ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 вересня 2016 року м. Київ К/800/9342/16
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
головуючого судді: суддів: Стрелець Т.Г. Голяшкіна О.В. Калашнікової О.В.
розглянувши в письмовому провадженні касаційну скаргу ОСОБА_4
на постанову Зарічного районного суду м.Суми від 24 листопада 2015 року
та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 10 березня 2016 року
у справі №591/4761/15-а
за позовом ОСОБА_4
до Департаменту містобудування та земельних відносин Сумської міської ради,
треті особи 1) Депутат Сумської міської ради 6 скликання 1 округу Фірсова Ольга
Василівна,
2) Товариство з обмеженою відповідальністю "Еко-Ексім",
3) Приватне акціонерне товариство "Альфасистембуд" ,
4) Сумська міська організація ветеранів України
про визнання протиправними та скасування рішень, визнання нечинними
містобудівних умов і обмежень земельної ділянки від 23.09.2011 року та змін
і доповнень до містобудівних умов і обмежень земельної ділянки від
04.04.2014 року, визнання протиправними дій; зобов'язання утриматись від
повторної видачі містобудівних умов та обмежень, -
В С Т А Н О В И Л А:
У липні 2015 року ОСОБА_4 звернувся до суду з позовом до Департаменту містобудування та земельних відносин Сумської міської ради, треті особи: Депутат Сумської міської ради 6 скликання 1 округу Фірсова Ольга Василівна, Товариство з обмеженою відповідальністю "Еко-Ексім", Приватне акціонерне товариство "Альфасистембуд", Сумська міська організація ветеранів України визнання протиправними та скасування рішень, визнання нечинними містобудівних умов і обмежень земельної ділянки від 23.09.2011 року та змін і доповнень до містобудівних умов і обмежень земельної ділянки від 04.04.2014 року, визнання протиправними дій; зобов'язання утриматись від повторної видачі містобудівних умов та обмежень.
Позивач просив суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення Управління архітектури та містобудування Сумської міської ради від 23.09.2011 року №71/11.01-17м;
- визнати протиправним та скасувати рішення Департаменту містобудування та земельних відносин Сумської міської ради щодо видачі змін та доповнень до містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки від 04.04.2014 року №47/22.01-15;
- визнати нечинними з моменту затвердження містобудівні умови і обмеження земельної ділянки від 23.09.2011 року №71/11.01-17м, виданих Управлінням архітектури та містобудування Сумської міської ради;
- визнати нечинними з моменту затвердження зміни та доповнення до містобудівних умов і обмежень земельної ділянки від 23.09.2011 року №71/11.01-17м, виданих Департаментом містобудування та земельних відносин Сумської міської ради;
- визнати протиправними дії Департаменту містобудування та земельних відносин Сумської міської ради, що полягають у видачі змін та доповнень до містобудівних умов і обмежень земельної ділянки від 04.04.2014 року №47/22.01-15;
- визнати протиправними дії Департаменту містобудування та земельних відносин Сумської міської ради, що полягають у видачі змін та доповнень до містобудівних умов і обмежень земельної ділянки від 23.09.2011 року №71/11.01-17м;
- зобов'язати Департамент містобудування та земельних відносин Сумської міської ради утриматись від повторної видачі містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки за адресою АДРЕСА_1, до повного усунення недоліків.
Постановою Зарічного районного суду м.Суми від 24 листопада 2015 року, залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 10 березня 2016 року, у задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Не погоджуючись з рішеннями судів попередніх інстанцій, ОСОБА_4 звернувся до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просить вищезазначені судові рішення скасувати та направити справу на новий розгляд до суду першої інстанції.
Справу розглянуто в порядку письмового провадження, встановленого пунктом 1 частини 1 статті 222 Кодексу адміністративного судочинства України.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши і обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права і наданої ними правової оцінки обставин у справі, дослідивши матеріали справи, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно частини 2 статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України, суд касаційної інстанції переглядає судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій в межах касаційної скарги.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що первинні містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки №71/11.01-17м по АДРЕСА_1 були видані Управлінням архітектури та містобудування з намірами забудови будівництва багатоквартирного будинку ще 23.09.2011 року забудовнику ПП «Суми -капітал» (а.с.155).
ТОВ «Еко Ексім» є орендарем земельної ділянки загальною площею 0,3161 га, кадастровий номер НОМЕР_1 розташованої за адресою АДРЕСА_2, на підставі договору оренди від 03.07.2013 року між ТОВ «Еко-Ексім» та Сумською міською радою, з правом пролонгації (а.с.148-151 том 1).
Цільове призначення земельної ділянки згідно витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно - для будівництво та обслуговування багатоквартирного житлового будинку (а.с.140 том 1).
01 жовтня 2013 року ТОВ «Еко-Ексім» та ПрАТ «Альфасистембуд» уклали Договір про спільну діяльність, відповідно до п. 1.2 якого спільною метою є проектування, будівництво і введення в експлуатацію багатоповерхового багатоквартирного житлового будинку за адресою АДРЕСА_1 (а.с.141-144 том 1).
У квітні 2014 року ТОВ «Еко-Ексім» звернулося до Департаменту містобудування та земельних відносин Сумської міської ради із заявою про надання змін та доповнень до містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки загальною площею 0,3161 га, кадастровий номер НОМЕР_1 розташованої за адресою АДРЕСА_1 (а.с.128 том 1).
До заяви було додано документи, передбачені 2.2. Порядку надання містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки: документ про право користування земельною ділянкою - договір оренди (а.с. 148-151 том 1); витяг з державного реєстру речових прав (а.с.140 том 1); ситуаційний план (схема) щодо місцезнаходження земельної ділянки (а.с.146 том 1); викопіювання з топографо-геодезичного плану М 1:2000 (а.с.145 том 1); черговий кадастровий план (а.с.147); містобудівний розрахунок з техніко-економічними показниками запланованого об'єкта будівництва (а.с.138-139 том 1); а також рішення Господарського суду Сумської області від 17.03.2014 року.
01 квітня 2014 року Департаментом містобудування та земельних відносин Сумської міської ради були видані зміни та доповнення до містобудівних умови та обмежень від 23.09.2011 року № 71/11.01-17м забудови земельної ділянки за адресою АДРЕСА_1.
Згідно з п. 1.3 Містобудівних умов та обмежень наміром забудови є будівництво багатоповерхового (8-ми поверхового) багатоквартирного житлового будинку (а.с.152).
У п. 1.8 містобудівних умов та обмежень зроблене посилання на містобудівну документацію: Генеральний план розвитку міста Суми, затверджений рішенням Сумської міської ради від 16.10.2002 року №139-МР, з посиланням на рішення господарського суду Сумської області від 17.03.2014 року (а.с.152 зворот том1) .
Рішенням господарського суду Сумської області від 17.03.2014 року визнано недійсним рішення Сумської міської ради від 19.12.2012 року №1943-МР «Про затвердження Проекту внесення змін до Генерального плану міста Суми» в частині віднесення земельної ділянки площею 0,3161 га за адресою: АДРЕСА_1 до території інших підприємств та частково території багатоквартирної забудови.
Крім того, визнано недійсним рішення Сумської міської ради від 06.03.2013 року №2180-МР «Про затвердження План зонування території міста Суми» в частині віднесення земельної ділянки площею 0,3161 га за адресою: АДРЕСА_1 до громадської зони - навчальної зони та частково підзони багатоквартирної житлової забудови в межах санітарно-захисної зони (а.с. 129-132 том 1).
Позивач, вважаючи протиправними рішення Управління архітектури та містобудування Сумської міської ради від 23.09.2011 року №71/11.01-17м та рішення Департаменту містобудування та земельних відносин Сумської міської ради щодо видачі змін та доповнень до містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки від 04.04.2014 року №47/22.01-15, звернувся до суду з цим позовом.
Позивач свій позов обгрунтовував тим, що в АДРЕСА_1 за школою №8 продовжується будівництво восьмиповерхового будинку на території поховання розстріляних у часи Другої світової війни військовополонених, і вважає це порушенням норм статтей 6, 8 Закону України "Про увічнення Перемоги у Великій вітчизняній війні 1941-1945 років", та п. 9 Постанови КМУ від 20.12.2000 року №1867 "Про Порядок організації робіт з пошуку і впорядкування поховань жертв війни та політичних репресій". Крім того, посилається на акт перевірки Держсільгоспінспекції в Сумській області від 08.10.2014 року за №1170, яким встановлені чисельні порушення використання земельної ділянки по АДРЕСА_1, позивач вважає, що дана земельна ділянка знаходиться на території історичного ареалу в зоні регулювання забудови. Крім того, в зоні регулювання забудови нове будівництво можливе тільки за проектами, погодженими з органами охорони культурної спадщини. На думку позивача, у зоні ділянки між річищами Сумки і Псла має зберігатися садибний характер забудови, а гранична висота нових будівель не повинна перевищувати 9 м від рівня денної поверхні.
Суди першої та апеляційної інстанцій, відмовили у задоволенні позову у зв»язку з його необґрунтованістю та недоведеністю порушення прав позивача.
Переглядаючи судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій, з урахуванням доводів касаційної скарги та заперечень на неї, колегія суддів Вищого адміністративного суду України виходить з наступного.
У справах про оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють чи прийняті (вчинені) вони відповідно до частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України.
За приписами частини 1 статті 1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки (надалі - містобудівні умови та обмеження) - документ, що містить комплекс планувальних та архітектурних вимог до проектування і будівництва щодо поверховості та щільності забудови земельної ділянки, відступів будинків і споруд від червоних ліній, меж земельної ділянки, її благоустрою та озеленення, інші вимоги до об'єктів будівництва, встановлені законодавством та містобудівною документацією.
Згідно частини 1 статті 16 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» планування на місцевому рівні здійснюється шляхом розроблення та затвердження генеральних планів населених пунктів, планів зонування територій і детальних планів території, їх оновлення та внесення змін до них.
Відповідно до частини 5 статті 29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» розгляд заяви і надання містобудівних умов та обмежень або прийняття рішення про відому у їх наданні здійснюється спеціально уповноваженим органом містобудування та архітектури протягом сем робочих днів з дня реєстрації заяви. Рішення про відмову у надання містобудівних умов та обмежень приймається у разі невідповідності намірів щодо забудови земельної ділянки вимогам містобудівної документації на місцевому рівні.
Питання надання містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки врегульовані Порядком надання містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, їх складу та змісту, затвердженого Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України наказом №109 від 07.07.2011 року (далі - Порядок).
Згідно пункту 2.2. Порядку надання містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, їх склад та зміст, затвердженого Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України наказом №109 від 07.07.2011 року для отримання містобудівних умов та обмежень до заяви замовником додаються: - засвідчена в установленому порядку копія документа про право власності (користування) земельною ділянкою; - ситуаційний план (схема) щодо місцезнаходження земельної ділянки (у довільній формі); - викопіювання з топографо-геодезичного плану М 1:2000; - кадастрова довідка з містобудівного кадастру (у разі наявності); - черговий кадастровий план (витяг із земельного кадастру - за умови відсутності містобудівного кадастру); - фотофіксація земельної ділянки (з оточенням); - містобудівний розрахунок з техніко-економічними показниками запланованого об'єкта будівництва.
Крім того, відповідно до п. 2.4 Порядку, розгляд заяви, надання містобудівних умов і обмежень або прийняття рішення про відмову у їх видачі здійснюється спеціально уповноваженим органом містобудування та архітектури у порядку, встановленому Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності». Підставою для відмови у видачі містобудівних умов і обмежень є невідповідність намірів забудови земельної ділянки положенням відповідної містобудівної документації на місцевому рівні.
За приписами статті 12 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до компетенції сільських, селищних, міських рад у сфері містобудування на відповідній території належить затвердження відповідно до законодавства місцевих програм, генеральних планів відповідних населених пунктів, планів зонування територій, а за відсутності затверджених в установленому законом порядку планів зонування території - детальних планів територій. Крім повноважень, зазначених у частині першій цієї статті, відповідна місцева рада утворює у складі виконавчого комітету ради орган з питань містобудування та архітектури.
Місцеві ради вирішують інші питання у сфері містобудування відповідно до закону, а також можуть делегувати вирішення питань, що належать до їх компетенції, своїм виконавчим органам або відповідним місцевим державним адміністраціям.
До компетенції виконавчих органів сільських, селищних, міських рад у сфері містобудування належать: затвердження детальних планів територій за наявності затверджених в установленому законом порядку планів зонування території; визначення територій для містобудівних потреб.
Відповідно до п.1.1. Положення про Департамент містобудування та земельних відносин Сумської міської ради, затвердженого рішенням Сумської міської ради 29.01.2014 року №3013-МР, утворюється Сумською міською радою, їй підзвітний та підконтрольний, підпорядкований виконавчому комітету Сумської міської ради та міському голові міста Суми.
Пунктом 3.2.19 Положення встановлено, що департамент відповідно до покладених на нього завдань надає відповідно до закону містобудівні умови і обмеження забудови земельних ділянок.
Так, рішенням Сумської міської ради від 16.10.2002 року №139-МР затверджено Генеральний план міста Суми (а.с. 125).
Згідно графічних матеріалів Генерального плану міста Суми від 2002 року, земельна ділянка по АДРЕСА_1 знаходиться на території багатоквартирної забудови та громадської забудови (а.с.135 том 1, а.с. 64 том 2).
Рішенням Сумської міської ради від 19.12.2012 року №1943-МР затверджено Проект внесення змін до генерального плану міста Суми (а.с.121). В складі цього проекту затверджено Історико-архітектурний опорний план, межі і режим використання зон охорони пам'яток, історичних ареалів м. Суми.
Рішенням Сумської міської ради від 06.03.2013 року №2180-МР затверджено План зонування території міста Суми (а.с.127), яким визначено функціональне призначення території, на якій знаходиться об'єкт незавершеного будівництва на території громадської зони - навчальної зони та частково підзони багатоквартирної житлової забудови в межах санітарно-захисної зони.
Відповідно до частини 1 статті 18 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» план зонування території розробляється на основі генерального плану населеного пункту (у його складі або як окремий документ) з метою визначення умов та обмежень використання території для містобудівних потреб у межах визначених зон.
Приймаючи до уваги положення наведеної норми, містобудівні умови і обмеження забудови земельної ділянки містяться в Плані зонування території.
План зонування території міста Суми складається з графічних матеріалів та пояснювальної записки та встановлює функціональне призначення земельних ділянок та вимоги до забудови.
Згідно графічних матеріалів Плану зонування території міста Суми, земельна ділянка за адресою: АДРЕСА_1 була віднесена до громадської зони - навчальної зони та частково підзони багатоквартирної житлової забудови в межах санітарно-захисної зони.
Проте, ТОВ «Еко-Ексім» оскаржив до суду вказані рішення Сумської міської ради від 19.12.2012 року №1943-МР та від 06.03.2013 року №2180-МР в частині віднесення земельної ділянки по АДРЕСА_1 до території інших підприємств та частково території багатоквартирної забудови та до громадської зони - навчальної зони та частково підзони багатоквартирної житлової забудови в межах санітарно-захисної зони (а.с. 129).
Рішенням господарського суду Сумської області від 17.03.2014 року за позовом ТОВ «Еко-Ексім» до Сумської міської ради позов задоволено.
Визнано недійсним рішення Сумської міської ради від 19.12.2012 року №1943-МР «Про затвердження Проекту внесення змін до Генерального плану міста Суми» в частині віднесення земельної ділянки площею 0,3161 га за адресою: АДРЕСА_1 до території інших підприємств та частково території багатоквартирної забудови.
Визнано недійсним рішення Сумської міської ради від 06.03.2013 року №2180-МР «Про затвердження План зонування території міста Суми» в частині віднесення земельної ділянки площею 0,3161 га за адресою: АДРЕСА_1 до громадської зони - навчальної зони та частково підзони багатоквартирної житлової забудови в межах санітарно-захисної зони (а.с.129-132).
Таким чином, згідно даного рішення господарського суду діючою містобудівною документацією для земельної ділянки площею 0,3161 га за адресою: АДРЕСА_1 залишається Генеральний план міста Суми від 2002 року, згідно якого земельна ділянка по АДРЕСА_1 знаходиться на території багатоквартирної забудови та громадської забудови.
Суди попередніх інстанцій правильно зазначили, що не можливо погодитися з доводами позивача про невідповідність містобудівної документації розміщенню багатоквартирного житлового будинку, з огляду на таке.
Відповідно до пункту 1.2. Порядку містобудівний розрахунок - це розрахунок гранично допустимих параметрів забудови, умови ув'язки архітектурно-планувального та об'ємно-просторового рішення системи обслуговування інженерних комунікацій, транспортного обслуговування та благоустрою з існуючою забудовою при дотриманні діючих нормативних документів.
ТОВ «Еко-Ексім» до заяви було надано містобудівний розрахунок, у якому зазначена гранично допустима висота багатоповерхового будинку, що відповідає главі 2 «Характеристика територіальних зон міста» розділу 13 «Містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки» пояснювальної записки Плану зонування території м.Суми.
При цьому не приймається, як доказ, наданий позивачем Акт перевірки відповідності чинному містобудівному законодавству, державним будівельним нормам та стандартам, нормативно-правовим актам у містобудуванні та містобудівній документації вихідних даних наданих на проектування багатоквартирного житлового будинку по АДРЕСА_1 від 15.12.2014 року, згідно висновків якого зміни до містобудівних умов та обмежень без погодженого історико-містобудівного обґрунтування є порушенням містобудівного та пам'яткоохоронного законодавства (а.с.24-25 том 1).
Як зазначено у преамбулі Акту, його склала комісія, створена розпорядженням Сумського міського голови від 01.12.2014 року №242-р щодо перевірки діяльності департаменту містобудування та земельних відносин Сумської міської ради (а.с.20-23).
Повноваження сільського, селищного, міського голови передбачені частиною 4 статті 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», згідно з якою сільський, селищний, міський голова не наділений повноваженнями щодо створення комісій з метою контролю за діяльністю виконавчих органів ради. Створення тимчасових контрольних комісій, як органу відповідної ради, передбачене статтею 48 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні». Вказана норма визначає, що тимчасові контрольні комісії обираються з числа депутатів для здійснення контролю з конкретно визначених радою питань, що належать до повноважень місцевого самоврядування.
Таким чином, видаючи розпорядження №242-р від 01.12.2014 року про створення комісії для перевірки діяльності департаменту містобудування та земельних відносин Сумської міської ради, Сумський міський голова діяв поза межами компетенції, встановленої ч. 4 ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Згідно з вимогами частини 3 статті 70 Кодексу адміністративного судочинства України, докази, одержані з порушенням закону, судом при вирішенні справи не беруться до уваги.
Крім того, що первинні містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки АДРЕСА_1 були видані 23.09.2011 року, а зона центрального історичного ареалу затверджена рішенням Сумської міської ради від 19.12.2012 року.
Питання щодо перепоховання останків осіб, виявлених під час проведення земельних робіт у травні 2014 року по АДРЕСА_1 було вирішено спільно виконкомом Сумської міської ради, управлінням культури і туризму Сумської ОДА, Сумським обласним краєзнавчим музеєм, громадською організацією «Пошуковий загін «Гвардієць», ПрАТ «Альфасистембуд», ТОВ «Еко-Ексім» відповідно до вимог законів «Про охорону культурної спадщини», «Про увічнення перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939-1945 років», «Про поховання та похоронну справу». Складено акт про встановлення та обстеження місця поховання осіб, які загинули внаслідок воєн, проведено перепоховання останків 35 осіб (а.с.201-207).
Крім того, ПрАТ «Альфасистембуд» спільно Сумською міською організацією ветеранів України прийняло участь у встановленні пам'ятного знаку жертвам нацистських концтаборів, 16.07.2015 року уклало договір про спільну діяльність з метою спільно вчиняти дії для увічнення пам'яті загиблих військовополонених (а.с. 197).
Згідно з визначенням, наведеним у пункті 8 частини 1 статті 1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки - документ, що містить комплекс планувальних та архітектурних вимог до проектування і будівництва щодо поверховості та щільності забудови земельної ділянки, відступів будинків і споруд від червоних ліній, меж земельної ділянки, її благоустрою та озеленення, інші вимоги до об'єктів будівництва, встановлені законодавством та містобудівною документацією.
Склад та зміст містобудівних умов та обмежень встановлені у Розділі ІІІ Порядку надання містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, їх склад та зміст.
Інспекцією ДАБК в Сумській області проводилась перевірка дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності на будівництві багатоповерхового житлового будинку по АДРЕСА_1, про що складено акт (а.с.120-121).
Як вбачається з вказаного акту, порушення були встановлені лише в частині розміщення та розмірів інформаційного щита на об'єкті будівництва (а.с.121).
Будь-яких інших порушень в частині дотримання будівельних норм, стандартів та правил даним актом перевірки не встановлено.
Таким чином, доводи позивача щодо порушення ДБН при видачі містобудівних умов та обмежень земельної ділянки - не підтверджуються доказами.
Крім того, суду були надані документи, що земельна ділянка по АДРЕСА_1 не знаходиться в межах прибережної захисної смуги (а.с.7 том 2, а.с. 165-166 том 1), чим спростовуються доводи позивача в цій частині.
Крім того, суд приймає до уваги, що містобудівні умови за своєю юридичною суттю є актом індивідуальної дії та направлені на врегулювання правовідносин між забудовником ТОВ «Еко-Ексім» як суб'єктом містобудування та Департаментом містобудування та земельних відносин Сумської міської ради як спеціальним уповноваженим органом містобудування.
Позивач не є стороною даних правовідносин, тому його права оскаржуваними містобудівними умовами не порушені.
Містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки не є дозволом на проведення будівельних робіт з будівництва багатоповерхового будинку, а тому їх скасування не може відновити права позивача в разі доведеності порушення його прав.
З урахуванням вищевикладеного, Вищий адміністративний суд України погоджується з висновком судів першої та апеляційної інстанцій про відмову в задоволенні позову в зв'язку недоведеністю порушення прав позивача та з необґрунтованістю позовних вимог.
Доводи, викладені в касаційній скарзі, не спростовують висновків судів першої та апеляційної інстанції та встановлених обставин справи.
Відповідно статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України, суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Враховуючи викладене, судова колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що доводи касаційної скарги не спростовують висновків, викладених в оскаржуваних судових рішеннях, вони ґрунтуються на вимогах норм матеріального та процесуального законодавства, підстав для їх скасування не вбачається.
Керуючись статтями 220, 222, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Касаційну скаргу ОСОБА_4 - залишити без задоволення.
Постанову Зарічного районного суду м. Суми від 24 листопада 2015 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 10 березня 2016 року у справі №591/4761/15-а - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії сторонам і може переглянута Верховним Судом України з підстав, у строки та у порядку, передбачені статтями 237, 238, 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді