштів та пакету документів, визначеного Законом як необхідний для здійснення процедури повернення надмірно сплачених платежів, суд апеляційної інстанції погоджується з висновками суду першої інстанції щодо необхідності поновлення порушеного права позивача саме шляхом покладення на Запорізьку митницю ДФС обов'язку надати висновок про необхідність повернення коштів на суму 12699,12 грн..
За викладених обставин, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що оскаржувана постанова суду першої інстанції є законною та обґрунтованою, прийнятою із дотриманням вимог норм матеріального та процесуального права, а тому підстави для її зміни або скасування - відсутні.
Керуючись ч. 3 ст. 160, ст.195, ст.196, п.1 ч.1 ст.198, ст.200, ст.205, ст.206 КАС України суд, -
у х в а л и в :
Апеляційну скаргу Запорізької митниці ДФС - залишити без задоволення.
Постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 31 травня 2016 року у справі №808/1049/16 - залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів.
Головуючий: О.О. Круговий
Суддя: Л.А. Божко
Суддя: О.М. Лукманова