Справа №1- кс/760/10558/16
760/12010/16-к
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 серпня 2016 року слідчий суддя Соломянського районного суду міста Києва Макуха А.А., при секретарі Річенко М.В., участю старшого детектива ОСОБА_1, розглянувши клопотання сторони кримінального провадження старшого детектива Другого відділу детективів Другого підрозділу детективів Головного підрозділу детективів Національного антикорупційного бюро України ОСОБА_1, погоджене із прокурором відділу Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Генеральної прокуратури України ОСОБА_2 про тимчасовий доступ до речей і документів в рамках досудового розслідування внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №52016000000000214 від 24.06.2016, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України, -
в с т а н о в и в:
Слідчий звернувся з клопотанням, в якому просив надати дозвіл на тимчасовий доступ до документів, які перебувають у володінні Управління державної реєстрації юридичного департаменту Одеської міської ради.
Дане клопотання обґрунтоване тим, що у провадженні Головного підрозділу детективів Національного антикорупційного бюро України перебувають матеріали досудового розслідування, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №52016000000000214 від 24.06.2016, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України.
В обґрунтування клопотання зазначили, що на службові особи Одеської міської ради за попередньою змовою зі службовими особами ТОВ«Міжнародний аеропорт ОСОБА_3» (ЄДРПОУ №37947040), КП«Міжнародний аеропорт «Одеса» (ЄДРПОУ №30441902) та ТОВ «ОСОБА_3 аеропорт Девелопмент» (ЄДРПОУ №37102749) (далі ТОВ «МАО», КП «МАО» та ТОВ«ОАД» відповідно), реалізуючи злочинні наміри, спрямовані на заволодіння комунальним майном, у порушення вимог ст. 14 Закону України «Про державно-приватне партнерство», без проведення конкурсу ініціювали та забезпечили прийняття Одеською міською радою рішення від 08.07.2011 № 835-VI, яким Одеською міською радою та ТОВ «ОСОБА_3 аеропорт Делопмент» (засновник компанія «Odessa airport development Ltd.» (Великобританія) для реконструкції злітної смуги і терміналу аеропорту створено ТОВ«Міжнародний аеропорт «Одеса» (ініціатор винесення на голосування проекту відповідного рішення - колишній Одеський міський голова ОСОБА_3).
В якості вкладу до статутного капіталу Товариства Одеська міська рада внесла основні засоби КП «Міжнародний аеропорт «Одеса», які забезпечували діяльність вказаного підприємства, у тому числі основні засоби, які відповідно до п.п. «а», «г» ч.2 ст.5 Закону України «Про приватизацію державного майна» не підлягали приватизації, вартістю понад 30 млн. грн.
При цьому, з метою зменшення частки Одеської міської ради у новоствореному підприємстві вищевказані службові особи, достовірно знаючи, що відповідно до ст.7 Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні» у випадках створення підприємств на базі майна, яке перебуває у комунальній власності, проведення його оцінки є обовязковим, а відповідно до п.25 Методики оцінки майна, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України №1891 від 10.12.2003, висновок про вартість майна у разі його використання для цілей реєстрації статуту господарського товариства, що створюється на базі комунального майна, дійсний протягом шестимісячного строку від дати оцінки, використали для реєстрації товариства висновок ПП «Бюро Маркуса», який на той час вже дійсним не був, не пройшов рецензування та зроблений лише на підставі балансової вартості майна КП «Міжнародний аеропорт «Одеса» без врахування інших факторів, які підвищують вартість майна КП.
Натомість, ТОВ «ОСОБА_3 аеропорт Девелопмент», в порушення вимог ч. 3 ст. 13 Закону України «Про господарські товариства», внесло до статутного капіталу ТОВ «Міжнародний аеропорт «Одеса» грошові кошти в сумі 355млн.грн., одержані в кредит в банківській установі.
Як наслідок, сформовано статутний капітал ТОВ «Міжнародний аеропорт «Одеса», у якому частки розподілені наступним шляхом 25% за Одеської міською радою (118 млн. грн., внесені майном КП «Міжнародний аеропорт «Одеса») та 75% - за ТОВ «ОСОБА_3 аеропорт Девелопмент» (шляхом внесення грошових коштів у сумі близько 355 млн. грн.), чим унеможливлено прийняття радою будь-яких рішень в органах управління товариством та незаконно здійснено приватизацію комунального майна, у тому числі такого, що не підлягає приватизації взагалі.
Після передачі, 31.10.2011 майна КП «Міжнародний аеропорт «Одеса» до ТОВ «Міжнародний аеропорт «Одеса» з метою остаточного зупинення діяльності КП «Міжнародний аеропорт «Одеса» та передачі його функцій до ТОВ «Міжнародний аеропорт «Одеса», між вказаними підприємствами укладено генеральну угоду про основні принципи співробітництва від 09.11.2011.
Крім того, відповідно до рішення Одеської міської ради №835 від 08.07.2011 КП «Міжнародний аеропорт «Одеса» у якості внеску до договору про спільну діяльність з ТОВ «Міжнародний аеропорт «Одеса» мало передати майнові права вартістю 4,259 млн. грн. без будь-якого зустрічного обовязку ТОВ «Міжнародний аеропорт «Одеса», внаслідок чого територіальній громаді міста ОСОБА_3 завдано шкоди на вказану суму.
В результаті вказаних дій, діяльність КП «Міжнародний аеропорт «Одеса», 100% статутного капіталу якого (а як наслідок і 100% прибутку) належало Одеській міській раді, фактично зупинено, натомість виключно на базі його майна робота аеропорту продовжена від імені ТОВ «Міжнародний аеропорт«Одеса», лише 25% статутного капіталу якого (а як наслідок і лише 25% прибутку) належало Одеській міській раді, внаслідок чого збитки територіальної громади міста ОСОБА_3 лише від сплати дивідендів на користь ТОВ«ОСОБА_3 аеропорт Девелопмент» за 2013-2014 роки склали понад 36млн.грн. Крім того, має місце факт незаконної приватизації комунального майна загальною вартістю понад 118 млн. грн.
В обґрунтування поданого клопотання старший детектив зазначав, щовідповідно до ІС«Податковий блок» та Єдиного реєстру підприємствюридичні особи ТОВ«Міжнародний аеропорт ОСОБА_3» (ЄДРПОУ №37947040) та КП«Міжнародний аеропорт «Одеса» (ЄДРПОУ №30441902) знаходяться за однією і тією ж адресою - місто ОСОБА_3, АЕРОПОРТ ЦА (ЦИВІЛЬНОЇ АВІАЦІЇ).
Тимчасовий доступ планується отримати до речей та документів, які містять охоронювану законом таємницю, а саме до реєстраційних справ підприємств ТОВ«Міжнародний аеропорт ОСОБА_3» (ЄДРПОУ №37947040) та КП«Міжнародний аеропорт «Одеса» (ЄДРПОУ №30441902) в оригіналах з можливістю її вилучення, які перебувають у володінні Управління державної реєстрації юридичного департаменту Одеської міської ради, що знаходиться за адресою: м. Одеса, вул.Черняховського, 6.
Також обґрунтовуючи клопотання слідчий зазначав,що значення вказаних документів для встановлення обставин у кримінальному провадженні насамперед полягає в тому, що вони мають важливе доказове значення, що полягає увстановленні службових осіб ТОВ«Міжнародний аеропорт ОСОБА_3» та КП«Міжнародний аеропорт «Одеса», а також підтвердженні або спростуванні факту привласнення службовими особамицих підприємствбюджетних коштів, шляхом фіктивних перемог у тендерних конкурсах з завищеною вартістю послуг.
Слідчий просив постановити ухвалу про надання тимчасового доступу до зазначених документів без виклику представників особи, у володінні якої вони знаходяться, оскільки існує реальна загроза зміни або знищення документів.
Слідчий просив постановити ухвалу про надання тимчасового доступу до зазначених документів без виклику представників особи, у володінні якої вони знаходяться, оскільки існує реальна загроза зміни або знищення документів.
Слідчій суддя відповідно до частини другої ст. 163 КПК України визнав за можливе провести розгляд даного клопотання без виклику представників особи за наведених слідчим підстав.
Згідно з ч.1 ст.107 КПК України фіксація під час розгляду клопотання слідчим суддею за допомогою технічних заходів не здійснювалась.
Відповідно до ч. 5 ст. 163 КПК України, слідчий суддя постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: 1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; 2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у звязку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; 3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Згідно ч. 7 ст. 163 КПК України, слідчий суддя, суд в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення речей і документів, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів.
Заслухавши пояснення слідчого, перевіривши надані матеріали клопотання, дослідивши докази по даних матеріалах, слідчий суддя приходить до висновку про необхідність задоволення клопотання слідчого про тимчасовий доступ до документів, оскільки вбачається наявність достатніх підстав вважати, що вказана інформація має суттєве значення для встановлення обставин, що підлягають доказуванню у кримінальному провадженні.
Керуючись ст.ст. 131, 132, 159-164, 166, 309, 369-372 КПК України, суд -
у х в а л и в:
Клопотання задовольнити.
Надати старшому детективу Національного бюро Другого відділу детективів Другого підрозділу детективів Головного підрозділу детективів Національного антикорупційного бюро України ОСОБА_1 та детективу Національного бюро Другого відділу детективів Другого підрозділу детективів Головного підрозділу детективів Національного антикорупційного бюро України ОСОБА_4 тимчасовий доступ до реєстраційних справ підприємств ТОВ«Міжнародний аеропорт ОСОБА_3» (ЄДРПОУ №37947040) та КП«Міжнародний аеропорт «Одеса» (ЄДРПОУ №30441902) в оригіналах (з можливістю її вилучення), які перебувають у володінні Управління державної реєстрації юридичного департаменту Одеської міської ради, що знаходиться за адресою: м. Одеса, вул.Черняховського, 6.
Ухвала діє протягом одного місяця з дня її постановлення.
У разі відмови виконувати ухвалу слідчий суддя має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя А.А. Макуха