Постанова № 61982608, 12.10.2016, Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області

Дата ухвалення
12.10.2016
Номер справи
308/9614/16-п
Номер документу
61982608
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України

Справа № 308/9614/16-п

3/308/4259/16

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12 жовтня 2016 року м. Ужгород

Суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області Фазикош О.В., за участю представника Закарпатської митниці ДФС ОСОБА_1, представника ОСОБА_2 ОСОБА_3, розглянувши матеріали адміністративної справи про порушення митних правил відносно громадянина України ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний код платника податку НОМЕР_1, який проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2, за ч.1 ст.483 Митного кодексу України, -

ВСТАНОВИВ:

12.08.2016 року о 02 год. 21 хв. в зону митного контролю на ділянку «Виїзд з України» (ЗМК пасажирська) митного посту «Тиса» Закарпатської митниці ДФС заїхав легковий автомобіль марки «VW» моделі «CARAVELLE», реєстраційний номерний знак Польщі RP62883, під керуванням громадянина України ОСОБА_2, який прямував у приватних справах з України в Італію.Формою проходження митного контролю гр.України ОСОБА_2 обрав порядок проходження митного контролю по каналу «зелений коридор».

Згідно ч.5 та ч.6 ст.366 МК України обрання «зеленого коридору» вважається заявою громадянина про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території та свідчить про факти, що мають юридичне значення. Громадяни, які проходять (проїжджають) через «зелений коридор», звільняються від подання письмової митної декларації. Звільнення від подання письмової митної декларації не означає звільнення від обов'язкового дотримання порядку переміщення товарів через митний кордон України.

При усному опитуванні гр. України ОСОБА_2 заперечив наявність будь-яких товарів, в тому числі тих, що підлягають декларуванню, а також повідомив, що жодних прихованих від митного контролю товарів не переміщує.

Відповідно ч.1 ст.318 МК України митному контролю підлягають усі товари, транспортні засоби комерційного призначення, які переміщуються через митний кордон України.

Згідно ч.2 Типової технологічної схеми здійснення митного контролю автомобільних транспортних засобів перевізників і товарів, що переміщуються ними, у пунктах пропуску через державний кордон, затвердженої ПКМУ від 21.05.2012 №451 - митний контроль автомобільних транспортних засобів і товарів здійснюється виключно митними органами відповідно до законодавства, вибірково, у формах та обсязі, що визначені на підставі результатів системи управління ризиками.

Відповідно до п.7 ПКМУ «Про затвердження вичерпного переліку підстав, за наявності яких може проводитись огляд (переогляд) товарів, транспортних засобів комерційного призначення митними органами України» від 23.05.2012 №467, на підставі наявності ознак облаштування товарів, транспортних засобів комерційного призначення спеціально виготовленими сховищами (тайниками) або використання інших засобів чи способів, що утруднюють виявлення товарів проводиться митний огляд.

В ході здійснення митного огляду в боксі поглибленого огляду зазначеного транспортного засобу були виявлені приховані від митного контролю товари - тютюнові вироби, а саме: сигарети з фільтром, вітчизняного виробництва, з акцизними марками України, по 20 сигарет у кожній пачці, торгівельної марки «Marlboro» «Gold», виробник ПРАТ «Філіп Морріс Україна», країна виробництва Україна, загальною кількістю 548 пачок; сигарети з фільтром, вітчизняного виробництва, з акцизними марками України, по 20 сигарет у кожній пачці, торгівельної марки «Marlboro» червоні, виробник ПРАТ «Філіп Морріс Україна», країна виробництва Україна, загальною кількістю 1516 пачок; сигарети з фільтром, вітчизняного виробництва, з акцизними марками України, по 20 сигарет у кожній пачці, торгівельної марки «Winston» «Blue», виробник ПАТ «Джей Тш Інтернешнл Україна», країна виробництва Україна, загальною кількістю 250 пачок; сигарети з фільтром, вітчизняного виробництва, з акцизними марками України, по 20 сигарет у кожній пачці, торгівельної марки «Winston» «Classic», виробник ПАТ «Джей Тш Інтернешнл Україна», країна виробництва Україна, загальною кількістю 1407 пачок. Загальна кількість виявлених сигарет становить 3721 пачка.

Виявлені тютюнові вироби були приховані в обладнаному та пристосованому з метою незаконного переміщення сигарет через митний кордон України спеціально виготовленому тайнику - подвійному днищі салону автомобіля розмірами 320см*140см.*17см., який знаходився під підлогою автомобіля по всьому периметру салону.

Виявлення прихованих сигарет стало можливим після демонтажу задніх сидінь салону автомобіля, демонтажу декоративної обшивки підлоги та демонтажу кришки люка розміром 250см..х50см., яка знаходилася під задніми сидіннями салону автомобіля та прикривала отвір до тайника, де приховувались сигарети. Виявлене стало доступним для огляду за допомогою використання технічних засобів митного контролю, а саме: ендоскопа, викрутки, ножа, ліхтарика, оглядового дзеркала та шляхом демонтажу 18 болтів, за допомогою яких кришка люка кріпилася до фальшднища автомобіля.

Вартість виявлених сигарет, згідно маркувань на пачках, складає 82676,00 гривень (вісімдесят дві тисячі шістсот сімдесят шість грн.. 00 коп.).

Згідно інформації, отриманої з мережі Інтернет (сайт «mobile.de») від 12.08.2016, вартість легкового автомобіля «VW» моделі «CARAVELLE» становить 3900євро, що станом на 12.08.2016 року за курсом НБУ складає 108091,08 грн. (сто вісім тисяч девяносто одна грн. 08 коп.). Загальна вартість транспортного засобу згідно матеріалів справи 342475,81 гривень

Виявлені тютюнові вироби громадянин України ОСОБА_2 не визнав своєю власністю, пояснюючи, що транспортний засіб він переміщував на прохання незнайомого йому чоловіка, який підійшов до нього на стоянці магазина «Караван» у місті Чернівці. Про приховані сигарети громадянин його не попередив.

ОСОБА_2 в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлялася у встановленому законом порядку.

Представник ОСОБА_2 ОСОБА_3 у судовому засіданні просив провадження по справі відносно його довірителя закрити за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.483 МК України, оскільки ОСОБА_2 не приховував тютюнові вироби, не міг передбачати їх наявність в автомобілі, а також не міг передбачати наслідки своїх дій, що виключає наявність вини дій чи бездіяльності повязаної з переміщенням товарів через митний кордон України з прихованням від митного контролю. Протокол ПМП №1434/30502/16 від 12.08.2016 року не містить жодних відомостей про те, що в конструкцію автомобіля вносились конструктивні зміни та те, що ОСОБА_2 вносив такі зміни або обладнав існуючі конструктивні ємності для незаконного переміщення товарів через митний кордон України, які є відповідно до п.53 ч.1 ст.4 МК України обовязковою ознакою використання конструктивних ємностей автомобіля з метою незаконного переміщення товарів через митний кордон України, як у спеціально виготовленому тайнику.

Представник Закарпатської митниці ДФС ОСОБА_1 у судовому засіданні просив притягнути ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.483 МК України та застосувати відносно останнього адміністративне стягнення передбачене санкцією вказаної статті у вигляді штрафу в розмірі 100 відсотків вартості товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил з конфіскацією цих товарів, а також транспортного засобу із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для переміщення товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил через митний кордон України.

Заслухавши думку учасників судового розгляду, дослідивши матеріали справи, приходжу до наступного висновку:

Згідно ч.1 ст.365 МК України громадяни за умови дотримання вимог цього Кодексу та інших актів законодавства України можуть переміщувати через митний кордон України будь-які товари, крім тих, що заборонені до ввезення в Україну (у тому числі з метою транзиту) та вивезення з України.

Частинами 5 та 6 статті 366 МК України визначено, що обрання «зеленого коридору» вважається заявою громадянина про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території та свідчить про факти, що мають юридичне значення. Громадяни, які проходять (проїжджають) через «зелений коридор», звільняються від подання письмової митної декларації. Звільнення від подання письмової митної декларації не означає звільнення від обов'язкового дотримання порядку переміщення товарів через митний кордон України.

Згідно ч.1ст.483 МК Українивідповідальність настає за дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості.

З протоколу про порушення митних правил №1434/30502/16 від 12.08.2016 р. та доданих до нього матеріалів встановлено, що 12.08.2016 року о 02 год. 21 хв. гр.України ОСОБА_2 при проходженні митного контролю на усні запитання працівника митниці щодо переміщення через митний кордон України заборонених чи обмежених для вивезення товарів, в т.ч. і таких, що приховані, заперечив факт переміщення ним таких товарів.

Проте, у ході здійснення митного огляду транспортного засобу марки «VW» моделі «CARAVELLE», реєстраційний номерний знак Польщі RP62883, і речей гр.України ОСОБА_2 були виявлені приховані від митного контролю товари - тютюнові вироби, а саме: сигарети з фільтром, вітчизняного виробництва, з акцизними марками України, по 20 сигарет у кожній пачці, торгівельної марки «Marlboro» «Gold», виробник ПРАТ «Філіп Морріс Україна», країна виробництва Україна, загальною кількістю 548 пачок; сигарети з фільтром, вітчизняного виробництва, з акцизними марками України, по 20 сигарет у кожній пачці, торгівельної марки «Marlboro» червоні, виробник ПРАТ «Філіп Морріс Україна», країна виробництва Україна, загальною кількістю 1516 пачок; сигарети з фільтром, вітчизняного виробництва, з акцизними марками України, по 20 сигарет у кожній пачці, торгівельної марки «Winston» «Blue», виробник ПАТ «Джей Тш Інтернешнл Україна», країна виробництва Україна, загальною кількістю 250 пачок; сигарети з фільтром, вітчизняного виробництва, з акцизними марками України, по 20 сигарет у кожній пачці, торгівельної марки «Winston» «Classic», виробник ПАТ «Джей Тш Інтернешнл Україна», країна виробництва Україна, загальною кількістю 1407 пачок. Загальна кількість виявлених сигарет становить 3721 пачка. Виявлені тютюнові вироби були приховані в обладнаному та пристосованому з метою незаконного переміщення сигарет через митний кордон України спеціально виготовленому тайнику - подвійному днищі салону автомобіля розмірами 320см*140см.*17см., який знаходився під підлогою автомобіля по всьому периметру салону. Виявлення прихованих сигарет стало можливим після демонтажу задніх сидінь салону автомобіля, демонтажу декоративної обшивки підлоги та демонтажу кришки люка розміром 250см..х50см., яка знаходилася під задніми сидіннями салону автомобіля та прикривала отвір до тайника, де приховувались сигарети.

Відповідно до п.53 ст.4 Митного кодексу України «спеціально виготовлене сховище (тайник) - сховище, виготовлене з метою незаконного переміщення товарів через митний кордон України, а також обладнані та пристосовані з цією метою конструктивні ємності чи предмети, які попередньо піддавалися розбиранню, монтажу тощо».

Вказані обставини в своїй сукупності свідчить про наявність в діях гр.України ОСОБА_2 складу порушення митних правил, передбаченого ч.1ст. 483 МК України, оскільки останній вчинив дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) обладнаних та пристосованих конструктивних ємностей (порожнин), які попередньо піддавалися розбиранню та монтажу, з метою незаконного переміщення товарів через митний кордон України. Дії гр.України ОСОБА_2 за ч.1 ст.483 МК України кваліфіковані правильно.

Вина громадянина гр.України ОСОБА_2 підтверджується матеріалами справи, а саме протоколом про ПМП №1434/30502/16, актом проведення огляду (переогляду) товарів, т/з, ручної поклажі та багажу від 12.08.2016 року та іншими матеріалами справи.

Разом з тим, транспортний засіб автомобільмарки «VW» моделі «CARAVELLE», реєстраційний номерний знак Польщі RP62883, не піддавався спеціальному переобладнанню для незаконного переміщення товарів через митний кордон України, конструктивних змін внесено не було, товар був прихований в конструктивних порожнинах транспортного засобу. Доступ до товарів, які були приховані від митного контролю, став можливим при відкритті та перевірці конструктивних порожнин транспортного засобу.

Зазначені судом обставини будь-якими доказами спростовані не були, зокрема висновку експерта, що в даний автомобіль водієм були внесені конструктивні зміни з метою незаконного переміщення товарів через кордон до матеріалів справи долучено не було.

Відповідно дост.33 КУпАП, при накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність. Обтяжуючих відповідальність особи обставин судом не встановлено. За правиламист.23 КУпАП, адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень, як самим правопорушником, так і іншими особами.

При розгляді даної справи про адміністративне правопорушеннясуддя також враховує, що одним з проявів верховенства права є положення про те, що право не обмежується лише законодавством як однією з його форм, а включає й інші соціальні регулятори. Справедливість - одна з основних засад права і є вирішальною у визначенні його як регулятора суспільних відносин, одним із загальнолюдських вимірів права. Суд вважає за необхідне зазначити, що ця позиція ґрунтується, в тому числі, нарішенні Конституційного Суду України від 02.11.2004 року № 15-рп/2004усправі№ 1-33/2004.

При вирішенні питання про призначення стягнення за вчинене порушення суд також враховує положення статті 1 Протоколу № 1 Конвенції про захист прав людини основоположних свобод, у відповідності до яких «Кожна фізична або юридична особа мас право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права».

В контексті забезпечення дотриманняпринципів КонституціїтаКонвенції про захист прав людини і основоположних свобод, задля утвердження верховенства права та європейських підходів до розуміння прав людини, 23 лютого 2006 року Верховною Радою України було прийнятоЗакон України №3477-ІV «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини». Основними цілями даного Закону є застосування практики Європейського суду з прав людини з метою забезпечення виконання рішення Європейського суду з прав людини у справах проти України та впровадження в українське судочинство та адміністративну практику європейських стандартів прав людини.

Рішення Європейського суду є офіційною формою розяснення основних (невідчужуваних) прав кожної людини, закріплених і гарантованих Конвенцією, яка є частиною національного законодавства, та у звязку з цим джерелом законодавчого правового регулювання і правозастосування в Україні.

Так, приймаючи рішення по справі, суд враховує правові позиції висловлені ЄСПЛ у справі «Бакланов проти Росії» (09.06.2005 року) та у справі «Фрізен проти Росії» (24.03.2005 року), а саме те, що досягнення справедливого балансу між загальними інтересами суспільства та вимогами захисту основоположних прав особи лише тоді стає значним, якщо встановлено, що під час відповідного втручання було дотримано принципу «законності» і воно не було свавільним. Крім того, суд приймає до уваги правові позиції висловлені у справі «Ісмайлов проти Росії» (п.38 Рішення від 16.10.2008 року), згідно яких для того, щоб втручання вважалося пропорційним, воно має відповідати тяжкості правопорушення і не становити надмірний тягар для особи.

При накладенні адміністративного стягнення суддя враховує розяснення п.18ПостановиПленуму Верховного Суду України №8 від 03.06.2005 року «Про судову практику у справах про контрабанду та порушення митних правил», згідно якого, вирішуючи питання про конфіскацію предметів зі спеціально виготовленими сховищами (тайниками) і транспортних засобів, що використовувалися для приховання чи переміщення товарів, враховуються обсяги конструктивних змін внесених у ці предмети або транспортні засоби із зазначеною метою; співвідношення вартості й кількості товару, який був предметом порушення митних правил, із розмірами транспортного засобу, в якому цей товар переміщувався.

Враховуючи конкретні обставини справи в їх сукупності, а саме кількість незаконно переміщуваного товару, його вартість та співвідношення із вартістю транспортного засобу, яким він переміщувався, що вартість товарів, які були предметом порушення митних правил, менша від вартості транспортного засобу, що використовувався для їх переміщення через митний кордон України, а також те, що транспортний засіб не піддавався спеціальному переобладнанню для незаконного переміщення товарів через митний кордон України, а також відсутність обтяжуючих відповідальність обставин та те, що від дій ОСОБА_2 тяжких наслідків не настало, він вперше притягується до адміністративної відповідальності, має на утриманні двох малолітніх дітей, що підтверджується копіями свідоцтв про народження серії І-МИ №045934 від 14.02.2007 року та серії І-МИ №230040 від 18.08.2015 року, вважаю, що на нього слід накласти адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 82676,00 грн. (вісімдесят дві тисячі шістсот сімдесят шість грн. 00 коп.) з конфіскацією безпосередніх предметів порушення митних правил сигарети з фільтром, вітчизняного виробництва, з акцизними марками України, в кількості 3721 пачка.

Оскільки загальна вартість прихованих тютюнових виробів є меншою порівняно з вартістю автомобіля, (та значно меншою порівняно з вказаною згідно матеріалів справи загальної вартості автомобіля) враховуючи, що не було внесено конструктивних змін у транспортний засіб, мету призначення покарання та співрозмірність можливого покарання вчиненому правопорушенню, тобто принципу розумності призначення покарання, приходжу до висновку, що легковий автомобіль марки «VW» моделі «CARAVELLE», реєстраційний номерний знак Польщі RP62883, ідентифікаційний номер кузова НОМЕР_2, обєм двигуна 2461,0см3, рік виготовлення 2002, тип двигуна дизель, а також свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, не підлягає конфіскації, та такий слід повернути ОСОБА_2, власнику або його представнику за дорученням.

Такий вид адміністративного стягнення без застосування додаткового адміністративного стягненняу виді конфіскації автомобіля буде мати достатній профілактичний вплив і дозволить запобігти вчиненню нимв подальшому правопорушень, а також засвідчить невідворотність реагування на кожне правопорушення.

Окрім цього слід зазначити, що відповідно доЗакону України «Про судовий збір»судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Згідно абзацу 2 статті 8 Закону України «Про Державний бюджет України на 2016 рік» з 1 січня 2016 року встановлено мінімальну заробітну плату у місячному розмірі 1378 гривень.

Пунктом5 Закону України «Про судовий збір», що у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, судовий збір становить 0,2 розміру мінімальної заробітної плати. На даний час сума збору становить:275,60грн.

Керуючись ст.ст.483,522,527,528,529 МК України, ст.ст.283-285,287-290,303 КУпАП, ч.5 ст.4 Закон України «Про судовий збір» суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

Громадянина України ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний код платника податку НОМЕР_1, визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.483 МК України та накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 82676,00 грн. (вісімдесят дві тисячі шістсот сімдесят шість грн. 00 коп.) з конфіскацією безпосередніх предметів порушення митних правил, а саме:

сигарет з фільтром, вітчизняного виробництва, з акцизними марками України, по 20 сигарет у кожній пачці, торгівельної марки «Marlboro» «Gold», виробник ПРАТ «Філіп Морріс Україна», країна виробництва Україна, загальною кількістю 548 пачок; сигарет з фільтром, вітчизняного виробництва, з акцизними марками України, по 20 сигарет у кожній пачці, торгівельної марки «Marlboro» червоні, виробник ПРАТ «Філіп Морріс Україна», країна виробництва Україна, загальною кількістю 1516 пачок; сигарет з фільтром, вітчизняного виробництва, з акцизними марками України, по 20 сигарет у кожній пачці, торгівельної марки «Winston» «Blue», виробник ПАТ «Джей Тш Інтернешнл Україна», країна виробництва Україна, загальною кількістю 250 пачок; сигарет з фільтром, вітчизняного виробництва, з акцизними марками України, по 20 сигарет у кожній пачці, торгівельної марки «Winston» «Classic», виробник ПАТ «Джей Тш Інтернешнл Україна», країна виробництва Україна, загальною кількістю 1407 пачок. Загальна кількість та вартість конфіскованого товару становить 3721 пачки та 82676,00 грн. (вісімдесят дві тисячі шістсот сімдесят шість грн. 00 коп.)

Вилучений легковий автомобіль марки «VW» моделі «CARAVELLE», реєстраційний номерний знак Польщі RP62883, ідентифікаційний номер кузова НОМЕР_2, обєм двигуна 2461,0см3, рік виготовлення 2002, тип двигуна дизель, а також свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу не підлягає конфіскації, та такий слід повернути ОСОБА_2, власнику або його представнику за дорученням.

Стягнути з громадянина України ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний код платника податку НОМЕР_1, судовий збір на користь держави у розмірі 275,60 грн.

Реквізити для сплати судового збору: отримувач коштів Ужгородське УДКСУ Закарпатської області, МФО 812016, код ЄДРПОУ 38015610, банк отримувача ГУДКСУ в Закарпатській області, р/р №31216206700002, код бюджетної класифікації 22030001, призначення платежу: судовий збір, код ЄДРПОУ38015610 (суду, де розглядається справа).

Строк звернення постанови для виконання - три місяці з дня винесення постанови.

Апеляційну скаргу на постанову може бути подано до апеляційного суду Закарпатської області суду через Ужгородський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Суддя Ужгородського

міськрайонного суду ОСОБА_4