Постанова № 61970852, 10.10.2016, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.10.2016
Номер справи
815/4515/16
Номер документу
61970852
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 жовтня 2016 року м. ОдесаСправа № 815/4515/16Одеський окружний адміністративний суд у складі :

головуючого судді Іванова Е.А.

розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні суду в м. Одесі адміністративну справу за позовом Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго»» до Відділу освіти Роздільнянської районної державної адміністрації про стягнення заборгованості, -

ВСТАНОВИВ:

Державне підприємство «Національна енергетична компанія «Укренерго»» звернулось до суду з позовом до Відділу освіти Роздільнянської районної державної адміністрації (далі Відділ освіти Роздільнянської РДА, відповідач), в якому позивач просить стягнути з відповідача 10200 грн. штрафних санкцій.

Позовні вимоги мотивовані тим, що за порушення законодавства про електроенергетику на відповідача згідно з Положенням Про порядок накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 1999 р. N1312, накладено штраф в сумі 10200 гривень, що було оформлено постановою №05/22-19-0001 від 23.02.2016 року, який відповідач згідно п.10 вищезазначеного Положення повинен був сплатити протягом 30 днів з дня винесення постанови. Оскільки відповідач у добровільному порядку не сплатив штраф у встановлений термін, позивач звернувся до суду з позовом про стягнення з відповідача суми штрафу 10200 гривень.

Представник позивача в судове засідання не зявився, повідомлявся належним чином про день, час та місце проведення судового засідання, проте надав до суду клопотання в якому просив справу слухати без його участі в порядку письмового провадження.

Представник відповідача в судове засідання не зявився, повідомлявся належним чином про день, час та місце проведення судового засідання.

Відповідно до ч. 6 ст. 128 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Враховуючи наведене, суд дійшов до висновку про можливість розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Судом встановлено, що 28.07.2015 року державним інспектором з енергетичного нагляду ОСОБА_1 відповідно до ст. 9 Закону України Про електроенергетику проведено перевірку відповідача, про що складений акт №05/11-19-0001 від 28.07.2015 року (а.с. 22-27), на підставі якого внесено припис №05/11-19-0001 від 28.07.2015 року (а.с. 16-21) Відділу освіти, в якому зазначено про необхідність усунути виявлені порушення.

Даним приписом відповідача зобовязано до 11.01.2016 року повідомити ДП НЕК Укренерго про виконання припису.

17.02.2016 року позивачем здійснено перевірку виконання припису №05/11-19-0001 від 28.07.2015 року за результатами якої встановлено невиконання вищезазначеного припису, про що складено акт перевірки №05/11-19-0001 від 17.02.2016 року (а.с.9-14).

Відповідно до ч.3, та ч.6 ст. 27 Закону України Про електроенергетику №575/97-ВР від 16.10.1997 року суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці: за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії. Суми стягнених штрафів зараховуються до Державного бюджету України.

23.02.2016 року прийнято постанову №05/11-19-0001, згідно якої на Відділ освіти накладено штраф у розмірі 10200 гривень за ухилення від виконання вимог припису №05/11-19-0001 від 28.07.2015 року, що є порушенням ст.27 ЗУ „Про електроенергетику (а.с.7).

Судом встановлено, що вищезазначена постанова була отримана відповідачем 06.04.2016 року, проте не була оскаржена ним у встановленому законом порядку та штраф не сплачений, зокрема доказів зворотного суду не надано.

Правові, економічні та організаційні засади діяльності в електроенергетиці, відносини, пов'язані з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії, забезпеченням енергетичної безпеки України, конкуренцією та захистом прав споживачів і працівників галузі визначає Закон України Про електроенергетику від 16.10.1997 року №575/97-ВР.

Відповідно до ч.ч. 1, 4 ст. 9 Закону України Про електроенергетику, державний нагляд в електроенергетиці здійснюють Державна інспекція з експлуатації електричних станцій і мереж та Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та інші органи, визначені законодавством України. Нагляд за електричними та тепловикористовуючими установками та тепловими мережами споживачів та субєктів електроенергетики здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії.

Державний енергетичний нагляд за технічним станом та організацією експлуатації електричних, теплових, тепловикористовувальних установок і мереж, режимами споживання електричної та теплової енергії суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (Держенергонагляд). (абз. 1 п. 1 Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №929 від 07.08.1996 року).

Згідно із пунктом 11 Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, Держенергонагляд, серед іншого, має право застосовувати до субєктів господарювання штрафні санкції у порядку, визначеному законодавством; вимагати від субєктів електроенергетики, субєктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії усунення порушень законодавства у сфері виробництва, постачання та споживання енергії; надавати (надсилати) субєктам електроенергетики, субєктам відносин у сфері теплопостачання і споживачам електричної енергії обовязкові для виконання приписи, розпорядження та інші розпорядчі документи щодо усунення порушень законодавства у сфері виробництва, постачання та споживання енергії.

Законні вимоги посадових осіб Держенергонагляду відповідно до пункту 15 Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії є обовязковими для виконання керівниками та посадовими особами субєктів електроенергетики, субєктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії незалежно від форми власності.

Частиною 4 статті 26 Закону України Про електроенергетику передбачено, що споживач енергії несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником та правил користування електричною і тепловою енергією та виконання приписів державних інспекцій з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії згідно із законодавством України.

Відповідно до положень ч.ч. 3-7 ст. 27 Закону України Про електроенергетику, суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці, зокрема за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики та порушення умов ліцензій - штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії на підставі акта перевірки, оформленого в установленому порядку, за наявності порушень, передбачених цією статтею, видають у межах своєї компетенції суб'єктам господарської діяльності постанови про накладення штрафів за встановленою формою. Оскарження дій щодо накладення штрафів провадиться у судовому порядку. Суми стягнених штрафів зараховуються до Державного бюджету України.

Субєкт господарювання, згідно з пунктом 10 Положення про порядок накладення на субєктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, сплачує штраф за порушення законодавства в галузі електроенергетики протягом 30 днів з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення.

У разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку.

Таким чином, оскільки відповідно до вищезазначених приписів законодавства, відповідачем сума штрафу у розмірі 10200 грн. самостійно не сплачена та постанова про накладення штрафу ним не оскаржена, штрафна санкція на підставі положень ст.27 Закону України Про електроенергетику підлягає стягненню за рішеннмя суду.

Відповідно до ст. 86 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Відповідно до ч.1 ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 КАС України.

На підставі викладеного, суд доходить висновку, що позовні вимоги Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго»» обґрунтовані, тому підлягають задоволенню в повному обсязі.

Керуючись ст.ст.158-163КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позову Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго»» до Відділу освіти Роздільнянської районної державної адміністрації про стягнення заборгованості задовольнити.

Стягнути з Відділу освіти Роздільнянської районної державної адміністрації (місце знаходження: 67400, Одеська область, м. Роздільна, вул. К. Маркса, 17) 10200 (десять тисяч двісті гривень) штрафу на р/р 31110106700270 в ГУДКСУ в Одеській області, МФО 828011, код ЄДРПОУ 37984056 (код класифікації 21081100), одержувач ГУДКСУ в Одеській області.

Постанова набирає законної сили відповідно до ст..254 КАС України.

Апеляційну скаргу на постанову може бути подано протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга подається до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Одеського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Іванов Е.А.