Постанова № 61982890, 11.10.2016, Бродівський районний суд Львівської області

Дата ухвалення
11.10.2016
Номер справи
439/1253/16-а
Номер документу
61982890
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 439/1253/16-а

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

11 жовтня 2016 року м. Броди

Бродівський районний суд Львівської області в складі головуючої судді Бородійчук О.І., з участю секретаря судового засідання Скорик І.Б., позивача ОСОБА_1, представника відповідача Секретар О.Л., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Броди справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Бродівському районі Львівської області про визнання неправомірним рішення про відмову у перерахунку пенсії та зобов'язання вчинити дії, -

в с т а н о в и в:

ОСОБА_1 звернувся в суд з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України у Бродівському районі Львівської області, в якому просить визнати неправомірним рішення Управління Пенсійного фонду України в Бродівському районі Львівської області № 42/03-31 від 09.09.2016 року про відмову йому у перерахунку пенсії; зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Бродівському районі Львівської області провести перерахунок його пенсії, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, вказаною у довідці Виконкому Бродівської міської ради від 09.09.2016року № 652 та з розрахунку 90 відсотків від суми заробітної плати у розмірі 7539,48 грн. (сім тисяч п'ятсот тридцять дев'ять гривень 48 копійок), починаючи з 01.01.2016року без обмежень граничного розміру пенсії.

В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 позов підтримав, просить суд його задоволити.

Представник відповідача Управління Пенсійного фонду України в Бродівському районі Львівської області Секретар О.Л. в судовому засіданні позов заперечила, просить суд відмовити в його задоволенні. Окрім того, суду представлено заперечення на позовну заяву начальника управління Бутинської С.Д. про відмову в задоволенні позову та клопотання про застосування строків позовної давності.

Суд, заслухавши пояснення позивача, представника відповідача, з'ясувавши обставини справи, перевіривши їх доказами, приходить до висновку, що позов слід задоволити.

Як встановлено судом і вказана обставина не заперечується сторонами, з 25.06.2011 року позивачу ОСОБА_1 була призначена пенсія по інвалідності відповідно до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» від 07.06.2001р. № 2493-ІІІ (далі - Закон № 2493-ІП). Відповідно до ст. 21 Закону № 2493-III пенсійне забезпечення посадових осіб місцевого самоврядування здійснюється у порядку, визначеному Законом України «Про державну службу».

02.09.2016 року позивач звернувся до управління Пенсійного фонду України в Бродівському районі із заявою про перерахунок розміру його пенсії в зв'язку з підвищенням з 01.12.2016 року заробітної плати працюючим державним службовцям.

Листом від 09.08.2016р. № 3277 03-31 управління відмовило позивачу в задоволенні його вимог.

Відповідно до ст. 66 Закону України № 1788 "Про пенсійне забезпечення" до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" (400/97-ВР) нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку.

Відповідно до ст. 41 Закону України №1058 "Про загальнообов'язкове пенсійне страхування " до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховують суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно цим Законом, з яких фактично обчислені та сплачені страхові внески до Пенсійного фонду в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески".

Згідно із ст. 2 Закону України від 26.06.1997 року №400/97-ВР «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" (в редакції, чинній до 01.01.2011 року) та ст. 7 Закону України від 08.07.2010 року № 2464-1V "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", "об'єктом оподаткування є: фактичні витрати на оплату прані працівників, які включають витрати на виплату основної і додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, у тому числі в натуральній формі, які визначаються згідно з нормативно-правовими актами прийнятими відповідно до Закону України "Про оплату праці" (108/95-ВР)".

Відповідно до ст. 2 Закону України від 24.03.1995 року №108/95 ВР "Про оплату праці" у структуру заробітної плати включається основна та додаткова заробітна плата та інші заохочувальні та компенсаційні виплати.

Відповідно до пп.2.2.7 та пп.2.3.3 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату України 13.01.2004 року № 5 (у відповідності до Закону України №108/95) суми виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників, входять до складу фонду додаткової заробітної плати, та матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників, включається до інших заохочувальних та компенсаційних виплат.

Згідно із роз'ясненням Пенсійного Фонду України (лист від 02.03.2004р. № 1983/04) вказана Інструкція є єдиним нормативним документом, який визначає складові фонду оплати праці і застосовується при нарахуванні внесків до Пенсійного фонду.

Відповідно до ч. 1 ст.37 Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ (в редакції, що була чинна на момент призначення ОСОБА_5 пенсії 23.08.2013р.) "пенсія державним службовцям призначається у розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов?язкове державне пенсійне страхування". Відповідно до ч. 5 ст. 37 цього Закону за кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

Заробітна плата державного службовця відповідно до ч. 2 ст. 33 Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Зокрема, в ч. 6 вказаної статті визначено, що державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також: надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.

Статтею 35 Закону України «Про державну службу» №3723-ХІІ передбачено, що державним службовцям допомога на оздоровлення виплачується при наданні щорічної відпустки у розмірі посадового окладу.

Згідно з ч. 7 ст. 33 Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Умови оплати праці державних службовців визначені постановою Кабінету Міністрів України від 09.03.2006р. №268 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів". Зазначеною постановою надано право керівникам органів, зазначених у пункті 1 цієї постанови ( в т.ч. виконавчої влади ), у межах затвердженого фонду оплати праці: надавати працівникам матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та допомогу для оздоровлення при паданні щорічної відпустки у розмірі, що не перевищує середньомісячної заробітної плати працівника, у межах затвердженого фонду оплати праці.

Враховуючи зазначене, допомога на оздоровлення, передбачена статтею 35 Закону України "Про державну службу" є обов'язковою виплатою, а матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та допомога на оздоровлення, передбачена Постановою Кабінету Міністрів України №268 може виплачуватися у розмірі середньомісячної заробітної плати за умови наявних коштів на оплату праці.

Крім того, на виконання вимог ст.66 Закону України від 05.11.1991р. №1788 "Про пенсійне забезпечення" постановою Кабінету Міністрів України від 18.05 1998р. №697 затверджено "Перелік видів оплати праці та інших виплат, на які не нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та які не враховуються при обчисленні середньомісячної заробітної плати для призначення пенсій". Матеріальна допомога, яка носить системний характер і виплачується всім або більшості працівників, а також суми індексації заробітної плати, які виплачуються з фонду оплати праці, не включені у зазначений Перелік, а тому мають враховуватися при обчисленні середньомісячної заробітної плати для призначення пенсій.

Відповідно до ч. 2 ст. 244-2 КАС України, висновок щодо застосування норм права, викладений у постанові Верховного Суду України, має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права.

У Постанові Верховного суду України від 06.11.2013р. №21-350а13 зазначено, що ВС вирішував питання про усунення розбіжностей у застосуванні статей 33, 37 закону №3723-XII і в постановах від 20.02.2012, 28.05.2013 (справи №№21-430а11, 21-125а13, 21-97а13 відповідно) зазначив, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати. Висновок касаційного суду про те, що матеріальна допомога, на яку нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, однак яка не включається до складу заробітної плати державного службовця, не враховується при обчисленні розміру його пенсії, є наслідком порушення правил застосування норм права: перевагу було надано положенням законів №3723-XII та №108/95-ВР, які щодо спірних відносин є загальними. У той же час перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин - ст.41 закону №1058-IV та ст.66 закону №1788-XII.

Отже, отримувані застрахованою особою суми виплат (індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань), з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, повинні враховуватися в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

В силу статей 83, 84, 87 Закону №1788-ХІІ та статей 43, 44, 45, 46 Закону № 1058-ІV, призначення чи перерахунок пенсії проводиться виключно на підставі звернення (заяви) особи до відповідного територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі. Пенсія призначайтеся чи перераховується з дня звернення, крім окремих випадків, передбачених згаданими Законами.

Згідно ст.45 Закону №1058-ІV перерахунок призначеної пенсі провадиться в такі строки: у різі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа; у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшенні пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.

Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що перерахунок пенсії необхідно провести відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" у редакції, чинній на час призначення пенсії, тобто, у розмірі 90% від заробітної плати позивача, із врахуванням до заробітку державного службовця для обчислення пенсії інших виплат (індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань), з урахуванням виплачених сум, починаючи з 01.01.2016 року.

Керуючись ст. ст. 12, 14, 18, 71, 99, 100, 105, 159-163, 167 КАС України, суд -

П О С Т А Н О В И В :

Позов задовольнити.

Визнати неправомірним рішення Управління Пенсійного фонду України в Бродівському районі Львівської області № 42/03-31 від 09.09.2016 року про відмову у перерахунку пенсії ОСОБА_1.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Бродівському районі Львівської області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, вказаною у довідці Виконкому Бродівської міської ради від 09.09.2016року № 652 та з розрахунку 90 відсотків від суми заробітної плати у розмірі 7539,48 грн. (сім тисяч п'ятсот тридцять дев'ять гривень 48 копійок) починаючи з 01.01.2016року без обмежень граничного розміру пенсії.

На постанову може бути подана апеляція до Львівського апеляційного адміністративного суду через Бродівський районний суд Львівської області шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з часу отримання її копії.

Суддя: О. І. Бородійчук