Головуючий у 1 інстанції - Кірієнко В.О.
Суддя-доповідач - ОСОБА_1
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 жовтня 2016 року справа №805/2510/16-а
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії: головуючого судді Міронової Г.М., суддів: Арабей Т.Г., Геращенка І.В., секретаря судового засідання Челахової О.О., за участю представника позивача ОСОБА_2, представника відповідача ОСОБА_3, розглянув у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Костянтинівської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 13 вересня 2016 року у справі № 805/2510/16-а за позовом 15 державного пожежно рятувального загону Головного управління ДСНС України у Донецькій області до Костянтинівської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області про скасування податкового повідомлення-рішення від 21.07.2016 року № НОМЕР_1 про нарахування штрафних санкцій за порушення строків сплати з податку на додану вартість в сумі 7248,91 грн.
ВСТАНОВИВ:
Позивач 08.08.2016 року звернувся до суду з адміністративним позовом (який було уточнено) до Костянтинівської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області, мотивуючи свої вимоги тим, що в червні 2016 року відповідачем проведено камеральну перевірку, якою встановлено порушення строку сплати суми податкового зобовязання з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), визначеного п. 203.2 ст. 203 Податкового кодексу України, за затримку на 30 календарних днів сплати податкового зобовязання на загальну суму 72489,10 грн. з 15 державного пожежно рятувального загону Головного управління ДСНС України у Донецькій області.
Просив суд: скасувати податкове повідомлення-рішення від 21.07.2016 року № НОМЕР_1 Костянтинівської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області в частині нарахування штрафних санкцій за порушення строку сплати суми податкового зобовязання з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) в сумі 7248,91 грн.; стягнути на користь позивача витрати зі сплати судового збору на суму 1378 грн.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 13 вересня 2016 року у справі № 805/2510/16-а позовну заяву 15 державного пожежно рятувального загону Головного управління ДСНС України у Донецькій області задоволено.
Скасовано податкове повідомлення-рішення Костянтинівської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області від 21.07.2016 року № НОМЕР_1, яким нараховані штрафні санкції з податку на додану вартість в сумі 7248,91 грн.
Не погодившись з даною постановою суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій він просить скасувати постанову суду першої інстанції та постановити нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
В обґрунтування апеляційної скарги посилається на норми Податкового кодексу України та зазначає, що твердження платника щодо жодних затримань термінів сплати податкових зобовязань з ПДВ за поданими деклараціями не відповідають дійсності, оскільки позивач перейшов на облік до Костянтинівської ОДПІ 15.06.2015 року і згідно інтегрованої картки платника податків станом на 01.01.2015 року мав несплачений податковий борг у розмірі 509,33 грн. При сплаті позивачем податкових зобовязань кошти зараховувались згідно з черговістю виникнення податкового боргу у відповідності до п.п. 87.9 ст. 87 Податкового кодексу України.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, представників сторін, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги та наданих заперечень, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає за необхідне вимоги, викладені в апеляційній скарзі, залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції залишити без змін, з наступних підстав.
Судами першої та апеляційної інстанції встановлено наступне.
15 державний пожежно-рятувальний загін Головного управління ДСНС України у Донецькій області зареєстрований в якості юридичної особи 11.07.2012 року та знаходиться на податковому обліку в Костянтинівській обєднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області з 15 червня 2015 року (а.с. 17-18, 79).
Відповідачем було проведено камеральну перевірку своєчасності сплати позивачем податку на додану вартість за вересень-грудень 2014 року, січень-червень 2015 року, за результатами якої було складено акт від 29.06.2016 року за № 466/05-14-12-11-3-38101840 (а.с. 63-65).
Вказаною перевіркою встановлено порушення строку сплати позивачем суми податкового зобовязання з податку на додану вартість в розмірі 72 489,10 грн., визначеного п. 203.2 ст. 203 Податкового кодексу України (а.с. 63-65).
За результатами перевірки податковим органом прийнято податкове повідомлення-рішення від 21.07.2016 року № НОМЕР_1, яким нараховано позивачу штрафні санкції в розмірі 7248,91 грн. за затримку на 30 календарних днів сплати грошового зобовязання з податку на додану вартість в сумі 72 489, 10 грн. (а.с. 9).
Колегія суддів вважає висновок суду першої інстанції про задоволення позову правомірним з огляду на наступне.
Спірним у справі є правомірність дій податкового органу щодо нарахування позивачу штрафних санкцій в розмірі 7248,91 грн. за затримку на 30 календарних днів сплати грошового зобовязання з податку на додану вартість за період вересень 2014 року - червень 2015 року.
Підпунктом 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України визначено, що платник податків зобов'язаний: зокрема, сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання (пп. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 ПК України).
Порядок проведення камеральної перевірки визначає стаття 76 Податкового кодексу України.
Камеральна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу без будь-якого спеціального рішення керівника такого органу або направлення на її проведення.
Камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком.
Згода платника податків на перевірку та його присутність під час проведення камеральної перевірки не обов'язкова.
Порядок оформлення результатів камеральної перевірки здійснюється відповідно до вимог статті 86 цього Кодексу.
Відповідно до пункту 86.2 статті 86 ПК України за результатами камеральної перевірки у разі встановлення порушень складається акт у двох примірниках, який підписується посадовими особами такого органу, які проводили перевірку, і після реєстрації у контролюючому органі вручається або надсилається для підписання протягом трьох робочих днів платнику податків у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.
Пунктом 203.1 ст. 203 ПК України визначено, що податкова декларація подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Пункт 203.2 статті 203 Податкового кодексу України визначає, що сума податкового зобовязання, зазначена платником податку в поданій ним податковій декларації, підлягає сплаті протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого пунктом 203.1 цієї статті для подання податкової декларації.
Згідно пункту 57.1 статті 57 ПК України платник податків зобовязаний самостійно сплатити суму податкового зобовязання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Пунктом 126.1 статті 126 Податкового кодексу України визначено, що у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобовязання протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобовязання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобовязання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.
В апеляційній скарзі податковий орган зазначає, що обставинами, які підтверджують затримання термінів сплати податкових зобовязань з ПДВ за поданими деклараціями є те, що позивач перейшов на облік до Костянтинівської ОДПІ 15.06.2015 року і згідно інтегрованої картки платника податків станом на 01.01.2015 року мав несплачений податковий борг у розмірі 509,33 грн.
Також апелянт зазначив, що при сплаті позивачем податкових зобовязань кошти зараховувались згідно з черговістю виникнення податкового боргу у відповідності до п.п. 87.9 ст. 87 Податкового кодексу України.
Колегія суддів вважає, що такі доводи відповідача є безпідставними та спростовуються матеріалами справи з огляду на наступне.
Своєчасність подання позивачем до податкового органу податкової звітності з податку на додану вартість за період з липня 2014 року по червень 2015 року сторонами не заперечується.
Щодо своєчасності сплати суми узгодженого грошового зобовязання з податку на додану вартість за липень - грудень 2014 року, січень - квітень 2015 року.
З матеріалів справи вбачається, що позивачем:
за серпень 2014 року була складена податкова декларація № НОМЕР_2 на суму 66 305,00 грн., яка подана до податкового органу 18.09.2014 року. Відповідно до платіжного доручення № 212 оплата здійснена позивачем та проведена фінансовою установою 24.09.2014 року (а.с. 34, 34а-35);
за вересень 2014 року була складена податкова декларація № НОМЕР_3 на суму 66 305,00 грн., яка подана до податкового органу 15.10.2014 року. Відповідно до платіжного доручення № 213 оплата здійснена позивачем та проведена фінансовою установою 20.10.2014 року (а.с. 36, 37-38);
за жовтень 2014 року була складена податкова декларація № НОМЕР_4 на суму 65 805,00 грн., яка подана до податкового органу 03.11.2014 року. Відповідно до платіжного доручення № 224 оплата здійснена та проведена фінансовою установою 06.11.2014 року (а.с. 39, 40-41);
за листопад 2014 року була складена податкова декларація № НОМЕР_5 на суму 65 805,00 грн., яка подана до податкового органу 16.12.2014 року. Відповідно до платіжного доручення № 244 оплата здійснена та проведена фінансовою установою 19.12.2014 року (а.с. 42, 43-44);
за грудень 2014 року була складена податкова декларація № НОМЕР_6 на суму 66645,00 грн., яка подана до податкового органу 13.01.2015 року. Відповідно до платіжного доручення № 2 оплата здійснена та проведена фінансовою установою 29.01.2015 року (а.с. 45, 46-47);
за січень 2015 року була складена податкова декларація № НОМЕР_7 на суму 65805,00 грн., яка подана до податкового органу 08.02.2015 року. Відповідно до платіжного доручення № 16 оплата здійснена та проведена фінансовою установою 27.02.2015 року (а.с. 48, 49-50);
за лютий 2015 року була складена податкова декларація на суму 65 805,00 грн., яка подана до податкового органу 12.03.2015 року. Відповідно до платіжного доручення № 31 оплата здійснена та проведена фінансовою установою 25.03.2015 року (а.с. 51, 52-54);
за березень 2015 року була складена податкова декларація № НОМЕР_8 на суму 65804,75 грн., яка подана до податкового органу 15.04.2015 року. Відповідно до платіжного доручення № 34 оплата здійснена та проведена фінансовою установою 20.04.2015 року (а.с. 55, 56-58);
за квітень 2015 року була складена податкова декларація № НОМЕР_9 на суму 65805,00 грн., яка подана до податкового органу 13.05.2015 року. Відповідно до платіжного доручення № 46 оплата здійснена та проведена фінансовою установою 15.05.2015 року (а.с. 59, 60-62).
Тобто, спростовується твердження податкового органу про затримання термінів сплати податкових зобовязань з ПДВ по наведених деклараціях.
Щодо декларації за липень 2014 року № НОМЕР_10 на суму 67 797,70 грн., яка була подана до податкового органу 11.08.2014 року (а.с. 32-33).
Відповідно до платіжного доручення № 191 оплата здійснена та проведена фінансовою установою 19.09.2014 року (а.с. 31).
Згідно виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців позивач знаходився за адресою: 86060, Донецька область, місто Авдіївка, проїзд Індустріальний, будинок 1 (а.с. 70-71).
В матеріалах справи наявний лист Управління Державної казначейської служби України у м. Авдіївці Донецької області від 21.07.2016 року № 03-58/21, що у звязку з проведенням антитерористичної операції на території м. Авдіївка Донецької області та відповідно до Указу Президента України від 14 квітня 2014 року № 405/2014 «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України», положень ст. 34 та ст. 113 Кодексу законів про працю України, ст. 16 Закону України «Про охорону праці», Наказу Державної казначейської служби України від 30 липня 2014 року «Про встановлення простою у роботі територіальних органів Казначейства України» та з метою збереження життя і здоровя працівників територіальних органів Казначейства України, захисту їх законних прав та інтересів, Управління Державної казначейської служби України у м. Авдіївці Донецької області не працювало з 31 липня 2014 року. Казначейське обслуговування Управлінням відновлено з 11 березня 2016 року (а.с. 15).
17.09.2014 року між Управлінням Державної казначейської служби України у м. Костянтинівці Донецької області та 15 державним пожежно рятувальним загоном Головного управління ДСНС України у Донецькій області укладено договір № 146 про здійснення розрахунково-касового обслуговування (а.с. 11-14).
Отже, твердження позивача щодо неможливості своєчасно сплатити суми ПДВ за липень 2014 року через складну ситуацію з надання фінансових документів до органів Держказначейства у м. Авдіївці підтверджуються матеріалами справи.
З матеріалів справи вбачається, що відповідно до наказу Державної служби України з надзвичайних ситуацій від 10.04.2015 року № 200 «Про внесення змін до установчих документів державних пожежно-рятувальних частин Головного управління ДСНС України у Донецькій області» було змінено юридичну адресу позивача на місто Костянтинівка Донецької області (а.с. 66-67, 68-69).
Крім того, під час перевірки податковим органом було досліджено: облікову справу платника, декларації з податку на додану вартість за вересень грудень 2014 року, січень червень 2015 року з додатками; КОР платника за 2014-2015 роки.
Колегія суддів погоджує висновок суду першої інстанції щодо безпідставності застосування податковим органом до позивача штрафних санкцій за несвоєчасну сплату зобовязань з ПДВ.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. При розгляді даної справи податковий орган не надав жодного доказу на підтвердження правомірності своїх дій.
Колегія суддів звертає увагу, що суд першої інстанції в своєму рішенні помилково зазначив дату прийняття податкового повідомлення-рішення замість необхідного «21.07.2016 року» - «27.07.2016 року», але вказану описку суд першої інстанції має можливість виправити в будь-який час.
З урахуванням вищевикладеного, колегія суддів дійшла висновку, що доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови суду не вбачається.
Керуючись ст.ст. 195, 196, п. 1 ч. 1 ст. 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ :
Апеляційну скаргу Костянтинівської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області - залишити без задоволення.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 13 вересня 2016 року у справі № 805/2510/16-а - залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили до суду Вищого адміністративного суду України, а в разі складення в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі.
Повний текст виготовлено 13 жовтня 2016 року.
Головуючий суддя Г.М. Міронова
Судді Т.Г. Арабей
ОСОБА_4