Провадження № 2-а/742/174/16
Єдиний унікальний № 742/2918/16-а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 жовтня 2016 року
Прилуцький міськрайонний суд Чернігівської області в складі : головуючого суддя Коваленка А.В, за участю секретаря судових засідань Гапоненко Л.М., розглянувши в письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Прилуцького об»єднаного управління Пенсійного фонду України Чернігівської області про визнання протиправною відмову в призначенні пенсії та зобов»язання призначити пенсію на пільгових умовах,-
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся до суду з позовом до Прилуцького об»єднаного управління Пенсійного фонду України Чернігівської області про визнання протиправною відмову в призначенні пенсії та зобов»язання призначити та виплатити пенсію на пільгових умовах.
Аргументує свої вимоги тим, що він з 29 серпня 1986 року по 17 грудня 1986 року приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобилській АЕС і виконував роботу в 30 кілометровій зоні (в зоні відчуження). У зв»язку з цим, 07 вересня 2016 року він звернувся до відповідача із заявою про призначення йому пенсії із зменшенням пенсійного віку на 10 років, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії, надавши ряд необхідних документів, у тому числі посвідчення ліквідатора наслідків на ЧАЕС 2 категорії, архівні довідки, однак рішенням Прилуцького об»єднаного управління Пенсійного фонду України від 15.09.2016 року йому було відмовлено в призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку, оскільки до його заяви не були додані документи про роботу по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у зоні відчуження. Він вважає, що дії відповідача є протиправними та порушують його право на отримання пенсії, в зв»язку з чим і змушений звернутися з відповідним позовом до суду.
В судове засідання позивач не з»явився, але попередньо надав заяву про розгляд справи без його участі.
Представник відповідача в судове засідання не з»явився, але надав заяву в якій заперечує проти задоволення позовних вимог та просить слухати справу без його участі.
Відповідно до ст.41 КАС України, у разі неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, вважає за необхідне адміністративний позов задовольнити з наступних підстав.
В судовому засіданні встановлено, що позивач ОСОБА_2 являється учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (категорія 2), що підтверджується копією посвідчення серії НОМЕР_1 від 13.10.2006 р.(а.с.5)
Відповідно до ст.10 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов`язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості.
Документом, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та надає право користуватись пільгами й компенсаціями, встановленими Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», іншими актами законодавства є відповідне посвідчення, форма якого встановлена Порядком видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженим Кабінетом Міністрів України №51 від 20.01.1997 року.
07 вересня 2016 року позивач ОСОБА_2, відповідно до ч.2 ст.44 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії із зниженням пенсійного віку на 10 років у відповідності до положень Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
16 вересня 2016 року Прилуцьке об»єднане управління Пенсійного фонду України надіслало на адресу ОСОБА_2 лист, в якому зазначено, що рішенням Прилуцького об»єднаного управління Пенсійного фонду України від 15.09.2016 року в призначенні пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку ОСОБА_2 відмовлено, з огляду на відсутність документів, які б підтвердили період виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС(а.с.11)
Стаття 46 Конституції України закріплює право громадян на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Згідно Закону України ««Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», пенсії особам, віднесеним до 1,2,3,4 категорій, встановлюються у вигляді: а)державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Із ч.1 ст.55 Закону України ««Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» видно, що особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого ст.26 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», а саме учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів мають право на зниження пенсійного віку на 10 років.
Відповідно до трудової книжки серія НОМЕР_2 ОСОБА_2 з 26.04.1981 р. по 20.04.1983 року перебував на службі в Збройних Силах «С.А.», з 02 червня 1983 р. по 11.01.1988 р. працював на Прилуцькій панчішній фабриці ім. 8 Березня(а.с.3-4)
Згідно з військового квитка серія НОМЕР_3 виданого Прилуцьким міським військовим комісаріатом Чернігівської області 26 квітня 1981 року ОСОБА_2 з 26 квітня 1981 року призваний на військову службу та 20 квітня 1983 року звільнений (демобілізований) в запас(а.с.6)
Відповідно до довідки в/ч 83212 від грудня 1986 №311, с.Оранов, рядовий ОСОБА_2, з 29 серпня 1986 р. по 17 грудня 1986 року виконував службові обов»язки по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в 30 км. зоні(а.с.7)
09 грудня 1992 року Прилуцьким міським військовим комісаріатом Чернігівської області видано довідку №1/240 про те, що рядовий ОСОБА_2, в складі військової частини 83212, в зоні відчуження в період з 29 серпня 1986 року по 17 грудня 1986 року приймав участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і має право на пільги, передбачені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи(а.с.9)
Відповідно до архівної довідки №85587 від 26.10.2012 року виданої Галузевим державним архівом Міністерства оборони України, по архівним документам військової частини №83212 встановлено, що ОСОБА_2 приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у період з 29.08.1986 р. (наказ №201) по 17.12.1986 р. (наказ №311), отримав дозу опромінення 14 рентген, в документах військової частини відображено отримання тільки добових грошей - 3,50 на добу(а.с.10)
Відповідно до довідки № 429 від 07.12.1992 р. виданої Прилуцькою панчішною фабрикою ім. 8 Березня, ОСОБА_2 приймав участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 29 серпня 1986 року по 16 грудня 1986 року і йому за роботу в зоні відчуження була виплачена підвищена заробітна плата в п»ятикратному розмірі за 14 днів, в трьохкратному розмірі за 9 днів, в двократному розмірі за 13 днів(а.с.8).
Відповідно до ст.15 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджується відповідними документами. Видача довідок про період роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, а також на території радіоактивного забруднення, здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами).
Відповідно до постанови Правління пенсійного фонду України від
25.11.2005 №22-1(у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07.07.2014 №13-1) «Про затвердження Порядку надання та оформлення документів для призначення (перерахунку) відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», при призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку, визначено Законом України «Про соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», особи повинні надати: посвідчення учасника ліквідації аварії на ЧАЕС, яке повинно мати штамп про його перереєстрацію, дату її проведення; довідку форми № 122 (за установленою формою, затвердженою постановою Державного комітету СРСР по праці та соціальних питань № 122 від 09.03.1988 року).
Згідно п.7 «г» Порядку надання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії до заяви про призначення пенсії додаються документи, які засвідчують особливий статус особи (посвідчення учасника ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, форма якої затверджена постановою Державного комітету СРСР по праці та соціальним питанням від 09 березня 1988 року № 122, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об`єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період проживання (роботи) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування).
В даному випадку, суд вважає, що посилання відповідача на відсутність у позивача первинних документів є безпідставним, оскільки нормами Закону України «Про соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» не передбачено, що довідка підприємства чи військової частини не вважається достатнім документом для підтвердження періоду роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській ЧАЕС.
Єдиним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право на користування пільгами, встановленими Законом України «Про соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», зокрема призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» або «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи». Різного роду довідки про період роботи у зоні відчуження, евакуацію, відселення, самостійне переселення, про період проживання та роботи на забруднених територіях тощо є лише підставами для визначення в установленому порядку статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС або потерпілих від Чорнобильської катастрофи.
В даному випадку, в судовому засіданні відповідачем не надано доказів того, що надані позивачем документи, в тому числі посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії серії НОМЕР_1, видане управлінням праці та соціального захисту населення Прилуцької міської ради 13 жовтня 2006 року та архівні довідки містять неправдиві або недостовірні дані та в судовому порядку вказані документи недійсними також не визнавались.
Суд вважає безпідставними твердження представника відповідача зазначені в письмових запереченнях, про те, що відсутні докази направлення позивача, з місця дислокації в/ч 85587 ( село Оране) , яке не віднесено до зони відчуження, в зону відчуження , оскільки дані твердження спростовуються матеріалами справи, а саме довідкою в /ч 83212 №311 від грудня 1986, відповідно до якої ОСОБА_2, з 29 серпня 1986 р. по 17 грудня 1986 року виконував службові обов»язки по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в 30 км зоні та відомостями про отримання доз опромінювання зазначеними в архівній довідці № 85587 від 26.10.2012 року та військовому квитку, які в своїй сукупності підтверджують виконання позивачем обов»язків по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в зоні відчудження.
На підставі вище викладеного, суд приходить до висновку, що позивачем надано всі необхідні документи, передбачені Порядком подання та оформлення документів для призначення пенсій, враховуючи, що надані документи підтверджують особливий статус позивача, останній має право на призначення пенсії відповідно до ч.1 ст.55 Закону України «Про соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», тому дії відповідача щодо відмови у призначенні позивачу пенсії зі зниженням пенсійного віку є протиправними.
На підставі ст.ст.19, 46 Конституції України, ст.ст.10, 15, 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст.44 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», керуючись ст.ст.2, 11, 17, 18, 19, 86, 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративний позов ОСОБА_2 до Прилуцького об»єднаного управління Пенсійного фонду України Чернігівської області про визнання протиправною відмову в призначенні пенсії та зобов»язання призначити пенсію на пільгових умовах - задовольнити.
Визнати дії Прилуцького об»єднаного управління Пенсійного фонду України Чернігівської області щодо відмови в призначенні ОСОБА_2 пенсії зі зменшенням пенсійного віку, як потерпілому від Чорнобильської катастрофи, на підставі ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»№796-ХІІ - протиправними.
Зобовязати Прилуцьке об»єднане управління Пенсійного фонду України Чернігівської області призначити та виплатити ОСОБА_2 пенсію зі зменшенням пенсійного віку, як потерпілому від Чорнобильської катастрофи, на підставі ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»№796-ХІІ з 07 вересня 2016 року.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через Прилуцький міськрайонний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом ч.3 ст.160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя А.В.Коваленко