Справа № 815/4470/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 жовтня 2016 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Балан Я.В. розглянувши у скороченому провадженні у приміщенні Одеського окружного адміністративного суду справу за адміністративним позовом Головного управління Держпраці в Одеській області до Комунального підприємства “Житлово-експлуатаційне об’єднання № 1” про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) та зобов’язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов позов Головного управління Держпраці в Одеській області до Комунального підприємства “Житлово-експлуатаційне об’єднання № 1” про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду до Комунального підприємства “Житлово-експлуатаційне об’єднання № 1” (код ЄДРПОУ 31411554, Одеська область, м. Білгород-Дністровський, вул. Перемоги, 23) шляхом зобов’язання Комунального підприємства “Житлово-експлуатаційне об’єднання № 1” повністю зупинити виконання робіт по експлуатації:
ліфтів реєстр. №№ 2525, 2526, які розташовані за адресою - м. Білгород-Дністровський, вул. Перемоги, буд. 2-а;
ліфту реєстр. № 3258, який розташований за адресою - м. Білгород-Дністровський, вул. Перемоги, буд. 3-а;
ліфтів реєстр. №№ 1846, 1847, 1848, 1849, які розташовані за адресою - м. Білгород-Дністровський, вул. Перемоги, буд. 8;
ліфту реєстр. № 2497, який розташований за адресою - м. Білгород-Дністровський, вул. Перемоги, буд. 16;
ліфтів реєстр. №№ 4428, 4429, 4430, які розташовані за адресою - м. Білгород-Дністровський, вул. Перемоги, буд. 28;
ліфтів реєстр. №№ 4478, 4479, 5024, 5025, 5026, які розташовані за адресою - м. Білгород-Дністровський, вул. Сонячна, буд. 11;
ліфтів зав. №№ 106776, 106777, 109737, які розташовані за адресою - м. Білгород-Дністровський, вул. Південна, буд. 12-г;
ліфту реєстр. № 181, який розташовані за адресою - м. Білгород-Дністровський, вул. Ізмаїльська, буд. 131;
ліфтів реєстр. №№ 5460, 5461, які розташовані за адресою - м. Білгород-Дністровський, вул. Ізмаїльська, буд. 131-а.
05.09.2016 року було відкрито провадження по справі та надано відповідачу десятиденний строк з дня отримання зазначеної ухвали подати до суду письмові заперечення проти позову та необхідні документи або заяву про визнання позову.
05.10.2016 року до суду надійшли заперечення відповідача, в яких він зазначив, що позов не підлягає задоволенню, оскільки фактично відповідачем усуну виявлені порушення.
Згідно вимог п.5 ч.1 ст.1832 КАС України, скорочене провадження застосовується в адміністративних справах щодо застосування у випадках, передбачених законом, заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), якщо вони можуть бути застосовані виключно за судовим рішенням.
Положеннями ч.3,4 ст.1832 КАС України передбачено, що суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі. За результатами розгляду справи у скороченому провадженні суддя, оцінивши повідомлені позивачем, відповідачем обставини, за наявності достатніх підстав приймає законне судове рішення.
Відповідно до п. 4 ч.5 ст.1832 КАС України справа повинна бути розглянута у порядку скороченого провадження не пізніше п'яти днів з дня подання відповідачем заперечення проти позову.
Вивчивши матеріали справи, дослідивши обставини якими обґрунтовуються вимоги позивача, докази, якими вони підтверджуються, суд вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що відповідно до Наказу Головного управління Держпраці в Одеській області від 18.07.2016 № 873 у період з 09 серпня 2016 року по 19 серпня 2016 року посадовими особами Головного управління проведено планову перевірку виробничих об’єктів Комунального підприємства «Житлово-експлуатаційне об’єднання № 1» (далі - КП «ЖЕО № 1») (код за ЄДРПОУ 31411554, юридична адреса - вул. Перемоги, буд. 23, м. Білгород-Дністровський, Одеська обл., 67700) на предмет дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, гігієни праці, з питань нагляду та контролю за додержання законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов’язкове державне соціальне страхування в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
Під час проведення планової перевірки КП «ЖЕО № 1» було виявлено порушення нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, з яких 13 створюють загрозу життю та здоров’ю людей.
Так, згідно розділу V акту перевірки суб’єкта господарювання (виробничого об’єкта) від 19 серпня 2016 року № 782 зафіксовані наступні порушення, які створюють загрозу життю та здоров’ю людей:
- Закінчився термін служби ліфтів №№ 181, 1849, 3258, 4428, 4429, 4430. Позачерговий технічний огляд (після експертного обстеження), силами уповноваженої організації, відповідно до НПАОП 0.00-6.18-2004 не проведено.
- Ліфти не обладнані двостороннім зв’язком з диспетчерським пунктом.
- Допущена робота ліфтів №№ 181, 1849, експлуатація яких була заборонена посадовою особою територіального органу спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з промислової безпеки та охорони праці.
- Ліфти реєстр. №№ 181, 2525, 2526, 2527, 3258 не перереєстровано у територіальному органі спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з промислової безпеки та охорони праці (Головне управління Держпраці в Одеській області) після отримання їх від іншого власника.
- Після модернізації у паспортах ліфтів №№ 1849 3258, не здійснені відповідні зміни у паспортах, а саме: не надані документи, підтверджуючі якість встановлених станцій керування ліфтом.
- Після модернізації у паспортах ліфтів №№ 3258 не здійснені відповідні зміни у паспортах, а саме: не надані документи, підтверджуючі якість встановлених обмежувачів швидкості.
- Після модернізації у паспортах ліфтів №№ 1670, 1671, 1672, 1673 не здійснені відповідні зміни, а саме: не надані документи, підтверджуючі якість встановлених кінцевих вимикачів.
- Після модернізації у паспортах ліфтів №№ 3258 не здійснені відповідні зміни у паспортах, а саме: не надані документи, підтверджуючі якість встановлених лебідок.
- Після модернізації у паспортах ліфтів №№ 1849. 3258 не здійснені відповідні зміни у паспортах, а саме: не надані документи, підтверджуючі якість замінених канатів.
- Після модернізації у паспортах ліфтів №№ 3258 не здійснені відповідні зміни у паспортах, а саме: не надані документи, підтверджуючі якість встановлених приводів дверей кабін.
- Не отримано дозвіл територіального органу спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з промислової безпеки та охороні праці на експлуатацію ліфтів.
- До перевірки не надано технічні паспорта ліфтів №№ 1848, 2497, 4878, 4879, 5024, 5025, 5026, 5460, 5461 та №№ 106776, 106777, 109737.
- Ліфтам №№ 1846, 1847 не виконано періодичні технічні огляди.
З зазначених підстав, у зв'язку з виникненням загрози життю та/або здоров'ю людей, а також з метою недопущення спричинення шкоди життю чи здоров’ю людей, позивач вважає, що є підстави для повного зупинення виконання робіт по експлуатації:
Відповідно до п.1 Положення про Державну службу України з питань праці затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 року №96 Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
Пунктом 7 Положення передбачає, що Держпраці України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Наказом Державної служби з питань праці від 04.02.2016 року №8 затверджено положення про Головне управління Держпраці в Одеській області, у пункті 1 якого зазначено, що головне управління є територіальним органом Держпраці України та здійснює свої повноваження на території Одеської області.
Згідно статті 4 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб’єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом.
Відповідно до вимог ст.38 Закону України “Про охорону праці” державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.
Відповідно до ст.1 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності”, державний нагляд (контроль) – діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб’єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Згідно п.п.16 п.4 Положення Держпраці відповідно до покладених на неї завдань здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства у сфері охорони праці в частині безпечного ведення робіт, гігієни праці, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, у т.ч. з питань: забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального та колективного захисту; монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва і машин механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами, проведення робіт з утилізації звичайних видів боєприпасів, ракетного палива та вибухових матеріалів військового призначення; виробництво, зберігання, використання отруйних речовин у технологічних процесах, у т.ч. продуктів біотехнологій та інших біологічних агентів; організації проведення навчання (в т.ч. спеціального) і перевірки знань з питань охорони праці; навчання у сфері поводження з вибуховими матеріалами та перевірки їх знань.
Статтею 4 Закону України “Про охорону праці” визначено, що державна політика в галузі охорони праці базується, у т.ч. на принципах пріоритету життя і здоров`я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.
Відповідно до Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженого наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України від 11.08.2011 року №826, загроза життю та здоров`ю працівників – виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об’єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в т.ч. такої, яка може призвести до смертельних наслідків.
Пунктом 2.26 Положення передбачено, що право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки: порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників; не проведення у встановленому порядку та в терміни технічного огляду, випробування або експертного обстеження машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки.
У разі виявлення факту перевищення допустимих норм технологічного навантаження виробничого об’єкта (окремого виробництва, машин і механізмів) або, якщо дійсний рівень технологічного навантаження створює загрозу життю працівників, уникнути чого можливо за рахунок його зниження, роботи такого об’єкта (виробництво, експлуатація машин і механізмів) можуть бути обмежені до допустимого безпечного рівня.
Відповідно до пункту 9.2.1 Правил будови і безпечної експлуатації ліфтів (НПАОП 0.00-1.02-08), зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 07.10.2008 року №937/15628, у процесі експлуатації ліфти підлягають технічним оглядам і експертним обстеженням. Згідно п.9.2.2 Правил ліфти повинні підлягати технічним оглядам: первинному (повному); періодичному (черговому) (не рідше одного разу на 24 місяці протягом установленого строку служби); позачерговому.
Відповідач в своїх запереченнях зазначає, що ним фактично усунуті виявлені порушення, а саме: надано до управління Держпраці технічні паспорта та паспорта для відповідних замін, а в жовтні 2016 року буде проведено технічний огляд ліфтів.
При цьому на підтвердження зазначеного відповідачем не надано жодних належних та відповідних доказів.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Відповідно до ч. 1,2 ст. 70 Кодексу адміністративного судочинства України, належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмету доказування. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.
Відповідно до положень ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Відповідно до п.5 ст.4 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.
Аналогічні правові норми містяться у ст.183-6 Кодексу адміністративного судочинства України, яка регламентує порядок застосування судами заходів реагування в сфері державного нагляду за позовами суб’єктів владних повноважень.
Суд вважає, що наведені вище обставини свідчать про обґрунтованість заходів, які просить застосувати позивач, адже зазначені вище порушення можуть призвести до настання шкоди здоров’ю та життю, а відповідачем вказані порушення не усунуті, у зв’язку з чим позов Головного управління Держпраці в Одеській області до Комунального підприємства “Житлово-експлуатаційне об’єднання № 1” про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) та зобов’язання вчинити певні дії підлягає задоволенню.
Одночасно, суд вважає за необхідне роз'яснити відповідачу, що у відповідності до ч.12 ст.1832 Кодексу адміністративного судочинства України особа має право подати заяву про скасування заходів реагування, застосованих судом за результатом розгляду справи, передбаченої пунктом 5 частини першої цієї статті, якщо обставини, які стали підставою для вжиття заходів реагування, перестали існувати або усунуті, що підтверджується відповідними доказами. Така заява подається до адміністративного суду, який прийняв постанову про застосування відповідних заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).
Заява про скасування заходів реагування підлягає розгляду та вирішенню суддею одноособово з повідомленням осіб, які беруть участь у справі, протягом п'яти днів з дня її отримання судом. Неприбуття у судове засідання осіб, яким належним чином повідомлено про час і місце розгляду, не перешкоджає розгляду такої заяви. У разі якщо суд дійде висновку про можливість ухвалення законного судового рішення без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі, він розглядає заяву у порядку письмового провадження.
За результатами розгляду заяви суд постановляє ухвалу про задоволення заяви або про відмову в її задоволенні, яка не підлягає оскарженню.
Відмова у задоволенні заяви не перешкоджає повторному зверненню до суду із заявою про скасування заходів реагування.
Відповідно до положень ст.256 Кодексу адміністративного судочинства України, постанови по вказаній категорії справ підлягають негайному виконанню.
Судові витрати розподілити у відповідності до вимог ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись ст.ст. 94, 158-163, 1832, 1836, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Головного управління Держпраці в Одеській області до Комунального підприємства “Житлово-експлуатаційне об’єднання № 1” про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) та зобов’язання вчинити певні дії - задовольнити
Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Комунального підприємства “Житлово-експлуатаційне об’єднання № 1” (код ЄДРПОУ 31411554, Одеська область, м. Білгород-Дністровський, вул. Перемоги, 23) шляхом зобов’язання Комунального підприємства “Житлово-експлуатаційне об’єднання № 1” повністю зупинити виконання робіт по експлуатації:
ліфтів реєстр. №№ 2525, 2526, які розташовані за адресою - м. Білгород-Дністровський, вул. Перемоги, буд. 2-а;
ліфту реєстр. № 3258, який розташований за адресою - м. Білгород-Дністровський, вул. Перемоги, буд. 3-а;
ліфтів реєстр. №№ 1846, 1847, 1848, 1849, які розташовані за адресою - м. Білгород-Дністровський, вул. Перемоги, буд. 8;
ліфту реєстр. № 2497, який розташований за адресою - м. Білгород-Дністровський, вул. Перемоги, буд. 16;
ліфтів реєстр. №№ 4428, 4429, 4430, які розташовані за адресою - м. Білгород-Дністровський, вул. Перемоги, буд. 28;
ліфтів реєстр. №№ 4478, 4479, 5024, 5025, 5026, які розташовані за адресою - м. Білгород-Дністровський, вул. Сонячна, буд. 11;
ліфтів зав. №№ 106776, 106777, 109737, які розташовані за адресою - м. Білгород-Дністровський, вул. Південна, буд. 12-г;
ліфту реєстр. № 181, який розташовані за адресою - м. Білгород-Дністровський, вул. Ізмаїльська, буд. 131;
ліфтів реєстр. №№ 5460, 5461, які розташовані за адресою - м. Білгород-Дністровський, вул. Ізмаїльська, буд. 131-а.
Постанова суду підлягає негайному виконанню.
Постанова суду може бути оскаржена в порядку та строки, встановлені ч. 8 ст. 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Я.В. Балан