Рішення № 62002557, 05.10.2016, Господарський суд Рівненської області

Дата ухвалення
05.10.2016
Номер справи
918/1444/15
Номер документу
62002557
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

33013, м. Рівне, вул. Набережна, 26А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

05 жовтня 2016 р. Справа № 918/1444/15

Господарський суд Рівненської області у складі судді Горплюка А.М. розглянувши матеріали справи

за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1

до відповідача Виконавчого комітету Кузнецовської міської ради Рівненської області

про визнання договору укладеним

В засіданні приймали участь:

Від позивача : ОСОБА_4 (довіреність №187 від 03.01.2016р.).

Від відповідача : Процун О.О. (довіреність №41 від 23.11.2015р.).

Суть спору: У грудні 2015 року фізична особа - підприємець ОСОБА_1 звернувся до Господарського суду Рівненської області з позовом до Виконавчого комітету Кузнецовської міської ради Рівненської області про визнання договору укладеним.

В обґрунтування вимог позивач послався на те, що за результатами конкурсу з визначення автомобільного перевізника він був визнаний переможцем на міських автобусних маршрутах загального користування в місті Кузнецовськ, що підтверджується протоколом засідання конкурсного комітету з визначення автомобільного перевізника з перевезення пасажирів на міських автобусних маршрутах загального користування в місті Кузнецовськ від 29.09.2015р. та згідно якого також вирішено укласти договір на перевезення пасажирів по міських маршрутах на один рік. 20 жовтня 2015 року Виконавчий комітет Кузнецовської міської ради Рівненської області надав Позивачу для підписання Договір № 194-10/15 про перевезення пасажирів автомобільним транспортом по міських маршрутах міста Кузнецовська від 20.10.2015р. Даний договір було підписано Позивачем із протоколом розбіжностей, у яких викладено власну редакцію пунктів: 1.1., 3.1., 4.1. та доповнено п. 2.1.5., 2.1.6. та 2.2.12., а також виключено п. 2.2.5. Договору та який 20.10.2015р. було отримано Відповідачем. Відповідач в межах встановленого ст.181 Господарського кодексу України двадцятиденного строку не звернувся до суду для врегулювання розбіжностей, а відтак Позивач вважає, що його пропозиції, викладені у протоколі розбіжностей, вважаються прийнятими, а договір в силу вимог ч. 7 ст. 181 Господарського кодексу України, укладений в його редакції.

Дана справа вже розглядалась господарськими судами.

Рішенням Господарського суду Рівненської області від 17.02.2016р. (суддя: Марач В.В.) позов задоволено частково. Визнано укладеним між Виконавчим комітетом Кузнецовської міської ради Рівненської області та Фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1 договір №194-10/15 від 20.10.2015р. про перевезення пасажирів автомобільним транспортом по міських маршрутах міста Кузнецовськ в редакції ФОП ОСОБА_1, а саме з урахуванням пунктів 1.1., 2.1.6., 2.2.5, 2.2.12., 3.1., 4.1., викладених у протоколі розбіжностей від 20.10.2015р. Визнано недійсним п. 2.1.5 договору №194-10/15 від 20.10.2015р. про перевезення пасажирів автомобільним транспортом по міських маршрутах міста Кузнецовськ, укладеного між Виконавчим комітетом Кузнецовської міської ради Рівненської області та Фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1. Здійснено розподіл судових витрат.

Постановою Рівненського апеляційного господарського суду від 06.04.2016р. (колегія суддів у складі: Гудак А.В. - головуючий, судді: Олексюк Г.Є., Грязнов В.В.) пункт 2 рішення Господарського суду Рівненської області від 17.02.2016р. у справі №918/1444/15 змінено, викладено в наступній редакції: " Вважати договір №194-10/15 від 20.10.2015р. про перевезення пасажирів автомобільним транспортом по міських маршрутах міста Кузнецовськ в редакції Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 укладеним в редакції позивача, з урахуванням умов договору, викладених у протоколі розбіжностей від 20.10.2015р., а саме:

"п. 1.1. викласти в наступній редакції після слова: "на період" з "22" жовтня 2015 року по "22" жовтня 2020 року;

доповнити п. 2.1.6. такого змісту: "Замовник" зобов'язується: - надати "Перевізнику" який здійснює пільгові перевезення пасажирів та перевезення пасажирів за регульованими тарифом, компенсацію відповідно до чинного законодавства";

доповнити п. 2.2.12. такого змісту: На підставі вищезазначеного замовлення, щодо обсягів пільгових перевезень з Перевізником укладається Договір на відшкодування вартості проїзду за перевезення пільгових категорій громадян протягом 10 (десяти) днів з дня підписання даного договору;

п. 2.2.5. Виключити;

п. 3.1. викласти в наступній редакції: "Перевізник" додатково зобов'язується виконати інвестиційний проект - зобов'язання щодо оновлення парку транспортних засобів на маршрутах на період до 2020 року;

п.4.1 викласти в наступній редакції: Цей Договір набуває чинності з дня його підписання обома сторонами і діє до 21 "жовтня" 2020 року - тобто на протязі 5 (п'яти) років.

Пункт 3 рішення Господарського суду Рівненської області від 17.02.2016р. скасовано і прийнято в цій частині нове, яким в частині позовних вимог про визнання укладеним договору №194-10/15 від 20.10.2015р. про перевезення пасажирів автомобільним транспортом по міських маршрутах міста Кузнецовськ, шляхом доповнення його п. 2.1.5. такого змісту: "Відповідно до ст. 190 ГК України на маршруті діють вільні ціни", відмовити.

В решті рішення місцевого господарського суду від 17.02.2016р. залишено без змін.

Постановою Вищого господарського суду України від 06.07.2016р. постанову апеляційного та рішення місцевого судів - скасовано, справу передано на новий розгляд до суду першої інстанції.

Скасовуючи рішення судів попередніх інстанцій, Вищий господарський суд України зазначив, що суди попередніх інстанцій дійшовши вірного висновку, що договір про перевезення пасажирів автомобільним транспортом по міських маршрутах міста Кузнецовськ є укладеним у редакції ФОП ОСОБА_1 з огляду на загальний порядок укладення господарських договорів та ч.7 ст.181 ГПК України, не уточнив позовні вимоги та всупереч приписам ст. 84 ГПК України не виклав всіх умов договору на яких є договір укладеним та якими в подальшому сторони будуть керуватись у своїх правовідносинах, а фактично врегулював розбіжності, що не є предметом даного спору.

Ухвалою суду від 21.07.2016р. прийнято позовну заяву до розгляду та порушено провадження, розгляд справи призначено до слухання на 10.08.2016р.

10.08.2016р. представник позивача, через відділ канцелярії та документального забезпечення суду, подав уточнену позовну заяву про визнання договору укладеним, в якій викладено всі умови спірного договору.

В судовому засіданні 10.08.2016р. оголошувалась перерва до 08.09.2016р.

За клопотанням позивача в порядку ст. 69 ГПК України ухвалою суду від 08.09.2016р. продовжено строк розгляду справи на 15 днів - до 05.10.2016р., розгляд справи відкладено на 20.09.2016р.

10.08.2016р. представник відповідача, через відділ канцелярії та документального забезпечення суду, подав відзив на уточнену позовну заяву в якому заперечив проти позовних вимог в повному обсязі. Вказав, що укладення договору строком на 5 років прямо суперечить нормам ч. 5 ст. 44 Закону України "Про автомобільний транспорт", у якому чітко визначено строк, на який укладається договір перевезення, якщо у переможця конкурсу відсутні автобуси, що відповідають вимогам конкурсу. На думку відповідача, укладення договору про перевезення пасажирів автомобільним транспортом по міських маршрутах міста Кузнецовськ строком на один рік є обґрунтованим та таким, що відповідає нормам чинного законодавства, укладення договору строком на 5 років є прямим порушенням норм ч. 5 ст. 44 Закону України "Про автомобільний транспорт".

Щодо компенсації за пільгові перевезення пасажирів, то відповідно до ч. 1 ст. 31 Закону України "Про автомобільний транспорт" договором про організацію перевезень пасажирів на автобусному маршруті загального користування, встановлюються: перелік маршрутів загального користування, які буде обслуговувати автомобільний перевізник, умови організації перевезень, показники якості транспортного обслуговування населення, термін роботи автомобільного перевізника, зобов'язання органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо облаштування маршруту, підтримки проїзної частини автомобільної дороги та під'їздних шляхів у належному стані (тільки для міських автобусних маршрутів), розмір компенсації витрат автомобільного перевізника внаслідок перевезення пільгових пасажирів та регулювання тарифів, механізм їх виплати. В протоколі розбіжностей щодо пункту 2.1.5. договору позивач не зазначив розміру компенсації витрат автомобільного перевізника внаслідок перевезення пільгових пасажирів, механізм їх виплати.

Щодо пункту 2.2.12. договору в редакції позивача, відповідач вказує, що нормами чинного законодавства не передбачено укладення окремого договору відшкодування вартості проїзду за перевезення пільгових категорій громадян. Посилаючись на норми ч.1 ст. 31 Закону України "Про автомобільний транспорт" вказує, що договором про організацію перевезень пасажирів на автобусному маршруті загального користування, встановлюється розмір компенсації витрат автомобільного перевізника внаслідок перевезення пільгових пасажирів та регулювання тарифів, механізм їх виплати. Однак, ні розміру компенсації витрат автомобільного перевізника внаслідок перевезення пільгових пасажирів та регулювання тарифів, ні механізму їх виплати у вимогах позивача не обумовлено.

Крім того, відповідач зазначає, що звернення до суду з позовом про затвердження договору як способу захисту порушеного права не передбачено нормами чинного законодавства.

В судовому засіданні 20.09.2016р. оголошувалась перерва до 05.10.2016р.

В судовому засіданні 05.10.2016р. представник позивача підтримав позовні вимоги в повному обсязі, з підстав, вказаних в уточненій позовній заяві, а представник відповідача заперечив проти позовних вимог.

Суд вбачає, що наявних у справі матеріалів достатньо для розгляду позовної заяви.

В результаті розгляду матеріалів справи, господарський суд

ВСТАНОВИВ:

На дотримання вимог Закону України "Про автомобільний транспорт" та Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.12.2008 №1081, виконавчим комітетом Кузнецовської міської ради 03.04.2014р. було ухвалено рішення №55 "Про організацію проведення конкурсу з визначення робочого органу-підприємства (організації) для організації забезпечення роботи конкурсного комітету з підготовки та проведення конкурсу з перевезення пасажирів на міських автобусних маршрутах загального користування в м.Кузнецовськ" (а.с. 54-57 т.1).

03.05.2014р. в газеті "Володимирецький вісник" було розміщено оголошення про проведення конкурсу з визначення робочого органу-підприємства (організації) для організації забезпечення роботи конкурсного комітету з підготовки та проведення конкурсу з перевезення пасажирів на міських автобусних маршрутах загального користування в м.Кузнецовськ. Термін подачі документів згідно зазначеного оголошення було визначено з 05.05.2014р. по 04.06.2014р. Оскільки протягом цього терміну не було подано жодної заявки на конкурс з визначення робочого органу-підприємства (організації) для організації забезпечення роботи конкурсного комітету з підготовки та проведення конкурсу з перевезення пасажирів на міських автобусних маршрутах загального користування в м.Кузнецовськ, з врахуванням норм Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, виконавчим комітетом Кузнецовської міської ради рішенням від 21.08.2015р. №185, було затверджено конкурсний комітет з визначення автомобільного транспорту перевізника на міських автобусних маршрутах загального користування в м. Кузнецовськ (а.с. 71 т.1).

29.04.2014р. виконавчим комітетом Кузнецовської міської ради ухвалено рішення №76 Про внесення змін до рішення виконавчого комітету від 27.02.2012 №24 "Про затвердження Регламенту проведення конкурсу з визначення автомобільних перевізників на міських маршрутах загального користування в м.Кузнецовськ", згідно якого Регламент проведення конкурсу з визначення автомобільних перевізників на міських маршрутах загального користування в м.Кузнецовськ викладено в новій редакції. Даний регламент визначає процедуру підготовки та проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування і є обов'язковим для виконання виконавчим комітетом, робочим органом, конкурсним комітетом та автомобільними перевізниками (а.с. 59-69 т.1).

Відповідно до Закону України "Про автомобільний транспорт", Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.12.2008 №1081, в газеті "Вітрина міста" 13.08.2015р. (№50) було розміщено оголошення про проведення конкурсу з визначення автомобільного перевізника на перевезення пасажирів на міських автобусних маршрутах загального користування в місті Кузнецовськ, вищевказаний конкурс оголошено виконавчим комітетом Кузнецовської міської ради з визначення перевізника на маршрутах №№1. 2, 3, 4, 4А, 5. Пунктом 3 оголошення визначено умови конкурсу (а.с. 72-73 т.1).

Документи на конкурс було подано одним кандидатом - фізичною особою- підприємцем ОСОБА_1.

29.09.2015р. відбулося засідання конкурсного комітету з визначення автомобільного перевізника з перевезення пасажирів на міських автобусних маршрутах загального користування в місті Кузнецовськ, на якому вирішено визнати переможцем на міських автобусних маршрутах загального користування в місті Кузнецовськ ОСОБА_1 та укласти договір на перевезення пасажирів по міським маршрутам з перевізником ОСОБА_1 строком на один рік, що підтверджується протоколом засідання конкурсного комітету з визначення автомобільного перевізника з перевезення пасажирів на міських автобусних маршрутах загального користування в місті Кузнецовськ (а.с. 17-19 т. 1).

12.10.2015р. відповідно до протоколу засідання конкурсного комітету з визначення автомобільного перевізника з перевезення пасажирів на міських автобусних маршрутах загального користування в місті Кузнецовськ від 29.09.2015р., п. 51 постанови Кабінету міністрів України від 03.12.2008 №1081 "Про затвердження Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування", розпорядженням міського голови №315-р "Про введення в дію рішення конкурсного комітету від 29 вересня 2015 року" введено в дію рішення конкурсного комітету щодо визначення переможця конкурсу з визначення автомобільного перевізника з перевезення пасажирів на міських автобусах загального користування в місті Кузнецовськ перевізника ОСОБА_1 (а.с. 16 т.1).

На підставі Закону України "Про автомобільний транспорт", інших нормативних актів, що регулюють процеси перевезення пасажирів на регулярних автобусних маршрутах та Протоколу засідання конкурсного комітету з організації та проведення конкурсів на перевезення пасажирів від 29.09.2015р., виконавчим комітетом Кузнецовської міської ради Рівненської області підготовлено Договір про перевезення пасажирів автомобільним транспортом по міських маршрутах міста Кузнецовськ № 194-10/15 від 20.10.2015р. (далі - Договір) та направлено фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 для ознайомлення та підписання (а.с. 9-12 т.1).

Останній підписав Договір з врахуванням Протоколу розбіжностей від 20.10.2015р. (а.с. 13 т. 1) стосовно пунктів 1.1., 3.1., 4.1., 2.2.5. договору №194-10/15 від 20 жовтня 2015 року про перевезення пасажирів автомобільним транспортом по міських маршрутах міста Кузнецовськ та доповненням п. 2.1.5., п. 2.1.6., п. 2.2.12. вказаного договору, а саме:

п. 1.1. викласти в наступній редакції після слова: "на період" з " 22" жовтня 2015 року по "22" жовтня 2020 року;

доповнити п. 2.1.5. такого змісту: Відповідно до ст. 190 ГК України на маршруті діють вільні ціни;

доповнити п. 2.1.6. такого змісту: "Замовник" зобов'язується: - надати "Перевізнику" який здійснює пільгові перевезення пасажирів та перевезення пасажирів за регульованими тарифом, компенсацію відповідно до чинного законодавства";

доповнити п. 2.2.12. такого змісту: На підставі вищезазначеного замовлення, щодо обсягів пільгових перевезень з Перевізником укладається Договір на відшкодування вартості проїзду за перевезення пільгових категорій громадян протягом 10 (десяти) днів з дня підписання даного договору;

п. 2.2.5. Виключити;

п. 3.1. викласти в наступній редакції: "Перевізник" додатково зобов'язується виконати інвестиційний проект - зобов'язання щодо оновлення парку транспортних засобів на маршрутах на період до 2020 року;

п.4.1 викласти в наступній редакції: Цей Договір набуває чинності з дня його підписання обома сторонами і діє до 21 "жовтня" 2020 року - тобто на протязі 5 (п'яти) років (а.с. 13).

Вказаний Протокол розбіжностей від 20.10.2015 року до Договору №194-10/15 від 20 жовтня 2015 року про перевезення пасажирів автомобільним транспортом по міських маршрутах міста Кузнецовськ відповідач отримав 20.10.2015р. разом із супровідним листом №20-1/10-15 про що свідчить відмітка відповідача про отримання на супровідному листі позивача (а.с. 14 т. 1).

Відповідач повернув позивачу протокол розбіжностей до Договору №194-10/15 від 20 жовтня 2015 року про перевезення пасажирів автомобільним транспортом по міських маршрутах міста Кузнецовськ не підписаним, що підтверджується листом Виконавчого комітету Кузнецовської міської ради Рівненської області від 14.12.2015р. (а.с. 99).

Фізична особа - підприємець ОСОБА_1 звернувся в Господарський суд Рівненської області з позовом до Виконавчого комітету Кузнецовської міської ради Рівненської області із врахуванням заяви про уточнення позовних вимог (а.с. 201-206 т.1), в якому просить визнати договір №194-10/15 від 20 жовтня 2015 року про перевезення пасажирів автомобільним транспортом по міських маршрутах міста Кузнецовськ укладеним Виконавчим комітетом Кузнецовської міської ради Рівненської області та Фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1, виклавши спірні пункти до вказаного договору в його редакції.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, встановивши обставини справи і давши їм правову оцінку, господарський суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Порядок укладання договорів визначений статтями 179 - 188 Господарського кодексу України (надалі - ГК України).

Згідно частини 1 статті 179 ГК України майново-господарські зобов'язання, які виникають між суб'єктами господарювання або між суб'єктами господарювання і негосподарюючими суб'єктами - юридичними особами на підставі господарських договорів, є господарсько-договірними зобов'язаннями.

В силу частини 3 статті 179 цього Кодексу укладання господарського договору є обов'язковим для сторін, якщо він заснований на державному замовленні, виконання якого є обов'язком для суб'єкта господарювання у випадках, передбачених законом, або існує пряма вказівка закону щодо обов'язковості укладення договору для певних категорій суб'єктів господарювання чи органів державної влади або органів місцевого самоврядування.

Відносини між автомобільними перевізниками, замовниками транспортних послуг, органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування регулюються Законом України "Про автомобільний транспорт".

Згідно частини 9 статті 6 Закону України "Про автомобільний транспорт" органи місцевого самоврядування формують мережу міських автобусних маршрутів загального користування і здійснюють у межах своїх повноважень контроль за дотриманням законодавства у сфері автомобільного транспорту на відповідній території.

Відповідно до статті 7 Закону України "Про автомобільний транспорт" забезпечення організації пасажирських перевезень, зокрема, на міських автобусних маршрутах загального користування покладається на виконавчий орган сільської, селищної, міської ради відповідного населеного пункту.

Згідно частини 1 статті 31 Закону України "Про автомобільний транспорт" відносини автомобільного перевізника, що здійснює перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування міських, приміських та міжміських, які не виходять за межі території області (внутрішньообласні маршрути), із органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування визначаються договором про організацію перевезень пасажирів на автобусному маршруті загального користування, у якому встановлюються: перелік маршрутів загального користування, які буде обслуговувати автомобільний перевізник, умови організації перевезень, показники якості транспортного обслуговування населення, термін роботи автомобільного перевізника, зобов'язання органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо облаштування маршруту, підтримки проїзної частини автомобільної дороги та під'їзних шляхів у належному стані (тільки для міських автобусних маршрутів), розмір компенсації витрат автомобільного перевізника внаслідок перевезення пільгових пасажирів та регулювання тарифів, механізм їх виплати.

Відповідно до ч. ч. 1, 7 ст. 44 Закону України "Про автомобільний транспорт" організація проведення конкурсу та визначення умов перевезень покладаються на органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування. Договір з переможцем конкурсу (або дозвіл) органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування укладають (або надають) на термін від трьох до п'яти років.

Як вбачається із матеріалів справи, на підставі Закону України "Про автомобільний транспорт", інших нормативних актів, що регулюють процеси перевезення пасажирів на регулярних автобусних маршрутах та Протоколу засідання конкурсного комітету з організації та проведення конкурсів на перевезення пасажирів від 29.09.2015р., виконавчим комітетом Кузнецовської міської ради Рівненської області було підготовлено Договір про перевезення пасажирів автомобільним транспортом по міських маршрутах міста Кузнецовськ № 194-10/15 від 20.10.2015р. та направлено фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 для ознайомлення та підписання (а.с. 9-12 т.1).

В свою чергу, при розгляді проекту договору у позивача виникли заперечення щодо окремих їх умов, викладених у пунктах: 1.1., 2.2.5., 3.1., 4.1. договору №194-10/15 від 20 жовтня 2015 року про перевезення пасажирів автомобільним транспортом по міських маршрутах міста Кузнецовськ та доповненням п. 2.1.5., п. 2.1.6., п. 2.2.12. вказаного договору, а тому позивач підписав зазначений договір з протоколом розбіжностей, який надіслав на адресу відповідача (а.с. 13-14 т.1).

Згідно ч. 5 ст. 181 ГК України сторона, яка одержала протокол розбіжностей до договору, зобов'язана протягом двадцяти днів розглянути його, в цей же строк вжити заходів для врегулювання розбіжностей з другою стороною та включити до договору всі прийняті пропозиції, а ті розбіжності, що залишились неврегульованими, передати в цей же строк до суду, якщо на це є згода другої сторони.

Відповідач, у встановлений ч. 5 ст. 181 ГК України двадцятиденний строк, як сторона, яка одержала протокол розбіжностей, неврегульовані розбіжності до суду не передала.

За приписами ч. ч. 2, 3, 4, 5 ст. 181 ГК України проект договору може бути запропонований будь-якою з сторін. У разі якщо проект договору викладено як єдиний документ, він надається другій стороні у двох примірниках.

Сторона, яка одержала проект договору, у разі згоди з його умовами оформляє договір відповідно до вимог частини першої цієї статті і повертає один примірник договору другій стороні або надсилає відповідь на лист, факсограму тощо у двадцятиденний строк після одержання договору.

За наявності заперечень щодо окремих умов договору сторона, яка одержала проект договору, складає протокол розбіжностей, про що робиться застереження у договорі, та у двадцятиденний строк надсилає другій стороні два примірники протоколу розбіжностей разом з підписаним договором.

Відповідно до ч. 7 ст. 181 ГК України якщо сторона, яка одержала протокол розбіжностей щодо умов договору, заснованого на державному замовленні або такого, укладення якого є обов'язковим для сторін на підставі закону, або сторона - виконавець за договором, що в установленому порядку визнаний монополістом на певному ринку товарів (робіт, послуг), яка одержала протокол розбіжностей, не передасть у зазначений двадцятиденний строк до суду розбіжності, що залишилися неврегульованими, то пропозиції другої сторони вважаються прийнятими.

В даному випадку згідно частини 1 статті 31 Закону України "Про автомобільний транспорт" відносини автомобільного перевізника, що здійснює перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування міських, приміських та міжміських, які не виходять за межі території області (внутрішньообласні маршрути), із органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування визначаються договором про організацію перевезень пасажирів на автобусному маршруті загального користування.

Як вбачається з матеріалів справи, Протокол розбіжностей від 20.10.2015р. до Договору №194-10/15 від 20 жовтня 2015 року про перевезення пасажирів автомобільним транспортом по міських маршрутах міста Кузнецовськ відповідач отримав 20.10.2015р. разом із супровідним листом №20-1/10-15 позивача, про що свідчить відмітка відповідача про отримання на супровідному листі позивача (а.с. 14 т.1).

Відповідач повернув позивачу протокол розбіжностей до Договору №194-10/15 від 20 жовтня 2015 року про перевезення пасажирів автомобільним транспортом по міських маршрутах міста Кузнецовськ не підписаним, що підтверджується листом Виконавчого комітету Кузнецовської міської ради Рівненської області від 14.12.2015р. (а.с. 99 т.1).

Відповідно до ст. 187 ГК України спори, що виникають при укладанні господарських договорів за державним замовленням, або договорів, укладення яких є обов'язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом.

Господарський суд звертає увагу на те, що у встановлений ч. 5 ст. 181 ГК України двадцятиденний строк відповідач, як сторона, яка одержала протокол розбіжностей, неврегульовані розбіжності до суду не передала.

Згідно з нормами ст. 84 Господарського процесуального кодексу України, у спорі, що виник при укладанні або зміні договору, в резолютивній частині вказується рішення з кожної спірної умови договору, а у спорі про спонукання укласти договір-умови, на яких сторони зобов'язані укласти договір, з посиланням на поданий позивачем проект договору.

Отже, у рішенні про спонукання укласти договір - умови, на яких сторони зобов'язані укласти договір, з посиланням на поданий позивачем проект цього договору, наприклад: "Вважати договір (найменування договору) укладеним на умовах поданого (найменування позивача) проекту цього договору", а в разі необхідності - з викладенням у рішенні умов (пунктів) договору повністю або в певній частині. Якщо ж умови (пункти) поданого позивачем проекту договору судом прийнято лише в певній частині, то решта умов (пунктів), до яких вносяться зміни порівняно з проектом, викладається в резолютивній частині судового рішення (п.9.9 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 6 від 23.03.2012 "Про судове рішення").

10.08.2016р. представник позивача, через відділ канцелярії та документального забезпечення суду, подав уточнену позовну заяву про визнання договору укладеним, в якій викладено всі умови спірного договору (а.с. 203-206).

З огляду на матеріали справи та норми чинного законодавства господарський суд дійшов висновку, що Виконавчим комітетом Кузнецовської міської ради Рівненської області не надано належних доказів звернення до суду з метою врегулювання спору щодо протоколу розбіжностей по умовах Договору №194-10/15 від 20 жовтня 2015р. про перевезення пасажирів автомобільним транспортом по міських маршрутах міста Кузнецовськ, а тому пропозиції позивача, викладені у протоколі розбіжностей, вважаються прийнятими, а Договір №194-10/15 від 20 жовтня 2015 року про перевезення пасажирів автомобільним транспортом по міських маршрутах міста Кузнецовськ - укладеним в редакції позивача.

Стосовно посилань відповідача на те, що звернення до суду з позовом про затвердження договору як способу захисту порушеного права не передбачено Цивільним кодексом України, Господарським кодексом України та іншими законами України, суд зазначає наступне.

Положеннями статті 15 ЦК України закріплено право кожної особи на захист свого права у разі його порушення, невизнання або оспорювання, а також на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.

Згідно з ч. 1 ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Відповідно до ст. 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод відповідно до якого кожна особа має право на ефективний засіб правового захисту, не заборонений законом.

Статтею 20 Господарського Кодексу України передбачено, що кожний суб'єкт господарювання та споживач має право на захист своїх прав і законних інтересів. Права та законні інтереси зазначених суб'єктів захищаються шляхом: визнання наявності або відсутності прав; визнання повністю або частково недійсними актів органів державної влади та органів місцевого самоврядування, актів інших суб'єктів, що суперечать законодавству, ущемлюють права та законні інтереси суб'єкта господарювання або споживачів; визнання недійсними господарських угод з підстав, передбачених законом; відновлення становища, яке існувало до порушення прав та законних інтересів суб'єктів господарювання; припинення дій, що порушують право або створюють загрозу його порушення; присудження до виконання обов'язку в натурі; відшкодування збитків; застосування штрафних санкцій; застосування оперативно-господарських санкцій; застосування адміністративно-господарських санкцій; установлення, зміни і припинення господарських правовідносин; іншими способами, передбаченими законом.

Враховуючи вищевикладене, суд зазначає, що судовий захист порушеного права чи інтересу повинен відповідати змісту порушеного права, характеру його порушення та наслідкам, спричиненим цим порушенням тобто повинен бути ефективним.

Як вбачається із матеріалів справи, позивач просить визнати укладеним договір про перевезення пасажирів в його редакції, а тому предметом позову в даному випадку є вимога про установлення господарських правовідносин, а відтак позивачем обрано спосіб захисту своїх прав і законних інтересів який передбачено законом.

Згідно частини 1 статті 32 ГПК України, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення спору.

Статями 33, 34 ГПК України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень; докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу; господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи; обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Частиною 1 статті 43 ГПК України передбачено, що господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.

Відповідно до положень ст. 49 ГПК України на відповідача покладаються судові витрати, так як спір виник внаслідок його неправильних дій.

Керуючись ст.ст. 49, 81-1, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Визнати укладеним Договір №194-10/15 про перевезення пасажирів автомобільним транспортом по міських маршрутах міста Кузнецовська від 20 жовтня 2015 року, між Виконавчим комітетом Кузнецовської міської ради Рівненської області (34400, Рівненська обл., м. Кузнецовськ, майдан Незалежності, 1, код ЄДРПОУ 03315879) та Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, податковий номер НОМЕР_1) в наступній редакції:

Договір № 194-10/15

про перевезення пасажирів автомобільним транспортом по міських маршрутах

міста Кузнецовськ

м. Кузнецовськ « 20» жовтня 2015 року

Виконавчий комітет Кузнецовської міської ради, далі «Замовник», в особі т.в.о. міського голови Кравця Юрія Михайловича, діючого на підставі Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», з однієї сторони та фізична особа - підприємець ОСОБА_1, діючий на підставі свідоцтва про державну реєстрацію фізичної особи - підприємця НОМЕР_2, далі «Перевізник», з іншої сторони, у відповідності до Закону України «Про автомобільний транспорт», інших нормативних актів, що регулюють процеси перевезення пасажирів на регулярних автобусних маршрутах та Протоколу засідання конкурсного комітету з організації та проведення конкурсів на перевезення пасажирів від 29 вересня 2015 року, уклали цей договір про наступне:

1. Предмет Договору

1.1. «Замовник» надає право, а «Перевізник» бере на себе зобов'язання на здійснення перевезень пасажирів на регулярних маршрутах:

№ 1 Автостанція - Собор - Автостанція;

_____________

(назва маршруту, номер маршруту)

№ 2 Автостанція - мкр-н Ювілейний - Автостанція;

_____________

(назва маршруту, номер маршруту)

№ 3 Автостанція - Собор - Хлібозавод - Автостанція;

_____________

(назва маршруту, номер маршруту)

№4 Собор - УКБ РАЕС - Собор;

_____________

(назва маршруту, номер маршруту)

№ 4А Автостанція - Собор - Автостанція;

_____________

(назва маршруту, номер маршруту)

№ 5 Теплиці - вул. Меслибницька - Теплиці

_____________

(назва маршруту, номер маршруту)

автобусами марки: Богдан А091, Богдан А09202, Богдан А09202, ХАЗ 3230.32 (2 шт.), Volkswagen- LT 46, Peugeot J5, Mercedes -Benz 410 (2 шт.), Mercedes -Benz 508D місткістю відповідно 21, 21, 22, 20, 18, 12, 15,15 місць

на період з « 22» жовтня 2015 року по « 22» жовтня 2020 року.

1.2. «Перевізник» зобов'язується надавати транспортні послуги населенню на умовах, передбачених цим Договором та чинним законодавством України.

2. Умови Договору

2.1. «Замовник»:

2.1.1. Затверджує розклад руху;

2.1.2. Погоджує в установленому порядку і в межах, визначених законодавством, тарифи на міські пасажирські перевезення.

2.1.3. Здійснює постійний контроль за виконанням «Перевізником» умов цього Договору (забезпечення запланованої регулярності руху, рівня обслуговування пасажирів, дотримання вимог законодавчих і нормативних актів, що стосуються перевезення пасажирів автомобільним транспортом, виконання трудового законодавства та інших вимог, передбачених Договором і додатками до нього).

Контроль здійснюється без перешкоджання «Перевізнику» у виконанні покладених на нього Договором обов'язків.

Контроль може проводитись із залученням працівників контролюючих органів та шляхом отримання в установленому порядку інформації від підприємств, установ, організацій.

Для контролюючих осіб, при користуванні послугами «Перевізника», не встановлюються будь-які пільги і переваги, крім тих, що передбачені законодавством України.

2.1.4. За зверненням «Перевізника» консультує його з питань здійснення перевезень на маршрутах та надає інформацію про застосування нормативно-правових документів, що регламентують перевезення пасажирів.

2.1.5. «Замовник» зобов'язується: - надати «Перевізнику» який здійснює пільгові перевезення пасажирів та перевезення пасажирів за регульованими тарифом, компенсацію відповідно до чинного законодавства";

2.2. «Перевізник»:

2.2.1. Приступає до роботи на маршрутах після підписання Договору в терміни, передбачені розкладом руху;

2.2.2. Забезпечує виконання вимог діючих законів України, транспортного законодавства, що стосується перевезень пасажирів, вимог щодо забезпечення безпеки руху та охорони праці, податкового законодавства.

2.2.3. Забезпечує якісне виконання перевезень.

2.2.4. Виконує затверджений Замовником розклад руху автобусів з регулярністю не нижче 96%.

2.2.5. Інформує пасажирів про назви зупинок.

2.2.6. Виконує перевезення на маршруті лише транспортними засобами на які оформлені відповідні дозволи.

2.2.7. До початку здійснення регулярних перевезень на постійному маршруті виготовляє паспорт маршруту та ознайомлює з ним водіїв.

2.2.8. Несе відповідальність за виконання та достовірність фінансово-господарських показників.

2.2.9. Забезпечує наявність під час роботи у водія документів, передбачених чинним законодавством.

2.2.10. Забезпечує наявність необхідної інформації на маршруті руху відповідно до «Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту».

2.2.11. При роботі на маршрутах зобов'язується:

- виконувати вимоги Порядку організації перевезень пасажирів та багажу автомобільним транспортом;

- забезпечувати контроль за умовами роботи водіїв, режимом роботи та часом відпочинку, згідно чинного законодавства;

- забезпечити контроль за станом здоров'я водіїв та за проходженням водіями періодичного медичного огляду згідно чинного законодавства;

- виконувати вимоги Законів України «Про транспорт», «Про автомобільний транспорт», «Про дорожній рух», Правил дорожнього руху та інших законодавчих і нормативно-правових актів, які стосуються перевезень пасажирів;

- виплачувати заробітну плату в розмірах, встановлених укладеними договорами між роботодавцем та найманими працівниками, але не менше розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законодавством;

- своєчасно оформляти та реєструвати з найманими працівниками трудові угоди у центрі зайнятості та забезпечувати водіїв (найманих працівників) копіями цих угод;

- забезпечувати своєчасну сплату всіх обов'язкових податків та зборів;

- дотримуватись затверджених в установленому порядку тарифів на перевезення пасажирів і багажу автомобільним транспортом (який працює у звичайному режимі руху) у міському сполученні;

- забезпечувати водіїв схемою руху по маршрутах, розкладами руху, таблицею вартості проїзду, квитками, шляховими і квитково-обліковими листами, книгою обліку розрахункових операцій, ліцензійною карткою та реєстраційними документами на транспортний засіб;

- забезпечувати транспортний засіб покажчиками маршрутів, надписами про умови перевезень окремих категорій пасажирів, інформаційними листками про права і обов'язки пасажирів і водія, інформацією про «Замовника», «Перевізника» та органи захисту прав споживачів;

- забезпечити пільгові перевезення пасажирів, які відповідно до законодавства користуються такими правами. Автомобільному перевізнику, який здійснює перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування, забороняється відмовлятися від пільгового перевезення, крім випадків, передбачених законом. Безпідставна відмова від пільгового перевезення тягне за собою відповідальність згідно із законом. Види та обсяги пільгових перевезень установлюються замовленням, у якому визначається порядок компенсації автомобільним перевізникам, які здійснюють перевезення пасажирів на маршрутах загального користування, збитки від цих перевезень;

- на запити «Замовника» надавати інформацію щодо виконання умов Договору.

2.2.12. На підставі вищезазначеного замовлення, щодо обсягів пільгових перевезень з Перевізником укладається Договір на відшкодування вартості проїзду за перевезення пільгових категорій громадян протягом 10 (десяти) днів з дня підписання даного договору.

3. Додаткові умови

3.1. «Перевізник» додатково зобов'язується виконати інвестиційний проект-зобовязання щодо оновлення парку транспортних засобів на маршрутах на період до 2020 року;

4. Строк дії договору

4.1. Цей Договір набуває чинності з дня його підписання обома сторонами і діє до 21 "жовтня" 2020 року - тобто на протязі 5 (п'яти) років.

5. Припинення договору

5.1. Дія Договору може бути припинена:

- за згодою сторін;

- за ініціативою однієї із сторін, у випадку неналежного виконання іншого стороною своїх обов'язків, про що інша сторона повідомляється письмово, не пізніше ніж за 30 днів до дня розірвання Договору;

- з підстав, передбачених законодавством.

5.2. Договір може бути розірваний «Замовником» в односторонньому порядку у разі:

- виявлення недостовірних даних в документах, поданих «Перевізником» на конкурс, або під час дії Договору;

- самовільної передачі «Перевізником» виконання рейсів на маршруті іншому «Перевізнику»;

- припинення зазначених перевезень без погодження з «Замовником»;

- невиконання «Перевізником» пунктів 2.2. та розділу 3 цього Договору.

5.3. «Замовник» може після закінчення дії Договору не оголошувати конкурс на рейси і маршрути, які обслуговував «Перевізник», про що зобов'язується повідомити «Перевізника» не пізніше, ніж за 30 днів до закінчення дії Договору.

6. Відповідальність сторін

6.1. 3а невиконання або неналежне виконання зобов'язань за цим Договором «Замовник» і «Перевізник» несуть відповідальність згідно з чинним законодавством.

7. Форс-мажор

7.1. Зміни, доповнення, додаткові угоди та додатки до цього Договору є його невід'ємною частиною і мають юридичну силу у разі, якщо вони викладені в письмовій формі та підписані представниками сторін.

7.2. Договір складено в двох примірниках, що мають однакову юридичну силу і знаходяться у обох сторін.

7.3. Спори, що виникають при виконанні даного Договору, вирішуються в установленому чинним законодавством порядку.

8. Юридичні адреси сторін

«Замовник» «Перевізник»

Виконавчий комітет ОСОБА_1

Кузнецовської міської ради 344000 Рівненська обл., м. Кузнецовськ

34400, Рівненська обл., м. Кузнецовськ АДРЕСА_1

майдан Незалежності, 1 Свідоцтво про державну реєстрацію

НОМЕР_2

Т.в.о. міського голови Фізична особа-підприємець

____ Ю. Кравець ____ ОСОБА_1

«__»_____ 2015 року «__»_____ 2015 року

3. Стягнути з Виконавчого комітету Кузнецовської міської ради Рівненської області (34400, майдан Незалежності, 1 м.Кузнецовськ, Рівненської області, ЄДРПОУ 03315879) на користь Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, податковий номер НОМЕР_1) 1 218 (одна тисяча двісті вісімнадцять) грн. 00 коп. судового збору.

4. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Рішення підписане суддею "10" жовтня 2016р.

Суддя Горплюк А.М.