Справа № 163/2215/16-п
Провадження №3/163/1493/16
ЛЮБОМЛЬСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ПОСТАНОВА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 жовтня 2016 року місто Любомль
Суддя Любомльського районного суду Волинської області Гайдук А.Л., за участі представника Волинської митниці ДФС ОСОБА_1, розглянувши, направлені Волинською митницею ДФС, матеріали справи за протоколом №1776/20500/2016 про притягнення до відповідальності за ст.ст.471, 472 МК України
ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянина України, що проживає ІНФОРМАЦІЯ_2, приватного підприємця, РНОКПП НОМЕР_1, закордонний паспорт серії FC №024576, виданий 03.12.2015 року органом 0710, -
в с т а н о в и л а :
ОСОБА_2 19.08.2016 року приблизно о 14 год. 50 хв., слідуючи з ОСОБА_3 в Україну через митний пост Устилуг Волинської митниці ДФС смугою спрощеного митного контролю зелений коридор, в якості водія автомобіля марки CHRYSLER VOYAGER, реєстраційний номерний знак LHR22351, переміщував, окрім дозволеної до ввезення в Україну, без письмового декларування та надання дозвільних документів, 11321 доларів США, що еквівалентно 10000,00 євро, аналогічну валюту в розмірі 1500 доларів США, яка склала понад допустиму до ввезення в Україну норму готівки, та згідно офіційного курсу НБУ станом на 19.08.2016 року становить 37756,37 грн., чим порушив вимоги пункту 2 розділу 2 Інструкції про переміщення готівки і банківських металів через митний кордон України, затвердженої постановою Правління Національного банку України № 148 від 27.05.2008 року, та вчинив правопорушення, передбачене ст.471 МК України.
Крім цього, ОСОБА_2 ставиться у вину те, що він, за вищевикладених обставин, порушив, передбачений постановою Правління НБУ № 148 від 27.05.2008 року, порядок переміщення валюти та з порушенням проходження спрощеної форми митного контролю «зеленого коридору», не задекларував за встановленою формою валюту в сумі 1500 доларів США, яка підлягала обовязковому письмовому декларуванню, використавши всупереч вимог ст.366 МК України «зелений коридор», як форму декларування шляхом вчинення дій, чим вчинив правопорушення, передбачене ст. 472 МК України.
ОСОБА_2 на розгляд справи в суд не зявився, однак на електронну адресу суду надіслав клопотання, у якому просив розгляд справи проводити без його участі. Крім цього, у цьому ж клопотанні вказав, що вину у недекларуванні валюти він не визнає та просить провадження в справі у цій частині закрити.
Представник Волинської митниці ДФС під час розгляду протоколу в суді висловила позицію про доведеність вини ОСОБА_2 у вчиненні порушень митних правил, передбачених ст.ст.471, 472 МК України, та, на підставі ч.2 ст.36 КУпАП, просила накласти на останнього стягнення в межах санкції ст.472 МК України, а також стягнути судовий збір.
Заслухавши думку представника митниці та дослідивши письмові докази у справі, суд дійшов наступних висновків.
Згідно протоколу про порушення митних правил №1776/20500/2016 від 19.08.2016 року, ОСОБА_2 ставиться у провину вчинення правопорушень, передбачених ст.ст.471, 472 МК України.
Відповідно до ст.471 МК України, передбаченим у цій статті, адміністративним правопорушенням є порушення встановленого цим Кодексом порядку проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, тобто переміщення через митний кордон України особою, яка формою проходження митного контролю обрала проходження (проїзд) через "зелений коридор", товарів, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством України, або товарів в обсягах, що перевищують неоподатковувану норму переміщення через митний кордон України.
Обрання «зеленого коридору» вважається заявою громадянина про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та /або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території та свідчить про факти, що мають юридичне значення.
Отже, обравши смугу проходження митного контролю «зелений коридор», особа несе відповідальність за порушення умов (порядку) його проходження.
Відповідно до вимог ст.197 МК України, на окремі товари встановлюються обмеження щодо їх переміщення через митний кордон України. Зокрема, обмеження щодо ввезення на митну територію України та вивезення за межі митної території України валютних цінностей, а також порядок переміщення їх через митний кордон України, у тому числі особливості декларування валютних цінностей (зокрема, визначення граничних сум валютних цінностей, які підлягають письмовому або усному декларуванню), можуть встановлюватися Національним банком України.
Розділом 2 Інструкції про переміщення готівки і банківських металів через митний кордон України, затвердженої постановою Правління Національного банку України № 148 від 27.05.2008 року (далі Інструкція) передбачено, що фізична особа має право ввозити в Україну та вивозити за межі України готівку в сумі, що не перевищує в еквіваленті 10000 євро, без письмового декларування митному органу. Фізична особа - резидент має право ввозити в Україну та вивозити за межі України готівку в сумі, що перевищує в еквіваленті 10000 євро, за умови письмового декларування митному органу в повному обсязі та за наявності документів, що підтверджують зняття готівки з рахунків у банках (фінансових установах), виключно на ту суму, що перевищує в еквіваленті 10000 євро. Строк дії таких документів 30 календарних днів, починаючи з дня видачі.
Тобто, з огляду на вказані положення Інструкції в розрізі вимог ч.4 ст.374 МК України, при переміщенні через пункти пропуску для автомобільного сполучення товарів, які згідно п.57 ч.1 ст.4 МК України, охоплюють також поняття валютних цінностей, вартістю понад 10000 євро, громадяни зобов'язані обрати загальну смугу пропуску "червоний коридор" та подати письмову декларацію.
Наведене також вказує на те, що грошові кошти, як у національній валюті, так і в іноземній валюті, які громадяни переміщують через митний кордон України, є товаром, переміщення якого через кордон України не забороняється, однак обмежується.
Частиною 7 Розділу 1 Інструкції передбачено, що фізична особа, юридична особа несуть відповідальність за недекларування готівки і банківських металів, що переміщуються через митний кордон України, відповідно до законодавства України.
Та обставина, що ОСОБА_2 19.08.2016 року слідував через митний кордон України автомобілем марки CHRYSLER VOYAGER, рн.з. LHR22351, смугою спрощеного митного контролю «зелений коридор» стверджується відповідним талоном для проходження по «зеленому коридору» (а.с.7).
Як вбачається з акту про проведення огляду (переогляду) товарів, транспортних засобів, ручної поклажі та багажу №205050100/2016/0000569 від 19.08.2016 року, під час проведення повного митного огляду автомобіля марки CHRYSLER VOYAGER, р.н.з. LHR22351,в особистих речах водія даного транспортного засобу, а саме, барсетці та гаманці, було виявлено валюту в загальній сумі 12821 долар США, з яких 1500 доларів США перевищили дозволену до ввезення норму готівки, визначену постановою Правління НБУ №148 від 27.05.2008 року (а.с.6).
У письмових поясненнях від 19.08.2016 року ОСОБА_2 вказав, що переміщувану валюту він отримав від продажу в ОСОБА_3 чорного металу (брухту) (а.с.5).
Таким чином, встановлені судом обставини, за яких ОСОБА_2, окрім валюти, еквівалентної сумі у 10000 євро, переміщував через митний кордон України в напрямку «вїзд», смугою спрощеного митного контролю «зелений коридор», також 1500 доларів США, які підлягали обовязковому письмовому декларуванню з поданням митному органу відповідних документів, підтверджуючих їх зняття з рахунків у банках (фінансових установах), в своїй сукупності доводять вчинення ним правопорушення, передбаченого ст. 471 МК України.
Щодо кваліфікації тих же дій ОСОБА_2 за ст.472 МК України, суд вважає, що така кваліфікація його дій є безпідставною, у звязку з відсутністю ознак даного правопорушення.
Статтею 257 МК України передбачено, що декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмово, усно, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.
У відповідності до вимог ст. 472 МК України адміністративним правопорушенням є недекларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення, що переміщуються через митний кордон України, тобто незаявлення за встановленою формою точних та достовірних відомостей (наявність, найменування або назва, кількість тощо) про товари, транспортні засоби комерційного призначення, які підлягають обов'язковому декларуванню у разі переміщення через митний кордон України.
Об'єктивна сторона зазначеного правопорушення характеризується дією (недостовірне декларування), або ж бездіяльністю (недекларування). Тобто, це незаявлення за встановленою письмовою, усною, або будь-якою іншою формою відомостей або заявлення недостовірних відомостей про товари, їх митного режиму і інших відомостей для митної мети.
Як вбачається з письмових пояснень ОСОБА_2 від 19.08.2016 року, переміщувана ним валюта знаходилась: у барсетці 10000 доларів США, у гаманці 2821 долар США, та причиною порушення порядку її перевезення через митний кордон України стала його необізнаність з чинним митним законодавством (а.с.5).
Із службової записки старшого державного інспектора УБ з МП Волинської митниці ДФС ОСОБА_4 від 19.08.2016 року слідує, що вищевказані валютні кошти ОСОБА_2 були видані інспектору митниці добровільно та після їх перерахунку було встановлено перевищення дозволеної, без письмового декларування та подання фінансових (банківських) документів, норми, еквівалентної 10000 євро.
Проаналізувавши наведені докази у їх сукупності, суд не вбачає підстав вважати, що переміщувана ОСОБА_2 валюта була виявлена особисто інспектором митниці, оскільки будь-яких доказів того, що при усному опитуванні інспектором митниці останній не заявив про наявність у нього зазначеної валюти, у справі не має та в судовому засіданні даної обставини не доведено.
Посадовою особою митниці використано формальний підхід та зроблені формальні висновки, які не ґрунтуються на належних та допустимих доказах. При цьому, такі висновки органу доходів і зборів викладені лише у протоколі про порушення митних правил, складеному відносно ОСОБА_2, з якого неможливо зрозуміти у чому полягало вчинення останнім правопорушення, передбаченого ст.472 МК України, якими його діями воно вчинено і чим це підтверджується.
Враховуючи те, що за наявними у справі доказами ОСОБА_2 допустив порушення порядку проходження митного контролю виключно в зоні (коридорі) спрощеного митного контролю, тому такі його дії повністю охоплюються диспозицією ст.471 МК Українита додаткової кваліфікації за ст.472 МК Українине потребують, оскільки наявності обєктивної сторони такого правопорушення у його діях не доведено.
За викладених обставин, провадження у справі відносно ОСОБА_2 за ст.472 МК України підлягає закриттю на підставі п.1 ст.247 КУпАП за відсутністю в його діях складу даного правопорушення.
При накладенні стягнення на ОСОБА_2 за ст.471 МК України, суд враховує характер та обставини вчиненого правопорушення, відсутність обставин, що помякшують та обтяжують відповідальність винного, ступінь його вини у вчиненому, дані про особу правопорушника, зокрема те, що він вперше притягується до відповідальності за порушення митних правил, та вважає, що відносно останнього слід застосувати стягнення у виді штрафу в розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а також додаткове безальтернативне стягнення у виді конфіскації валютних цінностей, що склали понад допустиму до ввезення в Україну норму, як таких, що є обмеженими до переміщення через митний кордон України.
Відповідно до п.5 ч.2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» з ОСОБА_2 слід стягнути судовий збір в розмірі 275 грн. 60 коп.
Керуючись ст.ст. 522, 527, 528 МК України, п.1 ст.247 КУпАП, п.9 ст. 5 Закону України «Про судовий збір», на підставі ст.ст. 471, 472 МК України, суддя, -
п о с т а н о в и л а :
ОСОБА_2визнати винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ст.471 МК України, і накласти на нього стягнення у виді штрафу в розмірі 1700 (одна тисяча сімсот) гривень з конфіскацією в дохід держави 1500 (одна тисяча пятсот) доларів США, вилучених згідно протоколу та опису затриманих предметів №1776/20500/2016 від 19.08.2016 року та прийнятих 19.08.2016 року на балансовий рахунок ВОД АТ «ОСОБА_5 ОСОБА_6», відділення №3 (квитанція №5).
Штраф в розмірі 1700 (одна тисяча сімсот) гривень підлягає стягненню на рахунок 31115106705262 в ГУДКСУ у Волинській області (МФО 803014, код ЄДРПОУ 38031501, одержувач УДКСУ в Любомльському районі, код класифікації доходів бюджету 21081100, призначення платежу «адміністративні штрафи у справі про порушення митних правил»).
Провадження у справі відносно ОСОБА_2за ст.472 МК України закрити на підставі п.1 ст.247 КУпАП, у звязку з відсутністю в його діях складу даногоадміністративного правопорушення.
Стягнути з ОСОБА_2в користь держави 275 (двісті сімдесят пять) гривень 60 копійок судового збору на рахунок 31214206700262 в ГУДКСУ у Волинській області (МФО 803014, код ЄДРПОУ 38031501, отримувач УДКСУ в Любомльському районі, код класифікації доходів бюджету 22030001).
Постанова суду (судді) у справі про порушення митних правил може бути оскаржена особою, стосовно якої вона винесена, представником такої особи, органом доходів і зборів, який здійснював провадження у цій справі, протягом десяти днів з дня винесення постанови до апеляційного суду Волинської області через Любомльський районний суд Волинської області.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя Любомльського районного суду
Волинської області ОСОБА_6