Справа №340/450/16-а
Номер провадження №2-а/340/35/16
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 жовтня 2016 року селище Верховина
Верховинський районний суд Івано-Франківської області
в складі: головуючого- судді Атаманюка Р. І.,
з участю: секретаря Ласкурійчук С.І.,
позивача ОСОБА_1,
представника позивача ОСОБА_2,
представника відповідача Глусь І.К. ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залу суду в селищі Верховина справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Косівського об'єднаного управління ПФУ Івано-Франківської області про визнання протиправними дії щодо відмови в призначенні та виплаті дострокової пенсії за віком, зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 звернулась до Верховинського районного суду Івано-Франківської області із зазначеним адміністративним позовом до відповідача.
Позовні вимоги мотивує тим, що 24.10.2013 року Івано-Франківська обласна адміністрація видала їй посвідчення за НОМЕР_2 - дружини учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 році, ліквідатора 2 категорії, смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою. 10.05.2016 року їй видано пенсійне посвідчення за номером НОМЕР_1, яке підтверджує її право на дострокову пенсію по віку. Ій нарахували пенсію, а сплачувати відмовилися. У липні 2016 року Косівське об'єднане управління ПФУ Івано-Франківської області повідомило про відмову у виплаті пенсії листом №2364/03 від 25.07.2016 року з тих підстав, що абзац 5 п.3 Прикінцевих положень Закону №1058 на дружин померлих військовозобов'язаних учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які були призвані на спеціальні збори, не поширюється. Вважає відмову відповідача неправомірною та такою що порушує її право на отримання пільгової пенсії по втраті годувальника, а тому просить визнати відмову Косівського об'єднаного управління ПФУ Івано-Франківської області неправомірною та зобов'язати Косівське об'єднане управління ПФУ Івано-Франківської області виплачувати їй пільгову пенсію по віку у зв'язку із втратою годувальника відповідно до п.3 Прикінцевих положень ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та ст.54 ЗУ "Про статус і соціальний статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із 10.05.2016 року.
Представник позивача у судовому засіданні уточнив позовні вимоги, а саме просив визнати протиправними дії Косівського об'єднаного управління ПФУ Івано-Франківської області щодо відмови ОСОБА_1, в призначенні та виплаті дострокової пенсії за віком відповідно до абз. 5 п.3 розділу XV Прикінцевих положень ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року №1058-ІV та зобов'язати Косівське об'єднане управління ПФУ Івано-Франківської області призначити і виплачувати ОСОБА_1, дострокову пенсію за віком на підставі абз. 5 п.3 розділу XV Прикінцевих положень ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року №1058-ІV, з 10 травня 2016 року.
Представник відповідача - Косівського об'єднаного управління ПФУ Івано-Франківської області, Глусь І.К., у судовому засіданні позовні вимоги не визнала. Надала суду письмове заперечення на позов, суть якого зводиться до того, що згідно приписів п.9 ст. 1, та ч.1 ст. 29 Закону України від 25.03.1992 року № 2232-ХІІ ОСОБА_4, який був призваний на військові збори, відноситься до військовозобов'язаних і не вважається військовослужбовцем, а тому ОСОБА_1 не набула права виходу на пенсію на п'ять років швидше. Просить в задоволенні позову відмовити.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши та дослідивши матеріали справи, приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_4 віднесений до другої категорії як учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_3, виданим 12.08.1993 року (а.с.15).
Згідно архівної довідки №17530, яку видало Управління хімічних військ Прикарпатського військового округу за вих. №24/17530 від 29.06.1993 року, оригінал якої було оглянуто в судовому засіданні та яка знаходиться в пенсійній справі ОСОБА_4, ОСОБА_4 в складі військової частини 43187 (Димарка) виконував задачі по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 29.03.1987 р. по 08.05.1987 р., що також підтверджується довідкою №189 від 14.10.2008 р. виданою Косівсько-об'єднаним районним військовим комісаріатом (а.с.40,41)
Відповідно до свідоцтва про смерть серії НОМЕР_4, виданого 29.04.2013 року ОСОБА_4, помер ІНФОРМАЦІЯ_1 року (а.с.12).
З експертного висновку Львівської регіональної міжвідомчої експертної комісії по встановленню причинного зв'язку хвороб, інвалідності та смерті з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС від 04.10.2013 року № 15 вбачається, що його захворювання, які привели до смерті, пов'язані з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (а.с.11).
Позивач ОСОБА_1, є дружиною померлого ОСОБА_4, що підтверджується свідоцтвом про укладення шлюбу серії НОМЕР_5 від 13.02.1988 року (а.с.13). Повторний шлюб після смерті чоловіка вона не брала, про що свідчить довідка Голошинської сільської ради №391 від 17.08.2016 р. (а.с.14).
Також, позивачка ОСОБА_1 є дружиною учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 році, як ліквідатора другої категорії, смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою (а.с. 9).
Позивачці ОСОБА_1 відповідачем було достроково призначено пенсію за віком, на тій підставі, що її чоловік помер від захворювання здобутого при ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, що підтверджується протоколом №119 від 26.04.2016 року та пенсійним посвідченням НОМЕР_6 (а.с.42,10).
25.07.2016 року листом Косівського об'єднаного управління ПФУ Івано-Франківської області № 2364/03 позивачку було повідомлено про відмову у виплаті та перерахунку пенсії за віком, як вдові чорнобильця - військовослужбовця. Відповідач не заперечував у своєму рішенні, що ОСОБА_1 має необхідний страховий стаж роботи для призначення дострокової пенсії за віком, проте, не визнав, що ОСОБА_4 являвся військовослужбовцем (а.с.6-8).
Статтею 22 Конституції України передбачено, що Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути відмінені. При прийнятті нових Законів або внесенні змін до чинних Законів не допускається звуження обсягу та об'єму прав і свобод.
Частиною 1 статті 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках передбачених законом.
Згідно з абз.5 п. 3 розділу XV Прикінцевих положень ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які брали участь у бойових діях, а також ті, що стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих при захисті Батьківщини або при виконанні інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті чи виконанням інтернаціонального обов'язку, дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих при виконанні обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи чи виконанням інтернаціонального обов'язку, мають право на призначення дострокової пенсії за віком після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років для чоловіків і не менше 20 років для жінок.
Відповідно до положень ст. 10 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 р. № 796-XII учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівників державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві.
У примітці до вказаної норми (із змінами внесеними Законом України № 230/96 - ВР від 6.06.96 року) дано тлумачення, що до військовослужбовців належать: особи офіцерського складу, прапорщики, мічмани, військовослужбовці надстрокової служби, військовозобов'язані, призвані на військові збори, військовослужбовці-жінки, а також сержанти (старшини), солдати (матроси), які перебувають (перебували) на дійсній строковій службі у збройних силах, керівний і оперативний склад органів Комітету державної безпеки, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, а також інших військових формувань.
Встановивши, що на час звернення за призначенням дострокової пенсії за віком позивачці виповнилося 52 роки, вона мала необхідний страховий стаж роботи, повторно шлюб не укладала, суд дійшов висновку, що відповідач незаконно відмовив їй у нарахуванні та виплаті дострокової пенсії за віком з підстав, того, що ОСОБА_4 приймав участь в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в період проходження військових зборів, а тому військовослужбовцем не вважається.
Це спростовується нормою ст.10 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 р. № 796-XII, в якому дана дефініція «військовослужбовець», і до яких віднесені, в тому числі, військовозобов'язані, призвані на військові збори.
Аналогічна правова позиція викладена в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 20.05.2014 року у справі № К/9991/4251/12.
Заперечення представника відповідача на позов, суд оцінює критично, оскільки норми Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 р. № 796-XII та Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» від 25.03.1992 року № 2232-ХІІ співвідносяться як спеціальна та загальна, тому застосуванню в конкретному випадку підлягає спеціальна норма, а тому позовні вимоги позивачки слід задовольнити в повному обсязі.
На підставі ст.ст. 19, 46 Конституції України, абз.5 п.3 розділу XV Прикінцевих положень ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, ст.10, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 р. № 796-XII, ст. ст. 71, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити.
Визнати протиправними дії Косівського об'єднаного управління ПФУ Івано-Франківської області щодо відмови ОСОБА_1, в призначенні та виплаті дострокової пенсії за віком відповідно до абзацу 5 пункту 3 розділу XV Прикінцевих положень ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року №1058-ІV.
Зобов'язати Косівське об'єднане управління ПФУ Івано-Франківської області призначити та виплачувати ОСОБА_1 , дострокову пенсію за віком на підставі абзацу 5 пункту 3 розділу XV Прикінцевих положень ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року №1058-ІV, з 10 травня 2016 року.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Верховинський районний суд.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.
Суддя _____ Р.І.Атаманюк