Рішення № 62004786, 12.10.2016, Господарський суд Харківської області

Дата ухвалення
12.10.2016
Номер справи
922/2642/16
Номер документу
62004786
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 715-77-21, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41

____________

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"12" жовтня 2016 р.Справа № 922/2642/16

Господарський суд Харківської області у складі:

судді Чистякової І.О.

при секретарі судового засідання Сінченко І.В.

розглянувши справу

за позовом Виконуючого обов'язки керівника Харківської місцевої прокуратури № 6 Харківської області, м. Харків в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Харківській області, м. Харків, 3-я особа , яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Харківська обласна державна адміністрація, м. Харків, 3-я особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Малороганська сільська рада Харківського району Харківської області, с. Мала Рогань до 1) Публічного акціонерного товариства "САД", с. Мала Рогань, 2) Харківської районної державної адміністрації Харківської області, м. Харків про внесення змін до договору за участю представників:

прокурора - Калашніков П.В., посвідчення №041209 від 08.02.2016; ОСОБА_1, посвідчення №036688 від 11.12.2015;

позивача - Бабанських - ОСОБА_2, довіреність №32-20-14-19694/0/19-15 від 23.12.2015;

1-го відповідача - не з'явився;

2-го відповідача - не з'явився;

1-а 3-я особа - не з'явилась;

2-а 3-я особа - не з'явилась

ВСТАНОВИВ:

Виконуючий обов'язки керівника Харківської місцевої прокуратури № 6 Харківської області звернувся до господарського суду Харківської області з позовом в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Харківській області (позивач) до Публічного акціонерного товариства "САД" (1-й відповідач) та Харківської районної державної адміністрації Харківської області (2-ий відповідач) про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 10.12.2004, укладеного між відповідачами та зареєстрованого в Харківському районному відділі реєстрації Харківської регіональної філії ДП "Центр державного земельного кадастру", про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 29.12.2004 №2, шляхом викладення положення підпунктів пункту 7 розділу "Орендна плата" в частині сплати орендної плати в наступній редакції:

"7.1. № 10 - 3% від грошової оцінки земельних ділянок в сумі 321 814,05 грн. на рік";

"7.2. № 11 - 3% від грошової оцінки земельних ділянок в сумі 490 194,37 грн. на рік";

"7.3. № 12 - 3% від грошової оцінки земельних ділянок в сумі 1 964,73 грн. на рік";

"7.4. № 13 - 3% від грошової оцінки земельних ділянок в сумі 17 663,49 грн. на рік";

"7.5. № 14 - 3% від грошової оцінки земельних ділянок в сумі 74,52 грн. на рік".

Ухвалою господарського суду Харківської області від 11 серпня 2016 року було прийнято позовну заяву до розгляду, порушено провадження у справі та призначено її до розгляду у судовому засіданні на 07 вересня 2016 року о 10:30 годині.

Цією ж ухвалою суду залучено до участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Харківську обласну державну адміністрацію та Малороганську сільську раду Харківського району Харківської області.

1-ий відповідач 30 серпня 2016 р. надав відзив на позовну заяву (вх. №28245), який судом долучено до матеріалів справи та в якому він заперечує проти задоволення позову, зокрема посилаючись на те, що позивач не звертався до 1-го відповідача з пропозицією щодо внесення змін до Договору оренди земельної ділянки, а також позивачем не наведено доказів того, що такі пропозиції були проігноровані чи відхилені 1-им відповідачем, а тому відсутній спір стосовно внесення змін до вказаного договору оренди земельної ділянки.

Прокурор 31 серпня 2016 р. надав супровідним листом (вх. №28458) додаткові документи, зазначені у додатку, які судом долучено до матеріалів справи.

Третя особа (Харківська обласна державна адміністрація) 06 вересня 2016 р. надала заяву (вх. №29221), в якій підтримує позицію прокурора та просить суд розглядати справу без участі її представника, яка судом долучена до матеріалів справи.

2-ий відповідач 07 вересня 2016 р. надав клопотання (вх. №29309), в якому просить суд виключити його з відповідачів у даній справі.

В обґрунтування заявленого клопотання 2-гий відповідач посилається, зокрема на те, що з 01.01.2013 місцеві державні адміністрації позбавлені права розпоряджатися земельними ділянками державної власності сільськогосподарського призначення, а відповідно й вчиняти дії щодо укладання, внесення змін, розірвання чи припинення будь-яким іншим шляхом договорів оренди таких земельних ділянок та відповідно до ст. 122 Земельного кодексу України повноваження щодо відведення вказаних земель перейшли до Держгеокадастру України та його територіальних органів, а тому 2-ий відповідач як орендодавець земельних ділянок та сторона договору оренди землі від 10.12.2004 не в змозі відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 651, ч.1 ст. 770 Цивільного кодексу України вимагати зміни або розірвання договору з 1-им відповідачем.

Також, 2-ий відповідач 07 вересня 2016 р. надав відзив на позовну заяву (вх. №29256), який судом долучено до матеріалів справи. У своєму відзиві 2-ий відповідач погоджується з позовними вимогами до 1-го відповідача стосовно внесення змін до договору, проте заперечує проти покладення на 2-го відповідача витрат по сплаті судового збору.

Позивач в судовому засіданні 07.09.2016 заявив усне клопотання про відкладення розгляду справи, у зв'язку з необхідністю ознайомленням з матеріалами справи та не можливістю сформулювати в даному судовому засіданні свою правову позицію.

Вищезазначене клопотання позивача про відкладення розгляду справи було задоволено та ухвалою господарського суду Харківської області від 07 вересня 2016 року розгляд справи відкладено на 19 вересня 2016 р. о 11:00 год.

Ухвалою господарського суду Харківської області від 19 вересня 2016 року задоволено клопотання 3-ї особи (Харківська обласна державна адміністрація) про розгляд справи за відсутності її представника та розгляд справи відкладено на 03 жовтня 2016 р. о 10:00 год.

Цією ж ухвалою суду запропоновано позивачу та прокурору надати суду до судового засідання письмові пояснення стосовно того, хто на даний час є розпорядником всіх земельних ділянок (з урахуванням їх територіальних меж), які передавались в оренду за спірним договором, а також всі додатки до договору оренди земельної ділянки від 10.12.2004, які є невід'ємними його частинами згідно п.37 Договору, а саме: план (схема) земельної ділянки; кадастровий план земельної ділянки; витяг з технічної документації з грошової оцінки земельної ділянки; акт визначення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та акт приймання - передачі об'єкту оренди.

Прокурор 30 вересня 2016 р. надав супровідним листом (вх. №32280) додаткові документи, зазначені у додатку, які судом долучено до матеріалів справи.

Також, прокурор 30 вересня 2016 р. надав письмові пояснення (вх. №32281), які судом долучено до матеріалів справи.

В судовому засіданні 03.10.2016 прокурор підтримав позов та просив суд його задовольнити, з підстав викладених у позовній заяві, а також надав клопотання (вх. №32348) про продовження строку вирішення спору по справі поза межами двох місячного строку на 15 днів, у зв'язку з необхідністю надання відомостей стосовно того, хто на даний час є розпорядником всіх земельних ділянок (з урахуванням їх територіальних меж), які передавались в оренду за спірним договором.

Позивач в судовому засіданні також підтримав позов та просив суд його задовольнити та не заперечував проти задоволення клопотання прокурора про продовження строку вирішення спору по справі поза межами двох місячного строку на 15 днів.

1-й відповідач в судовому засіданні заперечував проти позову, з підстав викладених у відзиві на позовну заяву та не заперечував проти задоволення клопотання прокурора про продовження строку вирішення спору по справі поза межами двох місячного строку на 15 днів.

Ухвалою господарського суду Харківської області від 03 жовтня 2016 року задоволено клопотання прокурора про продовження строку розгляду спору поза межами двох місячного строку на 15 днів, продовжено строк розгляду спору поза межами двох місячного строку на 15 днів, відхилено клопотання 2-го відповідача про виключення його зі складу учасників судового процесу та розгляд справи відкладено на 12 жовтня 2016 р. о 12:30 год.

Прокурор 10 жовтня 2016 р. надав супровідним листом (вх. №33330) для долучення до матеріалів справи лист Управління Держгеокадастру у Харківському районі Харківської області від 30.09.2016 за вих. № 10-20.06-0.5-3730/2-16 відносно земельних ділянок, які знаходяться у користуванні 1-го відповідача, відповідно до якого вказані у позовній заяві земельні ділянки не входять до нових меж міста Харкова.

Наданий прокурором лист Управління Держгеокадастру у Харківському районі Харківської області долучено судом до матеріалів справи.

В судовому засіданні 12.10.2016 прокурор підтримав позов та просив суд його задовольнити, з підстав викладених у позовній заяві.

Позивач в судовому засіданні також підтримав позов та просив суд його задовольнити.

1-й відповідач в судове засідання не з'явився, про час, дату та місце розгляду справи повідомлений належним чином, згідно діючого законодавства.

2-й відповідач в судове засідання не з'явився, про час, дату та місце розгляду справи повідомлений належним чином, згідно діючого законодавства.

Третя особа (Малороганська сільська рада Харківського району Харківської області) в судове засідання не з'явилась, про час, дату та місце розгляду справи повідомлена належним чином, згідно діючого законодавства.

Також, третя особа (Харківська обласна державна адміністрація) в судове засідання не з'явилась, про час, дату та місце розгляду справи повідомлена належним чином, згідно діючого законодавства.

Враховуючи те, що норми ст. 65 Господарського процесуального кодексу України, щодо обов`язку господарського суду витребувати у сторін документи і матеріали, необхідні для вирішення спору, кореспондуються з диспозитивним правом сторін подавати докази, п.4 ч.3 ст. 129 Конституції України визначає одним з принципів судочинства свободу в наданні сторонами суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, суд вважає, що господарським судом в межах наданих ним повноважень створені належні умови для надання сторонами доказів та здійснені всі необхідні дії щодо витребування додаткових доказів, та вважає, згідно ст.75 Господарського процесуального кодексу України, за можливе розгляд справи за наявними у справі матеріалами і документами.

Розглянувши матеріали справи, всебічно та повно з'ясувавши обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, вислухавши пояснення прокурора та представника позивача, суд встановив наступне.

Розпорядженням голови Харківської районної державної адміністрації "Про надання земельної ділянки ВАТ "Сад" від 19.08.2004 №316 Відкритому акціонерному товариству "Сад" надано в оренду строком на 50 років земельну ділянку загальною площею 905,1748 га, в тому числі: сільськогосподарських угідь - 822,2934 га, несільськогосподарських угідь - 82,8814 га, розташованих на території Малороганської сільської ради Харківського району Харківської області.

На підставі вищевказаного розпорядження, 10.12.2004 між Харківською районною державною адміністрацією Харківської області (Орендодавець) та ВАТ "САД" (Орендар) було укладено договір оренди земельної ділянки загальною площею 905,1748 га, в тому числі: сільськогосподарських угідь - 822,2934 га, несільськогосподарських угідь - 82,8814 га, розташованих на території Малороганської сільської ради Харківського району Харківської області, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Строк дії договору - 50 років.

Договір оренди землі від 10.12.2004 зареєстрований у Харківському районному відділі реєстрації ХРФ ДП "Центр державного земельного кадастру", про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 29.12.2004 № 2.

Відповідно до п.1. Договору Орендодавець надає, а орендар приймає в довгострокове платне користування земельну ділянку на підставі розпорядження Харківської райдержадміністрації №316 від 19 серпня 2004 року для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Малороганської сільської ради Харківського району Харківської області, яка знаходиться за межами населеного пункту, згідно з планом землекористування.

ОСОБА_3 з п. 2 Договору в оренду передається земельна ділянка загальною площею 905,1748 га, в тому числі: сільськогосподарських угідь - 822,2934 га, несільськогосподарських угідь - 82,8814 га.

Відповідно до п. 4. Договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 20168994,20 грн.

Договір укладено на 50 років. Після закінчення строку договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 60 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію (п.6 Договору).

ОСОБА_3 з п. 7 Договору Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі на рахунок Малороганської сільської ради в розмірі 0,03% від грошової оцінки багаторічних насаджень площею 501,9711 га та 0,1% від грошової оцінки іншої частини земельної ділянки площею 403,2037 га, в загальній сумі 8227,45 грн. на рік.

Відповідно до п. 8. Договору обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції.

ОСОБА_3 з п. 9. Договору орендна плата вноситься один раз на рік у сумі 8227,45 грн.

Відповідно до п.10. Договору розмір орендної плати переглядається щорічно у разі, зокрема зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції та інших випадках, передбачених законом.

ОСОБА_3 з п. 30. Договору зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується у судовому порядку.

Пунктом 2 розпорядження голови Харківської районної державної адміністрації Харківської області "Про затвердження технічної документації із землеустрою ПуАТ "САД" від 27.04.2012 № 885 ПуАТ "САД" надано дозвіл укласти додаткові угоди до договору оренди землі від 10.12.2004, який зареєстровано в ХРФ ДП "Центр державного земельного кадастру", про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 29.12.2004 № 2.

Крім того, п.3, п. 4 рішення XIII сесії VI скликання Харківської районної ради Харківської області від 07.06.2012 затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель ПуАТ "САД" для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Малороганської сільської ради. Так, нормативна грошова оцінка земель 780,4258 га, розташованих на території Малороганської сільської ради, затверджена в розмірі 31648185,00 грн. станом на 01.01.2012.

В подальшому, на підставі розпоряджень голови Харківської районної державної адміністрації Харківської області від 27.04.2012 № 885, від 21.12.2012 № 3549, п. 30 договору оренди землі від 10.12.2004, за наявності затвердженої технічної документації з нормативної грошової оцінки орендованих земельних ділянок, розташованих на території Малороганської сільської ради Харківського району Харківської області, між сторонами укладено додаткові угоди № № 1-5, якими внесено зміни до договору оренди землі від 10.12.2004, який зареєстровано в ХРФ ДП "Центр державного земельного кадастру", про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 29.12.2004 № 2.

Так, 23.07.2012 між Харківською районною державною адміністрацією Харківської області та Публічним акціонерним товариством "САД" укладено Додаткову угоду № 1 до договору оренди землі, зареєстрованого у Харківській регіональній філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах" від "29" "грудня" 2004 року № 2.

Вищезазначену додаткову угоду № 1 зареєстровано у Міськрайонному управлінні Держкомзему місті Люботин і Харківському районі Харківської області в Державному реєстрі земель від 01.08.2012 № 632518254000994.

Відповідно до п.п. 1.1 п. 1 Додаткової угоди № 1 від 23.07.2012 внесено зміни до найменування орендаря, а саме змінено "ВАТ "САД"" на "Публічне акціонерне товариство "САД".

Крім того, відповідно до п.п. 2.1 п. 1 Додаткової угоди № 1 від 23.07.2012 вирішено викласти в новій редакції, зокрема, пункти 2, 4, 7 договору оренди землі від 10.12.2004:

"2. В оренду передаються земельні ділянки:

2.1. № 10 - загальною площею 250,0855 га, в тому числі:

- сільськогосподарські угіддя - 229,8424 га, з них: рілля - 34,7688 га, пасовища - 18,9473 га, багаторічні насадження - 176,1263 га;

- несільськогосподарські угіддя - 20,2431 га, з них: господарські двори - 1,7596 га, польові шляхи - 8,7933 га, полезахисні лісові смуги - 9,6902 га.

"4. Нормативні грошові оцінки земельних ділянок:

4.1. № 10 - становить 10 727 135,00 гривень з урахуванням коефіцієнту індексації за 2012 рік".

"7. Орендна плата за земельні ділянки вноситься Орендарем у грошовій формі на рахунок Малороганської сільської ради, в розмірі:

7.1. № 10 - 0,1 % від грошової оцінки земельних ділянок сільськогосподарського призначення сільськогосподарських угідь (рілля, пасовища), в сумі 679,53 грн., (шістсот сімдесят дев'ять 53 копійки) на рік;

- 0,03 % від грошової оцінки земельних ділянок сільськогосподарського призначення сільськогосподарських угідь (багаторічні насадження), в сумі 2821,65 грн. (дві тисячі вісімсот двадцять одна гривня 65 копійок) на рік;

- 1 % від грошової оцінки земельних ділянок сільськогосподарського призначення несільськогосподарських угідь, в сумі 6420,98 грн. (шість тисяч чотириста двадцять гривень 98 копійок) на рік.

Пунктом 2 Додаткової угоди № 1 від 23.07.2012 встановлено, що ця додаткова угода є невід'ємною частиною договору оренди землі, зареєстрованого 29 грудня 2004 року за № 2 у ХРФ ДП "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах".

25.12.2012 між Харківською районною державною адміністрацією Харківської області та Публічним акціонерним товариством "САД" укладено Додаткову угоду № 2 до договору оренди землі, зареєстрованого у Харківській регіональній філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах" від "29" грудня 2004 року № 2.

Так, викладено в новій редакції:

"2.2. № 11 - загальною площею 421,4083 га, в тому числі:

- сільськогосподарські угіддя - 387,2456 га, з них: рілля - 85,5923 га, пасовища - 48,1876 га, багаторічні насадження - 253,4657 га;

- несільськогосподарські угіддя - 32,4884 га, з них: господарські двори - 2,3909 га, польові шляхи - 12,9565 га, полезахисні лісові смуги - 13,4614 га, чагарники - 3,6796 га;

- землі водного фонду - 1,6743 га, з них: під водою - 1,6700 га, гідротехнічна споруда - 0,0043 га.

"4.2. № 11 - становить 16 339 812,51 гривень з урахуванням коефіцієнту індексації за 2012 рік".

"7.2. № 11 - 0,1 % від грошової оцінки земельних ділянок сільськогосподарського призначення сільськогосподарських угідь (рілля, пасовища), в сумі 1799,38 грн. (одна тисяча сімсот дев'яносто дев'ять гривень 38 копійок) на рік;

- 0,03 % від грошової оцінки земельних ділянок сільськогосподарського призначення сільськогосподарських угідь (багаторічні насадження), в сумі 4049,60 грн. (чотири тисячі сорок дев'ять гривень 60 копійок) на рік;

- 1 % від грошової оцінки земельних ділянок сільськогосподарського призначення несільськогосподарських угідь, в сумі 10334,32 грн. (десять тисяч триста тридцять чотири гривні 32 копійки) на рік.

- 3 % від грошової оцінки земельної ділянки водного фонду, в сумі 250,26 грн. (двісті п'ятдесят гривень 26 копійок) на рік та до державного бюджету, згідно коду бюджетної класифікації 22120000 "Плата за надані в оренду водні об'єкти державного значення", в сумі 100,00 грн. (сто гривень 00 копійок) на рік.

Пунктом 2 Додаткової угоди № 2 від 25.12.2012 встановлено, що ця додаткова угода є невід'ємною частиною договору оренди землі, зареєстрованого 29 грудня 2004 року за № 2 у ХРФ ДП "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах".

Додаткову угоду № 2 від 25.12.2012 зареєстровано в Державному реєстрі земель 26.12.2012 № 632518254001277.

23.07.2012 між Харківською районною державною адміністрацією Харківської області та Публічним акціонерним товариством "САД" укладено Додаткову угоду № З до договору оренди землі, зареєстрованого у Харківській регіональній філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах" від "29" грудня 2004 року № 2.

Так, викладено в новій редакції:

"2.3. № 12 - загальною площею 4,3807 га, в тому числі:

- сільськогосподарські угіддя - 3,9986 га, з них: рілля - 3,9986 га;

- несільськогосподарські угіддя - 0,3821 га, з них: польові шляхи - 0,1295 га, полезахисні лісові смуги - 0,2526 га;

"4.3. № 12 - становить 65491,00 гривень з урахуванням коефіцієнту індексації за 2012 рік".

"7.3. № 12 - 0,1 % від грошової оцінки земельних ділянок сільськогосподарського призначення сільськогосподарських угідь, в сумі 57,65 грн. (п'ятдесят сім гривень 65 копійок) на рік;

- 1% від грошової оцінки земельних ділянок сільськогосподарського призначення несільськогосподарських угідь, в сумі 78,38 грн. (сімдесят вісім гривень 38 копійок) нарік.

Пунктом 2 Додаткової угоди № З від 23.07.2012 встановлено, що ця додаткова угода є невід'ємною частиною договору оренди землі, зареєстрованого 29 грудня 2004 року за № 2 у ХРФ ДП "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах".

Додаткову угоду № З від 23.07.2012 зареєстровано в Державному реєстрі земель 01.08.2012 № 632518254000996.

23.07.2012 між Харківською районною державною адміністрацією Харківської області та Публічним акціонерним товариством "САД" укладено Додаткову угоду № 4 до договору оренди землі, зареєстрованого у Харківській регіональній філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах" від "29" грудня 2004 року № 2.

Так, викладено в новій редакції:

"2.4. № 13 - загальною площею 28,6096 га, в тому числі:

- сільськогосподарські угіддя - 28,3860 га, з них: рілля - 28,2921 га, пасовища - 0,0939 га;

- несільськогосподарські угіддя - 0,2236 га, з них: польові шляхи - 0,2236 га;

"4.4. № 13 - становить 588783,00 гривень з урахуванням коефіцієнту індексації за 2012 рік".

"7.4. № 13 0,1% від грошової оцінки земельних ділянок сільськогосподарського призначення сільськогосподарських угідь, в сумі 586,30 грн. (п'ятсот вісімдесят шість гривень зо копійок) на рік;

- 1% від грошової оцінки земельних ділянок сільськогосподарського призначення несільськогосподарських угідь, в сумі 24,86 грн. (двадцять чотири гривні 86 копійок) на рік.

Пунктом 2 Додаткової угоди № 4 від 23.07.2012 встановлено, що ця додаткова угода є невід'ємною частиною договору оренди землі, зареєстрованого 29 грудня 2004 року за № 2 у ХРФ ДП "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах".

Додаткову угоду № 4 від 23.07.2012 зареєстровано в Державному реєстрі земель 01.08.2012 № 632518254000997.

23.07.2012 між Харківською районною державною адміністрацією Харківської області та Публічним акціонерним товариством "САД" укладено Додаткову угоду № 5 до договору оренди землі, зареєстрованого у Харківській регіональній філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах" від "29" грудня 2004 року № 2.

Так, викладено в новій редакції:

"2.5. № 14 - загальною площею 1,2118 га, в тому числі:

- сільськогосподарські угіддя - 1,2118 га, з них: рілля - 1,2118 га;

"4.5. № 14 - становить 2484,00 гривень з урахуванням коефіцієнту індексації за 2012 рік".

"7.5. № 14 - 0,1% від грошової оцінки земельних ділянок сільськогосподарського призначення сільськогосподарських угідь, в сумі 2,48 грн. (дві гривні 48 копійок) на рік;

Пунктом 2 Додаткової угоди № 5 від 23.07.2012 встановлено, що ця додаткова угода є невід'ємною частиною договору оренди землі, зареєстрованого 29 грудня 2004 року за № 2 у ХРФ ДП "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах".

Додаткову угоду № 5 від 23.07.2012 зареєстровано в Державному реєстрі земель 01.08.2012 № 632518254000998.

Таким чином, після укладання додаткових угод до договору оренди землі від 10.12.2004 в користуванні ПуАТ "САД" перебуває 705,6959 га земель, розташованих на території Малороганської сільської ради Харківського району Харківської області, нормативна грошова оцінка яких складає 27 723 705,51 грн.

Відповідно до листа Управління Держгеокадастру у Харківському районі Харківської області від 30.09.2016 за вих. № 10-20.06-0.5-3730/2-16 вказані вище земельні ділянки не входять до нових меж міста Харкова.

ПуАТ "САД" сплачується орендна плата за використання орендованих земельних ділянок загальною площею 705,6959 га, з розрахунку 0,1%, 0,03, 1% (землі сільськогосподарського призначення, залежно від складу угідь), 3% (землі водного фонду) від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

За твердженням прокурора, згідно Договору оренди землі від 10 грудня 2004 року, ставка орендної плати складає 0,03%, тобто істотно занижена, остання повинна становити не менше 3% (згідно ст. 288 Податкового кодексу України), що свідчить про суттєве недоотримання бюджетом коштів.

Враховуючи вищевикладене, а саме набрання чинності Податкового кодексу України, прокурор вважає, що з 01 січня 2011 року, річний розмір орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, який підлягає перерахуванню до бюджету, має відповідати вимогам пункту 288.5 статті 288 цього Податкового Кодексу та є підставою для перегляду встановленого розміру орендної плати. Тобто, цивільний обовязок орендаря земельної ділянки платити не менше 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки виник з акту цивільного законодавства і не залежить від волі сторін договору оренди, які зобовязані привести зміст договору до вимог приписів Закону.

ОСОБА_3 №01-19/1673 від 15.06.2016 Харківської районної державної адміністрації Харківської області, Публічне акціонерне товариство "САД" не зверталось до Харківської районної державної адміністрації Харківської області з приводу перегляду розміру орендної плати.

Як зазначає прокурор, для приведення розміру орендної плати у відповідність з вимогами діючого законодавства, в укладений між Харківською районною державною адміністрацією Харківської області та Публічним акціонерним товариством "САД" договір оренди земельної ділянки від 10 грудня 2004 року, повинні бути внесені відповідні зміни стосовно розміру орендної плати.

Надаючи правову кваліфікацію викладеним обставинам, з урахуванням фактичних та правових підстав позовних вимог, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч.2 ст.792 Цивільного кодексу України, ч.8 ст.93 Земельного кодексу України відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.

ОСОБА_3 зі статтею 2 Закону України Про оренду землі відносини, пов'язані з орендою землі регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, Законом України "Про оренду землі", іншими законами України та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

Відповідно до статті 13 Закону України Про оренду землі, договір оренди землі - це договір за яким орендодавець зобовязаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобовязаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Статтею 21 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди землі (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.

Підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки (288.1 ст. 288 Податкового кодексу України).

ОСОБА_3 п.п. 288.5.1 п. 288.5 ст.288 Податкового кодексу України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки.

Таким чином, розмір орендної плати в будь-якому разі не може бути меншим, ніж встановлений у п.п. 288.5.1 п. 288.5 ст.288 Податкового кодексу України.

Встановлення в ст. 288 Податкового кодексу України граничних розмірів річної орендної плати за земельну ділянку є передумовою для приведення положень спірного Договору оренди землі у відповідність до вимог закону в частині визначення розміру орендної плати.

ОСОБА_3 зі ст. ст. 651, 652 Цивільного кодексу України зміна договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

Відповідно до ст. 30 Закону України "Про оренду землі" зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

ОСОБА_3 зі ст. 632 Цивільного кодексу України у випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.

Відповідно до ст. 24 Закону України "Про оренду землі" органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого надавати органу доходів і зборів за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний орган доходів і зборів про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни.

Вищезазначені земельні ділянки перебувають у державній власності.

ОСОБА_3 законодавства України до 2013 року земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності надавалися в оренду за рішенням районних державних адміністрацій. В подальшому Законом України від 6 вересня 2012 року № 5245-УІ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності" внесено зміни до Земельного кодексу України, відповідно до яких з 01 січня 2013 року повноваження щодо розпорядження земельними ділянками сільськогосподарського призначення державної власності перейшли до Центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальних органів (Держземагенство України, правонаступник - Держгеокадастр України). Таким чином, право розпорядження державними сільськогосподарськими землями перейшли до Держгеокадастру та його територіальних органів. Станом на дату подання позовної заяви саме Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр) та його територіальні органи мають право підписувати додаткові угоди до договорів оренди державних земельних ділянок сільськогосподарського призначення, які були укладені до 2013 року.

Отже, з 01.01.2013 місцеві державні адміністрації позбавлені права розпоряджатися земельними ділянками державної власності сільськогосподарського призначення, а відповідно й вчиняти дії щодо укладання, внесення змін, розірвання чи припинення будь-яким іншим шляхом договорів оренди таких земельних ділянок.

Так, суд зазначає, що в силу вимог частини четвертої статті 4 Закону України "Про оренду землі" орендодавцями земельних ділянок, що перебувають у державній власності, є органи виконавчої влади, які відповідно до закону передають земельні ділянки у власність або користування.

Відповідно до частини четвертої статті 122 Земельного кодексу України повноваження щодо передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб належать Центральному органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальним органам.

Відповідно до положень пункту 9-1 статті 116 Конституції України Кабінет Міністрів України утворює, реорганізовує та ліквідовує відповідно до закону міністерства та інші центральні органи виконавчої влади, діючи в межах коштів, передбачених на утримання органів виконавчої влади.

Організацію, повноваження та порядок діяльності центральних органів виконавчої влади України визначено Законом України "Про центральні органи виконавчої влади". Частиною 7 статті 5 цього Закону встановлено, що міністерства, інші центральні органи виконавчої влади, щодо яких набрав чинності акт Кабінету Міністрів України про їх припинення, продовжують здійснювати повноваження та функції у визначених сферах компетенції до завершення здійснення заходів з утворення міністерства, іншого центрального органу виконавчої влади, до якого переходять повноваження та функції міністерства, іншого центрального органу виконавчої влади, що припиняється, та можливості забезпечення здійснення ним цих функцій і повноважень, про що видається відповідний акт Кабінету Міністрів України.

Порядок здійснення заходів, пов'язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20.10.2011 року N 1074 (надалі - Порядок). Відповідно до пункту 4 цього Порядку орган виконавчої влади утворюється шляхом утворення нового органу виконавчої влади або в результаті реорганізації (злиття, поділу, перетворення) одного чи кількох органів виконавчої влади.

Пунктом 6 Порядку визначено, що права та обов'язки органів виконавчої влади переходять до утвореного органу виконавчої влади у разі перетворення органу виконавчої влади.

ОСОБА_3 пункту 7 Порядку майнові права та обов'язки органів виконавчої влади у разі їх злиття, приєднання або перетворення переходять правонаступникові на підставі передавального акта, а у разі їх поділу - згідно з розподільчим балансом.

ОСОБА_3 з пунктом 12 Порядку орган виконавчої влади, утворений в результаті реорганізації, здійснює повноваження та виконує функції у визначених Кабінетом Міністрів України сферах компетенції з дня набрання чинності актом Кабінету Міністрів України щодо можливості забезпечення здійснення таким органом повноважень та виконання функцій органу виконавчої влади, що припиняється.

Так, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України N 442 від 10.09.2014 року "Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади" здійснено реорганізацію Державного агентства земельних ресурсів України шляхом перетворення його в Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру.

В пунктах 5, 6 цієї постанови зазначено: "установити, що центральні органи виконавчої влади, що утворюються шляхом реорганізації інших центральних органів виконавчої влади, є правонаступниками органів, які реорганізуються.

Права та обов'язки центральних органів виконавчої влади, що ліквідуються, передаються відповідним центральним органам виконавчої влади, на які цією постановою покладено функції з реалізації державної політики у відповідній сфері.

Центральні органи виконавчої влади, що припиняються згідно з цією постановою, продовжують здійснювати повноваження та функції у визначених сферах до завершення здійснення заходів з утворення центральних органів виконавчої влади, яким передаються повноваження та функції центральних органів виконавчої влади, що припиняються.".

25.09.2014 року проведено державну реєстрацію юридичної особи - Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру.

Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру (далі - Держгеокадастр) затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 року, серед основних завдань якого зазначено, зокрема, реалізацію державної політики у сфері земельних відносин.

ОСОБА_3 підпункту 31 пункту 4 цього Положення Держгеокадастр відповідно до покладених на нього завдань розпоряджається землями державної власності сільськогосподарського призначення в межах, визначених Земельним кодексом України, безпосередньо або через визначені в установленому порядку його територіальні органи.

Можливість забезпечення здійснення покладених на Держгеокадастр постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 року N 15 "Про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру" функцій і повноважень Державного агентства земельних ресурсів, що припиняється, визначена розпорядженням Кабінету Міністрів України "Питання Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру" від 31.03.2015 N 294-р.

Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України N 14 від 03.02.2015 року, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 18.02.2015 року за N 177/26622, затверджено Положення про Головне управління Держгеокадастру в області.

При цьому слід зазначити, що Положення про Головне управління Держземагентства в області, яке затверджено наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України N 258 від 16.02.2015 року та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 30.05.2015 року за N 77/26622, втратило чинність на підставі наказу Міністерства аграрної політики та продовольства N 49 від 16.02.2015 року.

15.05.2015 року проведено державну реєстрацію юридичної особи - Головного управління Держгеокадастру у Харківській області (код за ЄДРПОУ 39792822), що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських фомувань (а. с. 75).

Враховуючи викладене станом на час прийняття судом рішення, повноваження щодо розпорядження землями державної власності сільськогосподарського призначення в межах визначених Земельним кодексом України, на території Харківської області здійснює Головне управління Держгеокадастру у Харківській області.

Таким чином, Харківська районна державна адміністрація, як орендодавець земельних ділянок та сторона договору оренди землі від 10.12.2004, не в змозі відповідно до ч.1 ч. 2, ст.651 вимагати зміни або розірвання договору з ПуАТ "САД".

Крім того, згідно з ч.3 ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший субєкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

Прокурор у позовній заяві визначив органом державної влади, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження - Головне управління Держгеокадастру у Харківській області, вказавши на те, що зазначений державний орган не має можливості здійснити захист інтересів держави шляхом приведення у відповідність до вимог закону за договором оренди землі.

Висновок прокурора про неможливість Головного управління Держгеокадастру у Харківській області здійснити захист інтересів держави шляхом приведення у відповідність до вимог закону за договором оренди землі суперечить вимогам чинного законодавства.

Відповідно до ст. 654 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.

Відповідно до ч. 2, ч.3, ч.4, ч. 5 ст. 188 Господарського кодексу України сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду. Якщо судовим рішенням договір змінено або розірвано, договір вважається зміненим або розірваним з дня набрання чинності даним рішенням, якщо іншого строку набрання чинності не встановлено за рішенням суду.

Рішенням Конституційного Суду України від 9 липня 2002 року N 15-рп/2002 (справа про досудове врегулювання спорів) визначено, що положення ч. 2 ст. 124 Конституції України стосовно поширення юрисдикції судів на всі правовідносини, що виникають у державі, необхідно розуміти так, що право особи (громадянина України, іноземця, особи без громадянства, юридичної особи) на звернення до суду за вирішенням спору не може бути обмежене законом, іншими нормативно-правовими актами. Встановлення законом або договором досудового врегулювання спору за волевиявленням суб'єктів правовідносин не є обмеженням юрисдикції судів і права на судовий захист.

Обрання певного засобу правового захисту, у тому числі і досудового врегулювання спору, є правом, а не обов'язком особи, яка добровільно, виходячи з власних інтересів, його використовує.

Отже, надсилання відповідачу пропозицій про внесення змін до спірного договору оренди є виключно правом, а не обов'язком позивача, тому недотримання позивачем вимог ч. 2 ст. 188 ГК України щодо обов'язку надсилання іншій стороні пропозицій про зміну умов договору оренди земельної ділянки не позбавляє його права звернутися до суду з позовом до відповідача про зміну умов договору за наявності спору, тобто відсутності згоди на зміну умов договору.

Аналогічна правова позиція викладена у Постанові Верховного суду України по справі № 3-53гс12 від 20 листопада 2012 року.

ОСОБА_3 ст. 111-28 Господарського процесуального кодексу України висновок Верховного Суду України щодо застосування норми права, викладений у його постанові, прийнятій за результатами розгляду справи з підстав, передбачених пунктами 1 і 2 частини першої статті 111-16 цього Кодексу, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права. Висновок щодо застосування норм права, викладений у постанові Верховного Суду України, має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права. Суд має право відступити від правової позиції, викладеної у висновках Верховного Суду України, з одночасним наведенням відповідних мотивів.

Відповідно до ст. 15 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.

ОСОБА_3 з ч.1 ст. 16 Цивільного кодексу України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Відповідно до ч.1 ст. 20 Цивільного кодексу України право на захист особа здійснює на свій розсуд.

Відповідно частини 2 статті 4-3 Господарського процесуального кодексу України сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обґрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами.

Стаття 32 ГПК України встановлює, що доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких, господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін.

В статті 33 ГПК України зазначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.

ОСОБА_3 ст. 34 ГПК України, господарський суд приймає тільки ті документи, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Відповідно до ст.43 Господарського процесуального кодексу України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили. Визнання однією стороною фактичних даних і обставин, якими інша сторона обґрунтовує свої вимоги або заперечення, для господарського суду не є обов'язковим.

Прокурором та позивачем не доведено відсутності згоди 1-го відповідача на зміну умов договору, наявності спору на час звернення з даним позовом до суду. Крім того, як вбачається з матеріалів справи в судових засіданнях 1-ий відповідач не заперечував проти внесення змін до договору, та наголошував на тому, що у нього відсутній обов'язок ініціювати внесення змін до вказаного договору оренди землі.

Протягом розгляду справи позивач також не надіслав 1-му відповідачу проект додаткової угоди про внесення змін до договору оренди землі, а тому суд вважає, що позов до 1-го відповідача є безпідставним та таким, що заявлений передчасно.

Позов заявлений до 2-го відповідача також є безпідставним, оскільки як вищезазначено з 01.01.2013 районні державні адміністрації позбавлені права розпоряджатися земельними ділянками державної власності сільськогосподарського призначення, а відповідно й вчиняти дії щодо укладання, внесення змін, розірвання чи припинення будь-яким іншим шляхом договорів оренди таких земельних ділянок.

Враховуючи вищевикладене, суд відмовляє в задоволенні позову повністю.

Відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати зі сплати судового збору в сумі 1378 грн. слід покласти на прокурора.

На підставі викладеного та керуючись статтями 21, 30 Закону України "Про оренду землі", статтями 11, 15, 628, 641, 652-654 Цивільного кодексу України, статтями 188 Господарського кодексу України, статтями 1, 12, 33, 43, 44, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову відмовити повністю.

Повне рішення складено 17.10.2016 р.

Суддя ОСОБА_4