ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
01 серпня 2012 року 10:41 № 2а-5035/12/2670
За позовомКиївського міського центру зайнятостідоОСОБА_1про стягнення коштів в сумі 4155,77 грн.
Суддя: Кротюк О.В.
Секретар судового засідання: Шевченко Я.В.
Обставини справи:
Київський міський центр зайнятості (далі - позивач) звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовною заявою до ОСОБА_1 (далі -відповідач) про стягнення незаконно отриманих коштів у розмірі 4155,77 грн.
Відповідач проти позовних вимог заперечив в усній формі.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд,
встановив:
30.12.2010. у Дніпровському районному центрі зайнятості в м.Києві зареєстрована ОСОБА_1 як така, що шукає роботу.
Відповідно до ст. 2 Закону України "Про зайнятість населення" їй був наданий статус безробітної та згідно зі ст.ст. 22, 23 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" їй призначено допомогу по безробіттю на підставі наказу Дніпровського районного центру зайнятості в м.Києві № 14520 від 30.12.2010.
23.02.2012 року ОСОБА_1 подала до Дніпровського районного центру зайнятості в м.Києві заяву з проханням направити її на курси до Національного авіаційного університету за спеціальністю «Іноземна мова», у зв'язку з чим між відповідачем та Дніпровським районним центром зайнятості в м.Києві 23.02.2011 було укладено договір № 47 щодо направлення ОСОБА_1 на навчання для підвищення кваліфікації до Національного авіаційного університету за спеціальністю «Екскурсознавець (англійська)»строком на 3 місяці.
Наказом Дніпровського районного центру зайнятості в м.Києві від 24.02.2011 №НТ110224 відповідачу з 23.02.2011 по 23.05.2011 призначено матеріальну допомогу у період професійного навчання у зв'язку із зарахуванням на навчання відповідно п. 1 ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття».
Наказом Дніпровського районного центру зайнятості в м.Києві від 25.05.2011 №НТ110525 відповідачу припинено виплату матеріальної допомоги у період професійного навчання у зв'язку із закінченням навчання з 25.05.2011.
За інформацією, наданою Державною податковою інспекцією у Дніпровському районі м.Києва, відповідач у другому кварталі 2011 року працювала та отримувала заробітну плату.
На підставі п.5 ч.2 ст.13 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»Дніпровським районним центром зайнятості в м.Києві за наслідками проведення перевірки складено акт розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення № 35 від 19.01.2012, яким встановлено, що ОСОБА_1 виконувала роботи в Київському Національному університеті технологій та дизайну з 01.04.2011 по 31.05.2011 згідно цивільно-правового договору від 12.04.2011 № 1100 і отримала дохід.
Відповідно до довідки-розрахунку Дніпровського районного центру зайнятості в м.Києві від 17.02.2012 № 790-07/23/5 ОСОБА_1 за період з 01.04.2011 по 24.05.2011 було виплачено допомогу по безробіттю у період навчання у розмірі 1293,39 грн.
З листа Державного центу зайнятості від 10.02.2012 № 03-1155 вбачається, що вартість навчання відповідача за період з 23.02.2011 по 24.05.2011 складає 2862,38 грн.
Листом від 20.02.2012 № 800-07/23 відповідачу запропоновано повернути кошти в розмірі 4155,77 грн. на розрахунковий рахунок Київського міського центру зайнятості.
Аналізуючи вищевикладені обставини, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог з урахуванням наступного.
Згідно з п. "а" ч. 3 ст. 1 Закону України "Про зайнятість населення" до зайнятого населення належать працюючі по найму на умовах повного або неповного робочого дня (тижня) на підприємствах, в установах і організаціях, незалежно від форм власності, у міжнародних та іноземних організаціях в Україні і за кордоном у фізичних осіб.
Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" передбачено, що допомога по безробіттю виплачується лише тим особам, які визнані безробітними.
Згідно частини 2 статті 6 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», право на забезпечення та соціальні послуги за цим Законом мають незастраховані особи, які вперше шукають роботу, інші незастраховані особи у разі їх реєстрації в установленому порядку як безробітних.
Частиною 1 статті 7 Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»передбачено такий вид забезпечення за цим Законом, як
матеріальна допомога у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації безробітного.
Частиною 2 тієї ж статті встановлено, що видами соціальних послуг за цим Законом та Законом України "Про зайнятість населення" є, зокрема, професійна підготовка або перепідготовка, підвищення кваліфікації у професійно-технічних та вищих навчальних закладах, у тому числі в навчальних закладах державної служби зайнятості, на підприємствах, в установах, організаціях.
Згідно з частинами 2 і 3 ст. 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг. Сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі в наслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до чинного законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечень та надання соціальних послуг.
Відповідно до ст. 12 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" виконавча дирекція Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття є виконавчим органом правління Фонду, який забезпечує виконання рішень правління. Функції виконавчої дирекції Фонду покладаються на органи державної служби зайнятості.
Виконавча дирекція Фонду та її робочі органи контролюють правильність витрат за страхуванням на випадок безробіття, проводять розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення в порядку, встановленому центральними органами виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, державної податкової політики, Пенсійним фондом України за погодженням з правлінням Фонду.
Розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення здійснюється шляхом звіряння даних, зазначених у документах страхувальника, з базою даних Пенсійного фонду України та Державної податкової адміністрації України, а в разі необхідності - шляхом проведення виїзних планових та позапланових перевірок страхувальників.
Відповідно до ст. 39 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" спори, що виникають із правовідносин за цим законом, вирішуються в судовому порядку.
Оскільки в період перебування на обліку в центрі зайнятості ОСОБА_1 відносилася до категорії зайнятого населення, про що не повідомила центр зайнятості, то виплачена їй матеріальна допомога у період професійного навчання та вартість самого навчання підлягають поверненню як незаконно отримані. Доказів повернення відповідної суми коштів у розмірі 4155,77 грн. відповідач суду не надала, доводів позивача не спростувала.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Враховуючи вищевикладене у сукупності, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача -суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись ст.ст. 71, 86, 94, ст. 105, 158-163 КАС України, адміністративний суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Київського міського центру зайнятості (01033, м. Київ, вул. Жилянська, 47-б, код ЄДРПОУ 03491091) 4155 (чотири тисячі сто п'ятдесят п'ять) грн. 77 коп.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги та набирає законної сили в порядку та строки, передбачені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя О.В.Кротюк
Дата складення та підписання постанови в повному обсязі -03.08.2012.