Постанова № 61999991, 20.09.2016, Калинівський районний суд Вінницької області

Дата ухвалення
20.09.2016
Номер справи
132/2263/16-а
Номер документу
61999991
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Калинівський районний суд Вінницької області

132/2263/16-а

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20.09.2016

Калинівський районний суд Вінницької області в складі:

головуючого - судді Каращук О.Г.

при секретарі Лисюк О.П.

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до УПФ України у Калинівському районі Вінницької області про визнання дій субєкта владних повноважень протиправними та зобовязання вчинити дії.

ВСТАНОВИВ:

Позивачка звернулась до суду з позовом, у якому вказує що 30.12.2010 року вона вийшла на пенсію як державний службовець.

На день подання заяви про призначення пенсії перебувала на державній службі на посаді начальника відділу активної підтримки Калинівського районного центру зайнятості. Їй була призначена пенсія державного службовця у розмірі 88% заробітної плати.

Для призначення пенсії позивачкою було надано довідку про заробітну плату від 10.01.2011р. № 03-23/74 та довідку від 10.01.2011 р. відповідно до яких їй була нарахована пенсія у розмірі 2250,37 грн.

У червні 2016 року позивачці стало відомо, що при призначенні пенсії було враховано тільки оклад, надбавку за ранг, надбавку за вислугу років, надбавку за високі досягнення у праці, премію , проте інші складові, зокрема суми індексації заробітної плати, щорічні матеріальні допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, грошову винагороду за вислугу років не було враховано при призначенні пенсії, що призвело до її нарахування у меншому розмірі.

14.06.2016 р. позивачка направила до управління ПФУ у Калинівському районі заяву про перерахунок пенсії з більшого заробітку відповідно до Закону України «Про державну службу», ч.1 ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з врахуванням сум інших виплат за період з грудня 2008 року по листопад 2010 року відповідно до довідки Калинівського районного центру зайнятості №736 від 09.06.2016 року.

Управління ПФУ у Калинівському районі своїм листом від 24.06.2016 року №21-л відмовило в перерахунку пенсії позивачки та як підставу для відмови в перерахунку пенсії було вказано те, що індексація заробітної плати, щорічні матеріальні допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, грошова винагорода за вислугу років не являється складовими заробітної плати державного службовця відповідно до ст.ЗЗ Закону України «Про державну службу».

ОСОБА_1 вважає дану відмову неправомірною і такою, що суперечить чинному законодавству України.

Представник позивачки за довіреністю ОСОБА_2 в судовому засіданні, позовні вимоги підтримала повністю.

Представник УПФ України у Калинівському районі в судовому засіданні в задоволенні позову просить відмовити повністю.

Вислухавши пояснення сторін, вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як встановлено під час судового розгляду, 30.12.2010 року ОСОБА_1, вийшла на пенсію як державний службовець відповідно до Закону України «Про державну службу».

На час подання заяви про призначення пенсії перебувала на державній службі на посаді начальника відділу активної підтримки Калинівського районного центру зайнятості. Позивачці була призначена пенсія державного службовця у розмірі 88% заробітної плати.

ОСОБА_1 було надано довідку про заробітну плату від 10.01.2011р. № 03-23/74 та довідку від 10.01.2011 р. відповідно до яких їй була нарахована пенсія у розмірі 2250,37 грн.

Однак при призначенні пенсії позивачці було враховано тільки оклад, надбавку за ранг, надбавку за вислугу років, надбавку за високі досягнення у праці, премію , проте інші складові, зокрема суми індексації заробітної плати, щорічні матеріальні допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, грошову винагороду за вислугу років не було враховано при призначенні пенсії, що призвело до її нарахування у меншому розмірі.

Згідно довідки №736 про складові заробітної плати за період з грудня 2008 по листопад 2010 р. з якої вбачається, що індексація заробітної плати, щорічні матеріальні допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, грошова винагорода за вислугу років позивачці були нараховані та виплачені у наступному розмірі:

за грудень 2008 р.- індексація заробітної плати в сумі 78,27 грн. За 2009 р.

-індексація заробітної плати в сумі 1838,09 грн.

-матеріальна допомога на оздоровлення в сумі 1083,00 грн.

-матеріальна допомога на вирішення соціально-побітових питань в сумі 2482,39 грн.

За січень-листопад 2010 р.

-індексація заробітної плати в сумі 3167,01 грн.

-матеріальна допомога на оздоровлення в сумі 1083,00 грн.

-матеріальна допомога на вирішення соціально-побітових питань в сумі 3558,15 грн.

-грошова винагорода за вислугу років - 5536,44 грн.

ОСОБА_1 було виплачено індексацію заробітної плати, щорічні матеріальні допомоги на оздоровлення, вирішення соціально-побутових питань та грошову винагороду за вислугу років на загальну суму 18826,35 грн., з яких проводились утримання та перерахування до Пенсійного фонду відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Вищевказана сума також вважається заробітною платою в розумінні ст. 1 Закону України «Про оплату праці».

14.06.2016 р. позивачка направила до управління ПФУ у Калинівському районі заяву про перерахунок пенсії з більшого заробітку відповідно до Закону України «Про державну службу», ч.1 ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з врахуванням сум інших виплат за період з грудня 2008 року по листопад 2010 року відповідно до довідки Калинівського районного центру зайнятості №736 від 09.06.2016 року.

Управління ПФУ у Калинівському районі відмовило в перерахунку пенсії ОСОБА_1 та як підставу для відмови в перерахунку пенсії було вказано те, що індексація заробітної плати, щорічні матеріальні допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, грошова винагорода за вислугу років не являється складовими заробітної плати державного службовця.

Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 р., який був чинний на час призначення пенсії ОСОБА_1 передбачено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються

страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування,

без обмеження граничного розміру пенси. За кожний повний рік роботи

понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

Ч.1 ст. 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною другою статті 33 Закону «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Тому індексація, матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань, грошова винагорода за вислугу років входили до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Так до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. До такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно із зазначеним Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Отже отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Зазначена правова позиція міститься також у постанові Верховного Суду України від 20.12.2012р. по справі № 21-430а11.

Частиною 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, передбачено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, згідно якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Життя ,права і свободи кожного громадянина України, згідно ст.3 Конституції України є найвищою соціальною цінністю.

Відповідно ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств і організацій. Тому, право отримання пенсії в України є конституційним правом громадянина України.

Відповідно до ст. 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені Конституцією України, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Таким чином, суд, оцінивши докази у їх сукупності, приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог позивачки та необхідність їх задоволення.

На підставі викладеного та керуючись ст. 46 Конституції України, Законом України « Про пенсійне забезпечення», Законом України «Про державну службу», ст.ст. 5, 9, 17 - 19, 104- 107, 122, 159, 161-163 КАС України,

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправними дії управління пенсійного фонду України у Калинівському районі Вінницької області про відмову здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 із врахуванням інших виплат до заробітної плати за період з грудня 2008 року по листопад 2010 року включно.

Зобов'язати управління пенсійного фонду України у Калинівському районі Вінницької області врахувати при перерахунку пенсії ОСОБА_1 за період з грудня 2008 року по листопад 2010 року інші виплати, а саме:

за грудень 2008 р.- індексацію заробітної плати в сумі 78,27 грн. ,за 2009 р. індексацію заробітної плати в сумі 1838,09 грн., матеріальну допомогу на оздоровлення в сумі 1083,00 грн., матеріальну допомогу на вирішення соціально-побітових питань в сумі 2482,39 грн., за січень-листопад 2010 р. індексацію заробітної плати в сумі 3167,01 грн., матеріальну допомогу на оздоровлення в сумі 1083,00 грн., матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань в сумі 3558,15 грн., грошову винагороду за вислугу років в сумі 5536,44 грн., разом 18826,35 (вісімнадцять тисяч вісімсот двадцять шість грн. тридцять п'ять коп.)

Зобов'язати управління пенсійного фонду України у Калинівському районі Вінницької області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 з моменту її призначення в розмірі 88% від заробітної плати з врахуванням нарахованих та виплачених в грудні 2008 , 2009, січні - листопаді 2010 роках індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, грошової винагороди за вислугу в сумі 18826,35 грн. і стягнути різницю між сплаченою та нарахованою пенсією з моменту її призначення по час перерахунку.

Апеляційна скарга на постанову може бути подана до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Калинівський районний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

СУДДЯ: