Постанова № 61992428, 27.04.2016, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.04.2016
Номер справи
804/1597/16
Номер документу
61992428
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 квітня 2016 р. Справа № 804/1597/16

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі: судді Сидоренко Д.В., при секретарі Клочек Д.Я., розглянувши за участю:

представника позивача: Руденко Є.Д., довіреність №02-07/04/16 від 07.04.2016р.,

представника позивача: Гаркуша С.В., довіреність №01-07/04/16 від 07.04.2016р.,

представника відповідача: Мельника С.О., довіреність №334/10/04-05-10-042 від 12.01.2016р.,

у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «КАРІ Україна»

до Державної податкової інспекції у Кіровському районі м.Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області

про визнання протиправною відмови у прийнятті податкової декларації

Обставини справи: до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «КАРІ Україна» до Державної податкової інспекції у Кіровському районі м.Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про:

- визнання протиправним та скасування рішення про невизнання поданої ТОВ «КАРІ Україна» податковою декларації з податку на прибуток підприємств за звітній період 2015 рік та відмову у її прийнятті, оформлене листом від 24.02.2016р. №2730/10/04-65-15-03-31 «Про надання податкової звітності»;

- визнання податкової декларації ТОВ «КАРІ Україна» з податку на прибуток підприємств за звітній період 2015 рік з додатками такою, що подана у день її фактичного отримання Державною податковою інспекцією у Кіровському районі м.Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області, тобто 23.02.2016р..

Позовні вимоги мотивовані протиправністю відмови у прийнятті податкової декларації, оскільки твердження податкового органу про допущені порушення не відповідають вимога Податкового кодексу України та заперечуються змістом самої податкової декларації з податку на прибуток підприємства за 2015 рік.

В судовому засіданні представники позивача підтримали позовні вимоги та просили задовольнити їх у повному обсязі.

Відповідач проти задоволення адміністративного позову заперечував. У запереченнях на адміністративний позов зазначив, що під час виконання вимог п.49.8 ст.49 ПК України у надісланій ТОВ «КАРІ Україна» засобам електронного зв'язку декларації з податку на прибуток підприємства за 2015 рік виявлені недоліки обов'язкових реквізитів, визначені в п.48.3 ст.48 ПК України, що зумовило прийняття рішення про не визнання податкової декларації з податку на прибуток підприємства за 2015 рік податковою звітністю та запропоновано подати переоформлену декларацію.

Заслухавши пояснення представників позивача та представника відповідача, розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд, -

ВСТАНОВИВ:

11.01.2016 року між ДПІ у Кіровському районі м.Дніпропетровська ГУ ДФС у Дніпропетровській області та ТОВ «КАРІ Україна» (код ЄДРПОУ 3798994) укладено Договір №110120161 про визнання електронних документів, предметом якого є визнання податкових документів, поданих платником податків в електронному вигляді із застосуванням електронного цифрового підпису до органів ДФС засобами телекомунікаційного зв'язку на електронних носіях, як оригіналу.

23.02.2016р. засобами телекомунікаційного зв'язку ТОВ «КАРІ Україна» до ДПІ у Кіровському районі м.Дніпропетровська ГУ ДФС у Дніпропетровській області направлена податкова декларація з податку на прибуток підприємств за 2015 рік.

Згідно квитанції №1 та квитанції №2 документ доставлено до ДПІ у Кіровському районі м.Дніпропетровська та прийнято 23.02.2016р.

24.02.2016р. за вих.№2730/10/04-65-15-03-31 ДПІ у Кіровському районі м.Дніпропетровська ГУ ДФС у Дніпропетровській області на адресу позивача направлено лист про надання податкової звітності, згідно якого податкова декларація з податку на прибуток підприємства за 2015 рік ТОВ «КАРІ Україна» не вважається податковою звітністю, оскільки заповнена з порушенням вимог п.48.3 ст.48 ПК України.

Суд зауважує, що у вказаному листі не вказано які саме порушення вимог п.48.3 ст.48 ПК України щодо форми податкової декларації, її обов'язкових реквізитів.

Таким чином, лист від 24.02.2016р. за вих.№2730/10/04-65-15-03-31 є відмовою у прийнятті податкової звітності.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства врегульовані Податковим кодексом України (далі по тексту ПК України).

Згідно із п.46.1 ст.46 ПК України податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку. Додатки до податкової декларації є її невід'ємною частиною

Відповідно п.п.16.1.2, 16.1.3 п.16.1 ст.16 ПК України платник податків зобов'язаний вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів, подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.

Згідно з п.48.1 ст.48 ПК України податкова декларація складається за формою, затвердженою в порядку, визначеному положеннями пункту 46.5 статті 46 цього Кодексу та чинному на час її подання.

Форма податкової декларації повинна містити необхідні обов'язкові реквізити і відповідати нормам та змісту відповідних податку та збору, а саме відображати інформацію, яку повинна містити форма податкової декларації та за відсутності якої документ втрачає визначений цим Кодексом статус із настанням передбачених законом юридичних наслідків (п.48.2 ст. 48 ПК України).

Пунктом 48.3 ст.48 ПК України передбачено, що податкова декларація повинна містити такі обов'язкові реквізити: тип документа (звітний, уточнюючий, звітний новий); звітний (податковий) період, за який подається податкова декларація; звітний (податковий) період, що уточнюється (для уточнюючого розрахунку); повне найменування (прізвище, ім'я, по батькові) платника податків згідно з реєстраційними документами; код платника податків згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України або податковий номер; реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку у паспорті); місцезнаходження (місце проживання) платника податків; найменування органу державної податкової служби, до якого подається звітність; дата подання звіту (або дата заповнення - залежно від форми); ініціали, прізвища та реєстраційні номери облікових карток або інші відомості, визначені в абзаці сьомому цього пункту, посадових осіб платника податків; підписи платника податку - фізичної особи та/або посадових осіб платника податку, визначених цим Кодексом, засвідчені печаткою платника податку (за наявності).

Відповідно до п.п.48.5.1 п.48.5 ст.48 ПК України податкова декларація повинна бути підписана керівником платника податків або уповноваженою особою, а також особою, яка відповідає за ведення бухгалтерського обліку та подання податкової декларації до контролюючого органу. У разі ведення бухгалтерського обліку та подання податкової декларації безпосередньо керівником платника податку така податкова декларація підписується таким керівником;

Достатнім підтвердженням справжності документа податкової звітності є наявність оригіналу підпису уповноваженої особи на документі у паперовій формі або наявність в електронному документі електронного цифрового підпису платника податку.

У відповідності до п.49.3 та п.49.4 ст.49 ПК України податкова декларація подається за вибором платника податків, якщо інше не передбачено цим Кодексом, в один із таких способів:

а) особисто платником податків або уповноваженою на це особою;

б) надсилається поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення;

в) засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб у порядку, визначеному законодавством.

Прийняття податкової декларації є обов'язком органу державної податкової служби. Під час прийняття податкової декларації уповноважена посадова особа органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов'язана перевірити наявність та достовірність заповнення всіх обов'язкових реквізитів, передбачених пунктами 48.3 та 48.4 статті 48 цього Кодексу. Інші показники, зазначені в податковій декларації платника податків, до її прийняття перевірці не підлягають (п.49.8 ст. 49 ПК України).

За умови дотримання платником податків вимог цієї статті посадова особа органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов'язана зареєструвати податкову декларацію платника датою її фактичного отримання органом державної податкової служби (п.49.9 ст. 49 ПК України).

У відповідності до п.п.49.10. та 49.11 ст. 49 ПК України відмова посадової особи органу державної податкової служби прийняти податкову декларацію з будь-яких причин, не визначених цією статтею, у тому числі висунення будь-яких не визначених цією статтею передумов щодо такого прийняття (включаючи зміну показників такої податкової декларації, зменшення або скасування від'ємного значення об'єктів оподаткування, сум бюджетних відшкодувань, незаконного збільшення податкових зобов'язань тощо) забороняється.

У разі подання платником податків до органу державної податкової служби податкової декларації, заповненої з порушенням вимог пунктів 48.3 та 48.4 статті 48 цього Кодексу, такий орган державної податкової служби зобов'язаний надати такому платнику податків письмове повідомлення про відмову у прийнятті його податкової декларації із зазначенням причин такої відмови.

Податкова декларація, надіслана платником податків або його представником поштою або засобами електронного зв'язку, вважається неподаною за умови її заповнення з порушенням норм пунктів 48.3 і 48.4 статті 48 цього Кодексу та надсилання податковим органом платнику податків письмової відмови у прийнятті його податкової декларації (п.49.15 ст. 49 ПК України).

Зокрема, пунктом 48.3 ст.48 ПК України передбачено, що податкова декларація повинна містити такі обов'язкові реквізити:

тип документа (звітний, уточнюючий, звітний новий);

звітний (податковий) період, за який подається податкова декларація;

звітний (податковий) період, що уточнюється (для уточнюючого розрахунку);

повне найменування (прізвище, ім'я, по батькові) платника податків згідно з реєстраційними документами;

код платника податків згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України або податковий номер;

реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті);

місцезнаходження (місце проживання) платника податків;

найменування контролюючого органу, до якого подається звітність;

дата подання звіту (або дата заповнення - залежно від форми);

ініціали, прізвища та реєстраційні номери облікових карток або інші відомості, визначені в абзаці сьомому цього пункту, посадових осіб платника податків;

підписи платника податку - фізичної особи та/або посадових осіб платника податку, визначених цим Кодексом, засвідчені печаткою платника податку (за наявності).

З наведених законодавчих положень слідує, що прийняття податкової декларації органом державної податкової служби є, одним із рівнем податкового контролю, під час якого працівник податкового органу здійснює візуальну перевірку декларації та її аналіз за формальними ознаками. При цьому підставою для невизнання податкової декларації податковою звітністю є такі дефекти її заповнення, які впливають на порядок адміністрування податку.

В ході судового розгляду справи відповідачем не надано пояснень стосовно того, які саме порушенням вимог п.48.3 ст.48 ПК України були виявлені та які саме недоліки перешкоджають ідентифікації платника податків, податкового органу, до якого декларація подана, що може бути є перешкодою для формування показників податкової звітності та їх подальшої перевірки податковим органом.

Також, як вже судом зазначалось, у листі від 24.02.2016р. за вих.№2730/10/04-65-15-03-31 податковим органом не вказано які саме порушення вимог п.48.3 ст.48 ПК України щодо форми податкової декларації, її обов'язкових реквізитів буди допущені підприємством.

За аналізом наданих позивачем податкових декларацій з податку на прибуток підприємства за 2015 рік, що були подані ТОВ «КАРІ Україна» засобами телекомунікаційного зв'язку 23.02.2016р. та 24.03.2016р., судом встановлено ідентичну форму та ідентичне заповнення обов'язкових реквізитів наведених декларацій.

Разом з тим, судом встановлено, що податкова декларація з податку на прибуток підприємства за 2015 рік подана ТОВ «КАРІ Україна» 23.02.2016р. містить всі необхідні реквізити, передбачені п.48.3 ст.48 ПК України.

Відтак судом не вбачається порушенням позивачем вимог п.48.3 ст.48 ПК України, що може слугувати підставою для неприйняття податкової декларації згідно з викладеними законодавчими положеннями.

Таким чином, рішення контролюючого органу щодо невизнання податкової декларації ТОВ «КАРІ Україна» з податку на прибуток підприємства за 2015 рік, оформлене листом від 24.02.2016р. за вих.№2730/10/04-65-15-03-31, є протиправним та підлягає скасуванню.

Пунктом 49.13 ст. 49 ПК України встановлено, що у разі якщо в установленому законодавством порядку буде встановлено факт неправомірної відмови контролюючим органом (посадовою особою) у прийнятті податкової декларації, остання вважається прийнятою у день її фактичного отримання контролюючим органом.

Вищим адміністративним судом України у листі від 15.06.2012 року №1503/12/13-12 надано роз'яснення норм Податкового кодексу України, які регулюють порядок оскарження рішень податкових органів щодо відмови у прийнятті податкових декларацій.

Так, у відповідності до вказаного листа задоволення судом позовних вимог щодо визнання протиправною відмови прийняти податкову декларацію означає, що відповідне рішення не створило жодних правових наслідків, а податкова декларація є поданою вчасно на підставі пункту 49.13 статті 49 Податкового кодексу України. Тому в такому разі обов'язок платника податків щодо своєчасного подання податкової декларації є виконаним належним чином, а його порушені права цілком відновленими.

Враховуючи зазначене, задоволенню підлягають також позовні вимоги про визнання податкову декларацію ТОВ «КАРІ Україна» з податку на прибуток підприємства за 2016 рік з додатками такою, що подана у момент фактичного її отримання Державною податковою інспекцією у Кіровському районі м.Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області, тобто 23.02.2016р.

Частиною 1 статті 94 КАС України передбачено, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Відповідно до ч. 1 ст. 98 КАС України суд вирішує питання щодо судових витрат у постанові суду або ухвалою.

Приймаючи до уваги, що рішення у справі ухвалене на користь позивача, який не є суб'єктом владних повноважень, суд вважає за необхідне присудити всі здійснені ним судові витрати, а саме судовий збір у розмірі 1378 грн.

У судовому засіданні, яке відбулось 27.04.2016 року, оголошено вступну та резолютивну частини постанови.

Відповідно до вимог ст. 163 КАС України постанова оформлена та підписана 29.04.2016 року.

Керуючись ст.ст.160-163, 167 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним і скасувати рішення ДПІ у Кіровському районі м.Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про невизнання поданої ТОВ «КАРІ Україна» податковою декларації з податку на прибуток підприємств за звітній (податковий) період 2015 рік та відмову у її прийнятті, оформлене листом від 24.02.2016р. №2730/10/04-65-15-03-31 «Про надання податкової звітності».

Визнати податкову декларацію ТОВ «КАРІ Україна» з податку на прибуток підприємств за звітній (податковий) період 2015 рік з додатками такою, що подана у день її фактичного отримання Державною податковою інспекцією у Кіровському районі м.Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області, тобто 23.02.2016р.

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «КАРІ Україна» судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 1378 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової інспекції у Кіровському районі м.Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Д.В. Сидоренко