Постанова № 61986609, 10.10.2016, Гощанський районний суд Рівненської області

Дата ухвалення
10.10.2016
Номер справи
557/569/16-а
Номер документу
61986609
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 557/569/16-а

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

10 жовтня 2016 року смт. Гоща Рівненської області

Гощанський районний суд Рівненської області в особі:

судді Чорноус Л.І.

при секретарі Поліщук С.О.

за участю представника відповідача Макушенка В.Є.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт.Гоща адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Корецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання протиправними дій (бездіяльності) суб'єкта владних повноважень та зобов'язання вчинити певні дії по відновленню порушеного права

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_2 звернулася до суду з адміністративним позовом про визнання протиправними дій (бездіяльності) суб'єкта владних повноважень , а саме - Корецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області та зобов'язання вчинити певні дії по відновленню порушеного права мотивуючи тим, що з 29 грудня 2007 року їй призначено пенсію за віком, відповідно до Закону України „Про державну службу" . Для призначення пенсії їй було надано для відповідача управлінням праці та соціального захисту населення Гощанської райдержадміністрації довідку №01-5/2299 від 28.12.2007 року та довідку за №18-977 від 29.12.2007 року про складові заробітної плати за останні 24 календарні місяці роботи перед зверненням за пенсією.

Однак, у лютому 2016 року їй стало відомо, що в довідку не були включені суми матеріальної допомоги та індексація заробітної плати, чим було порушено її право при призначенні пенсії.

Гощанською районною державною адміністрацією на її звернення 15.02.2016 року було видано нову довідку №04/31-3 про складові заробітної плати за період з 01.04.2005 року по 15.08.2006 року роботи перед зверненням за пенсією, в яку вже були включені суми індексації заробітної плати в розмірі 83,93 грн., матеріальної допомоги на оздоровлення в розмірі 4003,34 грн. , а також премій в розмірі 6565,94 грн.

Крім того, при нарахуванні пенсії не були враховані, як складові її заробітної плати відповідно до довідки за № 18-977 від 29.12.2007 року, виданої Рівненською обласною прокуратурою індексація в сумі 276,66 грн. та премії в сумі 3784,54 грн.

Оскільки, пенсія є основним джерелом її існування, то 22.02.2016 року позивачка звернулася до відповідача з проханням долучити до її пенсійної справи довідку за № 04/31-3 від 15.02.2016 року, видану Гощанською районною державною адміністрацією, та завірені ксерокопії особових рахунків про складові заробітної плати за період з 01.04.2005 року по 15.08.2006 року, оскільки в даній довідці містяться повні відомості про складові її заробітної плати та здійснити перерахунок її пенсії з урахуванням усіх виплат.

Однак, листом від 01.03.2016 року за № 473/03 відповідач відмовився провести перерахунок призначеної їй пенсії з урахуванням виплаченої матеріальної допомоги та індексації заробітної плати у зв'язку з тим, що відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, з посиланням на статтю 33 цього Закону, в якій матеріальна допомога, індексація заробітної плати та компенсація за невикористану відпустку не передбачені як складові частини заробітної плати, що і змусило її звернутись до суду за захистом своїх прав. Просить визнати протиправною відмову відповідача щодо включення з 22.02.2016 року до складу розміру виплат, що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України „Про державну службу" сум матеріальної допомоги на оздоровлення в розмірі 4003,34 грн. та індексації заробітної плати в розмірі 83,93 грн., а також премій в розмірі 6565,94 грн. відповідно до довідки за № 04/31-3 від 15.02.2016 року про складові заробітної плати за період з 01.04.2005 року по 15.08.2006 року роботи підряд перед зверненням за пенсією, виданої Гощанською райдержадміністрацією та складові її заробітної плати відповідно до довідки за № 18-977 від 29.12.2007 року, виданої Рівненською обласною прокуратурою, а саме: індексація в сумі 276,66 грн. та премії в сумі 3784,54 грн. та зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії з 22.02.2016 року з включенням в заробіток для обчислення пенсії цих сум.

В судове засідання позивачка не з'явилася , але подала до суду заяву , згідно якої просила справу розглянути у її відсутності та позов підтримала з підстав, зазначених у позовній заяві .

Представник відповідача Макушенко В.Є. в судовому засіданні позов не визнав і підтримав подані ним заперечення на позов , згідно яких просить в задоволенні позову відмовити, оскільки відповідач діяв в межах повноважень, наданих йому законами України та підзаконними нормативно-правовими актами.

Заслухавши пояснення представника відповідача , дослідивши докази по справі та оцінивши їх в сукупності, вважає, що позов підлягає до задоволення частково.

Судом встановлено, що 29 грудня 2007 року ОСОБА_2 призначено пенсію за віком, відповідно до Закону України „Про державну службу" .

Відповідно до ст. 37 Закону України „Про державну службу" пенсія державним службовцям призначається, виходячи із сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Для призначення пенсії ОСОБА_2 було надано для відповідача довідку №01-5/2299 від 28.12.2007 року та довідку за №18-977 від 29.12.2007 року про складові заробітної плати за останні 24 календарні місяці роботи перед зверненням за пенсією, виданих управлінням праці та соціального захисту населення Гощанської райдержадміністрації.

У даних довідках відсутні суми отриманою позивачкою матеріальної допомоги на оздоровлення , премії та індексації доходів громадян, на які нараховані та сплачені внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

У зв'язку з цим ОСОБА_2 звернулася до Гощанської районної державної адміністрації для отримання нової довідки про складові заробітної плати і 15.02.2016 року Гощанською районною державною їй було видано нову довідку №04/31-3 про складові заробітної плати за період з 01.04.2005 року по 15.08.2006 року роботи перед зверненням за пенсією, в яку вже були включені суми індексації заробітної плати в розмірі 83,93 грн., матеріальної допомоги на оздоровлення в розмірі 4003,34 грн. , а також премій в розмірі 6565,94 грн.

22.02.2016 року позивачка звернулася до управління Пенсійного фонду в Гощанському районі (на даний час Корецьке об'єднане УПФУ в Рівненській області ) із заявою про перерахунок пенсії з врахуванням сум індексації заробітної плати , матеріальної допомоги та премії, згідно довідки за № 04/31-3 від 15.02.2016 року, виданої Гощанською райдержадміністацією , про складові її заробітної плати за період з 01.04.2005 року по 15.08.2006 року.

З листа управління Пенсійного фонду в Гощанському районі від 01.03.2016 року за № 473/0313 вбачається, що ОСОБА_2 було відмовлено в її вимогах.

У відповідності до Закону України „Про державну службу" встановлені загальні засади діяльності, статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті, а також особливості правовідносин щодо призначення та перерахунку пенсії державним службовцям.

Постановою правління Пенсійного фонду України „Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України „Про державну службу" від 30.10.2008 року №19-11, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 04.12.2008 року за №1161/15852, передбачено форми довідок про заробітну плату, в тому числі встановлено складові заробітної плати, які зазначаються під час призначення (перерахунку) пенсії.

У частині 1 ст.1 Закону України „Про оплату праці" від 24.03.1995 року встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Згідно ст.2 Закону України „Про оплату праці" структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумки роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які проводяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Суд вважає, що наведені положення дають підстави для висновку, що сума індексації заробітної плати, матеріальна допомога на оздоровлення та премія входила до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, ст. 66 Закону України „Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 року, врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини 1 ст.66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України „Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України „Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Відповідно до частини 2 ст.37 Закону України „ Про державну службу" (в ред. від 09.07.2007 р. пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за

останнім місцем роботи на державній службі.

А в частині 2 ст.33 цього Закону зазначено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Згідно частини 6 ст.33 Закону України „Про державну службу" державним службовцям можуть встановлюватись надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.

Частиною 7 ст.33 цього Закону встановлено , що умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються КМ України.

У пункті 1 Постанови КМ України „Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" №865 від 31.05.2000 року зазначено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України „ Про державну службу" , визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.

Згідно довідки № 04/31-3 від 15.02.2016 року, виданої Гощанською райдержадміністрацією Рівненської області про складові заробітної плати за період з 01.04.2005 року по 15.08.2006 року роботи підряд перед зверненням за пенсією, на всі виплати, включені в довідку, нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Відповідно до частини 1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, що підтверджують її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.72 цього Кодексу.

Згідно частини 2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти задоволення позову.

Задовільняючи позов частково суд виходить з того, що у своєму зверненні до відповідача позивачка ОСОБА_2 просила провести перерахунок пенсії відповідно до довідки за № 04/31-3 від 15.02.2016 року про складові заробітної плати за період з 01.04.2005 року по 15.08.2006 року роботи підряд перед зверненням за пенсією, виданої Гощанською райдержадміністрацією , тобто за останні 24 календарні місяці роботи перед зверненням за пенсією .

Що стосується вимоги позивачки про перерахунок пенсії відповідно до довідки за № 18-977 від 29.12.2007 року, виданої Рівненською обласною прокуратурою, яка включала в себе складові заробітної плати позивачки за більший період ніж 24 календарні місяці перед зверненням за пенсією, то ОСОБА_2 не просила відповідача провеси перерахунок пенсіїї відповідно до цієї довідки, а тому суд вважає дані вимоги безпідставними.

Керуючись ст.ст. 19,71,94,159-163 КАС України , в силу ст.ст.33,37 „Про державну службу"( в ред. від 01.01.2008 р. ) , ст.2 Закону України „Про оплату праці", ст.ст.40,41 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" , ст.66 Закону України „Про пенсійне забезпечення", п.1 Постанови КМ України „Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" №865 від 31.05.2000 року , суд

П О С Т А Н О В И В:

Позов ОСОБА_2 до Корецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання дій (бездіяльності) протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність - відмову Корецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, яка полягає у неврахуванні суми індексації заробітної плати в розмірі 83,93 грн. , матеріальної допомоги на оздоровлення в сумі 4003,34 грн. та премії в сумі 6565,94 грн. при призначенні пенсії ОСОБА_2 за період з 22 лютого 2016 року.

Зобов'язати Корецьке об'єднане управління Пенсійного фонду України в Рівненській області здійснити ОСОБА_2 перерахунок та виплату пенсії у розмірі 80% від заробітної плати з урахуванням її складових (отриманих виплат) за період, який був врахований при призначенні пенсії, тобто за 24 місяці, у тому числі індексації заробітної плати в розмірі 83,93 грн., матеріальної допомоги на оздоровлення в сумі 4003,34 грн. та премії в сумі 6565,94 грн., на які були нараховані та фактично сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до довідки № 04\31-3 від15.02.2016 року, виданої Гощанською районною державною адміністрацією, з моменту звернення - з 22 лютого 2016 року.

Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Гощанський районний суд Рівненської області протягом десяти днів з дня її проголошення.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя :

Повний текст рішення виготовлено 13 жовтня 2016 року.