Постанова № 61973544, 10.10.2016, Соснівський районний суд м. Черкас

Дата ухвалення
10.10.2016
Номер справи
712/10923/16-а
Номер документу
61973544
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 712/10923/16-а

Провадження № 2-а/712/613/16

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

10 жовтня 2016 року Суддя Соснівського районного суду м. Черкаси В.А. Романенко, розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Черкаському районі Черкаської області про визнання дій неправомірними та зобовязання здійснити перерахунок пенсії, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Черкаському районі Черкаської області про визнання дій неправомірними та зобовязання здійснити перерахунок пенсії, в якому просить визнати дії УПФУ в Черкаському районі Черкаської області щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 неправомірними та зобовязати УПФУ в Черкаському районі Черкаської області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1, з 01.12.2015 року відповідно до ст. 37-1 ЗУ «Про державну службу» (в редакції що діяла на дату призначення пенсії) та постанови КМУ від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» в розмірі 100% заробітної плати державного службовця відповідної посади за останнім місцем роботи на державній службі на посаді Сільського голови села Степанки, на підставі довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям № 494 від 14.04.2016 рок, виданої Степанківською сільською радою. Допустити постанову до негайного виконання.

Обґрунтовуючи свої вимоги, позивач посилався на положення ст.ст. 33, 37, 37-1 ЗУ «Про державну службу», Закон України «Про службу в органах місцевого самоврядування», пункт 4, 5 Постанови Кабінету Міністрів України від 31.03.2000 р.№ 865, пункт 3 Постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09.12.2015 року, № 1013 та вважає, що рішення пенсійного фонду не відповідає діючому чинному законодавству та порушує її конституційне право на пенсійне забезпечення, тому він змушений звернутися до суду для відновлення своїх порушених прав.

Відповідачем подано до суду заперечення у строк, передбачений ч. 5 ст. 183-2 КАС.

У відповідності до ст. 183-2 КАС України, суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження.

Представник Управління Пенсійного фонду України в Черкаському районі Черкаської області скерував до суду клопотання про розгляд даної адміністративної справи у відкритому судовому засіданні з викликом осіб, враховуючи багаторівневість та складність даної категорії справ, для обєктивного та всебічного розгляду справи, однак дане клопотання не підлягає до задоволення, оскільки у відповідності до ч. 4 ст. 183-2 КАС України, суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі. За результатами розгляду справи у скороченому провадженні суддя, оцінивши повідомлені позивачем, відповідачем обставини, за наявності достатніх підстав приймає законне та обґрунтоване судове рішення. У разі недостатності повідомлених позивачем обставин або якщо за результатами розгляду поданого відповідачем заперечення суд прийде до висновку про неможливість ухвалення законного і обґрунтованого судового рішення без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі, суд розглядає справу за загальними правилами цього Кодексу, про що постановляє ухвалу, яка не підлягає оскарженню.

Крім того, ОСОБА_1 просить суд визнати дії УПФ України в Черкаському районі Черкаської області щодо відмови у перерахунку пенсії державного службовця від 22.04.2016 року.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає до часткового задоволення, виходячи з наступних підстав.

Встановлено, що позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в УПФУ в Черкаському районі Черкаської області з 07.02.2008року та отримує пенсію за віком згідно Законів України «Про державну службу» та «Про службу в органах місцевого самоврядування»у розмірі 88 % суми заробітної плати.

19.04.2016 року позивач звернувся із заявою до управління Пенсійного фонду Черкаського району Черкаської області з проханням здійснити йому перерахунок пенсії в зв`язку з підвищенням заробітної плати та розміру посадового окладу працюючим державним службовцям та посадовим особам органів місцевого самоврядування, надавши довідку Степанківської сільської ради Черкаського району Черкаської області від 14.04.2016 року № 494 про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям.

Листом управління Пенсійного фонду Черкаського району Черкаської області від 22.04.2016 року № 3716/03 позивачу було відмовлено у перерахунку пенсії з посиланням на те, що згідно пункту 5 Закону України від 02.03.2015 року № 213-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» (далі по тексту Закон № 213- VIII), у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення спеціальних пенсій з 1 червня 2015 року скасовані норми щодо пенсійного забезпечення осіб відповідно до Закону України «Про державну службу» та Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування».

Статтею 21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» визначено, що пенсія посадової особи органів місцевого самоврядуванняобчислюється як державним службовцям. За змістом статті 37 Закону № 3723-XII Про державну службу (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 % від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

Відповідно до вимог ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» ( у редакції, що була чинна на момент призначення пенсії позивачу) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв`язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі рішень Кабінету Міністрів України не є виключною підставою для перерахунку пенсії, а є лише однією з багатьох підстав, прямо передбачених законодавцем для перерахунку пенсії.

Згідно довідки, виданої ОСОБА_1, Степанківської сільської ради Черкаського району Черкаської області від 14.04.2016 року № 494 про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, заробітна плата на посаді сільського голови Степанківської сільської ради з 01.12.2015 року підвищилася та складається з: посадового окладу - 3128,00 грн., надбавки за ранг (9) - 90,00 грн., надбавки за вислугу років (25%) 804,50 грн., премія (100%) 3128.00 грн.

Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», з 01.12.2015 року встановлені нові розміри посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати) працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери.

Відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», пенсія перераховується зі строків, передбачених ч.4 ст. 45 Закону, а саме з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма потрібними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з такими документами подано після 15 числа. Суд вважає, що обчислення пенсії у розмірі 88 % заробітної плати має розраховуватись з 01.05.2016 року, так як позивач звернувся за цим перерахунком до УПФУ в Черкаському районі Черкаської області 19.04.2016 року, оскільки суду не надано даних про те, що позивач звертався до управління ПФУ в Черкаському районі Черкаської області з питанням такого перерахунку раніше.

Щодо вирішення питання про перерахунок пенсії та визначення суми, з якої має бути здійснений такий перерахунок, суд зазначає, що це виключна прерогатива пенсійного органу. Суд звертає увагу, що перевіряючи рішення, дію чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень на відповідність закріпленим ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України критеріям, не втручається у дискрецію (вільний розсуд) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями. Отже, завдання адміністративного судочинства полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання вимог права, інакше було б порушено принцип розподілу влади. В постанові Пленуму Верховного Суду України від 24.10.2008 року за № 13 викладено позицію щодо неможливості суду підміняти собою органи владних повноважень, згідно якої суд не може підміняти державний орган, рішення якого оскаржується, приймаючи замість рішення, яке визнається протиправним, інше рішення, яке б відповідало закону, та давати вказівки, які б свідчили про вирішення питань, які належать до компетенції такого суб'єкта владних повноважень.

Згідно із рішеннями Європейського суду з прав людини по справах: «Класс та інші проти Німеччини» від 6 вересня 1978 року, «Фадєєва проти Росії» (Заява № 55723/00), Страсбург, від 9 червня 2005 року, «Кумпене і Мазере проти Румунії» (Заява N 33348/96), Страсбург, від 17 грудня 2004 року - завдання суду при здійсненні його контрольної функції полягає не в тому, щоб підміняти органи влади держави, тобто суд не повиненпідміняти думку національних органів будь-якою своєю думкою.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статті 72 цього Кодексу.

Згідно ч. 2 ст. 71КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Виходячи з вищевикладеного, суд приходить до висновку, що УПФ України в Черкаському районі Черкаської області не мало правових підстав для відмови позивачу у здійсненні перерахунку пенсії у зв`язку із підвищенням розміру заробітної плати працюючої посадової особи органу місцевого самоврядування.

Тому, враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Що стосується судового збору, то суд приходить до висновку, що судовий збір необхідно віднести за рахунок держави, оскільки ОСОБА_1 звільнено від сплати судового збору.

Пунктом 1 частини 1 статті 256 КАС України передбачено, що негайно виконуються постанови суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України у межах суми стягнення за один місяць.

На підставі викладеного, керуючись ст. 37, 37-1 ЗУ «Про державну службу», ст. 21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», ст.ст. 2, 18, 71, 86, 183-2, 186 КАС України,

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Черкаському районі Черкаської області про визнання дій неправомірними та зобовязання здійснити перерахунок пенсії задовольнити частково.

Визнати неправомірною відмову управління Пенсійного фонду України в Черкаському районі Черкаської області у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1.

Зобов`язати управління Пенсійного фонду України в Черкаському районі Черкаської області здійснити з 01.04.2016 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» №3723-XII (в редакції чинній на дату призначення пенсії),Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» та постанови КМУ від 31.05.2000 року № 865 (в редакції, чинній на дату призначення пенсії) виходячи з розміру заробітної плати голови Степанківської сільської ради Черкаського району Черкаської області, відповідно до довідки Степанківської сільської ради Черкаського району Черкаської області № 494 від 14.04.2016 року.

В решті позовних вимог відмовити.

Вказана постанова підлягає негайному виконанню відповідно до вимог ст. 256 КАС України.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня її проголошення в порядку, передбаченому ст. 186 КАС України.

Суддя Соснівського

районного суду м. Черкаси В.А. Романенко