Ухвала суду № 62006103, 11.10.2016, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.10.2016
Номер справи
804/1722/16
Номер документу
62006103
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

і м е н е м У к р а ї н и

11 жовтня 2016 рокусправа № 804/1722/16 Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Чепурнова Д.В.

суддів: Поплавського В.Ю. Сафронової С.В.

за участю секретаря судового засідання: Царьової Н.П.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпропетровську апеляційну скаргу Державної служби України з геодезії, картографії та кадастру

на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12 травня 2016 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Державної служби України з геодезії, картографії та кадастру про визнання протиправним та скасування наказу,-

ВСТАНОВИВ :

ОСОБА_1 звернувся до суду з вищевказаним позовом, в якому просив

- визнати протиправним та скасувати наказ Державної служби України з геодезії, картографії та кадастру від 31 грудня 2015 року №799 «Про анулювання кваліфікаційних сертифікатів» в частині п.7 Додатку;

- зобов'язати Державну службу України з геодезії, картографії та кадастру поновити дію Кваліфікаційного сертифікату від 03.06.2013 р. №011013 та запис про ОСОБА_1 в Державному реєстрі сертифікованих інженерів-землевпорядників.

Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12 травня 2016 року адміністративний позов задоволено.

Постанова суду мотивована тим, що нормами діючого законодавства, яке регулює відносини щодо ведення Державного реєстру сертифікованих інженерів-землевпорядників, не передбачено відповідальність за відсутність відомостей щодо інженера-землевпорядника в Державному реєстрі сертифікованих інженерів землевпорядників, оскільки обов'язок щодо ведення реєстру покладено на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

Не погодившись з постановою суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову про відмову в задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Апеляційна скарга фактично обґрунтована тим, що позивач не повідомив Держгеокадастр про те, що він виготовляє землевпорядну документацію, як фізична особа підприємець, чим порушив вимоги ст. 66-1 Закону України «Про землеустрій», а тому анулювання кваліфікаційного сертифікату інженеру-землевпорядника ОСОБА_1 є правомірним.

В судовому засіданні апеляційної інстанції представник позивача підтримав вимоги апеляційної скарги з викладених у ній підстав, інші сторони до суду не з'явились, про час та місце слухання справи повідомлялися належним чином.

Перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 03.06.2013 року отримав кваліфікаційний сертифікат інженера-землевпорядника № 011013.

Відповідно пункту 7 додатку до наказу Держземагентства України від 31.12.2015 року №799 «Щодо анулювання кваліфікаційного сертифіката», було анульовано кваліфікаційний сертифікат інженера-землевпорядника від 03.06.2013 року № 011013 ОСОБА_1, на підставі листа Кваліфікаційної комісії від 29.12.2015 року № 15/975.

Підставою для прийняття рішення про анулювання кваліфікаційного сертифіката інженера-землевпорядника від 03.06.2013 року № 011013 ОСОБА_1 стало порушення статті 66-1 Закону України «Про землеустрій», а саме відсутність відомостей у Державному реєстрі сертифікованих інженерів-землевпорядників щодо ФОП ОСОБА_1 Відповідно до ст.26 Закону України "Про землеустрій" від 22.05.2003 №858-IV (далі - Закон №858-IV), розробниками документації із землеустрою є юридичні особи, що володіють необхідним технічним і технологічним забезпеченням та у складі яких працює не менше двох сертифікованих інженерів-землевпорядників; фізичні особи - підприємці, які володіють необхідним технічним і технологічним забезпеченням та є сертифікованими інженерами-землевпорядниками.

Статтею 60 Закону України "Про землеустрій" визначено, що державний контроль за проведенням землеустрою, виконанням запроектованих заходів із землеустрою і дотриманням вимог, встановлених цим Законом, законами України та іншими нормативно-правовими актами при розробці документації із землеустрою, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі, центральними органами виконавчої влади, які здійснюють державний контроль за використанням та охороною земель відповідно до повноважень, визначених законом.

Статтею 68 Закону України "Про землеустрій" визначено відповідальність за порушення законодавства у сфері землеустрою.

Згідно з цією статтею, особи, винні в порушенні законодавства у сфері землеустрою, несуть відповідальність згідно із законом.

Кваліфікаційна комісія за результатами розгляду письмових звернень заінтересованих осіб, замовників документації із землеустрою, органів державної влади та місцевого самоврядування, саморегулівних організацій у сфері землеустрою робить подання центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, про позбавлення сертифікованого інженера-землевпорядника кваліфікаційного сертифіката (його анулювання) з таких підстав:

грубе порушення сертифікованим інженером-землевпорядником вимог положень нормативно-правових актів, нормативно-технічних документів, стандартів, норм і правил у сфері землеустрою;

рішення суду за фактами неякісного проведення землеустрою сертифікованим інженером-землевпорядником;

наявність у сертифікованого інженера-землевпорядника непогашеної судимості за корисливі злочини;

з'ясування факту неправомірної видачі кваліфікаційного сертифіката.

На підставі подання Кваліфікаційної комісії про позбавлення сертифікованого інженера-землевпорядника кваліфікаційного сертифіката центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, приймає відповідне рішення та повідомляє його письмово у двотижневий строк після надходження відповідного протоколу засідання Кваліфікаційної комісії.

Частиною 17 статті 66 Закону України "Про землеустрій" передбачено, що кваліфікаційний сертифікат інженера-землевпорядника анулюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин: а) за зверненням сертифікованого інженера-землевпорядника; б) у разі набрання законної сили рішенням суду про обмеження дієздатності особи (інженера-землевпорядника), визнання її недієздатною, безвісно відсутньою; в) за поданням Кваліфікаційної комісії в разі встановлення факту порушення інженером-землевпорядником законодавства у сфері землеустрою відповідно до статті 68 цього Закону; г) на підставі свідоцтва про смерть.

Як вбачається з матеріалів справи, під грубим порушенням вимог положень нормативно-правових актів, нормативно технічних документів, стандартів, норм і правил у сфері землеустрою Кваліфікаційна комісія вважає відсутність відомостей у Державному реєстрі сертифікованих інженерів-землевпорядників щодо ФОП ОСОБА_1

При цьому колегія суддів дослідивши копію протоколу засідання кваліфікаційної комісії №12 від 24.12.2015, не вбачає жодних обґрунтувань наявності вини сертифікованого інженера-землевпорядника ОСОБА_1 в грубому порушенні вимог положень нормативно-правових актів, нормативно технічних документів, стандартів, норм і правил у сфері землеустрою.

Поряд з цим, згідно із частиною 1 статті 66-1 Закону України "Про землеустрій" центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, веде Державний реєстр сертифікованих інженерів-землевпорядників, які отримали кваліфікаційний сертифікат.

Тобто у разі встановлення відсутності відомостей здійснення позивачем господарської діяльності, центральний виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин мав би повідомити ОСОБА_1 про необхідність подання зазначеної інформації.

Таким чином, колегія суддів зазначає що, відсутність відомостей у Державному реєстрі сертифікованих інженерів-землевпорядників щодо ФОП ОСОБА_1 не може свідчити про грубе порушення сертифікованим інженером-землевпорядником вимог положень нормативно-правових актів, нормативно-технічних документів, стандартів, норм і правил у сфері землеустрою та не є достатньою підставою для анулювання кваліфікаційного сертифікату інженера-землевпорядника, у зв'язку з чим, наказ Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 31 грудня 2015 року №799 «Про анулювання кваліфікаційних сертифікатів» в частині п.7 додатку підлягає скасуванню.

На підставі зазначеного, суд апеляційної інстанції вважає, що суд першої інстанції під час розгляду цієї справи об'єктивно, повно та всебічно дослідив обставини, які мають суттєве значення для вирішення справи, дав їм правильну юридичну оцінку і ухвалив законне, обґрунтоване рішення без порушень норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, тому постанову суду першої інстанції у цій справі необхідно залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.

Керуючись пунктом 1 частини 1 статті 198, статтями 200, 206 КАС України, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд,-

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Державної служби України з геодезії, картографії та кадастру - залишити без задоволення.

Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12 травня 2016 року - залишити без змін.

Ухвала Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складення в повному обсязі.

В повному обсязі ухвала складена 17 жовтня 2016 року.

Головуючий: Д.В. Чепурнов

Суддя: В.Ю. Поплавський

Суддя: С.В. Сафронова