Постанова № 61986057, 10.10.2016, Біловодський районний суд Луганської області

Дата ухвалення
10.10.2016
Номер справи
408/7012/16-а
Номер документу
61986057
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 408/7012/16-а

Провадження по справі № 2-а/408/43/2016

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

10 жовтня 2016 року Біловодський районний суд Луганської області

в складі: головуючого-судді: Булгакової Г.В.

при секретарі: Гляненко М.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт. Біловодська, Луганської області

адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Біловодському районі Луганської області про визнання відмови у перерахунку пенсії протиправною та про зобов'язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В :

Позивач звернулася до суду з цим позовом, посилаючись на те, що вона перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Біловодському районі Луганської області та отримує пенсію як державний службовець.

У травні 2016 року їй стало відомо, що під час перерахунку її пенсії у 2008 році відповідним пенсійним фондом не були враховані всі складові її заробітної плати, на які нараховувалися та сплачувалися внески згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та вона звернулася до Територіального управління державної судової адміністрації України в Луганській області за відповідною довідкою, в якій зазначена матеріальна допомога для вирішення соціально побутових питань, допомога на оздоровлення.

08 серпня 2016 року вона звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, в якій просила зробити її перерахунок пенсії з урахуванням усіх складових заробітної плати - матеріальної допомоги для вирішення соціально побутових питань, на оздоровлення.

12 серпня 2016 року установою відповідача їй було відмовлено в перерахунку пенсії, з посиланням на те, що матеріальна допомога для вирішення соціально побутових питань, допомога на оздоровлення не включаються до заробітної плати державного службовця при обчисленні пенсії, згідно ст. 21 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" та ст. 37 Закону України "Про державну службу".

З цією відмовою позивач не згодна, а тому звернулася до суду з цим позовом, в якому просить суд визнати відмову Управління Пенсійного фонду України в Біловодському районі Луганської області протиправною та зобов'язати установу відповідача провести перерахунок нарахованої їй пенсії, з урахуванням невключених сум матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань у розмірі 90% від суми, яка включена в довідку від 18.07.2016 року.

Позивач у судове засідання не з'явилася, надала заяву про розгляд справи за її відсутністю, просила позов задовольнити.

Представник відповідача у судове засідання не з'явилася, надавши суду заперечення проти позову. Просила справу розглянути за її відсутність.

Суд, дослідивши матеріали справи, вважає позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтованими та такими, що підлягають повному задоволенню з наступних підстав.

Згідно зі статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані.

Згідно ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна із сторін повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Довідкою установи відповідача підтверджується, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Біловодському районі Луганської області та отримує пенсією відповідно до Закону України "Про державну службу" /а.с.17/.

Рішенням Управління Пенсійного фонду України в Біловодському районі Луганської області № 1835/02-23 від 12.08. 2016 року позивачу відмовлено в проведенні перерахунку пенсії ст. 37 Закону України "Про державну службу", оскільки матеріальна допомога не є надбавками та не можуть бути враховані для розрахунку пенсії /а.с.18/.

Відповідно до довідки № 1320/16 від 18.07.2016 року, виданої Територіальним управлінням державної судової адміністрації України в Луганській області про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям , а також державним службовцям , які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено /перераховано/ пенсію , що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", на всі виплати (надбавки, премії та інші), які включені в довідку, нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та Управління пенсійного фонду України в Луганській області дійсно отримувало ці страхові внески з сум матеріальної допомоги та грошової винагороди державного службовця /а.с.14/.

Ч. 1 ст. 1 Закону України "Про оплату праці" передбачено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Ст. 2 Закону України "Про оплату праці" визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Ч. 2 ст. 33 Закону України "Про державну службу" /в редакції, чинній на момент виходу позивача на пенсію/ передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Частинами 6 та 7 вказаної статті Закону передбачено, що державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань; умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Тобто, сам ж Закон і відносить до складових заробітної плати матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до ч. 1 ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці /виплат, доходу/, на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування"нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу /прибутку/, сукупного оподатковуваного доходу /граничної суми заробітної плати /доходу/, з яких справляються страхові внески /збори/ до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку /виплат, доходу/.

Ст. 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати /доходи/, що враховуються в заробітну плату /дохід/ застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу /заробітної плати/ враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані /обчислені/ та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Таким чином, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток /дохід/ застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Аналогічні висновки містяться в постанові Верховного Суду України від 20 лютого 2012 року № 21-430а11, що відповідно до ст. 244 - 2 КАС України є обов'язковою для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України.

Крім того, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та на оздоровлення має систематичний характер, видавалась щорічно і являлась об'єктом для нарахування і утримання страхових внесків до пенсійного фонду. А матеріальна допомога разового характеру надається роботодавцем у непередбачених /екстрених/ випадках окремим працівникам у зв'язку із сімейними обставинами, на оплату лікування, оздоровлення дітей, поховання і не є об'єктом для нарахування і утримання страхових внесків до пенсійного фонду.

Таким чином, відповідна матеріальна допомога, що була виплачена позивачеві згідно наданої довідки, входить до складу фонду оплати праці.

Порядок нарахування та сплати єдиного внеску визначений Інструкцією про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, яка затверджена постановою правління Пенсійного фонду України " 21-5 від 27 вересня 2010 року.

Згідно з п.п. 4.3.5 зазначеної Інструкції визначення видів виплат, що відносяться до основної, додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, при нарахуванні єдиного внеску передбачено Інструкцією зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України № 5 від 13 січня 2004 року.

Перелік видів виплат, на які не нараховується єдиний внесок, затверджено постановою Кабінету Міністрів України № 1170 від 22 грудня 2010 року.

Відповідно до п.п. 14 зазначеного Переліку видів виплат, на які не нараховується єдиний внесок матеріальна допомога разового характеру, що надається окремим працівникам у зв'язку із сімейними обставинами; на оплату лікування, оздоровлення дітей, поховання, коли необхідність її отримання виникла раптово, за умови подання заяви, а її розмір визначається адміністрацією підприємства, не є базою для нарахування єдиного внеску.

Відповідно до п.п. 2.3.3 Інструкції зі статистики заробітної плати матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників /на оздоровлення, у зв'язку з екологічним станом, крім сум, зазначених у п. 3.31/, відноситься до заробітної плати як інші заохочувальні та компенсаційні виплати, а отже, є базою для нарахування та утримання єдиного внеску.

Крім того, відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" пенсія державним службовцям призначається із суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до вимог ст. 37-1 Закону України "Про державну службу" /в редакції на момент виходу позивача на пенсію/ у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Зважаючи на викладене, суд приходить до висновку про те, що види оплати праці та інші виплати, які враховуються при обчисленні середньомісячної заробітної плати для перерахунку пенсії, не повинні виходити із складової заробітної плати, яку отримував державний службовець на час виходу на пенсію, оскільки таке звуження суперечить ст. 37-1 Закону України "Про державну службу".

Враховуючи наведене, а також те, що на виплачені позивачу суми виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових питань нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01 січня 2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, суд вважає, що позивач має право на перерахунок пенсії в розмірі 90% заробітної плати з урахуванням складових заробітної плати, а саме матеріальної допомоги на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових питань, виданих позивачу за її місцем роботи до виходу на пенсію.

Відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" /в редакції на момент виходу позивача на пенсію/ пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі розмір пенсії збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

Судом встановлено, та підтверджується розпорядженнями установи відповідача що позивач має стаж держслужбовця понад 24 роки /а.с.27-28/, внаслідок чого пенсія повинна їй виплачуватися в розмірі 90 % від суми заробітної плати.

Відповідно до ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених ч. 1 ст. 35, ч. 2 ст. 38, ч. 3 ст. 42 і ч. 5 ст. 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Оскільки позивачем заяву про перерахунок пенсії подано до Управління Пенсійного фонду України в Біловодському районі Луганської області 08.08.2016 року, суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії позивача з 01 серпня 2016 року.

Керуючись ст.ст. 2, 9, 10, 11, 12, 70, 71, 94, 158, 160, 161 - 163, 167 КАС України, суд,-

П О С Т А Н О В И В :

Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Біловодському районі Луганської області про визнання відмови у перерахунку пенсії протиправною та про зобов'язання вчинити певні дії задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Біловодському районі Луганської області щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії та зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Біловодському районі Луганської області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням невключених сум матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення у розмірі 90 % від суми, яка зазначена в довідці від 18.07.2016 року .

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Біловодський районний суд Луганської області протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі, якщо особа, яка брала участь у справі, але не була присутня під час проголошення постанови, - з дня отримання копії постанови, з подачею копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.

Головуючий-суддя: Г.В. Булгакова